Hampshire AA Track & Field Championships 2007
12/13 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 13 Boys

HAMPSHIRE TEAM MANAGER urgently required for this age category - details

 100m (Sun)

 Heat 1 (Wind: -4.0m/sec)
  1 Robert Corfe Jersey Spartan 15.05 Q  
  2 Daniel Munden City of Portsmouth 15.42 Q  
  3 Alex Lang Team Southampton 15.44 Q  
  4 Morten Boardman Aldershot, Farnham & District 16.16 q  
  5 Calum Rowe Eastleigh & District Junior 16.57 q  
 Heat 2 (Wind: -3.9m/sec)
  1 Joshua Cowdrey Guernsey Island 15.54 Q  
  2 Harrison Pickstock Jersey Spartan 15.59 Q  
  3 Craig McKenzie Basingstoke & Mid Hants 15.90 Q  
  4 Carl Duncan Jersey Spartan 16.87    
 FINAL (Wind: -2.1m/sec)
  1 Robert Corfe Jersey Spartan 14.37    
  2 Alex Lang Team Southampton 14.87    
  3 Daniel Munden City of Portsmouth 14.88    
  4 Joshua Cowdrey Guernsey Island 14.92    
  5 Harrison Pickstock Jersey Spartan 15.18    
  6 Morten Boardman Aldershot, Farnham & District 15.37    
  7 Craig McKenzie Basingstoke & Mid Hants 16.01    
  8 Calum Rowe Eastleigh & District Junior 16.15    

 200m (Sat)

 Heat 1 (Wind: +1.9m/sec)
  1 James Jordan New Forest Junior 28.54 Q  
  2 Marc Alner Jersey Spartan 29.08 Q  
  3 Hugo Barette Jersey Spartan 29.16 Q  
  4 Alexander Reed Isle of Wight 29.16 q  
 Heat 2 (Wind: +1.8m/sec)
  1 Robert Corfe Jersey Spartan 28.73 Q  
  2 Daniel Munden City of Portsmouth 30.68 Q  
  3 Harrison Pickstock Jersey Spartan 31.07 Q  
  4 Morten Boardman Aldershot, Farnham & District 31.35 q  
  5 Carl Duncan Jersey Spartan 33.98    
 FINAL (Wind: +3.3m/sec)
  1 James Jordan New Forest Junior 28.00    
  2 Robert Corfe Jersey Spartan 28.68    
  3 Alexander Reed Isle of Wight 29.24    
  4 Marc Alner Jersey Spartan 29.36    
  5 Hugo Barette Jersey Spartan 30.04    
  6 Morten Boardman Aldershot, Farnham & District 30.87    
  7 Daniel Munden City of Portsmouth 30.91    
  8 Harrison Pickstock Jersey Spartan 31.21    

 800m (Sat)

 Heat 1
  1 Daniel Jones Andover 2:36.96 Q  
  2 Oliver Terry Jersey Spartan 2:37.21 Q  
  3 David Fisher Team Southampton 2:38.20 Q  
  4 Oliver Germain Basingstoke & Mid Hants 2:51.13    
  5 Matthew Knapp Team Southampton 2:56.47    
 Heat 2
  1 David Campbell Guernsey Island 2:36.33 Q  
  2 Toby Smith Basingstoke & Mid Hants 2:37.12 Q  
  3 Charlie Griggs Jersey Spartan 2:38.81 Q  
  4 Rory Bevis City of Portsmouth 2:39.88 q  
  5 Isaac Hudson Isle of Wight 2:47.52 q  
  6 Adam Ridley Team Kennet 2:54.22    
 FINAL
  1 David Campbell Guernsey Island 2:28.38    
  2 Toby Smith Basingstoke & Mid Hants 2:33.88    
  3 Daniel Jones Andover 2:34.87    
  4 Oliver Terry Jersey Spartan 2:37.76    
  5 Rory Bevis City of Portsmouth 2:38.61    
  6 Charlie Griggs Jersey Spartan 2:41.39    
  7 Isaac Hudson Isle of Wight 2:42.99    
  8 David Fisher Team Southampton 2:43.96    

 1500m (Sun)

 FINAL
  1 David Campbell Guernsey Island 4:57.64    
  2 James Jordan New Forest Junior 4:57.77    
  3 Philip Berry Stubbington Green Runners 4:58.30    
  4 Toby Smith Basingstoke & Mid Hants 5:11.47    
  5 Rory Bevis City of Portsmouth 5:13.50    
  6 Charlie Griggs Jersey Spartan 5:19.36    
  7 David Fisher Team Southampton 5:19.79    
  8 Dominic Harley Sandown 5:24.77    
  9 Robert Hislop Aldershot, Farnham & District 5:33.35    
  10 Harry Jenkins Team Southampton 5:37.04    
  11 Matthew Knapp Team Southampton 5:44.13    
  12 Craig McKenzie Basingstoke & Mid Hants 6:04.23    

 75m Hurdles (Sun)

 FINAL (Wind: +0.8m/sec)
  1 Hugo Barette Jersey Spartan 13.56   CBP
  2 Robbie Stenhouse Jersey Spartan 14.19    
  3 Calum Rowe Eastleigh & District Junior 16.43    
  - Joshua Cowdrey Guernsey Island DNS    
  - Harrison Pickstock Jersey Spartan DNS    
  - Oliver Terry Jersey Spartan DNS    

 2000m Walk (Sat)

 FINAL
  1 Max Absolom Eastleigh & District Junior 14:13.6    

 High Jump (Sat)

  1 Hugo Barette Jersey Spartan 1.48    
  2 Joshua Cowdrey Guernsey Island 1.48    
  3 Marc Alner Jersey Spartan 1.45    
  4 Isaac Hudson Isle of Wight 1.35    
  5 Robbie Stenhouse Jersey Spartan 1.30    

 Pole Vault (Sat)

No competition

 Long Jump (Sat)

  1 Hugo Barette Jersey Spartan 4.42 w  
  2 Robbie Stenhouse Jersey Spartan 4.32 w  
  3 Marc Alner Jersey Spartan 4.26 w  
  4 Joshua Cowdrey Guernsey Island 3.96 w  
  5 Bradley Fletcher Mountbatten School 3.61 w  
  6 Harrison Pickstock Jersey Spartan 3.55    
  7 James Jordan New Forest Junior 3.50    
  8 Carl Duncan Jersey Spartan 3.49 w  

 Shot (Sat)

  1 Nicholas Percy Isle of Wight 9.60   CBP
  2 Hugo Bilton Isle of Wight 7.14    
  3 Bradley Fletcher Mountbatten School 6.59    
  4 Daniel Settle Andover 5.95    
  5 Daniel Munden City of Portsmouth 5.25    

 Discus (Sat)

  1 Nicholas Percy Isle of Wight 25.24    
  2 William Hutchinson Aldershot, Farnham & District 23.36    
  3 Daniel Avery Team Southampton 22.08    
  4 Hugo Bilton Isle of Wight 17.42    
  5 Daniel Settle Andover 15.29    
  6 Max Absolom Eastleigh & District Junior 13.99    

 Javelin (Sat)

  1 Nicholas Percy Isle of Wight 32.29    
  2 Daniel Avery Team Southampton 25.39    
  3 Daniel Settle Andover 24.61    
  4 Max Absolom Eastleigh & District Junior 23.25    
  5 Morten Boardman Aldershot, Farnham & District 23.06    
  6 Isaac Hudson Isle of Wight 22.66    
  7 Matthew Knapp Team Southampton 17.73    
  8 Bradley Fletcher Mountbatten School 17.43