Hampshire AA Multi-Events Championships 2000
1 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results
   
SENIOR MEN   Name
Club
event: LJ JT 200m DT 1500m Total  
  1 Rene Rogers result: 5.00 34.54 24.8 34.97 5:29.1    
    Havant points: 382 364 603 563 404 2316  
  2 Ian Bridgeman result: 6.12 33.38 25.6 20.45 5:05.7    
    Aldershot, Farnham & D. points: 613 347 537 281 527 2305  
  3 Stephen Gallaway result: 4.98 34.21 27.6 19.30 4:27.4    
    Havant points: 378 359 388 259 762 2146  
  4 John W Dickinson result: 4.93 20.70 26.3 20.34 5:13.5    
    Haslemere Border points: 369 171 482 278 484 1784  
  5 David McAdam result: 5.25 23.35 25.8 18.30 5:34.7    
    Aldershot, Farnham & D. points: 431 207 521 240 376 1775  
  6 Stephen Tanner result: 4.28 30.07 29.7 18.60 5:16.4    
    Southampton City points: 252 300 255 246 469 1522  
 
UNDER 20 MEN   Name
Club
event: LJ JT 200m DT 1500m Total  
  1 John I Dickinson result: 6.16 36.69 24.0 33.45 4:40.3    
    Haslemere Border points: 621 394 672 533 678 2898  
  2 Carl Marchment result: 6.19 41.89 24.5 33.20 4:53.0    
    Basingstoke & Mid Hants points: 628 470 628 528 601 2855  
  3 Andy Clements result: 5.92 37.05 24.4 30.10 4:37.8    
    Aldershot, Farnham & D. points: 569 400 637 466 694 2766  
 
UNDER 17 MEN   Name
Club
event: 100mH LJ HJ SP 1500m Total  
  1 Matthew Ingram result: 19.9 4.57 1.56 6.23 5:27.5    
    Havant points: 247 303 434 262 412 1658  
  2 Robert Bartlett result: 19.5 4.52 1.47 6.96 5:47.3    
    Stubbington Green R. points: 275 294 367 305 318 1559  
  3 David Marrott result: 21.1 4.87 1.44 6.03 5:34.0    
    Stubbington Green R. points: 174 358 345 251 380 1508  
 
UNDER 15 BOYS   Name
Club
event: 80mH SP LJ HJ 800m Total  
  1 Matthew Johnson result: 15.5 9.34 4.57 1.52 2:33.7    
    Winchester & District points: 356 446 303 404 279 1788  
  2 Paul Drewery result: 16.9 8.68 4.60 1.40 2:39.4    
    Isle of Wight points: 253 407 308 317 219 1504  
  3 Sebastien Challen result: 16.7 6.85 4.60 1.28 2:24.9    
    Basingstoke & Mid Hants points: 267 298 308 237 386 1496  
  4 Andrew Gamble result: 15.8 6.43 4.33 1.37 2:46.1    
    Basingstoke & Mid Hants points: 332 274 261 297 157 1321  
  5 Daniel Barton-Smith result: 18.3 8.29 3.84 1.31 2:39.7    
    Isle of Wight points: 166 384 181 257 216 1204  
  6 Anthony Dunne result: 15.5 6.88 3.86 1.22 2:46.9    
    Isle of Wight points: 356 300 184 200 150 1190  
  7 Oliver Fairbairn result: 17.8 4.96 3.98 1.25 2:47.0    
    Stubbington Green R. points: 195 189 203 218 149 954  
  8 Edward Bartlett result: 15.9 5.45 3.91 1.16 3:23.9    
    Stubbington Green R. points: 325 217 191 165 0 898  
 
UNDER 13 BOYS   Name
Club
event: 80mH SP DT LJ 800m Total  
  1 James Cunningham result: 18.8 5.32 11.73 3.82 2:56.0    
    Unattached points: 139 209 122 177 82 729  
  - Adam Akehurst (guest) result: 16.5 9.55 13.87 4.24 3:09.1    
    City of Portsmouth points: 281 459 160 245 19 1164  
 
SENIOR WOMEN   Name
Club
event: 100mH SP HJ LJ 800m Total  
  1 Sarah White result: 18.2 7.43 1.72 5.01 2:49.2    
    Andover points: 444 363 879 562 472 2720  
  - Katy Sketchley result: 15.2 9.80 1.51 DNS -    
    Team Solent points: 784 516 632 - - 1932 DNF
  - Charmaine Johnson (guest) result: 15.4 13.27 1.63 5.39 2:40.0    
    Epsom & Ewell points: 759 745 771 668 573 3516  
 
UNDER 20 WOMEN   Name
Club
event: 100mH SP HJ LJ 800m Total  
    No competitors                
 
UNDER 17 WOMEN   Name
Club
event: 80mH SP HJ LJ 800m Total  
  1 Sarah Gallaway result: 12.4 8.06 1.59 5.37 2:37.8    
    Havant points: 747 403 724 663 598 3135  
  2 Kimberley Goodall result: 14.4 8.12 1.53 5.29 2.39.9    
    Guernsey Island points: 530 407 655 640 574 2806  
 
UNDER 15 GIRLS   Name
Club
event: LJ 75mH SP HJ 800m Total  
  1 Laura Tanner result: 4.09 14.4 6.38 1.36 2:39.7    
    Southampton City points: 329 446 295 470 576 2116  
  2 Amy Bryant result: 4.39 15.7 7.29 1.36 3:23.1    
    Isle of Wight points: 401 348 354 470 180 1753  
  3 Hollie McManus result: 4.22 14.8 4.95 1.30 3:04.1    
    New Forest Juniors points: 359 414 205 409 328 1715  
  4 Helena Edwards result: 3.70 16.9 5.53 1.33 3:05.9    
    New Forest Juniors points: 242 269 242 439 312 1504  
  5 Hannah Neal result: 3.59 17.0 5.57 1.24 3:07.0    
    Isle of Wight points: 218 263 244 350 303 1378  
  6 Ellen Howarth-Brown result: 2.90 15.2 4.82 1.18 2:56.7    
    City of Portsmouth points: 91 384 197 293 396 1361  
  7 Jennifer Kent result: 3.15 17.5 5.02 1.09 2:56.9    
    Fleet & Crookham points: 133 234 210 214 395 1186  
 
UNDER 13 GIRLS   Name
Club
event: LJ 70mH SP HJ 800m Total  
  1 Claire Alexander result: 3.54 12.4 5.23 1.33 2:37.7    
    City of Portsmouth points: 208 530 223 439 600 2000  
  2 Joanne Owens result: 3.79 14.5 5.60 1.18 3:03.9    
    New Forest Juniors points: 261 362 246 293 330 1492  
  3 Vicki Pressey result: 3.73 16.5 6.01 1.12 3:01.3    
    New Forest Juniors points: 248 234 272 239 322 1315  
  4 Cara Laing result: 3.35 15.4 4.02 1.12 3:01.3    
    Basingstoke & Mid Hants points: 170 301 147 239 353 1210