Hampshire AA Track & Field Championships 2001
12/13 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Women
   
100m FINAL (Wind: -2.5m/sec) Sat
  1 Lisa Wright City of Portsmouth 12.91    
  2 Emily Young Team Solent 13.37    
  3 Ailie Harder Team Solent 13.58    
  4 Hannah Vaile Havant 13.77    
  5 Francesca Pallot Jersey Spartan 14.51    
  6 Kirsty Donaldson Team Solent 14.78    
   
200m FINAL (Wind: -2.8m/sec) Sun
  1 Donna Chatting Southampton City 26.44    
  2 Lisa Wright City of Portsmouth 26.97    
  3 Jemma Vickery Havant 28.30    
  4 Emma Pell Basingstoke & Mid Hants 28.33    
  5 Hannah Vaile Havant 28.58    
  6 Catherine Steels (SW) Southampton City 52.31    
   
400m Heat 1 Sat
  1 Donna Chatting Southampton City 58.11 Q CBP
  2 Ceri Mitchell Southampton City 59.73 Q  
  3 Verity Beck Jersey Spartan 60.45 Q  
  4 Kimberley Goodall Guernsey Island 60.45 q  
  5 Emma Pell Basingstoke & Mid Hants 62.62    
   
  Heat 2
  1 Rachael Lewington Team Solent 61.99 Q  
  2 Sarah Butcher Team Solent 62.54 Q  
  3 Jemma Vickery Havant 62.96 Q  
  4 Tracey Cullen Southampton City 64.46    
  5 Claire Sarell Basingstoke & Mid Hants 65.66    
   
  FINAL
  1 Donna Chatting Southampton City 57.94   CBP
  2 Ceri Mitchell Southampton City 59.12    
  3 Verity Beck Jersey Spartan 59.72    
  4 Sarah Butcher Team Solent 60.57    
  5 Rachael Lewington Team Solent 61.50    
  6 Kimberley Goodall Guernsey Island 62.08    
  7 Jemma Vickery Havant 63.23    
   
800m FINAL Sun
  1 Ceri Mitchell Southampton City 2:15.21    
  2 Helen Zenner Team Solent 2:18.86    
  3 Ava Hutchinson Aldershot, Farnham & District 2:19.67    
  4 Verity Beck Jersey Spartan 2:19.75    
  5 Charlotte Haill Havant 2:26.52    
  6 Kimberley Bartholomew Aldershot, Farnham & District 2:29.06    
  7 Sarah Purvis City of Portsmouth 2:30.58    
  8 Amiee Copley Aldershot, Farnham & District 2:47.50    
  9 Jo Barratt Havant 2:51.47    
   
1500m FINAL Sat
  1 Helen Zenner Team Solent 4:38.93   CBP
  2 Bryony Frost Isle of Wight 4:40.93    
  3 Ava Hutchinson Aldershot, Farnham & District 4:50.45    
  4 Lisa Woods City of Portsmouth 4:55.62    
  5 Gemma Greenfield Aldershot, Farnham & District 5:11.39    
  6 Kimberley Bartholomew Aldershot, Farnham & District 5:15.21    
  7 Sarah Whittaker-Axon Aldershot, Farnham & District 5:39.46    
  8 Amiee Copley Aldershot, Farnham & District 5:47.52    
   
3000m FINAL Sun
  1 Kathryn Frost Isle of Wight 10:23.93    
  2 Gemma Greenfield Aldershot, Farnham & District 10:49.63    
  3 Lisa Woods City of Portsmouth 11:03.35    
  4 Emily Lowndes Winchester & District 11:56.15    
  5 Sarah Whittaker-Axon Aldershot, Farnham & District 12:46.83    
   
100m Hurdles FINAL (Wind: -2.9m/sec) Sat
  1 Katie Goddard Aldershot, Farnham & District 16.48    
  2 Kati Jeram Havant 17.06    
  3 Debbie Rowlands Havant 17.51    
   
400m Hurdles FINAL Sun
  1 Amy Harris Basingstoke & Mid Hants 67.38    
  2 Kati Jeram Havant 67.97    
  3 Rachael Lewington Team Solent 69.30    
  4 Kimberley Goodall Guernsey Island 69.37    
   
3000m Walk FINAL Sat
    No Competition        
   
High Jump Sat
  1 Sarah Parrish Southampton City 1.55    
  2 Jenny Roe Winchester & District 1.45    
   
Pole Vault Sat
  1 Jo Barratt Havant 2.30    
  2 Lisa Anderson Havant 2.30    
   
Long Jump Sun
  1 Katharine Streatfield Southampton City 5.36    
  2 Kimberley Goodall Guernsey Island 5.34 w  
  3 Debbie Rowlands Havant 4.66 w  
   
Triple Jump Sun
  1 Katharine Streatfield Southampton City 11.39   CBP
  2 Debbie Rowlands Havant 9.66    
   
Shot Sat
  1 Katie Jeffery City of Portsmouth 8.48    
   
Discus Sat
  1 Kati Jeram Havant 29.85    
  2 Katie Jeffery City of Portsmouth 21.37    
   
Hammer Sun
  1 Katie Jeffery City of Portsmouth 27.56    
  2 Lisa Anderson Havant 24.52    
   
Javelin Sun
  1 Sarah Ellis Havant 33.53    
  2 Francesca Pallot Jersey Spartan 27.33