Hampshire AA Track & Field Championships 2000
13/14 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Under 15 Girls' Results
   
100 metres Heat 1 (Wind: +0.9m/sec)
  1 Victoria Burgess Andover 13.43 Q  
  2 Georgie Cockerell Isle of Wight 13.70    
  3 Mandi Foote Southampton City 13.77    
  4 Jodie Harris Aldershot, Farnham & District 13.94    
  5 Chloe Donald Southampton City 14.31    
   
  Heat 2 (Wind: +0.8m/sec)
  1 Katie Taylor Isle of Wight 13.40 Q  
  2 Kirsty Johnston Team Solent 13.57 q  
  3 Hollie McManus New Forest Juniors 13.58 q  
  4 Rebecca Howarth Aldershot, Farnham & District 13.74    
  5 Kayleigh Bennett Southampton City 14.12    
  6 Rebecca Bennett Southampton City 14.56    
  7 Kaely Matthews Mountbatten School 14.80    
   
  Heat 3 (Wind: +1.3m/sec)
  1 Kessia Sherliker Southampton City 12.73 Q  
  2 Sarah Humphreys Southampton City 13.59 q  
  3 Gemma Poignand Jersey Spartan 13.64 q  
  4 Jennie Barnes-Andrews Southampton City 14.77    
  5 Harriet Jones Team Solent 14.87    
  6 Claire-Louise Gallant Southampton City 14.97    
  7 Kaileigh Prince Stubbington Green Runners 14.98    
   
  Heat 4 (Wind: +1.2m/sec)
  1 Claire Jones Isle of Wight 13.39 Q  
  2 Hazel Blackwood Jersey Spartan 14.05    
  3 Katy Meader Mountbatten School 14.23    
  4 Harriet Ray City of Portsmouth 14.31    
  5 Jade Knowles City of Portsmouth 14.50    
  6 Ellen Howarth-Brown City of Portsmouth 14.55    
  7 Abi Dilliway Basingstoke & Mid Hants 16.12    
   
  FINAL (Wind: -1.3m/sec)
  1 Kessia Sherliker Southampton City 12.80    
  2 Victoria Burgess Andover 13.24    
  3 Katie Taylor Isle of Wight 13.45    
  4 Claire Jones Isle of Wight 13.51    
  5 Kirsty Johnston Team Solent 13.73    
  6 Hollie McManus New Forest Juniors 13.78    
  7 Sarah Humphreys Southampton City 13.80    
  8 Gemma Poignand Jersey Spartan 13.86    
   
200 metres Heat 1 (Wind: +1.3m/sec)
  1 Kessia Sherliker Southampton City 26.30 Q  
  2 Rebecca Howarth Aldershot, Farnham & District 27.36 Q  
  3 Katie Taylor Isle of Wight 27.37 q  
  4 Victoria Clews Andover 27.39 q  
  5 Charlotte Jackson City of Portsmouth 28.26    
  6 Claire-Louise Gallant Southampton City 29.49    
  7 Jennifer Kent Fleet & Crookham 31.18    
   
  Heat 2 (Wind: +1.3m/sec)
  1 Alexia Easey Aldershot, Farnham & District 26.74 Q  
  2 Jess McMonagle Southampton City 27.65 Q  
  3 Joanna Pett Basingstoke & Mid Hants 28.78    
  4 Gemma Poignand Jersey Spartan 29.03    
  5 Ellen Howarth-Brown City of Portsmouth 29.36    
  6 Jade Knowles City of Portsmouth 30.12    
  7 Kaileigh Prince Stubbington Green Runners 31.44    
   
  Heat 3 (Wind: +1.1m/sec)
  1 Victoria Burgess Andover 27.87 Q  
  2 Sarah Humphreys Southampton City 28.07 Q  
  3 Lisa Mulholland Basingstoke & Mid Hants 28.17    
  4 Hollie McManus New Forest Juniors 28.30    
  5 Mandi Foote Southampton City 28.35    
  6 Hazel Blackwood Jersey Spartan 28.68    
  7 Kayleigh Bennett Southampton City 28.77    
   
  FINAL (Wind: -1.3m/sec)
  1 Kessia Sherliker Southampton City 26.20    
  2 Victoria Burgess Andover 27.27    
  3 Alexia Easey Aldershot, Farnham & District 27.56    
  4 Katie Taylor Isle of Wight 28.20    
  5 Victoria Clews Andover 28.25    
  6 Jess McMonagle Southampton City 28.61    
  7 Sarah Humphreys Southampton City 28.63    
  8 Rebecca Howarth Aldershot, Farnham & District 28.67    
   
800 metres Heat 1
  1 Victoria Clews Andover 2:25.08 Q  
  2 Cheryl Hammond Aldershot, Farnham & District 2:25.73 q  
  3 Sophie Hall Southampton City 2:25.74 q  
  4 Hayley Clarke Jersey Spartan 2:32.17    
  5 Laura Brenton Southampton City 2:35.77    
  6 Joanne Foote Southampton City 2:45.04    
  7 Lucy Pert Isle of Wight 2:46.25    
   
  Heat 2
  1 Charlotte Jackson City of Portsmouth 2:25.17 Q  
  2 Nicola Bartholomew Aldershot, Farnham & District 2:25.85 q  
  3 Cherrelle Elvin Team Solent 2:30.25 q  
  4 Lisa Dollery City of Portsmouth 2:37.72    
  5 Jess Ball City of Portsmouth 2:38.76    
  6 Hazel Blackwood Jersey Spartan 2:49.18    
  7 Lara Lanaghan Mountbatten School 2:55.72    
  8 Claire Lunn-Rockliffe Winchester & District 2:56.12    
   
  Heat 3
  1 Leonie Smith Aldershot, Farnham & District 2:26.83 Q  
  2 Rebecca Keeping Southampton City 2:34.15    
  3 Sarah Bolton Basingstoke & Mid Hants 2:36.47    
  4 Sarah Vickery Havant 2:37.78    
  5 Lucy Copley Aldershot, Farnham & District 2:40.01    
  6 Claire-Louise Gallant Southampton City 2:43.10    
  7 Keeley Pinchbeck Andover 2:46.02    
   
  Heat 4
  1 Jess McMonagle Southampton City 2:30.33 Q  
  2 Megan Jones Aldershot, Farnham & District 2:32.67    
  3 Caroline Davis Havant 2:32.68    
  4 Helen Lees Basingstoke & Mid Hants 2:34.78    
  5 Zoe Hillyard Basingstoke & Mid Hants 2:35.71    
  6 Jenny Brierley Basingstoke & Mid Hants 2:36.48    
  7 Charlotte Peat Aldershot, Farnham & District 2:43.19    
  8 Laura Stroud Isle of Wight 2:49.22    
   
  FINAL
  1 Charlotte Jackson City of Portsmouth 2:22.09    
  2 Victoria Clews Andover 2:25.47    
  3 Cheryl Hammond Aldershot, Farnham & District 2:26.06    
  4 Leonie Smith Aldershot, Farnham & District 2:27.40    
  5 Sophie Hall Southampton City 2:30.54    
  6 Nicola Bartholomew Aldershot, Farnham & District 2:32.89    
  7 Cherrelle Elvin Team Solent 2:37.78    
  8 Jess McMonagle Southampton City 2:45.59    
   
1500 metres Heat 1
  1 Cheryl Hammond Aldershot, Farnham & District 5:15.47 Q  
  2 Megan Jones Aldershot, Farnham & District 5:15.51 Q  
  3 Rebecca Keeping Southampton City 5:15.57 Q  
  4 Cally Ayers Andover 5:17.92 Q  
  5 Sarah Bolton Basingstoke & Mid Hants 5:23.90 q  
  6 Laura Brenton Southampton City 5:25.30 q  
  7 Emma Taylor Stubbington Green Runners 5:27.96    
  8 Charlotte Peat Aldershot, Farnham & District 5:28.91    
  9 Lottie Simmons Winchester & District 5:29.81    
  10 Jess Ball City of Portsmouth 5:30.13    
  11 Caroline Davis Havant 5:31.59    
  12 Abigail Hackston Team Solent 5:35.54    
   
  Heat 2
  1 Leonie Smith Aldershot, Farnham & District 5:14.48 Q  
  2 Susie Hignett Bournemouth 5:16.14 Q  
  3 Sarah Vickery Havant 5:18.52 Q  
  4 Nicola Bartholomew Aldershot, Farnham & District 5:19.03 Q  
  5 Hayley Clarke Jersey Spartan 5:23.96 q  
  6 Lisa Dollery City of Portsmouth 5:26.36 q  
  7 Lauren Cochrane Winchester & District 5:28.55    
  8 Zoe Hillyard Basingstoke & Mid Hants 5:33.72    
  9 Shelley Pinchbeck Andover 5:44.74    
  10 Kate McGrandle Southampton City 5:50.42    
  11 Jade Davies Southampton City 6:06.21    
  12 Jennifer Kent Fleet & Crookham 6:10.89    
   
  FINAL
  1 Cheryl Hammond Aldershot, Farnham & District 4:54.53    
  2 Leonie Smith Aldershot, Farnham & District 4:55.03    
  3 Nicola Bartholomew Aldershot, Farnham & District 4:56.66    
  4 Megan Jones Aldershot, Farnham & District 5:04.57    
  5 Susie Hignett Bournemouth 5:05.00    
  6 Rebecca Keeping Southampton City 5:16.42    
  7 Hayley Clarke Jersey Spartan 5:21.69    
  8 Lisa Dollery City of Portsmouth 5:24.95    
  9 Sarah Bolton Basingstoke & Mid Hants 5:26.67    
  10 Sarah Vickery Havant 5:26.80    
  11 Cally Ayers Andover 5:31.41    
  12 Laura Brenton Southampton City 5:43.11    
   
75m Hurdles Heat 1 (Wind: +2.1m/sec)
  1 Christina Hopton Aldershot, Farnham & District 13.22 Q  
  2 Lauren Cochrane Winchester & District 13.68 Q  
  3 Zoe Hillyard Basingstoke & Mid Hants 14.73 Q  
  4 Ellen Howarth-Brown City of Portsmouth 15.16 q  
  5 Rachel Taylor Isle of Wight 15.37    
   
  Heat 2 (Wind: +1.1m/sec)
  1 Danielle Troke Guernsey Island 12.75 Q  
  2 Lisa Mulholland Basingstoke & Mid Hants 13.11 Q  
  3 Kirsty Batchelor Aldershot, Farnham & District 13.12 Q  
  4 Georgie Cockerell Isle of Wight 13.40 q  
   
  FINAL (Wind: +0.7m/sec)
  1 Danielle Troke Guernsey Island 12.50    
  2 Christina Hopton Aldershot, Farnham & District 12.75    
  3 Lisa Mulholland Basingstoke & Mid Hants 12.89    
  4 Kirsty Batchelor Aldershot, Farnham & District 13.09    
  5 Georgie Cockerell Isle of Wight 13.20    
  6 Lauren Cochrane Winchester & District 14.02    
  7 Zoe Hillyard Basingstoke & Mid Hants 14.33    
  8 Ellen Howarth-Brown City of Portsmouth 15.31    
   
2500m Walk
    No Competition        
   
High Jump
  1 Frances Brennand-Roper Guernsey Island 1.55    
  2 Alice Hayden Winchester & District 1.50    
  3= Lisa Mulholland Basingstoke & Mid Hants 1.40    
  3= Megan Jones Aldershot, Farnham & District 1.40    
  5 Laura Tanner Southampton City 1.40    
  6 Hollie McManus New Forest Juniors 1.35    
  7 Kirsty Batchelor Aldershot, Farnham & District 1.30    
  8 Helena Edwards New Forest Juniors 1.30    
  9= Harriet Ray City of Portsmouth 1.20    
  9= Ellen Howarth-Brown City of Portsmouth 1.20    
   
Long Jump
  1 Claire Jones Isle of Wight 4.63    
  2 Danielle Troke Guernsey Island 4.45    
  3 Lisa Mulholland Basingstoke & Mid Hants 4.44    
  4 Kelly Waites Andover 4.36    
  5 Jackie Powell Aldershot, Farnham & District 4.26    
  6 Kirsty Batchelor Aldershot, Farnham & District 4.23    
  7 Rebecca Howarth Aldershot, Farnham & District 4.12    
  8 Frances Brennand-Roper Guernsey Island 3.98    
  9 Caroline Davis Havant 3.95    
  10 Laura Stroud Isle of Wight 3.87    
  11 Claire Lunn-Rockliffe Winchester & District 3.83    
  12 Zoe Hillyard Basingstoke & Mid Hants 3.78    
  13 Shelley Pinchbeck Andover 3.75    
  14 Lauren Cochrane Winchester & District 3.75    
  15 Keeley Pinchbeck Andover 3.63    
  16 Sarah Vickery Havant 3.52    
  17 Jodie Harris Aldershot, Farnham & District 3.49    
  18 Kaileigh Prince Stubbington Green Runners 2.82    
   
Shot
  1 Lauren Therin Jersey Spartan 10.70    
  2 Laura Hudson Aldershot, Farnham & District 8.91    
  3 Amy Church Isle of Wight 8.89    
  4 Catherine Brooks Basingstoke & Mid Hants 8.75    
  5 Kirsty Harper Stubbington Green Runners 5.86    
  6 Jennifer Kent Fleet & Crookham 5.27    
  7 Kelly Waites Andover 5.15    
  8 Keeley Pinchbeck Andover 5.03    
   
Discus
  1 Lauren Therin Jersey Spartan 34.00    
  2 Laura Hudson Aldershot, Farnham & District 25.72    
  3 Amy Church Isle of Wight 21.11    
  4 Hannah Tuffin Mountbatten School 17.18    
  5 Claire Ransom Mountbatten School 14.60    
  6 Laura Stroud Isle of Wight 13.95    
   
Javelin
  1 Lauren Therin Jersey Spartan 32.16    
  2 Laura Hudson Aldershot, Farnham & District 27.32    
  3 Hayley Clarke Jersey Spartan 20.14    
  4 Alice Green Southampton City 16.47    
  5 Lara Lanaghan Mountbatten School 13.57