Hampshire AA Track & Field Championships 2005
14/15 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 15 Boys

   
100m Heat 1 (Wind: -2.8m/sec) Sun
  1 William Jenkins Basingstoke & Mid Hants 12.73 Q  
  2 Jordan McBride City of Portsmouth 12.81 Q  
  3 James Forman Isle of Wight 13.32 Q  
  4 Tom Orton Eastleigh & District Junior 13.36 q  
  5 Matthew Gosselin Jersey Spartan 13.61    
  6 Liam King Priory School 14.28    
   
  Heat 2 (Wind: -2.5m/sec)
  1 Ryan Davies Aldershot, Farnham & District 12.87 Q  
  2 Christopher Davey-Evans City of Portsmouth 13.08 Q  
  3 Daniel Tardivel Jersey Spartan 13.13 Q  
  4 Elliot Chudleigh Team Southampton 13.57 q  
  5 Calum Bressington Eastleigh & District Junior 14.15    
  6 Louis Abdali Unattached 14.36    
   
  FINAL (Wind: +0.7m/sec)
  1 William Jenkins Basingstoke & Mid Hants 12.40    
  2 Ryan Davies Aldershot, Farnham & District 12.42    
  3 Jordan McBride City of Portsmouth 12.51    
  4 Christopher Davey-Evans City of Portsmouth 12.80    
  5 Daniel Tardivel Jersey Spartan 12.99    
  6 Tom Orton Eastleigh & District Junior 13.17    
  7 Elliot Chudleigh Team Southampton 13.50    
  8 James Forman Isle of Wight 14.44    
   
200m Heat 1 (Wind: -1.4m/sec) Sat
  1 William Jenkins Basingstoke & Mid Hants 25.14 Q  
  2 Jordan McBride City of Portsmouth 25.94 Q  
  3 Daniel Tardivel Jersey Spartan 26.27 Q  
  4 Ben Cronshaw Unattached 27.63 q  
  5 Elliot Chudleigh Team Southampton 27.64    
  6 George Corbin Isle of Wight 28.88    
  7 Calum Bressington Eastleigh & District Junior 30.63    
   
  Heat 2 (Wind: -0.2m/sec)
  1 Simon Price Team Southampton 25.57 Q  
  2 Christopher Davey-Evans City of Portsmouth 26.20 Q  
  3 Tom Orton Eastleigh & District Junior 27.14 Q  
  4 Robert Winchester Eastleigh & District Junior 27.19 q  
  5 Thomas Syckelmoore Basingstoke & Mid Hants 27.87    
  6 Matthew Gosselin Jersey Spartan 28.02    
  7 Matthew Pellegrini Team Southampton 29.26    
   
  FINAL (Wind: -4.0m/sec)
  1 William Jenkins Basingstoke & Mid Hants 25.71    
  2 Simon Price Team Southampton 25.86    
  3 Jordan McBride City of Portsmouth 25.96    
  4 Christopher Davey-Evans City of Portsmouth 26.82    
  5 Daniel Tardivel Jersey Spartan 27.26    
  6 Tom Orton Eastleigh & District Junior 27.97    
  7 Robert Winchester Eastleigh & District Junior 28.63    
  - Ben Cronshaw Unattached DNS    
   
400m Heat 1 Sun
  1 William Jenkins Basingstoke & Mid Hants 58.24 Q  
  2 Andrew Clement Basingstoke & Mid Hants 59.39 Q  
  3 Gareth Phillips Eastleigh & District Junior 60.26 Q  
  4 Daniel Arblaster Guernsey Island 62.68 q  
  5 Daniel Short Basingstoke & Mid Hants 67.07    
   
  Heat 2
  1 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 58.51 Q  
  2 Daniel Tardivel Jersey Spartan 59.80 Q  
  3 George Whelan Team Southampton 60.25 Q  
  4 Daniel Reffold Aldershot, Farnham & District 61.01 q  
  5 David Moore Fleet & Crookham 66.18    
   
  FINAL
  1 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 55.32    
  2 William Jenkins Basingstoke & Mid Hants 56.88    
  3 Gareth Phillips Eastleigh & District Junior 57.05    
  4 Andrew Clement Basingstoke & Mid Hants 58.56    
  5 George Whelan Team Southampton 60.87    
  6 Daniel Tardivel Jersey Spartan 62.02    
  7 Daniel Arblaster Guernsey Island 62.37    
  - Daniel Reffold Aldershot, Farnham & District DNS    
   
800m Heat 1 Sat
  1 Scott Legg Team Southampton 2:18.31 Q  
  2 Peter Batten Team Southampton 2:18.80 Q  
  3 George Whelan Team Southampton 2:19.93 q  
  4 Alexander Teuten City of Portsmouth 2:25.09    
  5 Scott Shepherd Andover 2:26.84    
  6 William Bodkin Guernsey Island 2:32.79    
   
  Heat 2
  1 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 2:23.33 Q  
  2 Jack Graham Basingstoke & Mid Hants 2:24.13 Q  
  3 James Harding Winchester & District 2:26.70    
  4 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 2:29.26    
  5 Hastings Wieloch Horris Hill School 2:29.53    
  6 Mark le Conte Guernsey Island 2:36.84    
   
  Heat 3
  1 Andrew Clement Basingstoke & Mid Hants 2:20.22 Q  
  2 Matthew Gilfrin Aldershot, Farnham & District 2:20.78 Q  
  3 Matthew Gray City of Portsmouth 2:22.12 q  
  4 Luca Mucci Team Southampton 2:25.35    
  5 Aaron Bennett Team Southampton 2:34.85    
   
  FINAL
  1 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 2:08.33    
  2 Scott Legg Team Southampton 2:08.40    
  3 Matthew Gilfrin Aldershot, Farnham & District 2:11.24    
  4 Andrew Clement Basingstoke & Mid Hants 2:13.09    
  5 Peter Batten Team Southampton 2:15.32    
  6 Jack Graham Basingstoke & Mid Hants 2:17.29    
  7 George Whelan Team Southampton 2:20.20    
  8 Matthew Gray City of Portsmouth 2:23.46    
   
1500m Heat 1 Sun
  1 Thomas Cropp Basingstoke & Mid Hants 4:41.69 Q  
  2 Peter Batten Team Southampton 4:42.38 Q  
  3 Scott Legg Team Southampton 4:48.03 Q  
  4 Jamie Knapp Team Southampton 4:48.09 Q  
  5 Max Kiralyfi Winchester College 4:52.18 q  
  6 Calum Stewart Team Southampton 4:56.12 q  
  7 William Bodkin Guernsey Island 4:59.35    
  8 Harry Fisher Team Southampton 5:00.60    
  9 Jamie Shadbolt City of Portsmouth 5:06.52    
  10 Chris Furnell City of Portsmouth 5:07.93    
  11 Ben Quirk City of Portsmouth 5:23.15    
   
  Heat 2
  1 Dominic Kiralyfi Winchester College 4:42.71 Q  
  2 Alexander Teuten City of Portsmouth 4:42.95 Q  
  3 Lee Wilson Aldershot, Farnham & District 4:43.05 Q  
  4 Daniel Carre Guernsey Island 4:43.31 Q  
  5 Jack Graham Basingstoke & Mid Hants 4:43.54 q  
  6 Matthew Gilfrin Aldershot, Farnham & District 4:52.81 q  
  7 Hastings Wieloch Horris Hill School 4:58.45    
  8 Luca Mucci Team Southampton 4:59.87    
  9 Mark le Conte Guernsey Island 5:07.09    
  10 Aaron Bennett Team Southampton 5:07.16    
  11 Daniel Short Basingstoke & Mid Hants 5:33.86    
   
  FINAL
  1 Scott Legg Team Southampton 4:26.88    
  2 Jamie Knapp Team Southampton 4:30.94    
  3 Dominic Kiralyfi Winchester College 4:34.24    
  4 Daniel Carre Guernsey Island 4:39.81    
  5 Lee Wilson Aldershot, Farnham & District 4:45.86    
  6 Jack Graham Basingstoke & Mid Hants 4:45.95    
  7 Thomas Cropp Basingstoke & Mid Hants 4:46.27    
  8 Alexander Teuten City of Portsmouth 4:46.84    
  9 Max Kiralyfi Winchester College 5:02.09    
   
3000m FINAL Sat
  1 Dominic Kiralyfi Winchester College 9:37.77    
  2 Tom Goddard Aldershot, Farnham & District 9:55.08    
  3 Fred Richards Winchester College 10:03.41    
  4 Daniel Carre Guernsey Island 10:08.10    
  5 Christopher Dennis Team Southampton 10:11.89    
  6 Max Kiralyfi Winchester College 10:19.95    
  7 Thomas Cropp Basingstoke & Mid Hants 10:29.61    
  8 William Bodkin Guernsey Island 10:39.75    
  9 Chris Furnell City of Portsmouth 10:51.41    
  10 Dean Millier Eastleigh & District Junior 10:55.02    
  11 Alex Wilson Basingstoke & Mid Hants 10:56.12    
  12 Callum Brown Winchester College 11:05.42    
   
80m Hurdles Heat 1 (Wind: +1.4m/sec) Sun
  1 James Forman Isle of Wight 12.73 Q  
  2 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 13.72 Q  
  3 Elliot Chudleigh Team Southampton 14.70 Q  
  4 James Brehaut Guernsey Island 15.31 q  
  5 Dale Thomas Aldershot, Farnham & District 15.59 q  
  6 Anthony Padilla Eastleigh & District Junior 15.90    
   
  Heat 2 (Wind: -2.0m/sec)
  1 Michael Haggard Unattached 13.14 Q  
  2 Oliver Tarbard New Forest Junior 14.42 Q  
  3 Ross Jeffs Jersey Spartan 14.83 Q  
  4 Fred Young Eastleigh & District Junior 17.90    
  5 Stuart Tognarelli Winchester & District 18.07    
   
  FINAL (Wind: -2.4m/sec)
  1 James Forman Isle of Wight 12.78    
  2 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 13.74    
  3 Oliver Tarbard New Forest Junior 14.28    
  4 Michael Haggard Unattached 15.11    
  5 Elliot Chudleigh Team Southampton 15.24    
  6 Ross Jeffs Jersey Spartan 15.34    
  7 James Brehaut Guernsey Island 15.81    
  8 Dale Thomas Aldershot, Farnham & District 16.46    
   
3000m Walk Sat
    No Competition        
   
High Jump Sun
  1 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 1.58    
  2 Peter Hoe Winchester & District 1.58    
  3 Ross Jeffs Jersey Spartan 1.55    
  4= Harry Fisher Team Southampton 1.45    
  4= Matthew Gosselin Jersey Spartan 1.45    
  6 Matt Fowler Team Southampton 1.45    
  7 Stuart Tognarelli Winchester & District 1.40    
  8 Dale Thomas Aldershot, Farnham & District 1.35    
  9 Anthony Padilla Eastleigh & District Junior 1.15    
   
Pole Vault Sat
  1 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 2.30    
   
Long Jump Sat
  1 Kieran Showler-Davis Winchester & District 5.45 w  
  2 Simon Price Team Southampton 5.26 w  
  3 James Forman Isle of Wight 5.17 w  
  4 Jordan McBride City of Portsmouth 5.11 w  
  5 Dwayne Peasah Mountbatten School 5.07    
  6 Daniel Tardivel Jersey Spartan 4.99 w  
  7 Daniel Arblaster Guernsey Island 4.77 w  
  8 Tom Orton Eastleigh & District Junior 4.65 w  
  9 George Corbin Isle of Wight 4.64 w  
  10 Matthew Gray City of Portsmouth 4.52 w  
  11 Ross Jeffs Jersey Spartan 4.51 w  
  12 William Bodkin Guernsey Island 4.47 w  
  13 Calum Bressington Eastleigh & District Junior 4.35 w  
  14 Tom Gilham Eastleigh & District Junior 4.31 w  
  15 Louis Abdali Unattached 4.14 w  
  16 Dale Thomas Aldershot, Farnham & District 4.13 w  
  17 Matthew Pellegrini Team Southampton 4.07 w  
  18 Mark le Conte Guernsey Island 3.61    
   
Triple Jump Sat
  1 Daniel Reffold Aldershot, Farnham & District 10.70    
  2 George Corbin Isle of Wight 10.65    
  3 James Forman Isle of Wight 10.05    
  4 Ross Jeffs Jersey Spartan 10.01    
  5 Ben Cronshaw Unattached 9.97    
  6 Tom Gilham Eastleigh & District Junior 9.84    
  7 Daniel Arblaster Guernsey Island 9.84    
  8 Calum Bressington Eastleigh & District Junior 9.35    
  9 Callum Woon Isle of Wight 9.15    
  10 Stuart Tognarelli Winchester & District 9.08 w  
   
Shot Sat
  1 Harpal Chana Team Southampton 10.30    
  2 Stephen de la Haye Jersey Spartan 9.77    
  3 Richard Shuttleworth City of Portsmouth 9.07    
  4 Callum Woon Isle of Wight 9.01    
  5 Matthew Gosselin Jersey Spartan 8.35    
  6 Sebastian Sadr-Salek Mountbatten School 7.82    
  7 Liam King Priory School 7.81    
  8 Louis Abdali Unattached 7.70    
  9 James Brehaut Guernsey Island 7.23    
  10 James Forman Isle of Wight 6.97    
  11 Fred Young Eastleigh & District Junior 5.90    
  12 Charlie Growse Priory School 5.42    
  13 Christopher Gilfrin Aldershot, Farnham & District 4.88    
   
Discus Sat
  1 Harpal Chana Team Southampton 34.91    
  2 Stephen de la Haye Jersey Spartan 29.11    
  3 Zane Duquemin Jersey Spartan 26.83    
  4 Robert Winchester Eastleigh & District Junior 21.56    
  5 Stuart Tognarelli Winchester & District 21.46    
  6 David Brice Aldershot, Farnham & District 19.06    
  7 James Brehaut Guernsey Island 18.87    
  8 Liam King Priory School 18.39    
  9 Fred Young Eastleigh & District Junior 16.37    
  10 Christopher Gilfrin Aldershot, Farnham & District 11.22    
   
Hammer Sun
  1 Callum Woon Isle of Wight 37.27    
  2 Daniel Reffold Aldershot, Farnham & District 28.41    
  3 Matthew Gosselin Jersey Spartan 24.56    
  4 Zane Duquemin Jersey Spartan 24.54    
  5 Stuart Tognarelli Winchester & District 19.27    
  6 James Brehaut Guernsey Island 19.03    
   
Javelin Sat
  1 David Brice Aldershot, Farnham & District 46.86    
  2 Peter Hoe Winchester & District 43.32    
  3 Christopher Davey-Evans City of Portsmouth 38.34    
  4 James Brehaut Guernsey Island 34.22    
  5 Cameron Mitchell Isle of Wight 33.18    
  6 Richard Shuttleworth City of Portsmouth 32.47    
  7 Stephen de la Haye Jersey Spartan 32.00    
  8 Stuart Tognarelli Winchester & District 31.21    
  9 Daniel Arblaster Guernsey Island 27.55    
  10 Ross Jeffs Jersey Spartan 27.10    
  11 Robert Winchester Eastleigh & District Junior 23.36    
  12 Oliver Tarbard New Forest Junior 19.31