Sportshall UK Finals - 7 April 2013

Hampshire's Under 13 Girls' team successfully defended their National title, snatching victory by just seven points from home team Birmingham, who themselves were just one point ahead of Greater Manchester in third place.

The Under 13 Boys weren't quite able to match last season's third place and finished sixth, while the Under 15 Girls' team finished tenth. Even so, it was a great achievement for all three teams to qualify for the UK Finals from a strong region like the South-East.

The winning Under 13 Girls' team with their gold medalsThe winning Under 13 Girls' team with their gold medals: Bobbie Davies, Ellie Hodgson, Seren Hawkes, Anna Wilton, Hannah Griffiths, Holly Mills, Emma Froome, Sophie Feist (not in picture: Kathryn Burroughs, Mair Edwards, Grace Kelly, Gaia Osborne)

The Under 13 Girls won the 4x2 Lap RelayThe Under 13 Girls won the 4x2 Lap Relay: Ellie Hodgson, Hannah Griffiths, Emma Froome and Bobbie Davies

Under 13 Boys at the start of the 4x2 Lap RelayReady at the start - the Under 13 Boys' 4x2 Lap Relay team, with Team Manager Michael Coker

Sam Bridges won a silver medal for the U13B 2 Lap raceSam Bridges (right) won a silver medal in the Under 13 Boys' 2 Lap Race, with gold medallist Ade Adirean (South London, centre) and third-placed Jack Shelton (Cheshire, left)

Charlie Burton won the Under 13 Boys' High JumpCharlie Burton won the Under 13 Boys' High Jump

 

Hampshire teams before the presentationsHampshire teams waiting before the presentations ...

Under 13 Girls "doing the bolt"... and after receiving their awards, the Under 13 Girls "do the Bolt"!

Thanks to Pippa Davies, David and Jenny Bridges and Ewan Simmonds for the photos

Results and teams

Under 13 Girls

Team

1st Hampshire 1119
2nd Birmingham 1112
3rd Greater Manchester 1111
4th Norfolk 1061
5th Derbyshire 1011
6th Surrey 980
7th Donegal 898
8th Avon 874
9th Tyne & Wear 856
10th West Yorkshire 801
11th Afan Nedd Tawe 692
12th South London 583
Bobbie Davies (City of Portsmouth)
Ellie Hodgson (Southampton)
Hannah Griffiths (Southampton)
Seren Hawkes (City of Portsmouth)
Anna Wilton (City of Portsmouth)
Holly Mills (Andover)
Kathryn Burroughs (Winchester & District)
Mair Edwards (Basingstoke & Mid Hants)
Sophie Feist (New Forest Junior)
Emma Froome (Winchester & District)
Grace Kelly (Southampton)
Gaia Osborne (City of Portsmouth)
Under 13 Girls' results in full on the Sportshall website.

Under 13 Boys

Team

1st Hertfordshire 1166
2nd Avon 1116
3rd Tyne & Wear 1044
4th Birmingham 996
5th Warwickshire 987
6th Hampshire 960
7th Donegal 894
8th West Yorkshire 844
9th Derbyshire 829
10th Cheshire 797
11th North West Wales 751
12th South London 728
Sam Bridges (Henry Cort)
Cory Burton (Team Kennet)
Obed Bekoe (The Mountbatten School)
Kieran Horan (Winchester & District)
Hayden Seaman (Southampton)
Ben Upfold (Southampton)
Charlie Button (Isle of Wight)
Jula Evans (Andover)
Harrison Fry (Southampton)
Lynden Olowe (Southampton)
Adam Richards (Basingstoke & Mid Hants)
George Rosam (Southampton)
Under 13 Boys' results in full on the Sportshall website.

Under 15 Girls

Team

1st Norfolk 1176
2nd Tyne & Wear 1067
3rd Birmingham 1045
4th Avon 986
5th Kent 980
6th Powys 976
7th Cheshire 922
8th Donegal 916
9th Derbyshire 912
10th Hampshire 897
11th West Yorkshire 855
12th Newham 844
Izzy Bryant (The Mountbatten School)
Hollie Garrathy (The Mountbatten School)
Isobel Gray (Winchester & District)
Elizabeth Butler-Clack (Basingstoke & Mid Hants)
Anna Parker (Perins School)
Katya Oldfield (Southampton)
Under 15 Girls' results in full on the Sportshall website.