Hampshire AA Track & Field Championships 2007
12/13 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Women

 100m (Sat)

 FINAL (Wind: +3.5m/sec)
  1 Rhiannon Burden Aldershot, Farnham & District 11.76    
  2 Emily Young Team Southampton 12.30    
  3 Sam Vaile City of Portsmouth 12.40    
  4 Joanna Pett Basingstoke & Mid Hants 13.17    

 200m (Sun)

 FINAL (Wind: -3.6m/sec)
  1 Rachael Lewington Team Southampton 26.90    
  2 Sam Vaile City of Portsmouth 27.24    
  3 Sam Ware City of Portsmouth 27.81    
  4 Helen Davis Havant 28.25    
  5 Joanna Pett Basingstoke & Mid Hants 28.36    
  6 Carol Dawkins (W45) Team Southampton 29.62    

 400m (Sat)

 FINAL
  1 Rachael Lewington Team Southampton 58.95    
  2 Kimberley Goodall Guernsey Island 60.53    
  3 Louise Douglass Aldershot, Farnham & District 61.56    
  4 Katie Silva Channel Islands 61.62    
  5 Sam Ware City of Portsmouth 65.02    
  6 Carol Dawkins (W45) Team Southampton 66.04    
  7 Megan Williams City of Portsmouth 67.82    

 800m (Sun)

 FINAL
  1 Amy Campbell Shaftesbury Barnet Harriers 2:18.1 man    
  2 Ceri Mitchell Team Southampton 2:21.2 man    
  3 Kimberley Goodall Guernsey Island 2:24.7 man    
  4 Sadie Addlesee Guernsey Island 2:27.3 man    
  5 Kirsty Klepacz City of Portsmouth 2:30.7 man    
  6 Tracy Cornell Basingstoke & Mid Hants 2:33.1 man    

 1500m (Sat)

 FINAL
  1 Amy Campbell Shaftesbury Barnet Harriers 4:47.48    
  2 Kirsty Klepacz City of Portsmouth 5:10.62    

 3000m (Sun)

 FINAL
  1 Karen Hazlitt (W35) Winchester & District 10:03.37    
  2 Gemma Greenfield Aldershot, Farnham & District 11:22.89    
  3 Sarah Bolton Basingstoke & Mid Hants 11:34.03    

 100m Hurdles (Sat)

 FINAL (Wind: +3.4m/sec)
  1 Claire Lidster Channel Islands 14.98    
  2 Hannah Lloyd Havant 15.43    
  3 Sam Vaile City of Portsmouth 15.52    
  4 Jade Birch Havant 27.65    

 400m Hurdles (Sun)

 FINAL
  1 Claire Lidster Channel Islands 63.53    
  2 Louise Douglass Aldershot, Farnham & District 66.62    
  3 Deborah Doherty (W35) Guernsey Island 69.80    

 3000m Walk (Sat)

 FINAL
  1 Verity Snook (W35) Aldershot, Farnham & District 15:48.7    
  2 Marian Grace (W50) Isle of Wight 19:04.6    

 High Jump (Sat)

  1 Sharon Woolrich City of Portsmouth 1.66    
  2 Antonia Bemrose Aldershot, Farnham & District 1.63    
  3 Hannah Lloyd Havant 1.50    

 Pole Vault (Sat)

  1 Nicole Chase City of Portsmouth 2.50    
  2 Kelly Anderson Havant 2.20    

 Long Jump (Sun)

  1 Sharon Woolrich City of Portsmouth 4.73 w  
  2 Christine Young (W50) Isle of Wight 3.96    

 Triple Jump (Sun)

  1 Katharine Streatfield Team Southampton 12.13    
  2 Sharon Woolrich City of Portsmouth 9.75 w  

 Shot (Sat)

  1 Charmaine Johnson (W40) Epsom & Ewell Harriers 10.95    
  2 Natalie Badham Isle of Wight 10.58    
  3 Catarina Hallden (W40) City of Portsmouth 8.52    

 Discus (Sat)

  1 Debbie Callaway (W40) Team Southampton 40.92    
  2 Natalie Badham Isle of Wight 33.37    
  3 Catarina Hallden (W40) City of Portsmouth 28.89    
  4 Sara Darts Havant 25.73    

 Hammer (Sun)

  1 Amy Church Sutton & District 42.86    
  2 Michelle Ryan Channel Islands 37.79    
  3 Kelly Anderson Havant 32.17    
  4 Rachel Fraser Aldershot, Farnham & District 29.69    
  5 Catarina Hallden (W40) City of Portsmouth 29.36    
  6 Sara Darts Havant 28.38    

 Javelin (Sun)

  1 Helen Davis Havant 38.00    
  2 Sarah Ellis Team Southampton 37.81    
  3 Debbie Callaway (W40) Team Southampton 32.85