SEAA logo

The South of England Athletic Association
South of England Inter-County Cross-Country Championships
Saturday 10 December 2016
Horspath, Oxford

The championships will be held on Saturday 10th December at Horspath Sports ground, Horspath Road, Oxford OX4 2RR

All the Hampshire teams for the 2016 SEAA Inter County Championships have been announced. If you find for any reason that you can no longer attend please contact Kathy Bailey (U20 and Senior Women) or David Vosser (U13, U15 and U17 age groups) as soon as you can.

Congratulations to all those selected to run. Reserves are not required to travel; if a place becomes available you will be contacted as soon as possible.


11:00 Veteran Men (M50 and M60) approx 10,000m
11:04 Under 13 Girls approx 3,000m
11:20 Under 13 Boys approx 3,000m
11:40 Under 15 Girls approx 4,000m
11:43 Veteran Men (M70) and Women approx 6,000m
12:25 Under 15 Boys approx 4,000m
12:50 Under 17 Men approx 5,000m
13:15 Under 17 Women approx 5,000m
13:15 Under 20 Women approx 6,000m
13:40 Senior Women approx 6,000m
13:40 Under 23 Women (Individual Race) approx 6,000m
14:10 Veteran Men (M40) approx 10,000m


Horspath Sports Ground is to the east of Oxford just off the Eastern Bypass (A4142). Its postcode is OX4 2RR.

Map of Horspath Sports Ground


Use BMW plant car park. Enter via gate 7 on Horspath Road and please park in marked bays.Parking map for SEAA Inter-Counties, Oxford

Download parking map

Hampshire Teams

SEAA Inter-County Team Selection (U13, U15 and U17) (PDF)

Under 13 Girls - Start 11:04 (3K)

Madeline Cooper (Southampton)
Megan Hulbert (Southampton)
Summer Woodhead (Guernsey Island)
Olivia East (City of Portsmouth)
Ruby Horton (Aldershot, Farnham & District)
Isabelle Brydon (City of Portsmouth)
Natalya Smith (City of Portsmouth)
Eloise O'Neill (City of Portsmouth)
Rebecca Mitchell (New Forest Junior)
Maddie Eldridge-Head (Aldershot, Farnham & District)

Under 13 Boys - Start 11:20 (3K)

Ryan Martin (Aldershot, Farnham & District)
Ben Brown (Southampton)
Harry Hyde (Aldershot, Farnham & District)
Callum Olden (New Forest Runners)
Ben Nealon (New Forest Runners)
Douglas Scally (Winchester & District)
Thomas Forster (New Forest Junior)
Lex Vaughan (New Forest Junior)

Under 15 Girls - Start 11:40 (4K)

Ellie Farrow (City of Portsmouth)
Saffron Moore (City of Portsmouth)
Phoebe Moriarty-Palios (Southampton)
Isabel Richardson (Southampton)
Nicole Ainsworth (City of Portsmouth)
Isobel Mannion (Basingstoke & Mid Hants)
Alice Garner (Aldershot, Farnham & District)
Lydia Carter (Aldershot, Farnham & District)

Under 15 Boys - Start 12:25 (4K)

Toby Hale (Southampton)
Henry McLuckie (Isle of Wight)
Theo Doran (Aldershot, Farnham & District)
Elliot Pocock (Aldershot, Farnham & District)
Cameron Coveney (Basingstoke & Mid Hants)
Ben Williams (Southampton)
Callum Crook (City of Portsmouth)
Ben Pattison (Basingstoke & Mid Hants)

Under 17 Men - Start 12:50 (5K)

Lachlan Wellington (City of Portsmouth)
Samuel Tyas (Southampton)
Robbie Coupland (Aldershot, Farnham & District)
Jacob O'Hara (City of Portsmouth)
Steven Cross (City of Portsmouth)
James Porter (Basingstoke & Mid Hants)
Max Satterly (Southampton)
Zakariya Mahamed (Southampton)

Under 17 Women - Start 13:15 (5K)

Maddie Deadman (Basingstoke & Mid Hants)
Rebecca Bullock (Basingstoke & Mid Hants)
Rebecca Poole (Basingstoke & Mid Hants)
Maisie Grice (Aldershot, Farnham & District)
Tilly Horton (Aldershot, Farnham & District)
Lizzie Squibbs (Aldershot, Farnham & District)
Elizabeth Hedley (City of Portsmouth)
Anya Pigden (City of Portsmouth)
Eleanor Purdue (City of Portsmouth)
Emily Coulson (Winchester & District)
Poppy Clements (Winchester & District)
Isla Allan (Winchester & District)
Grace Mann (Winchester & District)
Natasha Miles (Winchester & District)
Holly Powell (Southampton)
Maya Gill (Southampton)

Under 20 Women - Start 13:15 (6K)

Holly Collier (New Forest Runners)
Daisy D'Santos (Aldershot, Farnham & District)
Hannah Froud (New Forest Runners)
Evie Grice (Aldershot, Farnham & District)
Kayleigh Johns (City of Portsmouth)
Hannah Polden (Southampton)
Anna Reavey (Southampton)
Alana Spiers (Southampton)

Senior and Under 23 Women - Start 13:40 (6K)

Julia Davis (Winchester & District)
Simone Dailey (Winchester & District)
Jen Elkins (Southampton)
India Lee (Winchester & District)
Jo Meek (Winchester & District)
Ellie Monks (Southampton)
Elyse Paulson (Lymington Triathlon Club)
Helen Wallington (Totton RC)

Jen McLachlan (Winchester & District)
Rebecca Lord (Stubbington Green Runners)
Georgina Russell (U23, Southampton)