UK Inter-Counties Cross Country 2009
7 March at Wollaton Park, Nottingham
Men and Boys

see also:   Women and Girls
   

 Senior Men (individual Hampshire performances)

1 Andy Vernon (Aldershot, Farnham & District) 37:23
3 Lee Merrien (Guernsey Island) 37:52
23 Tom Payn (Winchester & District) 39:18
117 Neil Phillips (Team Southampton) 41:46
(292 finished)

 Senior Men - Team Results (6 to score)

 
      1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Total  
1   Greater Manchester 4 12 37 40 44 72 209  
2   Lancashire 6 9 33 48 51 81 228  
3   Surrey 7 17 43 60 63 64 254  
4   North East 22 36 39 54 55 123 329  
5   Staffordshire 5 49 78 85 101 122 440  
6   Hertfordshire 10 11 86 100 113 130 450  
7   Merseyside 34 47 52 56 84 179 452  
8   Essex 32 69 73 82 89 120 465  
9   Kent 35 42 79 99 104 121 480  
10   Yorkshire 25 59 61 106 114 133 498  
    (32 teams finished)                

 Senior Men - Team Results (9 to score)

 
      1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th Total  
1   Greater Manchester 4 12 37 40 44 72 98 137 196 640  
2   Surrey 7 17 43 60 63 64 74 107 211 646  
3   Lancashire 6 9 33 48 51 81 15 131 163 647  
4   Gloucestershire 38 65 108 142 190 201 204 233 254 1435  
5   Cheshire 27 71 92 149 191 212 222 225 255 1444  
6   Humberside 58 91 134 141 159 182 224 234 278 1501  
7   Nottinghamshire 21 140 150 151 170 209 240 266 270 1906  
8   Worcestershire 143 176 178 194 219 220 240 266 270 1906  
9   Suffolk 45 180 232 249 261 273 281 285 289 2095  

 Under 20 Men (individual Hampshire performances)

7 Phillip Berntsen (Winchester & District) 26:22
39 Tom Anderson (Winchester & District) 28:00
42 Max Kiralyfi (Winchester & District) 28:12
89 Dan Francis (Basingstoke & Mid Hants) 29:29
110 Tom Bowerman (Aldershot, Farnham & District) 30:10
114 Callum Brown (Winchester & District) 30:16
(180 finished)

 Under 20 Men - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Yorkshire 2 11 26 27 66  
2   Surrey 4 16 18 30 68  
3   Essex 6 8 32 41 87  
4   Greater Manchester 3 20 46 54 123  
5   North East 13 14 33 75 135  
6   Scotland West 19 25 58 73 175  
7   Hampshire 7 39 42 89 177  
8   Kent 22 40 57 65 184  
9   Cheshire 21 31 48 91 191  
10   Middlesex 1 74 84 86 245  
    (26 teams finished)            

 Under 17 Men (individual Hampshire performances)

23 Jamie Shadbolt (City of Portsmouth) 21:30
63 Alex Teuten (City of Portsmouth) 22:04
100 Jonathan Bradford (Basingstoke & Mid Hants) 22:37
113 Toby Brimecome (City of Portsmouth) 22:46
170 Stephen Reid (Basingstoke & Mid Hants) 23:22
235 Darren Carr (Basingstoke & Mid Hants) 24:22
(282 finished)

 Under 17 Men - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Scotland West 2 13 18 27 60  
2   Kent 8 29 40 52 129  
3   Warwickshire 1 9 79 85 174  
4   Surrey 16 20 22 135 193  
5   Dorset 35 41 51 68 195  
6   Essex 26 54 78 82 240  
7   Norfolk 44 45 87 88 264  
8   Bedfordshire 7 55 90 120 272  
9   Nottinghamshire 4 53 92 125 274  
10   Sussex 47 69 81 83 280  
11   Yorkshire 50 71 73 91 285  
12   Cheshire 10 17 118 141 286  
13   Gloucestershire 3 38 66 190 297  
14   Hampshire 23 63 100 113 299  
    (39 teams finished)            

 Under 15 Boys (individual Hampshire performances)

5 Harvey Dixon (Aldershot, Farnham & District) 15:10
41 Alex Rudge (Andover) 16:01
42 Tom Bennett (Andover) 16:03
60 Christopher Ladhams (Basingstoke & Mid Hants) 16:18
74 Elliott Dorey (Jersey Spartan) 16:24
104 Dan Grinham (Andover) 16:38
137 Jake Sellwood (Basingstoke & Mid Hants) 16:49
(304 finished)

 Under 15 Boys - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Kent 4 13 15 28 60  
2   Yorkshire 11 12 20 25 68  
3   Surrey 9 18 32 36 95  
4   Scotland West 3 14 19 68 104  
5   Warwickshire 10 16 17 71 114  
6   Hampshire 5 41 42 60 148  
7   Cornwall 1 29 72 79 181  
8   Essex 34 43 44 62 183  
9   Suffolk 2 53 75 84 214  
10   Middlesex 8 70 91 111 280  
    (42 teams finished)            

 Under 13 Boys (individual Hampshire performances)

2 Toby Starling (Aldershot, Farnham & District) 12:39
6 Oliver Terry (Jersey Spartan) 12:47
16 Matthew Arnold (Aldershot, Farnham & District) 13:01
22 Stuart McCallum (Winchester & District) 13:04
27 Richard Allen (Aldershot, Farnham & District) 13:09
54 George Mason (Guernsey Island) 13:22
116 Rory Bevis (City of Portsmouth) 13:45
(294 finished)

 Under 13 Boys - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Hampshire 2 6 16 22 46  
2   Kent 10 14 17 21 62  
3   Yorkshire 4 11 39 71 125  
4   Cumbria 12 40 43 58 153  
5   Surrey 23 41 51 57 172  
6   Greater Manchester 1 26 70 76 173  
7   Buckinghamshire 7 15 59 104 185  
8   Sussex 19 46 60 93 218  
9   Warwickshire 25 33 67 94 219  
10   Essex 35 44 45 113 237  
    (40 teams finished)