Hampshire AA Track & Field Championships 2000
13/14 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Under 13 Girls' Results
   
100 metres Heat 1 (Wind: +1.3m/sec)
  1 Cassie Gear New Forest Juniors 13.72 Q  
  2 Rachel Harris Basingstoke & Mid Hants 14.42 Q  
  3 Cherie Wright Isle of Wight 14.51 q  
  4 Emma Jones City of Portsmouth 14.74    
   
  Heat 2 (Wind: +1.2m/sec)
  1 Zoe White Aldershot, Farnham & District 13.84 Q  
  2 Poppy Baker Basingstoke & Mid Hants 14.38 Q  
  3 Lisa Vickery Havant 14.68 q  
  4 Brooke Duncan Team Solent 14.72    
  5 Kelly Wright Isle of Wight 14.81    
  6 Louise Quinlan Southampton City 15.39    
   
  Heat 3 (Wind: +1.1m/sec)
  1 Carly Holder New Forest Juniors 14.36 Q  
  2 Jo Owens New Forest Juniors 14.59 Q  
  3 Lauren Stapleton City of Portsmouth 14.79    
  4 Vicki Pressey New Forest Juniors 15.49    
   
  FINAL (Wind: -2.5m/sec)
  1 Cassie Gear New Forest Juniors 13.89    
  2 Zoe White Aldershot, Farnham & District 14.14    
  3 Carly Holder New Forest Juniors 14.56    
  4 Poppy Baker Basingstoke & Mid Hants 14.60    
  5 Rachel Harris Basingstoke & Mid Hants 14.65    
  6 Cherie Wright Isle of Wight 14.72    
  7 Jo Owens New Forest Juniors 14.92    
  8 Lisa Vickery Havant 14.98    
   
200 metres Heat 1 (Wind: +2.0m/sec)
  1 Zoe White Aldershot, Farnham & District 28.27 Q  
  2 Jo Owens New Forest Juniors 30.32 Q  
  3 Carly Brimage Southampton City 30.75 Q  
  4 Lauren Stapleton City of Portsmouth 31.29    
  5 Elizabeth Uzzle Basingstoke & Mid Hants 31.42    
   
  Heat 2 (Wind: +1.6m/sec)
  1 Cassie Gear New Forest Juniors 28.28 Q  
  2 Rachel Harris Basingstoke & Mid Hants 29.82 Q  
  3 Lisa Vickery Havant 30.53 Q  
  4 Brooke Duncan Team Solent 30.55 q  
  5 Emma Jones City of Portsmouth 30.60 q  
  6 Stephanie Ozanne Guernsey Island 30.90    
  7 Vicki Pressey New Forest Juniors 32.23    
   
  FINAL (Wind: -1.8m/sec)
  1 Cassie Gear New Forest Juniors 28.48    
  2 Zoe White Aldershot, Farnham & District 28.57    
  3 Rachel Harris Basingstoke & Mid Hants 30.42    
  4 Lisa Vickery Havant 30.88    
  5 Jo Owens New Forest Juniors 30.89    
  6 Brooke Duncan Team Solent 31.37    
  7 Emma Jones City of Portsmouth 31.50    
  8 Carly Brimage Southampton City 31.68    
   
800 metres Heat 1
  1 India Lee Aldershot, Farnham & District 2:32.28 Q  
  2 Claire Alexander City of Portsmouth 2:32.81 Q  
  3 Charlotte Aberdeen Aldershot, Farnham & District 2:35.72 Q  
  4 Lucy Bowers Southampton City 2:41.26 q  
  5 Erica Bodman Guernsey Island 2:44.84    
  6 Gillian Sommerfelt Aldershot, Farnham & District 2:47.07    
  7 Laura Baddams Team Solent 2:49.74    
  8 Lisa Uphill Mountbatten School 2:52.04    
   
  Heat 2
  1 Hannah Jones Aldershot, Farnham & District 2:35.80 Q  
  2 Sasha Mucci Southampton City 2:37.71 Q  
  3 Catriona Witcombe Winchester & District 2:39.14 Q  
  4 Kerry De Lacey Aldershot, Farnham & District 2:42.13 q  
  5 Lisa Vickery Havant 2:42.55    
  6 Jodie Bowers Southampton City 2:54.31    
  7 Victoria Jones Team Solent 3:00.66    
   
  FINAL
  1 Claire Alexander City of Portsmouth 2:25.97    
  2 Hannah Jones Aldershot, Farnham & District 2:30.07    
  3 India Lee Aldershot, Farnham & District 2:31.65    
  4 Charlotte Aberdeen Aldershot, Farnham & District 2:32.79    
  5 Catriona Witcombe Winchester & District 2:35.10    
  6 Sasha Mucci Southampton City 2:38.42    
  7 Lucy Bowers Southampton City 2:39.93    
  8 Kerry De Lacey Aldershot, Farnham & District 2:53.59    
   
1500 metres FINAL
  1 Hannah Jones Aldershot, Farnham & District 5:00.12   CBP
  2 India Lee Aldershot, Farnham & District 5:01.89    
  3 Claire Alexander City of Portsmouth 5:06.96    
  4 Charlotte Aberdeen Aldershot, Farnham & District 5:13.92    
  5 Catriona Witcombe Winchester & District 5:23.77    
  6 Sasha Mucci Southampton City 5:27.66    
  7 Rebecca Skelton Basingstoke & Mid Hants 5:29.02    
  8 Lucy Bowers Southampton City 5:32.60    
  9 Jodie Bowers Southampton City 5:47.63    
  10 Sally McGrandle Southampton City 5:47.85    
  11 Teri Longyear City of Portsmouth 5:48.25    
  12 Erica Bodman Guernsey Island 6:09.53    
  13 Victoria Jones Team Solent 6:18.91    
   
70m Hurdles FINAL (Wind: +0.8m/sec)
  1 Kylie Robilliard Guernsey Island 12.18   CBP
  2 Claire Alexander City of Portsmouth 12.19    
  3 Louise Quinlan Southampton City 12.73    
  4 Sophie Skelton Basingstoke & Mid Hants 13.03    
  5 Catriona Witcombe Winchester & District 14.91    
  6 Teri Longyear City of Portsmouth 17.04    
   
2000m Walk FINAL
  1 Louise Osgood Havant 13:06.4    
   
High Jump
  1 Erica Bodman Guernsey Island 1.30    
  2= Stephanie Ozanne Guernsey Island 1.25    
  2= Claire Alexander City of Portsmouth 1.25    
   
Long Jump
  1 Kylie Robilliard Guernsey Island 4.22    
  2 Lauren Stapleton City of Portsmouth 3.97    
  3 Stephanie Ozanne Guernsey Island 3.84    
  4 Sophie Skelton Basingstoke & Mid Hants 3.77    
  5 Jo Owens New Forest Juniors 3.66    
  6 Lisa Vickery Havant 3.47    
  7 Elizabeth Uzzle Basingstoke & Mid Hants 3.46    
  8 Rebecca Skelton Basingstoke & Mid Hants 3.36    
   
Shot
  1 Vicki Pressey New Forest Juniors 6.05    
  2 Karen Davies Southampton City 5.34    
  3 Lana Harper Stubbington Green Runners 4.30    
   
Discus
  1 Lauren Stapleton City of Portsmouth 19.37    
  2 Karen Davies Southampton City 12.96    
   
Javelin
  1 Lauren Stapleton City of Portsmouth 18.37    
  2 Teri Longyear City of Portsmouth 16.86    
  3 Karen Davies Southampton City 8.85