8-Counties Senior Inter-Counties 2008
10 August at Kingsmeadow, Kingston-upon-Thames
Results - Men

 Team Scores

  1 Surrey   375    
  2 Essex   369    
  3 Hertfordshire   329    
  4 Sussex   328    
  5 Kent   316.5    
  6 Middlesex   282.5    
  7 Oxfordshire   177    

 Combined Scores

      Men Women Total  
  1 Essex 369 352 721  
  2 Surrey 375 310 685  
  3 Sussex 328 338 666  
  4 Kent 316.5 305 621.5  
  5 Middlesex 282.5 336.5 619  
  6 Hertfordshire 329 217.5 546.5  
  7 Oxfordshire 177 183.5 360.5  
  8 Hampshire - 261.5 261.5  

 100m

A Race
  1 Leroy Slue Surrey 11.02 16  
  2 Jason Commissiong Middlesex 11.02 15  
  3 Daniel Haque Kent 11.19 14  
  4 Aaron Bolagun Essex 11.21 13  
  5 Andy Millen Sussex 11.48 12  
  6 David Gain Oxfordshire 11.67 11  
B Race (Wind: +2.4m/sec)
  1 Dele Onifade (U20) Surrey 10.63 8  
  2 Adam Daish Hertfordshire 11.06 7  
  3 Adrian Stamp Essex 11.10 6  
  4 Femi Owalade Kent 11.21 5  
  5 Michael West Sussex 11.57 4  
  6 Michael Peacock Middlesex 12.15 3  
Non Scoring (Wind: +0.8m/sec)
    Tonderia Tomu Hertfordshire 10.87    
    Idris Ojuriye Surrey 11.02    
    Mark Collins Hertfordshire 11.30    
    Josh Wood Surrey 11.40    

 200m

A Race
  1 Dele Onifade (U20) Surrey 21.73 16  
  2 Antonio Infantino (U20) Hertfordshire 21.88 15  
  3 Daniel Haque Kent 21.91 14  
  4 Andre Fernandez Middlesex 22.40 13  
  5 Louis Persent Essex 22.56 12  
  6 Daqvid Gann Oxfordshire 22.95 11  
  7 Michael West Sussex 23.34 10  
B Race
  1 Idris Ojuriye Surrey 22.26 8  
  2 Adam Daish Hertfordshire 22.71 7  
  3 Nengi Ossai Essex 22.91 6  
  4 Andy Millen Sussex 23.37 5  
  5 Chris Ford Kent 24.17 4  

 400m

A Race
  1 Tonderia Tomu Hertfordshire 48.06 16  
  2 Hamim Lubega Middlesex 48.21 15  
  3 Ryan Thomas Surrey 48.98 14  
  4 Matt Harrison Essex 49.13 13  
  5 Ben Wiffen Kent 50.57 12  
  6 Andrew Adair Sussex 50.57 11  
  7 Aaron Teale Oxfordshire 51.08 10  
B Race
  1 Mark Hunt Essex 49.07 8  
  2 Nick Chouhury Hertfordshire 50.13 7  
  3 Dwayne Dowding Surrey 50.39 6  
  4 Craig Jackman Sussex 51.77 5  

 800m

A Race
  1 Ben Wiffen Kent 1:58.21 16  
  2 Dan Stepney Sussex 1:58.83 15  
  3 Ben Wallis (U20) Surrey 1:59.04 14  
  4 Chris Saville Hertfordshire 2:00.22 13  
  5 Ian May Middlesex 2:00.71 12  
  6 Matt Bloy Essex 2:02.07 11  
  7 Steve Overton Oxfordshire 2:08.55 10  
B Race
  1 David Boyce Sussex 2:01.56 8  
  2 Pete Smale Essex 2:01.87 7  
  3 Alex Hookway Kent 2:02.01 6  
  4 Adam Searle Hertfordshire 2:02.82 5  
  5 Ryan McKinlay Middlesex (manual time) 2:10.7 4  

 1500m

A
  1 Dave McKinlay Kent 4:02.17 16  
  2 Daniel Poulton Hertfordshire 4:02.24 15  
  3 Ross Clarke Essex 4:04.47 14  
  4 Ben Warren Sussex 4:05.69 13  
  5 Martin Bateman Middlesex 4:06.53 12  
  6 Mickey Reed (U20) Surrey 4:07.44 11  
  7 Darren Bellinger Oxfordshire 4:10.43 10  
B
  1 Frank Kilama Kent 4:03.65 8  
  2 Paul Whittaker Essex 4:05.39 7  
  3 Richard Airey Sussex 4:06.40 6  
  4 Hussein Jama Middlesex 4:08.05 5  
  5 Josh Moss (U20) Hertfordshire 4:32.31 4  

 5000m

A
  1 Dean Lacy Kent 15:06.77 16  
  2 James Kelly Surrey 15:12.89 15  
  3 Damien Nevins Middlesex 15:34.84 14  
  4 Michael Tarpey Hertfordshire 15:49.40 13  
  5 Stefan Emary Sussex 17:35.27 12  
  6 Jon Briggs Essex DNF    
B
  1 Tim Elsey Surrey 15:51.34 8  
  2 Mohammed Rahim Hertfordshire 16:04.25 7  
  3 Tom Collins Kent 16:07.09 6  
  4 Jim Cooper Middlesex 16:09.31 5  
  5 James Miles Sussex 17:16.57 4  

 3000m Steeplechase

A (Manual times)
  1 Rob Warner Essex 9:40.5 16  
  2 James Baker Sussex 10:04.4 15  
  3 Adrian Lowther Kent 10:09.7 14  
  4 James Harvey Surrey 10:13.7 13  
B (Manual times)
  1 Henrik Zietsman Essex 9:52.4 8  
  2 Josh Painter Sussex 10:16.3 7  
  3 Chris Kelly Kent 10:25.5 6  

 110m Hurdles

A Race
  1 Francois Potgeiter Kent 14.67 16  
  2 Emmanuel Okpokiri Essex 14.83 15  
  3 Richard Baderin Middlesex 15.09 14  
  4 Matt Field (U23) Surrey 15.39 13  
  5 Simon Wombwell Hertfordshire 15.44 12  
  6 Oliver Cooper Oxfordshire 16.24 11  
  7 Craig Baker Sussex 16.85 10  
B Race
  1 Zac McKella Middlesex 15.90 8  
  2 Jamie East (U20) Surrey 15.91 7  
  3 Michael Shorthall Essex 16.02 6  
  4 Stephen Barnard (U20) Hertfordshire 16.37 5  
  5 Chris Minn Sussex 18.43 4  

 400m Hurdles

A Race
  1 Ed Harrison Kent 54.15 16  
  2 Jean-Charles Roshi Middlesex 55.05 15  
  3 Derek Paisley Surrey 56.09 14  
  4 Enrique Melin Essex 56.82 13  
  5 Chris Minn Sussex 57.13 12  
  6 Alec Wing (U20) Hertfordshire 59.58 11  
B Race
  1 Maris Kuklis Surrey 58.84 8  
  2 Sam Parsons Sussex 58.90 7  
  3 Michael Shorthall Essex 60.34 6  
  4 Harry Mehta Middlesex 61.76 5  

 3000m Walk

A
  1 Darrel Stone Sussex 13:26.29 16  
  2 Chris Cantano Essex 14:55.71 15  
  3 John Hall Middlesex 15:14.38 14  
  4 Arthur Thomson Hertfordshire 16:00.08 13  
  5 Carl Lawton Surrey 16:12.27 12  
  6 James Cotterill Kent 17:53.77 11  
  7 Paul Jennings Oxfordshire 24:33.31 10  
B
  1 Richard Emsley Sussex 14:58.36 8  
  2 Steve Allen Hertfordshire 16:08.66 7  
  3 Andy Cox Middlesex 16:27.25 6  
  4 David Sharpe Essex 17:31.53 5  
Non-Scoring            
    Mark Culshaw Middlesex 16:58.94    
    David Ainsworth Essex 22:09.82    

 4x100m Relay

  1   Hertfordshire 42.58 16  
  2   Essex 43.25 15  
  3   Surrey DNF    
  4   Sussex DNF    

 4x400m Relay

  1   Essex 3:20.40 16  
  2   Surrey 3:24.48 15  
  3   Sussex 3:26.13 14  
  4   Hertfordshire 3:31.48 13  
  5   Kent 3:34.15 12  

 High Jump

A
  1 Dan Dunscombe Sussex 2.03 16  
  2 Mark Crowley Hertfordshire 1.95 15  
  3 Sam Bailey Essex 1.90 14  
  4 Milan Stanisavljevic (U20) Surrey 1.90 13  
  5 Roger Skedd Middlesex 1.75 12  
  6 Chris Ford Kent 1.70 11  
  7 Sam Hook Oxfordshire 1.50 10  
B
  1 Jason Hamilton (U20) Hertfordshire 1.95 8  
  2 Craig Baker Sussex 1.90 7  
  3 Michael Cole (U20) Surrey 1.85 6  
  4 Pat Halcrow Essex 1.80 5  

 Pole Vault

A
  1 Mike Read Essex 4.40 16  
  2 Cameron Johnston Surrey 4.20 15  
  3 Lee Cordell (U20) Hertfordshire 4.20 14  
  4 David Ingram Sussex 4.00 13  
  5 Nick Moore Kent 3.60 12  
  6 Ian Smart Middlesex 2.10 11  
B
  1 Jason Fry Essex 4.40 8  
  2 Tom Crawford (U23) Surrey 4.20 7  
  3 Craig Baker Sussex 3.80 6  
  4= Steve McLennan Middlesex 2.10 4.5  
  4= Alan Williams Kent 2.10 4.5  

 Long Jump

A
  1 David Cook (U23) Surrey 7.43/-0.3 16  
  2 Andre Fernandez Middlesex 7.34/+2.6 15  
  3 Adrian Stamp Essex 6.92/+3.3 14  
  4 Sebastian Rodger Sussex 6.81/-1.0 13  
  5 Matt Morsa Kent 6.64/+3.5 12  
  6 Ian Tobin (U20) Hertfordshire 6.43/+3.4 11  
  7 James Wright Oxfordshire 6.28/+2.7 10  
B
  1 Jermaine Olasan (U20) Surrey 6.76/+4.7 8  
  2 Calvin Barnes Essex 6.71/+2.7 7  
  3 Ashley Bryant Middlesex 6.58/+4.2 6  
  4 Mark Crowley Hertfordshire 6.33/+3.6 5  
  5 Chris Ford Kent 6.07/+2.5 4  
  6 Dean Storry Sussex 5.96/+2.4 3  
  7 Sam Hook Oxfordshire 5.79/-1.8 2  

 Triple Jump

A
  1 Lawrence Harvey Kent 14.10/-2.2 16  
  2 Kola Adedoyin (U20) Surrey 14.01/+2.6 15  
  3 Tom Lake Hertfordshire 13.66/+2.3 14  
  4 Kevin Brown Essex 13.53/+0.9 13  
  5 James Wright Oxfordshire 13.09/+1.1 12  
  6 Dean Storry Sussex 12.76/+1.3 11  
B
  1 Matt Morsa Kent 14.04/+0.5 8  
  2 David Wellstead Surrey 13.93/+3.1 7  
  3 Keith Newton Essex 13.13/+1.0 6  
  4 Laurie Pirie Hertfordshire 12.76/+1.0 5  
  5 Craig Jackman Sussex 10.56/-0.4 4  

 Shot

A
  1 Nick Webb (U23) Surrey 15.49 16  
  2 Kyle McCarthy Middlesex 13.95 15  
  3 Perris Wilkins Oxfordshire 12.63 14  
  4 Pat Halcrow Essex 12.39 13  
  5 Neil Mansbridge Sussex 12.23 12  
  6 Ashley Ralph (U20) Hertfordshire 11.44 11  
  7 Tony Tipping Kent 10.43 10  
B
  1 Kyle Stevens Surrey 15.03 8  
  2 Ricardo Beckford Middlesex 13.30 7  
  3 Christopher Lingue Essex 11.92 6  
  4 Steve Watson (U20) Hertfordshire 11.44 5  
  5 Craig Baker Sussex 11.36 4  
  6 Gary Jennings Oxfordshire 10.10 3  
  7 Craig Lacy Kent 9.69 2  

 Discus

A
  1 Tom Norman Surrey 56.12 16  
  2 Perris Wilkins Oxfordshire 50.52 15  
  3 Steve Watson (U20) Hertfordshire 44.92 14  
  4 Christopher Lingue Essex 43.40 13  
  5 Kyle McCarthy Middlesex 40.35 12  
  6 Neil Mansbridge Sussex 37.96 11  
  7 Tony Tipping Kent 35.21 10  
B
  1 Gary Jennings Oxfordshire 35.57 8  
  2 Ashley Ralph (U20) Hertfordshire 35.56 7  
  3 Chris Privett (M45) Surrey 34.93 6  
  4 Pat Halcrow Essex 34.07 5  
  5 Roger Skedd Middlesex 32.78 4  
  6 Craig Lacy Kent 31.29 3  
  7 Kevin Aston Sussex 29.91 2  

 Hammer

A
  1 Alistair Williamson Kent 53.99 16  
  2 Ben Flash (U20) Hertfordshire 47.13 15  
  3 Gavin Cook (M35) Surrey 46.63 14  
  4 Gary Jennings Oxfordshire 46.54 13  
  5 Neil Mansbridge Sussex 41.50 12  
  6 Roger Skedd Middlesex 29.86 11  
  7 Pat Halcrow Essex 26.57 10  
B
  1 Chris Privett (M45) Surrey 44.39 8  
  2 Paul Jennings Oxfordshire 21.36 7  
  3 Michael Peacock Middlesex 20.97 6  
  4 Keith Palmer Essex 8.10 5  

 Javelin

A
  1 Bekele Tola (M35) Surrey 59.39 16  
  2 Trevor Ratcliffe Hertfordshire 58.23 15  
  3 Dave Sketchley Essex 58.19 14  
  4 Craig Baker Sussex 56.51 13  
  5 Kyle McCarthy Middlesex 53.61 12  
  6 Craig Lacy Kent 50.19 11  
  7 Gary Jennings Oxfordshire 29.98 10  
B
  1 Jay Boddington Essex 56.29 8  
  2 Allendre Johnson Middlesex 52.11 7  
  3 Duncan MacDonald Surrey 51.41 6  
  4 Peter Wickens Kent 49.33 5  
  5 Jason Raineri (U20) Hertfordshire 45.93 4  
  6 Robert Matthews Sussex 43.13 3