May Day Under 11 Athletics 2007
7 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Boys

 80 metres

 Heat 1
  1 Oliver Bromby Shirley Junior School 11.8   Bronze
  2 Charlie Gunson Team Southampton 12.3    
  3 Corey Cherrett Team Southampton 12.4    
  4 Kane Thompson Team Southampton 12.6    
  5 Harrison Fair City of Portsmouth 13.0    
  6 Michael Garrett - 13.5    
  7 Timothy Plummer City of Portsmouth 14.0    
 Heat 2
  1 Jack Parker City of Portsmouth 11.5   Gold
  2 Kieran Phillips Isle of Wight 11.7   Silver
  3 Jordan Oland Team Southampton 12.1    
  4 Max Leigh Eastleigh & District Junior 12.7    
  5 Jamie Donovan City of Portsmouth 13.0    
  6 Bradley Apps Team Southampton 13.7    
  7 Harrison Voller City of Portsmouth 14.0    
 Heat 3
  1 Alexander Allen Team Southampton 11.7   Silver
  2 Cameron Dawson Gosport Road Runners 12.2    
  3 Matthew Marum City of Portsmouth 12.4    
  4 Jimmy Bright Team Southampton 13.2    
  5 Jeremy Bizot-Smerden Fleet & Crookham 14.0    

 150 metres

 Heat 1
  1 Oliver Bromby Shirley Junior School 22.6   Silver
  2 Zak Perress Team Southampton 22.9   Bronze
  3 Jordan Oland Team Southampton 22.9    
  4 Matthew Marum City of Portsmouth 23.5    
  5 Philip Clarkson Winchester & District 25.0    
  6 Jamie Donovan City of Portsmouth 26.5    
 Heat 2
  1 Alexander Allen Team Southampton 22.1   Gold
  2 Cameron Dawson Gosport Road Runners 22.9   Bronze
  3 Waldo Olwage Aldershot Farnham & District 23.2    
  4 Max Leigh Eastleigh & District Junior 23.2    
  5 Jimmy Bright Team Southampton 25.1    
  6 Thomas Davies Shirley Junior School 26.8    
  7 Calum Upton Otterbourne Primary School 27.5    

 600 metres

  1 Jack Parker City of Portsmouth 1:54.5   Gold
  2 Corey Cherrett Team Southampton 1:57.9   Silver
  3 Waldo Olwage Aldershot Farnham & District 1:58.0   Bronze
  4 Kane Thompson Team Southampton 2:08.0    
  5 Harrison Fair City of Portsmouth 2:12.3    
  6 Warren Clark Overton Primary School 2:13.9    
  7 Harrison Voller City of Portsmouth 2:25.1    
  8 Michael Garrett - 2:30.6    
  9 Connor Powell Gosport Road Runners 2:37.8    

 1200 metres

  1 Matthew Arnold Aldershot Farnham & District 4:09.2   Gold
  2 Zak Perress Team Southampton 4:16.7   Silver
  3 Ethan Bevis City of Portsmouth 4:22.2   Bronze
  4 Charlie Gunson Team Southampton 4:34.8    
  5 Philip Clarkson Winchester & District 4:38.4    
  6 Freddy Leigh Eastleigh & District Junior 4:42.5    
  7 Charlie Maw Winchester & District 4:45.6    
  8 Calum Upton Otterbourne Primary School 4:56.1    
  9 Callum Bigg Basingstoke & Mid Hants 5:04.2    

 70 metres Hurdles

  1 Connor Powell Gosport Road Runners 14.4   Gold
  2 Matthew Arnold Aldershot Farnham & District 15.5   Silver
  3 Freddy Leigh Eastleigh & District Junior 15.8   Bronze
  4 Kieran Phillips Isle of Wight 15.9    
  5 Joe Kalus Eastleigh & District Junior 16.3    

 Long Jump

  1 Corey Cherrett Team Southampton 3.89   Gold
  2 Charlie Maw Winchester & District 3.75   Silver
  3 Cameron Dawson Gosport Road Runners 3.70   Bronze
  4 Charlie Gunson Team Southampton 3.68    
  5 Matthew Arnold Aldershot Farnham & District 3.66    
  6 Jack Parker City of Portsmouth 3.65    
  7 Waldo Olwage Aldershot Farnham & District 3.41    
  8 Max Leigh Eastleigh & District Junior 3.37    
  9 Ethan Bevis City of Portsmouth 3.37    
  10 Joe Kalus Eastleigh & District Junior 3.29    
  11 Matthew Marum City of Portsmouth 3.24    
  12 Kane Thompson Team Southampton 3.17    
  13 Jimmy Bright Team Southampton 3.04    
  14 Alexander Allen Team Southampton 3.01    
  15 Jeremy Bizot-Smerden Fleet & Crookham 2.95    
  16 Bradley Apps Team Southampton 2.84    
  17 Timothy Plummer City of Portsmouth 2.77    
  18 Warren Clark Overton Primary School 2.73    
  19 Thomas Davies Shirley Junior School 2.73    

 Shot

  1 Freddy Leigh Eastleigh & District Junior 5.25   Gold
  2 Kieran Phillips Isle of Wight 4.81   Silver
  3 Callum Bigg Basingstoke & Mid Hants 4.50   Bronze
  4 Jamie Donovan City of Portsmouth 3.88    
  5 Timothy Palmer City of Portsmouth 3.69    

 Javelin

  1 Connor Powell Gosport Road Runners 18.30   Gold
  2 Thomas Davies Shirley Junior School 15.58   Silver
  3 Philip Clarkson Winchester & District 15.34   Bronze
  4 Jordan Oland Team Southampton 15.15    
  5 Charlie Maw Winchester & District 15.05    
  6 Jeremy Bizot-Smerden Fleet & Crookham 13.40    
  7 Calum Upton Otterbourne Primary School 13.33    
  8 Warren Clark Overton Primary School 12.86    
  9 Joe Kalus Eastleigh & District Junior 9.79    
  - Bradley Apps Team Southampton NT    

 4x50m Relay

  1 Team N   32.3   Gold
  2 Team Q   34.9   Silver
  3 Team P   37.1   Bronze