Hampshire AA Track & Field Championships 2005
14/15 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Men

   
100m FINAL (Wind: -3.1m/sec) Sun
  1 Marimba Odundo-Mendez University College London 11.53    
  2 Pritpal Chana Team Southampton 11.83    
  3 Ben Smith Havant 11.86    
  4 Duncan Marchbanks Team Southampton 11.89    
  5 Grant Showler-Davis Winchester & District 11.96    
  6 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 12.13    
  7 Hugh Reid Winchester College 12.69    
   
200m Heat 1 (Wind: -1.4m/sec) Sat
  1 Marimba Odundo-Mendez University College London 23.21 Q  
  2 Duncan Marchbanks Team Southampton 23.30 Q  
  3 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 23.35 Q  
  4 Graham Filer Team Southampton 23.46 q  
  5 Kierran Lakeland Team Southampton 23.85 q  
  6 Morgan Davies Havant 25.18    
   
  Heat 2 (Wind: -2.0m/sec)
  1 Louis Sellers Winchester & District 23.11 Q  
  2 James Folkes Andover 23.52 Q  
  3 Jonathan Hiorns Basingstoke & Mid Hants 23.58 Q  
  4 Ben Smith Havant 24.02    
  - Pritpal Chana Team Southampton DNS    
   
  FINAL (Wind: -3.8m/sec)
  1 Marimba Odundo-Mendez University College London 22.60    
  2 Louis Sellers Winchester & District 22.61    
  3 Duncan Marchbanks Team Southampton 23.37    
  4 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 23.68    
  5 James Folkes Andover 23.72    
  6 Graham Filer Team Southampton 23.88    
  7 Kierran Lakeland Team Southampton 24.16    
  8 Jonathan Hiorns Basingstoke & Mid Hants 24.16    
   
400m Heat 1 Sun
  1 Louis Sellers Winchester & District 50.84 Q  
  2 Pritpal Chana Team Southampton 51.46 Q  
  3 Leo Beckford Winchester & District 52.08 Q  
  4 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 52.93 q  
  5 Alex Wall-Clarke Team Southampton 55.03    
   
  Heat 2
  1 Tom Druce Guernsey Island 52.14 Q  
  2 Graham Filer Team Southampton 52.56 Q  
  3 Kierran Lakeland Team Southampton 52.95 Q  
  4 Daniel Madigan City of Portsmouth 53.98 q  
  5 Sean Glaysher Basingstoke & Mid Hants 55.19    
   
  FINAL
  1 Louis Sellers Winchester & District 48.14    
  2 Tom Druce Guernsey Island 49.51    
  3 Pritpal Chana Team Southampton 50.71    
  4 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 51.12    
  5 Leo Beckford Winchester & District 51.42    
  6 Graham Filer Team Southampton 53.39    
  7 Daniel Madigan City of Portsmouth 53.94    
  - Kierran Lakeland Team Southampton DNS    
   
800m Heat 1 Sat
  1 Ben Harding City of Portsmouth 2:00.68 Q  
  2 Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 2:01.02 Q  
  3 Alex Pritchard Winchester & District 2:01.69 Q  
  4 Andy Vernon Aldershot, Farnham & District 2:02.27 q  
  5 Oli Williams Team Southampton 2:03.95    
  6 Tim Hiorns Basingstoke & Mid Hants 2:09.32    
   
  Heat 2
  1 Tom Druce Guernsey Island 2:01.92 Q  
  2 Martin Mashford Aldershot, Farnham & District 2:02.09 Q  
  3 Alex Wall-Clarke Team Southampton 2:02.20 Q  
  4 Jonathan Slade Team Southampton 2:03.06 q  
  5 Max Roberts Basingstoke & Mid Hants 2:07.39    
  6 Sean Glaysher Basingstoke & Mid Hants 2:12.35    
   
  FINAL
  1 Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 1:56.70    
  2 Tom Druce Guernsey Island 1:56.71    
  3 Ben Harding City of Portsmouth 1:57.01    
  4 Alex Pritchard Winchester & District 1:57.89    
  5 Martin Mashford Aldershot, Farnham & District 2:01.09    
  6 Alex Wall-Clarke Team Southampton 2:01.66    
  7 Andy Vernon Aldershot, Farnham & District 2:03.12    
  8 Jonathan Slade Team Southampton 2:03.49    
   
1500m FINAL Sun
  1 Martin Mashford Aldershot, Farnham & District 3:56.56    
  2 Andy Vernon Aldershot, Farnham & District 3:58.54    
  3 Ben Harding City of Portsmouth 3:59.19    
  4 Laurence Cox Aldershot, Farnham & District 4:01.56    
  5 John Beattie Team Southampton 4:06.33    
  6 Andrew Livingstone Aldershot, Farnham & District 4:06.76    
  7 Alex Pritchard Winchester & District 4:12.10    
  8 Oli Williams Team Southampton 4:19.54    
  9 Max Roberts Basingstoke & Mid Hants 4:23.64    
  10 Paul Bridgman Aldershot, Farnham & District 4:25.90    
  11 Craig Berryman Havant 4:28.04    
  12 David Fry Basingstoke & Mid Hants 4:37.42    
   
3000m FINAL Sat
  1 Andrew Livingstone Aldershot, Farnham & District 8:48.32    
  2 John Beattie Team Southampton 9:01.30    
  3 Andrew Friend Aldershot, Farnham & District 9:06.69    
  4 Mark Mercier Guernsey Island 9:14.42    
  5 Paul Bridgman Aldershot, Farnham & District 9:34.58    
  6 Kearon Hooley Andover 9:47.92    
  7 David Fry Basingstoke & Mid Hants 9:56.95    
  - James Whittington Winchester College DNS    
   
2000m Steeplechase FINAL Sun
  1 Mark Mercier Guernsey Island 6:31.40    
  2 Jonathan Slade Team Southampton 6:46.92    
  3 Ryan Smout City of Portsmouth 6:57.30    
  4 Adam Justice Team Southampton 7:23.19    
   
110m Hurdles FINAL (Wind: -1.6m/sec) Sun
   
400m Hurdles FINAL Sat
  1 Michael Jones Basingstoke & Mid Hants 63.25    
  2 Morgan Davies Havant 63.41    
  - Andrew Horsewood Winchester College DNS    
   
3000m Walk FINAL Sat
  1 Nick Ball Steyning 12:23.08   CBP
  2 Jason le Noury Sarnia Walking Club 15:06.67    
   
High Jump Sun
  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 1.80    
   
Pole Vault Sat
    No Competition        
   
Long Jump Sat
  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 6.57    
  2 Grant Showler-Davis Winchester & District 6.48    
  3 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 5.67    
  4 Hugh Reid Winchester College 4.97    
   
Triple Jump Sun
  1 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 12.18 w  
  2 Adrian Jack University of Portsmouth 10.54 w  
   
Shot Sun
  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 13.21    
  2 Iain Wood Team Southampton 12.16    
  3 Grant Showler-Davis Winchester & District 12.04    
  4 David Smith City of Portsmouth 10.79    
  5 Laurence Easton-Jones Winchester College 8.85    
  6 Matt Waszak Winchester College 7.64    
   
Discus Sun
  1 Grant Showler-Davis Winchester & District 38.04    
  2 Adam Akehurst City of Portsmouth 37.29    
  3 Iain Wood Team Southampton 32.83    
  4 David Smith City of Portsmouth 31.62    
  5 Laurence Easton-Jones Winchester College 21.64    
   
Hammer Sun
    No Competition        
   
Javelin Sat
  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 52.61    
  2 Andrew Carre Guernsey Island 40.29    
  3 Grant Showler-Davis Winchester & District 40.05    
  4 Fergus Evans City of Portsmouth 25.95