Hampshire AA Track & Field Championships 2003
10/11 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 13 Girls

   
100m Heat 1 (Wind: +2.0m/sec) Sat
  1 Gemma Dawkins Jersey Spartan 13.62 Q  
  2 Claire Varcoe Team Solent 13.65 Q  
  3 Hannah Ashmore Andover 13.82 Q  
  4 Amy Matthews - 14.24 q  
  5 Amy Dingle Jersey Spartan 14.55 q  
  6 Sarah Grace Isle of Wight 14.58    
  7 Christina Parsons New Forest Junior 14.98    
  8 Rebecca Pollard Basingstoke & Mid Hants DNF    
   
  Heat 2 (Wind: +0.9m/sec)
  1 Kimberley Gleeson Guernsey Island 13.51 Q  
  2 Lucy Bates Basingstoke & Mid Hants 13.84 Q  
  3 Kelly Loveridge Guernsey Island 14.43 Q  
  4 Linzi Cook City of Portsmouth 14.79    
  5 Jenna Murphy Jersey Spartan 14.79    
  6 Sophie Mead Mountbatten School 15.02    
  7 Stephanie le Ruez Jersey Spartan 15.16    
  8 Anna-Marie Broadway Winchester & District 15.55    
   
  FINAL (Wind: -2.0m/sec)
  1 Kimberley Gleeson Guernsey Island 13.65    
  2 Lucy Bates Basingstoke & Mid Hants 14.04    
  3 Gemma Dawkins Jersey Spartan 14.07    
  4 Claire Varcoe Team Solent 14.17    
  5 Hannah Ashmore Andover 14.31    
  6 Kelly Loveridge Guernsey Island 14.73    
  7 Amy Matthews - 14.96    
  8 Amy Dingle Jersey Spartan 15.17    
   
200m Heat 1 (Wind: -0.9m/sec) Sun
  1 Lucy Bates Basingstoke & Mid Hants 29.28 Q  
  2 Hannah Ashmore Andover 29.42 Q  
  3 Sarah Grace Isle of Wight 30.66 Q  
  4 Chloe Foot New Forest Junior 30.83 q  
  5 Sophie Mead Mountbatten School 31.68    
  6 Jenna Murphy Jersey Spartan 31.82    
   
  Heat 2 (Wind: +0.4m/sec)
  1 Gemma Dawkins Jersey Spartan 28.54 Q  
  2 Claire Varcoe Team Solent 29.21 Q  
  3 Tiffany Markham New Forest Junior 30.55 Q  
  4 Linzi Cook City of Portsmouth 30.63 q  
  5 Hannah Vosser Winchester & District 33.54    
  6 Tara Parry New Forest Junior DNS    
   
  FINAL (Wind: -0.1m/sec)
  1 Gemma Dawkins Jersey Spartan 28.03    
  2 Claire Varcoe Team Solent 28.34    
  3 Hannah Ashmore Andover 29.23    
  4 Lucy Bates Basingstoke & Mid Hants 29.45    
  5 Tiffany Markham New Forest Junior 30.62    
  6 Linzi Cook City of Portsmouth 30.64    
  7 Chloe Foot New Forest Junior 31.23    
  8 Sarah Grace Isle of Wight 31.83    
   
800m FINAL Sat
  1 Abigail Salter Aldershot, Farnham & District 2:30.15    
  2 Sarah Burgin Aldershot, Farnham & District 2:36.76    
  3 Elizabeth Freemantle Team Solent 2:41.12    
  4 Lucy Olden Isle of Wight 2:41.76    
  5 Sarah Mercier Guernsey Island 2:44.24    
  6 Joanna Parker Fleet & Crookham 2:44.93    
  7 Kelly Loveridge Guernsey Island 2:46.86    
  8 Bethany Woodhouse - 2:56.50    
  9 Samantha Prier Aldershot, Farnham & District 3:00.50    
  10 Emma Wilton Jersey Spartan 3:05.01    
   
1500m FINAL Sun
  1 Abigail Salter Aldershot, Farnham & District 5:04.07    
  2 Louise Webb Southampton City 5:04.68    
  3 Sarah Burgin Aldershot, Farnham & District 5:06.77    
  4 Joanna Satchell Aldershot, Farnham & District 5:26.65    
  5 Joanna Parker Fleet & Crookham 5:27.43    
  6 Elizabeth Freemantle Team Solent 5:32.27    
  7 Rebecca Jones Aldershot, Farnham & District 5:35.01    
  8 Sarah Mercier Guernsey Island 5:35.75    
  9 Lucy Wainwright New Forest Junior 5:39.56    
  10 Eloise Walden-Day City of Portsmouth 5:50.14    
  11 Bethany Woodhouse - 5:50.32    
  12 Mary-Kate Longyear City of Portsmouth 6:15.80    
  13 Nicola Ferris Winchester & District DNF    
   
70m Hurdles Heat 1 (Wind: +0.4m/sec) Sat
  1 Claire Varcoe Team Solent 13.29 Q  
  2 Thalia Laing Basingstoke & Mid Hants 13.42 Q  
  3 Christina Parsons New Forest Junior 13.98 Q  
  4 Stephanie le Ruez Jersey Spartan 14.12 q  
  5 Anna-Marie Broadway Winchester & District DNF    
   
  Heat 2 (Wind: +0.5m/sec)
  1 Kimberley Gleeson Guernsey Island 12.41 Q  
  2 Tiffany Markham New Forest Junior 13.12 Q  
  3 Amy Dingle Jersey Spartan 13.64 Q  
  4 Emma Wilton Jersey Spartan 15.67 q  
  5 Mary-Kate Longyear City of Portsmouth 17.84    
   
  FINAL (Wind: +1.0m/sec)
  1 Kimberley Gleeson Guernsey Island 12.17   CBP
  2 Tiffany Markham New Forest Junior 12.95    
  3 Thalia Laing Basingstoke & Mid Hants 13.10    
  4 Claire Varcoe Team Solent 13.11    
  5 Amy Dingle Jersey Spartan 13.14    
  6 Stephanie le Ruez Jersey Spartan 13.55    
  7 Emma Wilton Jersey Spartan 15.65    
  8 Christina Parsons New Forest Junior DNS    
   
2000m Walk FINAL Sat
  1 Sarah Grace Isle of Wight 13:40.4    
  2 Sarah Mercier Guernsey Island 14:17.3    
  3 Sarah Osgood Havant 14:55.1    
   
High Jump Sat
  1 Gemma Dawkins Jersey Spartan 1.35    
  2 Thalia Laing Basingstoke & Mid Hants 1.30    
  3 Jenna Murphy Jersey Spartan 1.25    
  4 Stephanie le Ruez Jersey Spartan 1.20    
   
Long Jump Sun
  1 Kimberley Gleeson Guernsey Island 4.71   CBP
  2 Gemma Dawkins Jersey Spartan 4.30    
  3 Jenna Murphy Jersey Spartan 4.18    
  4 Amy Dingle Jersey Spartan 4.15    
  5 Claire Varcoe Team Solent 4.10    
  6 Lucy Bates Basingstoke & Mid Hants 4.09    
  7 Kelly Loveridge Guernsey Island 3.90    
  8 Sarah Grace Isle of Wight 3.87    
  9 Tiffany Markham New Forest Junior 3.82    
  10 Chloe Foot New Forest Junior 3.73    
  11 Amy Matthews - 3.65 w  
  12 Stephanie le Ruez Jersey Spartan 3.47    
  13 Hannah Vosser Winchester & District 3.33    
  14 Anna-Marie Broadway Winchester & District 3.19    
  15 Eloise Walden-Day City of Portsmouth 3.16    
   
Shot Sun
  1 Thalia Laing Basingstoke & Mid Hants 6.83    
  2 Emma Wilton Jersey Spartan 6.53    
  3 Rebecca Gray New Forest Junior 5.65    
  4 Katie Parker Fleet & Crookham 5.62    
   
Discus Sun
  1 Katie Parker Fleet & Crookham 14.30    
  2 Rebecca Gray New Forest Junior 13.77    
   
Javelin Sat
  1 Christina Parsons New Forest Junior 13.42    
  2 Mary-Kate Longyear City of Portsmouth 12.54