Hampshire Athletics Track & Field Championships
Championship Best Performances

Senior Men

100m Oliver Bromby Southampton 10.40 2016
200m Todd Bennett Team Solent 21.0 1988
400m Robert Tobin Basingstoke & Mid Hants 46.97 2004
800m Kriss Akabusi Southampton & Eastleigh 1:49.5 1985
1500m Michael East City of Portsmouth 3:45.36 2000
5000m Roger Matthews Bournemouth 14:24.6 1969
3000m Steeplechase Tom Buckner Havant 8:52.2 1991
110m Hurdles Andy Blow Basingstoke & Mid Hants 14.34 2015
  Glenn Etherington uernsey Island 14.34 2015
400m Hurdles Dale Garland Guernsey Island 51.00 2009
3000m Walk Jimmy Ball Southampton & Eastleigh 12:23.6 1987
High Jump Fayyaz Ahmed Southampton & Eastleigh 2.11 1986
  Daniel Turner Team Solent 2.11 2001
Pole Vault Mike Edwards Belgrave Harriers 5.41 1996
Long Jump Darragh O'Farrell Belgrave Harriers 7.34w 2007
Triple Jump Toks Coker Farnborough Technical College 14.95 1981
Shot Nick Tabor Southampton & Eastleigh 17.76 1984
Discus Graham Savory Blackheath Harriers 56.42 1989
Hammer Andy Frost Woodford Green with Essex Ladies 70.30 2005
Javelin Myles Cottrell Belgrave Harriers 74.70 1992

Under 20 Men

100m Owen Richardson Basingstoke & Mid Hants 10.59 2016
200m Robert Tobin Basingstoke & Mid Hants 21.33 2002
  Kieran Showler-Davis Basingstoke & Mid Hants 21.33 2010
400m Cameron Chalmers Guernsey Island 47.26 2016
800m Aaron Bennett Southampton 1:53.14 2011
1500m Angus Maclean Team Solent 3:50.4 1999
3000m Nigel Gemmell Southampton & Eastleigh 8:29.0 1982
2000m Steeplechase Andy Vernon Aldershot, Farnham & District 6:03.69 2004
110m Hurdles Thomas Miller City of Portsmouth 14.33 2016
400m Hurdles David West Thames Valley Harriers 52.9 1987
3000m Walk Nick Ball Steyning 12:23.08 2005
High Jump Fayyaz Ahmed Southampton & Eastleigh 2.06 1984
  Daniel Turner Havant 2.06 1997
Pole Vault Mike Edwards Aldershot, Farnham & District 4.80 1987
Long Jump Sam Adams Winchester & District 7.29 2014
Triple Jump Ian Rowe Team Solent 14.33 1997
Shot Jamie Stevenson Jersey Spartan 18.55 2008
Discus Zane Duquemin Channel Islands 56.48 2010
Hammer Andy Frost Isle of Wight 60.21 2000
Javelin Richard Shuttleworth City of Portsmouth 69.25 2011

Under 17 Men

100m Oliver Bromby Southampton 10.73 2013/4
200m Kieran Showler-Davis Winchester & District 21.14 2008
400m Louis Sellers Winchester & District 48.58 2004
800m Harvey Dixon Aldershot, Farnham & District 1:55.38 2010
1500m Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 3:59.84 2004
3000m Malcolm Campbell Winchester & District 8:47.3 1987
1500m Steeplechase Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants 4:28.3 1999
100m Hurdles Thomas Miller Havant 13.08 2015
400m Hurdles Alastair Chalmers Guernsey Island 52.86 2016
3000m Walk Nick Ball Steyning 12:25.1 2004
High Jump Adam Jones Southampton 2.04 2015
Pole Vault Andrew Douglas Southampton 4.40 2015
Long Jump Adam Jones Southampton 6.68 2015
Triple Jump Robert Taylor Andover 13.74 1984
Shot Piers Selby Basingstoke & Mid Hants 17.27 1992
Discus Simon Williams Basingstoke & Mid Hants 52.32 1997
Hammer Nicholas Percy Isle of Wight 57.59 2010
Javelin Richard Lainson Isle of Wight 64.32 1998

Under 15 Boys

100m Myles Richardson Basingstoke & Mid Hants 11.33 2011
200m Myles Richardson Basingstoke & Mid Hants 22.69 2011
300m Ben Pattison Basingstoke & Mid Hants 36.95 2016
400m Cephas Howard Team Solent 50.7 1991
800m Ben Pattison Basingstoke & Mid Hants 2:02.80 2016
1500m Daniel Robinson Aldershot, Farnham & District 4:16.2 1999
3000m Lachlan Wellington City of Portsmouth 9:14.3 2015
80m Hurdles Stanley Livingston Jersey Spartan 11.28 2011
3000m Walk James Davis City of Portsmouth 14:19.5 1999
High Jump Philip Diamond Guernsey Island 1.85 1989
  Adam Jones Southampton 1.85 2013
Pole Vault Andrew Douglas Southampton 3.50 2013
Long Jump Cephas Howard Team Solent 6.16 1991
Triple Jump Samuel Adams Winchester & District 12.37 2010
Shot Nicholas Percy Isle of Wight 13.66 2009
Discus Eddie Jenkinson Southampton 44.03 2013
Hammer Nicholas Percy Isle of Wight 51.90 2009
Javelin Adam Akehurst City of Portsmouth 51.25 2002

Under 13 Boys

100m Kieran Phillips Isle of Wight 12.73 2009
200m Bradley Awuah-Peasah Mountbatten School 25.69 2005
800m Ben Pattison Basingstoke & Mid Hants 2:10.8 2014
1500m Benjamin Watson Aldershot, Farnham & District 4:33.83 2008
3000m Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 10:10.8 2000
75m Hurdles Callum Gregson Southampton 12.13 2015
80m Hurdles Paul Nobes Guernsey Island 13.6 1987
2000m Walk Luke Davis City of Portsmouth 10:12.1 1999
High Jump Ross Jeffs Jersey Spartan 1.50 2004
  Ben Le Rougetel Jersey Spartan 1.50 2013
  Callum Gregson Southampton 1.50 2015
  Archie Barnes Jersey Spartan 1.50 2015
Pole Vault William Cubbage City of Portsmouth 2.25 2015
Long Jump Cephas Howard Solent 5.30 1989
Shot Nicholas Percy Isle of Wight 9.60 2007
Discus Kameron Duxbury City of Portsmouth 28.72 2014
Javelin Joshua Wise Southampton 38.82 2014

Senior Women

100m Kathy Smallwood Reading 11.5 1980
200m Kathy Smallwood Reading 23.4 1980
400m Linda Keough Basingstoke 53.1 1988
800m Linda Keough Basingstoke & Mid Hants 2:05.9 1991
1500m Christine Benning Southampton & Eastleigh 4:15.2 1983
3000m Lucy Elliott Winchester & District 9:35.7 2006
2000m Steeplechase Emma Pallant Aldershot, Farnham & District 6:58.19 2010
100m Hurdles Katy Sketchley Team Solent 13.82 2002
400m Hurdles Emma Duck Team Southampton 57.06 2005
3000m Walk Verity Larby Aldershot, Farnham & District 13:27.9 1994
High Jump Isobel Pooley Aldershot, Farnham & District 1.90 2015
Pole Vault Laura Edwards Southampton 3.41 2016
  Noelle Bradshaw Aldershot, Farnham & District 3.40 2001
Long Jump Tracy Joseph Basingstoke & Mid Hants 6.33 1997
Triple Jump Katharine Streatfield Team Southampton 12.22 2006
Shot Caroline Savory Aldershot, Farnham & District 15.24 1983
Discus Jayne Curtis Southampton & Eastleigh 47.04 1984
Hammer Helen Arnold Team Solent 50.02 2001
Javelin Katy Watts Team Southampton 50.37 2005

Under 20 Women

100m Holly Croxford Winchester & District 11.94 2008
200m Holly Croxford Winchester & District 24.17w 2007
400m Holly Croxford Winchester & District 55.64 2008
800m Jenny Beckingham Southampton 2:11.21 2011
1500m Emma Pallant Aldershot, Farnham & District 4:25.48 2008
3000m Stephanie Twell Aldershot, Farnham & District 9:45.20 2006
2000m Steeplechase Gemma Wildash Basingstoke & Mid Hants 8:01.64 2014
100m Hurdles Kylie Robilliard Guernsey Island 14.34 2006
400m Hurdles Ellen Howarth-Brown City of Portsmouth 60.40 2006
3000m Walk Nicole Parsons Aldershot, Farnham & District 16:05.7 1993
High Jump Emma Cowell Southampton 1.76 2013
Pole Vault Amber Try Windsor, Slough, Eton & Hounslow 3.41 2014
Long Jump Emma Buckett Basingstoke & Mid Hants 5.94w 2012
Triple Jump Katharine Streatfield Team Solent 11.39 2001
Shot Shadine Duquemin Shaftesbury Barnet Harriers 14.17 2013
Discus Shadine Duquemin Shaftesbury Barnet Harriers 49.15 2012
Hammer Helen Arnold City of Portsmouth 50.82 1997
Javelin Freya Jones Southampton 51.10 2011

Under 17 Women

100m Donna Murray Southampton 11.9 1970
200m Mair Edwards Basingstoke & Mid Hants 24.00 2016
300m Abigail Dennison Winchester & District 39.96 2016
800m Jenny Beckingham Team Southampton 2:10.59 2008
1500m Louise Small Aldershot, Farnham & District 4:27.44 2008
3000m Charlotte Purdue Aldershot, Farnham & District 9:45.61 2006
2000m Steeplechase Helen Jones Southampton 8:06.7 2013
80m Hurdles Kylie Robilliard Guernsey Island 11.36 2004
300m Hurdles Devon Brimecome Basingstoke & Mid Hants 44.32 2014
3000m Walk Verity Larby Aldershot, Farnham & District 15:34.1 1987
High Jump Christina Parsons New Forest Junior 1.74 2008
Pole Vault Clare Ridgley Team Solent 3.20 1994
Long Jump Holly Mills Andover 6.11 2015
Triple Jump Hayley Wright Bournemouth 11.62 2006
Shot (4kg) Tanisha Clayton Basingstoke & Mid Hants 12.04 2011
Shot (3kg) Gaia Osborne City of Portsmouth 14.30 2016
Discus Shadine Duquemin Jersey Spartans 43.13 2011
Hammer (4kg) Sarah-Jane Anthony Aldershot, Farnham & District 44.45 2011
Hammer (3kg) Holly Pearce Southampton 45.53 2015
Javelin (600g) Freya Jones Southampton 47.46 2010
Javelin (500g) Gaia Osborne City of Portsmouth 44.33 2016

Under 15 Girls

100m Renate Chinyou Haslemere Border 12.2 1988
200m Amanda McCoy Portsmouth 25.1 1980
800m* Angela Davies Mid Hants 2:15.8 1985
1500m Josie Czura City of Portsmouth 4:33.05 2014
75m Hurdles Holly Mills Andover 11.38 2014
2500m Walk Nicola Parsons Aldershot, Farnham & District 13:19.6 1990
High Jump Emma Buckett Winchester & District 1.69 2006
Pole Vault Georgia Parker Southampton 2.40 2011
Long Jump Karen Glen Aldershot, Farnham & District 5.73 1978
Triple Jump Kierra Barker Basingstoke & Mid Hants 10.75 2011
Shot (3.25kg) Sophie Merritt Southampton 12.67 2012
Shot (3kg) Serena Vincent City of Portsmouth 12.90 2016
Discus Emily Green Southampton 37.99 2012
Hammer Sophie Merritt Southampton 41.80 2011
Javelin (600g) Freya Jones Team Southampton 42.29 2008
Javelin (500g) Samantha Callaway Southampton 35.18 2016

* I am grateful to Helen Lockyer for pointing out the error in the previous entry and to Tony Miller (National Union of Track Statisticians) for his help in identifying the correct record information.

Under 13 Girls

100m Holly Croxford Andover 12.98 2002
200m Emily Eades-Scott Southampton 26.80 2016
800m Angela Davies Mid Hants 2:22.7 1983
1500m Josie Czura City of Portsmouth 4:53.47 2013
70m Hurdles Kierra Barker Basingstoke & Mid Hants 11.36 2010
2000m Walk Sarah Grace Isle of Wight 12:10.2 2004
High Jump Isabel Pinder Basingstoke & Mid Hants 1.54 2015
Long Jump Kimberley Gleeson Guernsey Island 4.71 2003
Shot Sophie Merritt Southampton 11.29 2010
Discus Sophie Merritt Southampton 39.27 2010
Javelin Sophie Merritt Southampton 34.10 2010