Hampshire AA Track & Field Championships 2008
10/11 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Men

 100m (Sun)

 FINAL (Wind: -0.8m/sec)
  1 Chris Tandi City of Portsmouth 10.99    
  2 Gareth Price Team Southampton 11.10    
  3 Sean Foord Team Southampton 11.20    
  4 Sam Ratcliffe Havant 11.43    
  5 Abraham Newell Team Southampton 11.56    
  6 Stephen De La Haye Channel Islands 11.99    
  7 Joseph Flitcroft Basingstoke & Mid Hants 12.09    
  8 Ryan Davies Aldershot, Farnham & District DNS    

 200m (Sat)

 FINAL (Wind: +1.5m/sec)
  1 Chris Tandi City of Portsmouth 21.89    
  2 Gareth Price Team Southampton 22.32    
  3 Sean Foord Team Southampton 22.43    
  4 Abraham Newell Team Southampton 22.92    
  5 Ben Parnell Team Southampton 23.29    
  6 Joseph Flitcroft Basingstoke & Mid Hants 24.35    

 400m (Sun)

 FINAL
  1 Chris Tandi City of Portsmouth 48.19    
  2 Abraham Newell Team Southampton 50.95    
  3 Duncan Stevenson Basingstoke & Mid Hants 51.33    
  4 Matt Loveridge Guernsey Island 51.58    
  5 Ben Parnell Team Southampton 51.86    
  6 Michael Batiste Guernsey Island 52.06    
  7 Liam McGarrigle Basingstoke & Mid Hants 53.60    
  8 Joseph Flitcroft Basingstoke & Mid Hants 56.49    

 800m (Sat)

 FINAL
  1 Matt Loveridge Guernsey Island 1:57.68    
  2 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 1:57.79    
  3 Liam McGarrigle Basingstoke & Mid Hants 1:59.45    
  4 James Teuten City of Portsmouth 1:59.47    
  5 Renato Veraj Team Southampton 2:00.22    
  6 Lewis Banner Stubbington Green Runners 2:04.12    
  7 Peter Batten Team Southampton 2:06.71    
  8 Scott Legg Team Southampton 2:08.26    
  9 Dan Francis Basingstoke & Mid Hants 2:08.64    

 1500m (Sun)

 FINAL
  1 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 4:07.78    
  2 Chris Bounds Aldershot, Farnham & District 4:07.91    
  3 James Teuten City of Portsmouth 4:11.34    
  4 Toby Edwards Jersey Spartan 4:13.81    
  5 Maximilian Kiralyfi Winchester & District 4:16.19    
  6 Thomas Brown Jersey Spartan 4:17.83    
  7 Joshua Arnold Aldershot, Farnham & District 4:21.92    
  8 Jamie Knapp Team Southampton 4:23.65    
  9 Peter Batten Team Southampton 4:27.07    
  10 Sam Fowler Basingstoke & Mid Hants 4:29.67    
  11 Marius Cromati Isle of Wight 4:30.55    
  12 Scott Legg Team Southampton DNS    

 3000m (Sat)

 FINAL
  1 Tom Wade Aldershot, Farnham & District 8:57.72    
  2 Chris Bounds Aldershot, Farnham & District 9:02.40    
  3 Maximilian Kiralyfi Winchester & District 9:06.66    
  4 Tom Goddard Aldershot, Farnham & District 9:08.17    
  5 Thomas Brown Jersey Spartan 9:08.66    
  6 Callum Brown Winchester & District 9:09.05    
  7 Joe Wade Aldershot, Farnham & District 9:15.87    
  8 Tom Bowerman Aldershot, Farnham & District 9:28.86    
  9 Toby Edwards Jersey Spartan 9:33.71    
  10 Marius Cromati Isle of Wight 9:41.97    
  11 Jack Grundy Aldershot, Farnham & District 9:46.59    
  12 Daniel Poingdestre Havant 10:38.88    

 2000m Steeplechase (Sun)

 FINAL
  1 Joe Wade Aldershot, Farnham & District 6:14.09    
  2 Daniel Heathcote Aldershot, Farnham & District 6:23.02    

 110m Hurdles (Sun)

 FINAL (Wind: -1.3m/sec)
  1 Matthew Watson Unattached 15.72    
  2 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 15.94    
  3 Philip Coker Team Southampton 18.89    

 400m Hurdles (Sat)

 FINAL
  1 Michael Batiste Guernsey Island 57.90    
  2 Philip Coker Team Southampton 63.93    
  3 Joseph Flitcroft Basingstoke & Mid Hants 66.11    

 3000m Walk (Sat)

No competition

 High Jump (Sun)

  1 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 1.90    
  2 Stephen De La Haye Channel Islands 1.80    

 Pole Vault (Sat)

  1 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 3.60    
  2 Ryan Lenton City of Portsmouth 3.20    
  3 Gavin Berry Basingstoke & Mid Hants 3.10    

 Long Jump (Sat)

  1 James Groocock Team Southampton 7.10   CBP
  2 Stephen De La Haye Channel Islands 6.55    
  3 Liam King Havant 5.33    

 Triple Jump (Sun)

  1 Rory Constable Team Southampton 13.78    
  2 Ryan Lenton City of Portsmouth 11.77    
  3 Liam King Havant 11.70    
  4 Samuel Tingman Team Southampton 11.52    

 Shot (Sun)

  1 Jamie Stevenson Jersey Spartan 18.55   CBP
  2 Jack Bolton Winchester & District 13.13    
  3 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 11.29    
  4 Liam King Havant 8.25    

 Discus (Sun)

  1 Jack Bolton Winchester & District 38.03    
  guest Zane Duquemin Channel Islands 44.66    

 Hammer (Sun)

No competition

 Javelin (Sat)

  1 Jamie Broadey Aldershot, Farnham & District 53.94    
  2 David Brice Aldershot, Farnham & District 45.97    
  3 Sam Sleap Basingstoke & Mid Hants 37.21