Hampshire AA Track & Field Championships 2005
14/15 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 13 Boys

   
100m Heat 1 (Wind: -1.8m/sec) Sun
  1 Sam Dawkins Jersey Spartan 13.85 Q  
  2 Leon Phillips Isle of Wight 14.04 Q  
  3 Simon Davies Farleigh School 14.30 Q  
  4 Seb Richards-Taylor Bournemouth 14.50 q  
  5 Joshua Steere Havant 14.61 q  
  6 John Roberts New Forest Junior 14.65    
  7 Nick Thorn City of Portsmouth 14.91    
   
  Heat 2 (Wind: -2.7m/sec)
  1 Andrew Coleman Guernsey Island 14.16 Q  
  2 Charlie Occomore Isle of Wight 15.22 Q  
  3 Stuart Phillips Eastleigh & District Junior 15.38 Q  
  4 Sam Campbell Winchester & District 15.50    
  5 Alex Carter Winchester & District 15.77    
  6 Richard Sinel Jersey Spartan 16.12    
   
  FINAL (Wind: +2.8m/sec)
  1 Andrew Coleman Guernsey Island 13.19    
  2 Sam Dawkins Jersey Spartan 13.29    
  3 Leon Phillips Isle of Wight 13.67    
  4 Simon Davies Farleigh School 13.86    
  5 Joshua Steere Havant 14.30    
  6 Seb Richards-Taylor Bournemouth 14.42    
  7 Stuart Phillips Eastleigh & District Junior 14.50    
  8 Charlie Occomore Isle of Wight 14.65    
   
200m Heat 1 (Wind: -2.2m/sec) Sat
  1 Bradley Awuah-Peasah Mountbatten School 25.69 Q CBP
  2 Sam Dawkins Jersey Spartan 27.87 Q  
  3 Robert Woolgar Aldershot, Farnham & District 29.22 Q  
  4 Simon Davies Farleigh School 29.47 q  
  5 James Gotts Team Southampton 29.95    
  6 Stuart Phillips Eastleigh & District Junior 30.66    
  7 Jake Sellwood Basingstoke & Mid Hants 34.80    
   
  Heat 2 (Wind: -0.7m/sec)
  1 Andrew Coleman Guernsey Island 28.04 Q  
  2 Joshua Steere Havant 29.58 Q  
  3 John Roberts New Forest Junior 29.65 Q  
  4 Joe Whelan Team Southampton 29.90 q  
  5 Graham Fisher Unattached 31.56    
  6 Alex Carter Winchester & District 32.22    
  7 Simon Campbell Team Southampton 34.12    
   
  FINAL (Wind: -3.9m/sec)
  1 Bradley Awuah-Peasah Mountbatten School 26.19    
  2 Sam Dawkins Jersey Spartan 27.97    
  3 Andrew Coleman Guernsey Island 28.50    
  4 Simon Davies Farleigh School 29.33    
  5 Robert Woolgar Aldershot, Farnham & District 29.81    
  6 Joshua Steere Havant 30.24    
  7 John Roberts New Forest Junior 31.00    
  8 Joe Whelan Team Southampton 31.11    
   
800m Heat 1 Sat
  1 Connor Newman Team Southampton 2:30.00 Q  
  2 Alex Ledger Aldershot, Farnham & District 2:30.84 Q  
  3 Matthew Baker Basingstoke & Mid Hants 2:37.63 Q  
  4 Wade le Marquand Jersey Spartan 2:38.05 q  
  5 Martin Campbell Team Southampton 2:45.85    
  6 Nick Hawkins City of Portsmouth 2:47.92    
  7 Thomas Clarke City of Portsmouth 2:53.67    
   
  Heat 2
  1 Ross Thomas City of Portsmouth 2:31.85 Q  
  2 Jack Lee City of Portsmouth 2:33.58 Q  
  3 Joe Whelan Team Southampton 2:34.12 Q  
  4 Sam Hall Guernsey Island 2:35.84 q  
  5 Jake Sellwood Basingstoke & Mid Hants 2:49.34    
  6 Alex Carter Winchester & District 2:52.05    
  7 Jamie Rood Eastleigh & District Junior 2:59.54    
  8 Tim Baddour New Forest Junior DNF    
   
  FINAL
  1 Alex Ledger Aldershot, Farnham & District 2:25.30    
  2 Connor Newman Team Southampton 2:28.39    
  3 Ross Thomas City of Portsmouth 2:31.66    
  4 Sam Hall Guernsey Island 2:35.53    
  5 Matthew Baker Basingstoke & Mid Hants 2:38.18    
  6 Wade le Marquand Jersey Spartan 2:38.92    
  7 Jack Lee City of Portsmouth 2:39.18    
  8 Joe Whelan Team Southampton 2:39.57    
   
1500m FINAL Sun
  1 Alex Ledger Aldershot, Farnham & District 4:46.84    
  2 Connor Newman Team Southampton 4:56.91    
  3 Ross Thomas City of Portsmouth 4:57.13    
  4 Alex Millen Eastleigh & District Junior 5:05.26    
  5 Sam Hall Guernsey Island 5:08.65    
  6 Jonathan Burgin Aldershot, Farnham & District 5:12.78    
  7 Wade le Marquand Jersey Spartan 5:17.55    
  8 Jack Lee City of Portsmouth 5:23.13    
  9 Martin Campbell Team Southampton 5:27.91    
  10 Simon Campbell Team Southampton 5:32.87    
  11 Nick Thorn City of Portsmouth 5:36.86    
   
80m Hurdles FINAL (Wind: -2.0m/sec) Sun
  1 Sam Dawkins Jersey Spartan 14.54    
  2 Simon Davies Farleigh School 15.03    
  3 Sam Campbell Winchester & District 16.68    
   
2000m Walk FINAL Sat
  1 Michael Silvester Aldershot, Farnham & District 10:13.65    
  2 Chris Ball Steyning 11:58.04    
   
High Jump Sat
    No Competition        
   
Pole Vault Sat
    No Competition        
   
Long Jump Sat
  1 Bradley Awuah-Peasah Mountbatten School 4.72 w  
  2 Andrew Coleman Guernsey Island 4.71 w  
  3 Leon Phillips Isle of Wight 4.37 w  
  4 Jamie Rood Eastleigh & District Junior 4.33 w  
  5 Robert Woolgar Aldershot, Farnham & District 4.20    
  6 Simon Davies Farleigh School 4.14    
  7 Graham Fisher Unattached 4.12    
  8 Charlie Occomore Isle of Wight 4.04 w  
  9 Matthew Baker Basingstoke & Mid Hants 3.92    
  10 Sam Campbell Winchester & District 3.90    
  11 Alex Carter Winchester & District 3.66    
  12 Jake Sellwood Basingstoke & Mid Hants 3.59 w  
  13 Thomas Clarke City of Portsmouth 2.85 w  
   
Shot Sat
  1 Richard Sinel Jersey Spartan 7.76    
  2 Aron Ward Mountbatten School 7.01    
   
Discus Sat
  1 Richard Sinel Jersey Spartan 19.28    
   
Javelin Sat
  1 Richard Sinel Jersey Spartan 17.06