Hampshire AA Sportshall Championships 2007
10 March at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 11 Boys

 TRACK

 1 lap
  1 Kieran Phillips Isle of Wight AC 12.2    
  2 Matthew Marum City of Portsmouth AC 12.2    
  3 Cameron Dawson Gosport & Fareham Sports Club 12.4    
  4= Daniel Munden City of Portsmouth AC 12.5    
  4= Luke Joslin Winchester & District AC 12.5    
  6 Max Leigh Eastleigh & District Junior AC 12.7    
  7 Connor Powell Gosport & Fareham Sports Club 13.0    
  8 Corey Cherrett Team Southampton 13.1    
  9= Timothy Plummer City of Portsmouth AC 14.0    
  9= Ben Carter Team Southampton 14.0    
  11 Morgan Cherrett Team Southampton 14.9    
 
 2 lap
  1 Christopher Bright Halterworth School Romsey 24.7    
  2 Charlie Maw Winchester & District AC 25.5    
  3 Craig Porter Mountbatten School 25.6    
  4 Dan Williams Aldershot Farnham & District AC 25.7    
  5 Eli Hudson Isle of Wight AC 26.3    
  6 Kieran Hooper-Robinson Team Southampton 26.4    
  7 Thomas Cully Eastleigh & District Junior AC 28.6    
 
 3 lap
  1 Zak Perress Team Southampton 38.3    
  2 David Fisher Team Southampton 40.4    
  3 Stefan Gadd St Peters Junior School Yateley 41.9    
  4 Joe Kalus Eastleigh & District Junior AC 42.0    
  5 Harry Souter Andover AC 42.6    
  6 Freddy Leigh Eastleigh & District Junior AC 44.7    
 
 1 lap Hurdles
  1 Christopher Bright Halterworth School Romsey 15.7    
  2= Daniel Munden City of Portsmouth AC 16.0    
  2= Dan Williams Aldershot Farnham & District AC 16.0    
  4 Connor Powell Gosport & Fareham Sports Club 16.2    
  5 Cameron Dawson Gosport & Fareham Sports Club 16.5    
  6 Kieran Phillips Isle of Wight AC 16.6    
  7 Joe Kalus Eastleigh & District Junior AC 17.8    
  8 Timothy Plummer City of Portsmouth AC 18.5    
 
NOTE: In all results where one heat included 1st, 2nd or 3rd with the same time, the placings were decided outright. However where the same time occurred in different heats, ties were awarded.

 FIELD

 Long Jump
  1 Kieran Phillips Isle of Wight AC 1.98    
  2 Charlie Maw Winchester & District AC 1.86    
  3 Stefan Gadd St Peters Junior School Yateley 1.86    
  4 Conner Powell Gosport & Fareham Sports Club 1.84    
  5 Luke Joslin Winchester & District AC 1.83    
  6 Harry Souter Andover AC 1.68    
  7 Timothy Plummer City of Portsmouth AC 1.66    
  8 Max Leigh Eastleigh & District Junior AC 1.65    
  9 Morgan Cherrett Team Southampton 1.56    
  10 Joe Kalus Eastleigh & District Junior AC 1.54    
NOTE: 2nd position decided on 2nd best jump
 
 Triple Jump
  1 Dan Williams Aldershot Farnham & District AC 5.54    
  2 Corey Cherrett Team Southampton 5.51    
  3 Freddy Leigh Eastleigh & District Junior AC 5.21    
  4 Cameron Dawson Gosport & Fareham Sports Club 4.82    
  5 Matthew Marum City of Portsmouth AC 4.68    
  6 David Fisher Team Southampton 4.61    
  7 Zak Perress Team Southampton 4.57    
  8 Ben Carter Team Southampton 4.43    
 
 Vertical Jump
  1 Daniel Munden City of Portsmouth AC 56    
  2 Eli Hudson Isle of Wight AC 45    
  3 Kieran Hooper-Robinson Team Southampton 37    
  4 Tom Young Eastleigh & District Junior AC 37    
  5 Thomas Cully Eastleigh & District Junior AC 25    
NOTE: 2nd jumps considered for placings=no tie
 
 Balance Beam
  1= Christopher Bright Halterworth School Romsey 60    
  1= Freddy Leigh Eastleigh & District Junior AC 60    
  1= Charlie Maw Winchester & District AC 60    
  4 Dan Williams Aldershot Farnham & District AC 52    
  5 Thomas Cully Eastleigh & District Junior AC 49    
  6 Tom Young Eastleigh & District Junior AC 44    
  7 Kieran Hooper-Robinson Team Southampton 24    
 
 Speed Bounce
  1= Kieran Phillips Isle of Wight AC 60    
  1= Zak Perress Team Southampton 60    
  3 Corey Cherrett Team Southampton 52    
  4 David Fisher Team Southampton 51    
  5= Craig Porter Mountbatten School 49    
  5= Luke Joslin Winchester & District AC 49    
  7 Cameron Dawson Gosport & Fareham Sports Club 48    
  8 Max Leigh Eastleigh & District Junior AC 47    
  9 Eli Hudson Isle of Wight AC 46    
  10 Ben Carter Team Southampton 44    
  11= Morgan Cherrett Team Southampton 41    
  11= Joe Kalus Eastleigh & District Junior AC 41    
  13 Matthew Marum City of Portsmouth AC 40    
  14 Harry Souter Andover AC 39    
 
 Sit Throw
  1 Daniel Munden City of Portsmouth AC 10.00    
  2 Luke Josein Winchester & District AC 8.25    
  3 Timothy Plummer City of Portsmouth AC 5.25    
 
 Chest Push
  1 Matthew Marum City of Portsmouth AC 5.75    
  2 Zak Perress Team Southampton 5.50    
  3 Thomas Cully Eastleigh & District Junior AC 4.25    
 
 Target Throw
  1 Max Leigh Eastleigh & District Junior AC 15    
  2 Kieran Hooper-Robinson Team Southampton 12    
  3 Ben Carter Team Southampton 6    
  4 Morgan Cherrett Team Southampton 4    
 
 Javelin
  1 Freddy Leigh Eastleigh & District Junior AC 17.00    
  2 Craig Porter Mountbatten School 16.50    
  3 Conner Powell Gosport & Fareham Sports Club 16.25    
  4 Christopher Bright Halterworth School Romsey 15.50    
  5 Charlie Maw Winchester & District AC 15.50    
  6 Eli Hudson Isle of Wight AC 14.75    
  7 Corey Cherrett Team Southampton 14.25    
  8 David Fisher Team Southampton 13.25    
  9 Tom Young Eastleigh & District Junior AC 12.50    
  10 Stefan Gadd St Peters Junior School Yateley 10.50