Hampshire AA Track & Field Championships 2000
13/14 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Under 13 Boys' Results
   
100 metres FINAL (Wind: +1.6m/sec)
  1 Vittorio Tomasi Guernsey Island 13.27    
  2 Paul Dingle Jersey Spartan 13.83    
  3 Nathan Taylor Isle of Wight 14.01    
  4 Samuel Payler Team Solent 14.63    
  5 Andrew Pett Basingstoke & Mid Hants 14.67    
  6 Peter Le Hegarat Guernsey Island 15.09    
  7 Benjamin Jackson City of Portsmouth 15.62    
   
200 metres Heat 1 (Wind: +2.1m/sec)
  1 Louis Sellers Andover 28.7 Q  
  2 Nathan Taylor Isle of Wight 29.8 Q  
  3 Matthew Hoghton New Forest Juniors 30.9 Q  
  4 Carl Swain Team Solent 31.6 q  
  5 Philip Baddock New Forest Juniors 31.9    
   
  Heat 2 (Wind: +1.6m/sec)
  1 Paul Dingle Jersey Spartan 28.7 Q  
  2 Richard Fox Fleet & Crookham 29.0 Q  
  3 David Olverson Mountbatten School 29.9 Q  
  4 James Cunningham New Forest Juniors 30.6 q  
  5 Dom Mcmonagle Southampton City 32.2    
   
  FINAL (Wind: +1.6m/sec)
  1 Louis Sellers Andover 27.86    
  2 Paul Dingle Jersey Spartan 28.77    
  3 Richard Fox Fleet & Crookham 29.25    
  4 Nathan Taylor Isle of Wight 30.02    
  5 David Olverson Mountbatten School 30.80    
  6 Matthew Hoghton New Forest Juniors 31.53    
  7 James Cunningham New Forest Juniors 31.67    
  8 Carl Swain Team Solent 33.16    
   
800 metres FINAL
  1 Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 2:19.78   CBP
  2 Aaron Davies Southampton City 2:24.01    
  3 Jonathan Slade Mountbatten School 2:27.51    
  4 Mark Mercier Guernsey Island 2:30.86    
  5 Neil Bekker City of Portsmouth 2:35.05    
  6 Simon Gill Aldershot, Farnham & District 2:40.47    
  7 David Dunkley Stubbington Green Runners 2:42.57    
  8 Dom McMonagle Southampton City 2:54.11    
  9 Philip Baddock New Forest Juniors 4:22.41    
   
1500 metres FINAL
  1 Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 4:38.00   CBP
  2 Gregory Smith Aldershot, Farnham & District 5:01.12    
  3 Mark Mercier Guernsey Island 5:03.02    
  4 Aaron Davies Southampton City 5:06.22    
  5 Bradley Jones City of Portsmouth 5:12.95    
  6 Neil Bekker City of Portsmouth 5:16.16    
  7 Robert Harrop Jersey Spartan 5:19.50    
  8 Simon Gill Aldershot, Farnham & District 5:23.12    
  9 Andrew Carre Guernsey Island 5:32.21    
  10 Adam Justice Team Solent 5:33.51    
  11 Anthony Bond Basingstoke & Mid Hants 5:38.94    
  12 Terry Boscoe City of Portsmouth 5:39.38    
   
3000 metres FINAL
  1 Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 10:10.8   CBP
  2 Robert Harrop Jersey Spartan 11:01.1    
  3 Gregory Smith Aldershot, Farnham & District 11:01.1    
  4 Mark Vine City of Portsmouth 11:29.8    
  5 Robert Gough Basingstoke & Mid Hants 11:42.2    
   
80m Hurdles FINAL (Wind: -1.3m/sec)
  1 Vittorio Tomasi Guernsey Island 14.60    
  2 Paul Dingle Jersey Spartan 16.05    
  3 Owen Clark City of Portsmouth 16.13    
  4 Peter Le Hegarat Guernsey Island 16.59    
   
2000m Walk FINAL
  1 Nick Ball Steyning 10:21.1    
  2 Peter Le Hegarat Guernsey Island 13:02.4    
  3 Andrew Carre Guernsey Island 13:43.3    
   
High Jump
  1 Barnaby Henry Guernsey Island 1.35    
  2 James Reed Jersey Spartan 1.30    
  3 David Olverson Mountbatten School 1.25    
   
Pole Vault
    No Competition        
   
Long Jump
  1 Paul Dingle Jersey Spartan 4.73    
  2 Vittorio Tomasi Guernsey Island 4.58    
  3 Richard Fox Fleet & Crookham 4.33    
  4 Matthew Hoghton New Forest Juniors 4.32    
  5 Carl Swain Team Solent 3.98    
  6 Simon Gill Aldershot, Farnham & District 3.90    
  7 Mark Mercier Guernsey Island 3.77    
  8 James Cunningham New Forest Juniors 3.53    
  9 Samuel Payler Team Solent 3.47    
   
Shot
  1 Carl Bevan Mountbatten School 8.13    
  2 Scott Church Isle of Wight 7.08    
  3 Peter Le Hegarat Guernsey Island 6.46    
  4 Barnaby Henry Guernsey Island 5.65    
  5 Simon Gamble Basingstoke & Mid Hants 5.24    
  6 James Reed Jersey Spartan 4.39    
   
Discus
  1 Carl Bevan Mountbatten School 19.31    
  2 Scott Church Isle of Wight 17.84    
  3 Peter Le Hegarat Guernsey Island 15.97    
  4 Simon Gamble Basingstoke & Mid Hants 15.86    
  5 Jack Brenton Southampton City 15.72    
   
Javelin
  1 Andrew Carre Guernsey Island 27.08    
  2 James Reed Jersey Spartan 20.71    
  3 Simon Gamble Basingstoke & Mid Hants 19.60