Hampshire AA Multi-Events Championships 2006
1 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Men and Boys, also Family Trophy
   
SENIOR MEN   Name
Club
event: LJ JT 200m DT 1500m Total  
  1 Ben Hazell result: 6.59 54.51 22.9 39.77 4:30.9    
    Basingstoke & Mid Hants points: 718 656 772 660 739 3545  
  2 Dean Showler-Davis result: 6.65 46.33 21.9 26.98 4:37.8    
    Winchester & District points: 732 534 869 405 694 3234  
  3 John I Dickinson result: 6.76 22.51 22.6 35.91 4:50.0    
    Haslemere Border points: 757 195 801 582 619 2954  
  4 David Awde result: 5.29 30.20 23.9 21.10 4:28.7    
    Andover points: 439 302 681 293 753 2468  
  5 Michael Foster result: 6.04 18.80 23.9 24.85 4:41.7    
    Haslemere Border points: 595 145 681 364 670 2455  
  6 Matthew Cheyney result: 5.05 25.12 25.7 22.45 4:34.5    
    Haslemere Border points: 392 231 529 318 715 2185  
  7 John W Dickinson (M40) result: 4.85 28.96 25.8 17.24 5:24.5    
    Haslemere Border points: 354 285 521 221 427 1808  
  8 Peter Costley (M40) result: 4.01 19.58 30.5 15.06 4:32.3    
    Team Southampton points: 207 156 211 181 730 1485  
  9 Nicholas Foster (M45) result: 3.75 23.25 29.5 20.14 5:12.4    
    Haslemere Border points: 167 205 266 275 490 1403  
  10 Mark Cawte result: 3.37 22.19 31.7 22.07 6:50.9    
    Scarborough points: 112 191 152 311 95 861  
  guest Patrick Russell result: NJ 39.86 23.2 35.72 4:47.2    
    Basingstoke & Mid Hants points: 0 440 744 578 633 2395  
  guest Ray McAvoy (M45) result: 4.67 35.63 28.3 26.23 5:51.2    
    Northern Veterans A.C. points: 321 379 341 391 301 1733  
 
UNDER 20 MEN   Name
Club
event: LJ JT 200m DT 1500m Total  
  1 Richard Fox result: 6.15 39.62 24.4 31.69 5:08.5    
    Basingstoke & Mid Hants points: 619 437 637 498 512 2703  
  2 Adam Akehurst result: 6.52 51.19 23.6 38.19 DNF    
    City of Portsmouth points: 702 606 707 628 0 2643  
  3 Glyn Hawkes result: 5.60 28.21 23.5 20.89 4:35.7    
    Haslemere Border points: 502 274 717 289 708 2490  
  4 James Folkes result: 5.55 11.24 22.9 19.83 5:23.5    
    Andover points: 492 48 772 269 432 2013  
 
UNDER 17 MEN   Name
Club
event: 100mH LJ HJ SP 1500m Total  
  1 Jack Bolton result: 14.9 5.85 1.90 12.82 4:54.1    
    Winchester & District points: 676 554 714 656 594 3194  
  2 Tom Fright result: 14.6 5.68 1.57 11.25 4:53.5    
    Basingstoke & Mid Hants points: 708 519 441 561 598 2827  
  3 Sam Sleap result: 15.8 5.59 1.72 7.80 5:08.1    
    Basingstoke & Mid Hants points: 585 500 560 354 514 2513  
  4 Rob Prior result: 21.1 5.09 1.45 7.07 4:52.8    
    Haslemere Border points: 174 400 352 311 602 1839  
  5 Scott Legg result: 21.5 4.96 No ht 9.83 4:33.7    
    Team Southampton points: 152 375 0 475 720 1722  
 
UNDER 15 BOYS   Name
Club
event: 80mH SP LJ HJ 800m Total  
  1 Kieran Showler-Davis result: 13.2 10.90 5.91 1.69 2:26.0    
    Winchester & District points: 559 540 567 536 371 2573  
  2 Matthew Gray result: 13.6 8.10 5.11 1.54 2:20.6    
    City of Portsmouth points: 520 372 404 419 443 2158  
  3 James Forman result: 12.7 8.90 4.89 1.63 2:42.2    
    Isle of Wight points: 608 420 361 488 192 2069  
  4 George Corbin result: 14.5 6.55 4.99 1.51 2:30.2    
    Isle of Wight points: 439 281 380 396 320 1816  
  5 Christopher Berntsen result: 15.3 7.32 4.21 1.30 2:25.7    
    Andover points: 372 326 240 250 375 1563  
  6 Leon Phillips result: 15.3 7.18 5.07 1.39 2:46.5    
    Isle of Wight points: 372 318 396 310 153 1549  
  7 Stuart Tognarelli result: 16.4 8.01 4.38 1.48 2:45.9    
    Winchester & District points: 288 367 269 374 158 1456  
  8 Matthew Pellegrini result: 16.5 7.37 4.45 1.39 2:40.2    
    Team Southampton points: 281 329 281 310 211 1412  
  9 Harry Fisher result: 18.0 5.78 4.23 1.39 2:23.7    
    Team Southampton points: 183 236 244 310 401 1374  
  10 Joe Whelan result: 17.1 6.78 4.04 1.18 2:25.1    
    Team Southampton points: 240 294 212 176 383 1305  
  11 Matthew Woodhouse result: 16.1 7.74 3.74 1.30 2:38.7    
    Andover points: 310 351 165 250 226 1302  
  12 Alex Millen result: 17.8 5.55 3.85 1.36 2:34.3    
    Team Southampton points: 195 223 182 290 273 1163  
  13 Paul Brown result: 16.5 6.50 4.03 1.15 2:39.5    
    City of Portsmouth points: 281 278 211 159 218 1147  
  14 Joseph Jordan result: 16.0 6.15 3.50 1.27 2:42.4    
    New Forest Junior points: 317 258 130 231 190 1126  
  15 Phillip Sharp result: 16.5 6.82 3.99 1.24 2:54.2    
    City of Portsmouth points: 281 297 204 212 94 1088  
  16 Calum Bressington result: 17.3 4.22 4.65 1.33 2:54.2    
    Eastleigh & District Junior points: 226 146 317 270 94 1053  
  17 Jordan Nutbrown result: 19.0 5.37 3.57 1.18 2:32.9    
    Aldershot, Farnham & District points: 129 212 140 176 288 945  
  18 Sean Nutbrown result: 18.8 4.94 3.22 1.12 2:41.3    
    Aldershot, Farnham & District points: 139 188 93 142 200 762  
 
UNDER 13 BOYS   Name
Club
event: 80mH SP DT LJ 800m Total  
  1 Lloyd Woodhouse result: 15.3 6.02 15.81 4.15 2:41.0    
    Isle of Wight points: 372 250 195 230 203 1250  
  2 Nick Thorn result: 16.4 5.46 15.62 4.01 2:45.2    
    City of Portsmouth points: 288 218 191 207 164 1068  
  3 Morten Boardman result: 17.0 5.01 15.32 3.73 2:35.6    
    Aldershot, Farnham & District points: 246 192 186 164 258 1046  
  4 James Jordan result: 15.6 5.91 12.04 NJ 2:35.4    
    New Forest Junior points: 348 244 127 0 261 980  
  5 Max Costley result: 18.0 5.14 13.83 3.55 2:47.3    
    Team Southampton points: 183 199 159 137 147 825  
  6 Morgan Bressington result: 16.6 4.70 11.79 3.40 3:05.5    
    Eastleigh & District Junior points: 274 174 123 116 32 719  
  guest Oliver Tresise result: 17.8 5.82 NT 3.57 2:56.6    
    Camberley & District points: 195 238 0 140 79 652