8-Counties Senior Inter-Counties 2008
10 August at Kingsmeadow, Kingston-upon-Thames
Results - Women

 Team Scores

  1 Essex   352    
  2 Sussex   338    
  3 Middlesex   336.5    
  4 Surrey   310    
  5 Kent   305    
  6 Hampshire   261.5    
  7 Hertfordshire   217.5    
  8 Oxfordshire   183.5    

 Combined Scores

      Men Women Total  
  1 Essex 369 352 721  
  2 Surrey 375 310 685  
  3 Sussex 328 338 666  
  4 Kent 316.5 305 621.5  
  5 Middlesex 282.5 336.5 619  
  6 Hertfordshire 329 217.5 546.5  
  7 Oxfordshire 177 183.5 360.5  
  8 Hampshire - 261.5 261.5  

 100m

A Race
  1 Lucy Onyeforo Middlesex 12.26 16  
  2 Louise Wood Essex 12.41 15  
  3 Bunmi Awokoya (U20) Hertfordshire 12.49 14  
  4 Michelle Watson Surrey 12.54 13  
  5 Lorraine Ugen (U20) Kent 12.56 12  
  6 Laura Hitchman Sussex 12.91 11  
  7 Becky Saunders-Clarke Oxfordshire 13.23 10  
  8 Alex Curtis-Harris Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 13.35 9  
B Race (Wind: -1.4m/sec)
  1 Tunrayo Nubi Middlesex 12.33 8  
  2 Laura Wake (U20) Hertfordshire 12.69 7  
  3 Carley Wenham Sussex 12.78 6  
  4 Natoya Sylva (U20) Kent 12.79 5  
  5 Emily Young Hampshire/Team Southampton 13.02 4  
  6 Helen Channon Surrey 13.04 3  
  7 Kay Reynolds Oxfordshire 13.15 2  
  8 Heidi Nicholas Essex 13.23 1  
Non-scoring (Wind: +0.8m/sec)
    Kim Murray Hampshire/Woodford Green with Essex Ladies 12.75    
    Sam Vaile Hampshire/City of Portsmouth 12.80    

 200m

A Race (Manual times)
  1 Rachel Giva Essex 24.8 16  
  2 Yvette Henry Middlesex 25.5 15  
  3 Laura Wake (U20) Hertfordshire 25.8 14  
  4 Kim Murray Hampshire/Woodford Green with Essex Ladies 25.8 13  
  5 Carly Wenham Sussex 26.2 12  
  6 Michelle Watson Surrey 26.2 11  
  7 Samantha Singer Kent 27.1 10  
B Race (Wind: -1.9m/sec)
  1 Katie Skelding Essex 25.43 8  
  2 Bunmi Awokoya (U20) Hertfordshire 25.70 7  
  3 Laura Hitchman Sussex 25.89 6  
  4 Sam Vaile Hampshire/City of Portsmouth 26.48 5  
  5 Tracy Cunningham Kent 26.65 4  
  6 Sarah Holmes Surrey 26.70 3  
  7 Lyndsey Fairweather Middlesex 27.39 2  

 400m

A Race
  1 Kim Wall Essex 53.55 16  
  2 Savannah Echet-Thomson Sussex 57.73 15  
  3 Carolun Plateau Oxfordshire 58.25 14  
  4 Ruth Brereton Surrey 58.71 13  
  5 Kate Laidlow (U20) Kent 59.30 12  
  6 Rebecca Gray Hampshire/City of Portsmouth 60.11 11  
  7 Emma Grant Middlesex 61.28 10  
  8 Liz Gale Hertfordshire 62.85 9  
B Race
  1 Kelly Denyer Sussex 58.55 8  
  2 Heather Shepperd Essex 60.97 7  
  3 Yasmin Joseph (U20) Kent 61.12 6  
  4 Sophie Tyers Oxfordshire 63.02 5  
  5 Sandra Reed (W40) Hertfordshire 63.40 4  
  6 Corin Reynolds Hampshire/Havant 64.25 3  
  7 Kate Brook Middlesex 64.46 2  
  8 Jo Lockyer Surrey 65.96 1  

 800m

A Race
  1 Karrie Blake Hampshire/City of Portsmouth 2:13.51 16  
  2 Emma Grant Middlesex 2:17.57 15  
  3 Helen Bloomfield Essex 2:19.30 14  
  4 Elaine Murty Kent 2:21.10 13  
  5 Sophie Tyers Oxfordshire 2:23.81 12  
  6 Jo Locker Surrey 2:24.90 11  
  7 Elizabeth Durman Sussex 2:29.00 10  
B Race
  1 Rhianna Parker-Simpson Hampshire/Halesowen 2:12.47 8  
  2 Lyndsey Fairweather Middlesex 2:24.03 7  
  3 Vicky Goodwin Surrey 2:28.29 6  
  4 Katherine Foy Essex 2:31.35 5  

 1500m

A
  1 Ceri Mitchell Hampshire/Team Southampton 4:34.65 16  
  2 Claire Hallisey Hertfordshire 4:36.67 15  
  3 Philippa Aukett Sussex 4:38.83 14  
  4 Bryony Proctor Kent 4:39.96 13  
  5 Eileen Griffiths Middlesex 4:51.05 12  
  6 Denise Dignum Essex 4:53.61 11  
  7 Michelle Jenkins Surrey 4:57.35 10  
B
  1 Hannah Walker (U20) Hertfordshire 4:45.75 8  
  2 Mel Newbery (U20) Middlesex 4:52.46 7  
  3 Georgie Lou Sales Essex 4:58.78 6  
  4 Siobhan Svendsen Hampshire/Isle of Wight 4:59.21 5  
  5 Grace Geilinger Sussex 5:00.36 4  
  6 Nathalie Warren Surrey 5:00.86 3  

 3000m

A
  1 Claire Hallisey Hertfordshire 9:59.16 16  
  2 Fuina Clark Sussex 10:04.40 15  
  3 Nicola De La Salle Middlesex 10:27.13 14  
  4 Rona Loubser Kent 10:33.36 13  
  5 Danielle Tatnum Essex 10:41.80 12  
  6 Charlotte Bates Hampshire/Winchester & District 11:08.39 11  
  7 Nicky Morgan Surrey 11:16.46 10  
B
  1 Lisa Blackman Middlesex 10:50.34 8  
  2 Jenny Butler Kent 11:05.28 7  
  3 Jessica Dunn Essex 11:22.43 6  
  4 Kirsty Fenn Sussex 11:30.97 5  
Non-scorer
    Sarah Brown Middlesex 11:45.4    

 3000m Steeplechase

A (Manual times)
  1 Robyn Matson Essex 11:43.1 16  
  2 Lucy Baker Sussex 12:39.3 15  
  3 Gwyneth Hueter Oxfordshire 13:15.3 14  
B
    No competitors        

 100m Hurdles

A Race (Wind: -2.5m/sec)
  1 Stephanie Gaynor (U20) Hertfordshire 14.27 16  
  2 Dominique Blaize (U23) Surrey 14.33 15  
  3 Nursat Ceassay Essex 14.43 14  
  4 Cara Pain Sussex 15.70 13  
  5 Sophie Copping (U20) Kent 15.96 12  
  6 Claudia Tabony Middlesex 16.55 11  
  7 Alex Curtis-Harris Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 16.63 10  
  8 Hayley Luke Oxfordshire 17.14 9  
B Race
  1 Francesca Bennett Sussex 16.25 8  
  2 Nicola Gaisford Essex 16.47 7  
  3 Vicky Randall (U20) Kent 16.96 6  

 400m Hurdles

A Race
  1 Emily Parker Surrey 62.19 16  
  2 Caroline Heaney Middlesex 64.54 15  
  3 Cara Pain Sussex 64.69 14  
  4 Vicki Wheatland Essex 67.65 13  
  5 Paula Woodland Oxfordshire 68.24 12  
  6 Vicky Randall (U20) Kent 68.32 11  
  7 Victoria Cronin (U20) Hampshire/Team Southampton 74.21 10  
  8 Hayley Kruse (U20) Hertfordshire 77.42 9  
B Race
  1 Ruth Brereton Surrey 64.53 8  
  2 Kate Brook Middlesex 68.21 7  
  3 Sandra Reed (W40) Hertfordshire 72.47 6  
  4 Natasha Clulow Essex 85.97 5  

 3000m Walk

A
  1 Diane Bradley Kent 16:09.84 16  
  2 Maureen Noel (W40) Middlesex 18:07.34 15  
  3 Linda Mountford Essex 19:47.43 14  
  4 Noel Blatchford Oxfordshire 19:54.35 13  
  5 Christine Young (W50) Hampshire/Isle of Wight 21:40.65 12  
B
  1 Jo Miles (W50) Middlesex 20:03.62 8  
  2 Louise Bradley (U17) Kent 20:11.43 7  
  3 Marie Carrick Oxfordshire 21:05.13 6  
  4 Valerie Mountfield Essex 23:20.82 5  
Non-scorer
    Norma Grimsey (W40) Middlesex 20:18.75    

 4x100m Relay

  1   Essex 47.49 16  
  2   Surrey 49.41 15  
  3   Sussex 49.55 14  
  4   Middlesex 49.95 13  
  5   Hampshire 49.95 12  
  6   Kent 50.31 11  
  7   Oxfordshire 51.39 10  

 4x400m Relay

  1   Essex 03:53.58 16  
  2   Sussex 03:55.08 15  
  3   Surrey 04:03.69 14  
  4   Hampshire 04:24.56 13  
  5   Middlesex 04:39.14 12  

 High Jump

A
  1 Charis O'Connor (U23) Surrey 1.73 16  
  2 Bella Hailstone Sussex 1.60 15  
  3= Sharon Woolrich Hampshire/City of Portsmouth 1.55 13.5  
        (1.50o,1.55o,1.60xxx)
  3= Nicola Gaisford Essex 1.55 13.5  
  5 Hayley Kruse (U20) Hertfordshire 1.55 12  
  6 Hayley Luke Oxfordshire 1.55 11  
  7 Angela Barrett Middlesex 1.50 10  
  8 Katie Hamilton (U20) Kent 1.45 9  
B
  1 Emily Parker Surrey 1.60 8  
  2 Sarah Moore Sussex 1.55 7  
  3= Sarah Dutton Oxfordshire 1.50 5.5  
  3= Heidi Nicholas Essex 1.50 5.5  
  5= Jemma Nissel Hertfordshire 1.50 3.5  
  5= Amanda Ranger Middlesex 1.50 3.5  
  7 Emily Young Hampshire/Team Southampton 1.40 2  
        (1.30xxo,1.35xxo,1.40xxo,1.45xxx)
  8 Liz Hughes Kent 1.30 1  

 Pole Vault

A
  1 Rachel Arnheim (U20) Kent 3.40 16  
  2 Laura Duke Sussex 3.00 15  
  3 Natasha Hart Surrey 2.70 14  
  4 Helen Leadbetter Middlesex 2.70 13  
  5 Becky Tune Hampshire/Team Southampton 2.50 12  
        (1.50o,2.50o,2.60p,2.70xxx)     
B
  1 Liz Hughes Kent 3.20 8  

 Long Jump

A
  1 Dominique Blaize (U23) Surrey 5.88/-0.1 16  
  2 Lorraine Ugen (U20) Kent 5.66/-0.8 15  
  3 Amanda Ranger Middlesex 5.54/-0.9 14  
  4 Hayley-Jayne Cone Hertfordshire 5.38/-0.4 13  
  5 Sarah Moore Sussex 5.24/-0.3 12  
  6 EmilyYoung Hampshire/Team Southampton 5.08/-0.1 11  
        (4.94/-0.6,5.08/-0.1,4.88/-0.1)
  7 Heidi Nichlas Essex 4.97/-0.8 10  
  8 Natalie Delahunty Oxfordshire 4.94/+0.2 9  
B
  1 Sarah Wellstead Surrey 5.78/+0.2 8  
  2 Angela Barrett Middlesex 5.25/+0.2 7  
  3 Amy Underdown (U20) Kent 5.03/-0.4 6  
  4 Laura Duke Sussex 4.94/+0.6 5  
  5 Zoe Young Essex 4.87/-0.3 4  
  6 Kim Murray Hampshire/Woodford Green with Essex Ladies 4.86/-0.1 3  
        (-,-,4.86/-0.1)
  7 Bethan Scanes (U17) Hertfordshire 4.59/-0.8 2  

 Triple Jump

A
  1 Angela Barrett Middlesex 12.37/+1.5 16  
  2 Louise Wood Essex 12.17/+2.5 15  
  3 Liz Davidson Surrey 11.83/+3.1 14  
  4 Annie Onions Sussex 10.95/+1.3 13  
  5 Bethan Scanes (17) Hertfordshire 10.46/+1.9 12  
  6 Sophie Copping (U20) Kent 10.44/+2.4 11  
  7 Victoria Cronin (U20) Hampshire/Team Southampton 9.33/+1.3 10  
        (9.19/-0.8 ,9.27/+0.4 ,9.33/+1.3 )
B
  1 Amanda Ranger Middlesex 11.96/+2.9 8  
  2 Jade Morgan Essex 11.76/+1.2 7  
  3 Ruth Hatch (U23) Surrey 10.76/-0.1 6  
  4 Laura McGarty Sussex 10.24/-1.8 5  
  5 Sandra Reed (V 40) Hertfordshire 9.52+0.8 4  

 Shot

A
  1 Joanne Duncan Essex 15.26 16  
  2 Shaunagh Brown (U20) Kent 12.50 15  
  3 Jo Bennett Surrey 12.20 14  
  4 Elisha Dee Middlesex 12.14 13  
  5 Leanne Buxton Sussex 11.57 12  
  6 Bunmi Awokoya (U20) Hertfordshire 10.35 11  
  7 Natalie Badham Hampshire/Isle of Wight 10.02 10  
        (10.02,9.68,9.75,10.02)
B
  1 Lucy Underdown (U20) Kent 10.68 8  
  2 Camilla Thrush (W35) Surrey 9.92 7  
  3 Hollie Redman Essex 9.54 6  
  4 Rachel Basford Sussex 9.52 5  
  5 Laura Wake (U20) Hertfordshire 8.41 4  
  6 Sharon Woolrich Hampshire/City of Portsmouth 8.25 3  
        (7.79,8.22,8.25)
  7 Claudia Tabony Middlesex 8.23 2  

 Discus

A
  1 Jade Nicholls (U23) Surrey 48.30 16  
  2 Shaunagh Brown (U20) Kent 47.58 15  
  3 Ellisha Dee Middlesex 40.84 14  
  4 Hollie Redman Essex 39.96 13  
  5 Gwen Bird Sussex 39.25 12  
  6 Natalie Badham Hampshire/Isle of Wight 35.93 11  
        (31.22,NT,35.93)
  7 Hannah Tartaglia Oxfordshire 32.46 10  
  8 Louise Capicotto (U20) Hertfordshire 30.20 9  
B
  1 Lucy Underdown (U20) Kent 44.84 8  
  2 Hannah James Sussex 35.43 7  
  3 Angela Mitchell (W40) Surrey 35.04 6  
  4 Lauren Clarke Essex 29.32 5  
  5 Jacqui Cherry Oxfordshire 28.46 4  
  6 Debbie McCaw Middlesex 27.45 3  
  7 Loren Scanes (U20) Hertfordshire 23.80 2  

 Hammer

A
  1 Debbie McCaw Middlesex 49.62 16  
  2 Rachel Basford Sussex 48.75 15  
  3 Amy Church Hampshire/Sutton & District 46.35 14  
        (45.24,46.30,46.35,41.70,NT,45.75)
  4 Donna Kent (U20) Kent 45.94 13  
  5 Camilla Thrush (W35) Surrey 37.20 12  
  6 Emma Sutton Oxfordshire 35.75 11  
  7 Paula Peatty Essex 34.95 10  
  8 Eve Miller Hertfordshire 33.72 9  
B
  1 Joanna Davison Sussex 44.10 8  
  2 Ellisha Dee Middlesex 39.50 7  
  3 Adi Kam Oxfordshire 32.00 6  
  4 Sarah Etherton Kent 31.56 5  
  5 Odette Butson Surrey 29.71 4  
  6 Becky Tune Hampshire/Team Southampton 27.21 3  
        (27.21,26.49,NT)
  7 Loren Scanes (U20) Hertfordshire NT    

 Javelin

A
  1 Emma Christmas Essex 40.34 16  
  2 Clare Palmer Sussex 35.29 15  
  3 Amy Peacock Oxfordshire 33.64 14  
  4 Jo Rowland (U20) Surrey 32.72 13  
  5 Lizzy Yarnold Kent 30.88 12  
  6 Hayley Kruse (U20) Hertfordshire 25.79 11  
  7 Claudia Tabony Middlesex 22.86 10  
  8 Sharon Woolrich Hampshire/City of Portsmouth 22.76 9  
        (22.72,NT,NT)
B
  1 Emma Smith Essex 39.91 8  
  2 Caroline Garratt Sussex 33.83 7  
  3 Hayley Luke Oxfordshire 30.07 6  
  4 Amy Underdown (U20) Kent 29.28 5  
  5 Camilla Thrush (W35) Surrey 23.95 4  
  6 Debbie McCaw Middlesex 22.82 3  
  7 Emily Young Hampshire/Team Southampton 18.97 2  
        (18.41,18.46,18.97)