South of England AA Inter-Counties 2008
24 August at Barnet Copthall Stadium, Middlesex
Results - Under 20 Men

 Team Scores

  1 Essex   78    
  2 Kent   76    
  3 Hertfordshire   61    
  4 Hampshire   50.5    
  5 Surrey   39    
  6 Bedfordshire   38.5    
  7 Norfolk   37.5    
  8 Middlesex   33    
  9 Buckinghamshire   31    
  10 Cornwall   26    
  11 Sussex   25.5    
  12 Wiltshire   21    
  13 Dorset   18    
  14 Suffolk   16    
  15 Cambridgeshire   15    
  16 Berkshire   8    
  17 Oxfordshire   2    
  18 Somerset   1    

 Combined Scores

      Men Women Total  
  1 Essex 78 87 165  
  2 Kent 76 77 153  
  3 Hertfordshire 61 28 89  
  4 Middlesex 33 53 86  
  5 Sussex 25.5 51 76.5  
  6 Surrey 39 33 72  
  7 Bedfordshire 38.5 30 68.5  
  8 Norfolk 37.5 30 67.5  
  9 Hampshire 50.5 13 63.5  
  10 Buckinghamshire 31 23 54  
  11 Cornwall 26 18 44  
  12 Berkshire 8 33 41  
  13 Cambridgeshire 15 21 36  
  14 Suffolk 16 19 35  
  15 Wiltshire 21 8 29  
  16 Dorset 18 2 20  
  17 Somerset 1 12 13  
  18 Oxfordshire 2 5 7  

 100m

Heat 1 (Wind: -1.2m/sec)
  1 Chris Clarke Buckinghamshire 10.99 Q  
  2 Dan Talbot Wiltshire 11.13 Q  
  3 Lee McLaughlin Surrey 11.37 Q  
  4 Andy Millen Sussex 11.39 q  
  5 Sam Ratcliffe Hampshire/Havant 11.55    
  6 Ainsley Campbell Berkshire 11.99    
  7 Ed Moyse Dorset 12.15    
  - Alex Jovanovski Hertfordshire DNS    
Heat 2 (Wind: -1.3m/sec)
  1 James Alaka Kent 11.02 Q  
  2 Markus Hunt Essex 11.27 Q  
  3 Deji Tobais Bedfordshire 11.30 Q  
  4 Josh Aldred Norfolk 11.55 q  
  5 Nick Clements Somerset 11.64    
  6 Luke Allan Suffolk 11.83    
  - Mat Harris Cornwall DNF    
FINAL (Wind: +1.6m/sec)
  1 James Alaka Kent 10.46    
  2 Chris Clarke Buckinghamshire 10.47    
  3 Deji Tobais Bedfordshire 10.73    
  4 Dan Talbot Wiltshire 10.77    
  5 Markus Hunt Essex 10.99    
  6 Lee McLaughlin Surrey 11.11    
  7 Andy Millen Sussex 11.21    
  8 Nick Clements Somerset 11.22    

 200m

Heat 1 (Wind: -0.1m/sec)
  1 Junior Ejehu Middlesex 22.01 Q  
  2 Dan Talbot Wiltshire 22.24 Q  
  3 Markus Hunt Essex 22.38 Q  
  4 Oweka Wanogho Surrey 23.14 q  
  5 Josh Aldred Norfolk 23.39    
  6 Gary Steventon Berkshire 23.60    
  7 Mat Harris Cornwall 23.97    
Heat 2 (Wind: -0.8m/sec)
  1 Chris Tandi Hampshire/City of Portsmouth 22.76 Q  
  2 Deji Tobais Bedfordshire 23.14 Q  
  3 James Alaka Kent 23.25 Q  
  4 Cameron Webb Hertfordshire 23.38 q  
  5 Andy Millen Sussex 23.94    
FINAL (Wind: -2.7m/sec)
  1 James Alaka Kent 21.70    
  2 Junior Ejehu Middlesex 21.89    
  3 Chris Tandi Hampshire/City of Portsmouth 22.00    
  4 Dan Talbot Wiltshire 22.13    
  5 Markus Hunt Essex 22.24    
  6 Deji Tobais Bedfordshire 22.34    
  7 Oweka Wanogho Surrey 23.05    
  8 Cameron Webb Hertfordshire 23.05    

 400m

Heat 1
  1 Matthew Harrison Essex 49.68 Q  
  2 Neil Francis Surrey 50.80 Q  
  3 Will Allingham Kent 51.60 Q  
  4 Patrick North Wiltshire 51.89 q  
  5 Abraham Newell Hampshire/Team Southampton 52.55    
  6 Daniel Pearce Cornwall 54.82    
Heat 2
  1 Nick Choudhury Hertfordshire 49.35 Q  
  2 Michael Fraser Norfolk 51.10 Q  
  3 Dominic Henry Somerset 51.65 Q  
  4 Harry Dalton Buckinghamshire 52.69 q  
  5 Mark Robinson Suffolk 52.80    
  6 Matthew Bezzant Berkshire 53.87    
FINAL
  1 Matthew Harrison Essex 49.83    
  2 Nick Choudhury Hertfordshire 49.94    
  3 Michael Fraser Norfolk 51.74    
  4 Will Allingham Kent 52.52    
  5 Neil Francis Surrey 53.30    
  6 Harry Dalton Buckinghamshire 53.97    
  7 Patrick North Wiltshire      
  8 Dominic Henry Somerset      

 800m

Heat 1
  1 Rick Ward Norfolk 1:57.42 Q  
  2 Dan Pidgeon Wiltshire 1:57.61 Q  
  3 Joe Wade Hampshire/Aldershot, Farnham & District 1:57.62 Q  
  4 Charles Gunning Cornwall 1:58.03 q  
  5 Andrew Constable Suffolk 2:00.29 q  
  6 Stefan Emary Sussex 2:00.29    
Heat 2
  1 Matthew Sullivan Middlesex 1:59.66 Q  
  2 Michael Goodwin Bedfordshire 1:59.95 Q  
  3 Mark Booth Buckinghamshire 2:00.38 Q  
  4 Michael Hobson Kent 2:00.84    
  5 Joe Blackmore Dorset 2:05.32    
  6 Josh Moss Hertfordshire 2:09.51    
  7 Paul Dwyk Surrey 2:14.00    
FINAL
  1 Rick Ward Norfolk 1:54.80    
  2 Matthew Sullivan Middlesex 1:55.28    
  3 Dan Pidgeon Wiltshire 1:56.92    
  4 Joe Wade Hampshire/Aldershot, Farnham & District 1:57.11    
  5 Charles Gunning Cornwall 1:57.34    
  6 Michael Goodwin Bedfordshire 1:57.82    
  7 Mark Booth Buckinghamshire 2:00.30    
  8 Andrew Constable Suffolk 2:01.61    

 1500m

  1 James Robinson Norfolk 4:00.23    
  2 Tom Wade Hampshire/Aldershot, Farnham & District 4:02.68    
  3 Sam Bradley Kent 4:03.07    
  4 Andrew Rooke Suffolk 4:04.02    
  5 Matthew Grant Surrey 4:05.57    
  6 Ronnie Sparke Essex 4:07.25    
  7 Michael Smith Cambridgeshire 4:19.77    
  8 Matt Salt Hertfordshire 4:20.04    

 2000m Steeplechase

  1 Shaun Collins Hertfordshire 6:00.66    
  2 Tom Bryant Middlesex 6:04.20    
  3 Alex Bruce-Littlewood Kent 6:05.84    
  4 Ashley Harrell Norfolk 6:15.65    
  5 Dale Williamson Bedfordshire 6:19.57    
  6 Matt Basford Sussex 6:26.87    
  7 Eliot Winter Buckinghamshire 6:38.65    
  8 Josh Entwisthel Suffolk 6:58.87    
  9 Fred Cook Dorset 7:03.89    
  10 Daniel Thorne Berkshire 7:06.78    
  11 Geordie Logan Surrey 7:07.05    

 110m Hurdles

Heat 1 (Wind: +2.1m/sec)
  1 Emmanuel Okpokiri Essex 14.33 Q  
  2 Aaron James Middlesex 14.53 Q  
  3 Chris Baker Norfolk 15.33 Q  
  4 Stephen Barnard Hertfordshire 16.06 q  
  5 Ciaron Craig Bedfordshire 16.80 q  
Heat 2 (Wind: -0.6m/sec)
  1 Jamie East Surrey 15.35 Q  
  2 Matt Watson Hampshire 16.09 Q  
  3 Alex Al-Ameen Kent DQ    
FINAL (Wind: +2.9m/sec)
  1 Aaron James Middlesex 14.16    
  2 Emmanuel Okpokiri Essex 14.34    
  3 Jamie East Surrey 15.17    
  4 Stephen Barnard Hertfordshire 15.39    
  5 Chris Baker Norfolk 16.06    
  6 Matt Watson Hampshire 16.23    
  7 Ciaron Craig Bedfordshire 16.30    

 400m Hurdles

  1 Zak Saucede Hertfordshire 55.53    
  2 Anton Davis-Phillips Kent 56.63    
  3 Sam Caplen Sussex 57.23    
  4 Adam Smith Buckinghamshire 57.70    
  5 Matthew Treadgold Surrey 58.29    
  6 Daryl Martin Norfolk 58.33    
  7 Chris Kingshot Bedfordshire 1:02.57    
  8 Jordan Aromasudu Middlesex 1:03.66    

 3000m Walk

  1 Liam Baldwin Kent 15:47.97    

 High Jump

  1 Dan Dunscombe Sussex 1.95    
  2 Jason Hamilton Hertfordshire 1.95    
  3 Paul Williams Kent 1.95    
  4 Ed Mason Wiltshire 1.95    
  5 Milan Stanisavljevic Surrey 1.90    
  6= Scott Johnson Bedfordshire 1.85    
  6= Lewis Ely Norfolk 1.85    
  8 Brad Armorgie Essex 1.80    
  9 Justin Lakey Berkshire 1.80    
  10 Sam Sleap Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 1.75    
  11 Daniel Pearce Cornwall 1.75    
  12 Matt Wake Suffolk 1.70    
  13 William Jones Oxfordshire 1.70    

 Pole Vault

  1 Matt Devereux Bedfordshire 4.60    
  2 Michael Read Essex 4.40    
  3 Jordan Henwood Cornwall 4.00    
  4= Sam Sleap Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 3.60    
  4= Peter Henworth Sussex 3.60    
  6 Adam Carpenter Dorset 3.40    

 Long Jump

  1 Dwyte Smyth Kent 6.92 (+0.9)  
  2 Paul Oluyemi Surrey 6.76 (+1.0)  
  3 Joseph Ramie Essex 6.70 (+1.6)  
  4 Bradley Pickup Dorset 6.62 (+1.7)  
  5 Andrew Bleakley Buckinghamshire 6.57 (+1.3)  
  6 Mat Harris Cornwall 6.49 (+1.6)  
  7 William Jones Oxfordshire 6.38 (+1.5)  
  8 Ian Tobin Hertfordshire 6.20 (+2.6)  
  9 Sebastian Rodger Sussex 6.20 (+0.9)  
  10 Sam Richards Cambridgeshire 5.99 (+2.5)  
  11 Rhys McDonald Suffolk 5.94 (+2.4)  
  12 Mark Dormer Berkshire 5.52 (+1.1)  
  13 Ed Mason Wiltshire 3.94 (+1.9)  

 Triple Jump

  1 Darren March Kent 14.17 (+1.4)  
  2 Kevin Brown Essex 13.73 (-0.6)  
  3 Rory Constable Hampshire/Team Southampton 13.70 (+1.6)  
  4 Nnamdi Odum Surrey 13.70 (-0.4)  
  5 Jonathan Sawyers Berkshire 13.63 (+0.5)  
  6 Leo Lungren Hertfordshire 13.26 (-1.2)  
  7 Bradley Pickup Dorset 13.01 (+1.0)  
  8 Mat Harris Cornwall 12.99 (-1.0)  
  9 Jahmal Mills Norfolk 12.71 (+1.9)  
  10 Luke Allen Suffolk 12.35 (-0.3)  
  11 Matt Plunkett Sussex 12.00 (-2.2)  

 Shot

  1 Devon Douglas Essex 15.33    
  2 Martin Tinkler Cambridgeshire 13.93    
  3 Jack Bolton Hampshire/Winchester & District 13.07    
  4 Steve Watson Hertfordshire 12.85    
  5 Peter Briant Dorset 12.16    
  6 Joe Blynnfield Suffolk 12.07    
  7 Nathan Walters Berkshire 11.58    
  8 Ciaron Craig Bedfordshire 11.05    
  9 Jamie East Surrey 10.35    
  10 Jay Hill Cornwall 10.27    
  11 William Wilson Sussex 9.43    

 Discus

  1 Matthew Baptiste Essex 50.88    
  2 Steve Watson Hertfordshire 47.00    
  3 Joe Broomfield Suffolk 43.26    
  4 Martin Tinkler Cambridgeshire 41.75    
  5 Peter Briant Dorset 36.54    
  6 Jack Bolton Hampshire/Winchester & District 36.33    
  7 Sam Taylor-Outridge Buckinghamshire 32.98    
  8 Jay Hill Cornwall 31.99    
  9 William Wilson Sussex 30.34    

 Hammer

  1 Jay Hill Cornwall 59.35    
  2 Peter Clarke Essex 54.65    
  3 Richard Al-Ameen Kent 52.84    
  4 Callum Woon Hampshire/Isle of Wight 49.40    
  5 Ben Flash Hertfordshire 48.69    
  6 Matthew Payne-Davis Middlesex 48.32    
  7 Nathan Walters Berkshire 46.15    
  8 Ben Hale Cambridgeshire 43.84    
  9 Ian Lawrence Buckinghamshire 35.33    
  10 Joe Bloomfield Suffolk NT    
  11 William Wilson Sussex NT    

 Javelin

  1 Bonne Buwembo Essex 65.40    
  2 Pieter Snyman Bedfordshire 52.66    
  3 Sam Taylor-Outridge Buckinghamshire 51.64    
  4 Jamie Broadey Hampshire/Aldershot, Farnham & District 50.04    
  5 Jason Raineri Hertfordshire 47.51    
  6 Daniel Pearce Cornwall 42.20    
  7 Michael Steele-Martin Sussex 40.71    
  8 Perry Francis Norfolk 37.62