Hampshire AA Track & Field Championships 2007
12/13 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Men

 100m (Sun)

 Heat 1 (Wind: -2.7m/sec)
  1 Ben Ellis Winchester & District 11.24 Q  
  2 Rowen Rathling City of Portsmouth 11.61 Q  
  3 Darryn Campbell Team Southampton 11.67 Q  
  4 Dean Showler-Davis Winchester & District 11.67 q  
  5 Ben Silva Channel Islands 12.03 q  
  6 David Terry University of Portsmouth 12.52    
  7 Nialls Davies City of Portsmouth 13.12    
 Heat 2 (Wind: -3.7m/sec)
  1 Grant Showler-Davis Winchester & District 11.79 Q  
  2 John Dickinson Basingstoke & Mid Hants 11.97 Q  
  3 Callum McKay Windsor, Slough, Eton & Hounslow 12.18 Q  
  4 Andrew Waddington University of Portsmouth 12.27    
  5 David Elderfield (M50) Newbury 12.37    
  6 Mark Cawte (M35) Scarborough 15.32    
 FINAL (Wind: +2.5m/sec)
  1 Ben Ellis Winchester & District 10.87    
  2 Grant Showler-Davis Winchester & District 11.22    
  3 Rowen Rathling City of Portsmouth 11.32    
  4 Darryn Campbell Team Southampton 11.38    
  5 Ben Silva Channel Islands 11.76    
  6 Callum McKay Windsor, Slough, Eton & Hounslow 11.95    
  - John Dickinson Basingstoke & Mid Hants DNS    
  - Dean Showler-Davis Winchester & District DNS    

 200m (Sat)

 Heat 1 (Wind: +3.7m/sec)
  1 Ben Ellis Winchester & District 21.26 Q  
  2 Mark Berridge Basingstoke & Mid Hants 22.56 Q  
  3 Jason Morris City of Portsmouth 23.06 Q  
  4 David Terry University of Portsmouth 23.65 q  
  5 Simon Ciaravella Team Southampton 24.06 q  
 Heat 2 (Wind: +2.8m/sec)
  1 Andy Blow Basingstoke & Mid Hants 22.19 Q  
  2 Darryn Campbell Team Southampton 22.59 Q  
  3 Ben Silva Channel Islands 23.85 Q  
  4 Andrew Waddington University of Portsmouth 24.07    
  5 Dan Batt University of Portsmouth 25.30    
 FINAL (Wind: +2.2m/sec)
  1 Ben Ellis Winchester & District 21.52    
  2 Andy Blow Basingstoke & Mid Hants 21.91    
  3 Mark Berridge Basingstoke & Mid Hants 22.59    
  4 Darryn Campbell Team Southampton 22.61    
  5 Jason Morris City of Portsmouth 23.22    
  6 Ben Silva Channel Islands 23.79    
  7 David Terry University of Portsmouth 23.88    
  - Simon Ciaravella Team Southampton DNS    

 400m (Sun)

 FINAL
  1 Andy Blow Basingstoke & Mid Hants 48.01    
  2 Louis Sellers Winchester & District 48.91    
  3 Peter Irving Channel Islands 50.13    
  4 Jonathan Hiorns Basingstoke & Mid Hants 50.73    
  5 David Awde Andover 51.43    
  6 Jason Morris City of Portsmouth 51.54    
  7 David Elderfield (M50) Newbury 54.22    
  - Nialls Davies City of Portsmouth DNF    

 800m (Sat)

 FINAL
  1 Steve Phillips Winchester & District 2:03.55    
  2 Ben Ivorson East Grinstead 2:04.09    
  3 David Fry Basingstoke & Mid Hants 2:04.93    
  4 Kearon Hooley Andover 2:05.25    
  5 Craig Berryman Havant 2:09.76    

 1500m (Sun)

 FINAL
  1 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants 4:11.94    
  2 John Hutchins Basingstoke & Mid Hants 4:14.80    
  3 Steve Phillips Winchester & District 4:15.99    
  4 Gareth Klepacz Team Southampton 4:16.38    
  5 Thomas Payn Birchfield Harriers 4:19.10    
  6 Russell Osborn Team Southampton 4:20.27    
  7 Michael Beckett Team Southampton 4:24.23    
  8 David Fry Basingstoke & Mid Hants 4:26.73    
  9 Craig Berryman Havant 4:34.43    
  10 Stuart Warner City of Portsmouth 4:37.47    
  11 George Cooke University of Portsmouth 4:37.97    
  12 Jaime Del campo Aldershot, Farnham & District 4:38.36    

 5000m (Sat)

 FINAL
  1 Ben Moreau Aldershot, Farnham & District 14:39.22    
  2 John Beattie Winchester & District 14:44.92    
  3 Andy Vernon Aldershot, Farnham & District 14:52.72    
  4 Chris Powner Winchester & District 14:55.52    
  5 James Ellis Winchester & District 15:06.34    
  6 Richard Batchelor Aldershot, Farnham & District 16:37.33    
  7 Stuart Warner City of Portsmouth 17:03.25    
  8 Jaime Del Campo Aldershot, Farnham & District 17:20.14    
  - Andy Morgan-Lee (M35) Team Southampton DNF    

 3000m Steeplechase (Sun)

 FINAL
  1 Matthew West Winchester & District 10:18.54    
  2 Richard Batchelor Aldershot, Farnham & District 10:47.97    
  3 Peter Costley (M40) Team Southampton 11:04.04    
  4 Andrew Hislop (M40) Aldershot, Farnham & District 12:53.38    

 110m Hurdles (Sun)

 FINAL (Wind: +2.5m/sec)
  1 Callum McKay Windsor, Slough, Eton & Hounslow 15.50    
  2 Adam Akehurst City of Portsmouth 15.60    
  3 Steven Davey City of Portsmouth 18.54    

 400m Hurdles (Sat)

 FINAL
  1 Peter Irving Channel Islands 57.50    
  2 Nialls Davies City of Portsmouth 65.17    

 3000m Walk (Sat)

 FINAL
  1 Jim Ball (M40) Steyning 13:51.7    
  2 Nicholas Silvester (M50) Aldershot, Farnham & District 14:42.4    
  3 Stuart Le Noury Sarnia Walking Club 15:02.7    
  4 Roger Osgood (M65) Havant 18:12.5    
  5 Kevin Le Noury (M45) Sarnia Walking Club 18:14.6    
  6 Geoff Richardson (M50) Aldershot, Farnham & District 18:49.8    
  7 Mark Cawte (M35) Scarborough 19:49.1    

 High Jump (Sun)

  1 Simon Phelan Channel Islands 1.85    
  2 Daniel Turner Team Southampton 1.80    
  3 Sam Turner Havant 1.75    
  4 Dean Showler-Davis Winchester & District 1.70    
  5 Steven Davey City of Portsmouth 1.50    

 Pole Vault (Sat)

  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 4.00    
  2 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 3.80    
  3 John Dickinson Basingstoke & Mid Hants 3.70    
  4= Tyrone Lewis (M55) Royal Navy 3.00    
  4= Steven Davey City of Portsmouth 3.00    

 Long Jump (Sat)

  1 Darragh O'Farrell Belgrave Harriers 7.34 w CBP
  2 John Dickinson Basingstoke & Mid Hants 6.83 w  
  3 Adam Akehurst City of Portsmouth 6.79 w  
  4 Grant Showler-Davis Winchester & District 6.40 w  
  5 Ben Adcock City of Portsmouth 6.16 w  
  6 Andrew Waddington University of Portsmouth 5.48    
  7 Steven Davey City of Portsmouth 5.20 w  

 Triple Jump (Sun)

  1 Ian Bridgeman Aldershot, Farnham & District 12.00 w  
  2 Ben Adcock City of Portsmouth 11.60 w  

 Shot (Sun)

  1 Paul Derrien St Mary's Richmond 12.09    
  2 Adam Akehurst City of Portsmouth 11.87    
  3 Grant Showler-Davis Winchester & District 11.75    
  4 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 11.59    
  5 Steven Davey City of Portsmouth 11.03    
  6 Mark Brockway Unattached 10.90    
  7 Mark Cawte (M35) Scarborough 7.37    

 Discus (Sun)

  1 Paul Derrien St Mary's Richmond 39.66    
  2 John Tarrant Havant 34.20    
  3 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 31.80    
  4 Steven Davey City of Portsmouth 29.72    
  5 Mark Cawte (M35) Scarborough 20.53    

 Hammer (Sun)

  1 Andy Frost Woodford Green with Essex Ladies 67.11    
  2 Paul Derrien St Mary's Richmond 44.23    
  3 Mark Cawte (M35) Scarborough 22.32    

 Javelin (Sat)

  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 53.21    
  2 Eric Workman Aldershot, Farnham & District 47.35    
  3 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 40.12    
  4 Steven Davey City of Portsmouth 39.61    
  5 Grant Showler-Davis Winchester & District 38.99