Hampshire AA Track & Field Championships 2009
9/10 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Men

 100m (Sun)

 Heat 1 (Wind: -2.9m/sec)
  1 Marvin Gayle Newbury 11.46 Q  
  2 Jamie Gabbidon City of Portsmouth 11.50 Q  
  3 James Folkes Andover 11.63 Q  
  4 Glen Etherington Guernsey Island 11.67 q  
  5 Richard Fox Basingstoke & Mid Hants 12.05 q  
  6 Mark Cawte (M40) Swindon Harriers 15.66    
 Heat 2 (Wind: -1.7m/sec)
  1 Will Oyowe Aldershot, Farnham & District 11.54 Q  
  2 Abraham Newell Team Southampton 11.68 Q  
  3 Tom Berry Team Southampton 11.89 Q  
  4 Jonathan Oviasu University of Portsmouth 12.06    
  5 Michael Donovan Andover 12.38    
 FINAL (Wind: -0.8m/sec)
  1 Jamie Gabbidon City of Portsmouth 11.27    
  2 Marvin Gayle Newbury 11.30    
  3 James Folkes Andover 11.33    
  4 Glen Etherington Guernsey Island 11.43    
  5 Will Oyowe Aldershot, Farnham & District 11.50    
  6 Abraham Newell Team Southampton 11.59    
  7 Tom Berry Team Southampton 11.82    
  8 Richard Fox Basingstoke & Mid Hants 11.83    

 200m (Sat)

 Heat 1 (Wind: +1.3m/sec)
  1 Marimba Odundo-Mendez Enfield & Haringey 22.46 Q  
  2 James Folkes Andover 22.46 Q  
  3 Darryn Campbell Team Southampton 22.68 Q  
  4 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 22.91 q  
  5 Tom Berry Team Southampton 23.40    
  6 Ben Silva Channel Islands 23.60    
  7 Michael Donovan Andover 24.76    
 Heat 2 (Wind: +2.5m/sec)
  1 Will Oyowe Aldershot, Farnham & District 22.32 Q  
  2 Glen Etherington Guernsey Island 22.59 Q  
  3 Marvin Gayle Newbury 22.85 Q  
  4 Abraham Newell Team Southampton 23.02 q  
  5 Peter Irving Channel Islands 23.15    
  6 Jonathan Oviasu University of Portsmouth 23.80    
  7 Paul Warburton (M45) Team Southampton 29.04    
  - Alan Harrison (M50) Channel Islands DNF    
 FINAL (Wind: +1.6m/sec)
  1 Marimba Odundo-Mendez Enfield & Haringey 22.26    
  2 Will Oyowe Aldershot, Farnham & District 22.32    
  3 James Folkes Andover 22.33    
  4 Darryn Campbell Team Southampton 22.65    
  5 Marvin Gayle Newbury 22.84    
  6 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 23.02    
  7 Abraham Newell Team Southampton 23.09    
  - Glen Etherington Guernsey Island DNF    

 400m (Sun)

 Heat 1
  1 Mark Berridge Basingstoke & Mid Hants 50.15 Q  
  2 Peter Irving Channel Islands 50.79 Q  
  3 Abraham Newell Team Southampton 52.22 Q  
  4 Dave Awde Andover 52.66 q  
  5 Peter Watkeys Basingstoke & Mid Hants 55.18    
  - Jonathan Oviasu University of Portsmouth DNS    
 Heat 2
  1 Dale Garland Guernsey Island 49.37 Q  
  2 Darryn Campbell Team Southampton 50.65 Q  
  3 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 51.66 Q  
  4 Gareth Beech Team Southampton 54.47 q  
  5 James Whiteman Andover 56.28    
  6 Alan Harrison (M50) Channel Islands 57.77    
 FINAL
  1 Mark Berridge Basingstoke & Mid Hants 48.18    
  2 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 49.32    
  3 Darryn Campbell Team Southampton 49.64    
  4 Peter Irving Channel Islands 51.60    
  5 Abraham Newell Team Southampton 52.75    
  6 Gareth Beech Team Southampton 53.75    

 800m (Sat)

 Heat 1
  1 Joe Wade Aldershot, Farnham & District 1:58.73 Q  
  2 Louis Sellers Basingstoke & Mid Hants 1:58.97 Q  
  3 Russell Osborn Team Southampton 2:00.48 Q  
  4 Jonathan Slade Team Southampton 2:02.29    
  5 Lee Garland Guernsey Island 2:02.47    
  6 Martin Broderick Basingstoke & Mid Hants 2:08.24    
  7 Joshua Arnold Aldershot, Farnham & District 2:08.83    
  8 David Fry Basingstoke & Mid Hants 2:09.25    
 Heat 2
  1 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants 1:58.71 Q  
  2 Joseph Maskell Southampton Running Club 1:59.50 Q  
  3 Gareth Beech Team Southampton 1:59.53 Q  
  4 Kearon Hooley Andover 1:59.74 q  
  5 Max Prien University of Portsmouth 2:00.56 q  
  6 James Teuten City of Portsmouth 2:01.86    
  7 Peter Watkeys Basingstoke & Mid Hants 2:03.01    
  8 Mike Cummings Herne Hill Harriers 2:04.13    
  9 Alex Wall-Clarke Team Southampton 2:06.27    
 FINAL
  1 Louis Sellers Basingstoke & Mid Hants 1:56.28    
  2 Joe Wade Aldershot, Farnham & District 1:56.49    
  3 Gareth Beech Team Southampton 1:58.56    
  4 Joseph Maskell Southampton Running Club 1:58.92    
  5 Russell Osborn Team Southampton 2:00.24    
  6 Kearon Hooley Andover 2:01.71    
  7 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants 2:02.66    
  8 Max Prien University of Portsmouth 2:07.05    

 1500m (Sun)

 FINAL
  1 Phillip Tulba (M35) Basingstoke & Mid Hants 3:55.32    
  2 Tom Wade Aldershot, Farnham & District 3:57.71    
  3 Martin Mashford Aldershot, Farnham & District 4:01.20    
  4 Joe Wade Aldershot, Farnham & District 4:01.82    
  5 Joseph Maskell Southampton Running Club 4:07.71    
  6 Neil Phillips Aldershot, Farnham & District 4:10.68    
  7 James Teuten City of Portsmouth 4:10.84    
  8 Max Prien University of Portsmouth 4:12.22    
  9 Mike Cummings Herne Hill Harriers 4:12.83    
  10 Max Roberts Basingstoke & Mid Hants 4:13.53    
  11 Alex Wall-Clarke Team Southampton 4:15.01    
  12 Tom Brown Guernsey Island 4:19.60    
  13 Tom Bolton Basingstoke & Mid Hants 4:20.36    
  14 Martin Broderick Basingstoke & Mid Hants 4:29.31    

 5000m (Sat)

 FINAL
  1 Steven Phillips Team Southampton 15:06.95    
  2 Martin Mashford Aldershot, Farnham & District 15:17.16    
  3 Stephen Dawes Channel Islands 15:33.55    
  4 Tom Brown Channel Islands 16:13.43    
  5 Gareth Klepacz Team Southampton 16:39.07    
  6 David Fry Basingstoke & Mid Hants 17:17.92    
  7 Marius Cromati Team Southampton 18:14.46    

 3000m Steeplechase (Sun)

 FINAL
  1 Lee Garland Guernsey Island 9:47.48    
  2 David Fry Basingstoke & Mid Hants 9:52.02    
  3 Daniel Heathcote Aldershot, Farnham & District 9:54.88    
  4 Paul Cardy City of Portsmouth 10:16.48    
  5 Peter Costley (M40) Southampton Running Club 10:46.36    
  6 Nialls Davies City of Portsmouth 10:55.60    
  7 Richard Batchelor Aldershot, Farnham & District 10:56.13    

 110m Hurdles (Sun)

 FINAL (Wind: -0.8m/sec)
  1 Glen Etherington Guernsey Island 15.19    
  2 Richard Fox Basingstoke & Mid Hants 15.73    
  3 Adam Akehurst City of Portsmouth 15.80    
  4 Philip Coker Team Southampton 19.29    

 400m Hurdles (Sat)

 FINAL
  1 Dale Garland Guernsey Island 51.00   CBP
  2 Andy Blow Basingstoke & Mid Hants 53.40    
  3 Peter Irving Channel Islands 54.98    
  4 Richard Fox Basingstoke & Mid Hants 58.02    
  5 Adrian Woolgar Aldershot, Farnham & District 58.81    
  6 Dave Awde Andover 58.83    
  7 Jonathan Tilt (M45) Halterworth Harriers 60.48    
  8 Philip Coker Team Southampton 65.48    

 3000m Walk (Sat)

 FINAL
  1 Jim Ball (M45) Steyning 14:11.7 man  
  2 Roger Osgood (M65) Havant 18:18.2 man  
  3 Mark Cawte (M40) Swindon Harriers 20:56.7 man  

 High Jump (Sun)

  1 Matthew Cordy Unattached 1.60    

 Pole Vault (Sat)

  1 John Dickinson Basingstoke & Mid Hants 3.80    
  2 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 3.60    
  guest Adam Akehurst City of Portsmouth 3.90    
  guest Richard Fox Basingstoke & Mid Hants No ht    

 Long Jump (Sat)

  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 6.52 (+1.9)  

 Triple Jump (Sun)

  1 Jonathan Elderfield Basingstoke & Mid Hants 12.20 (-1.8)  
  2 Ian Bridgeman (M35) Aldershot, Farnham & District 12.01 (-3.1)  

 Shot (Sun)

  1 Jamie Stevenson Jersey Spartan 16.97    
  2 Adam Akehurst City of Portsmouth 12.95    
  3 Grant Sprigings Belgrave Harriers 12.30    
  4 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 12.17    
  5 Paul Derrien (M35) St Mary's Richmond 12.03    
  6 Adam Richardson Team Southampton 11.45    
  7 Garry Newton Team Southampton 11.28    
  8 Steven Sammut (M40) Basingstoke & Mid Hants 10.84    
  9 Steven Davey City of Portsmouth 10.51    
  10 Barry Varcoe (M45) Unattached 8.76    
  11 Mark Cawte (M40) Swindon Harriers 7.44    

 Discus (Sun)

  1 Paul Derrien (M35) St Mary's Richmond 37.96    
  2 Steven Sammut (M40) Basingstoke & Mid Hants 37.20    
  3 Adam Richardson Team Southampton 33.32    
  4 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 33.29    
  5 Adam Akehurst City of Portsmouth 33.10    
  6 Grant Sprigings Belgrave Harriers 32.02    
  7 Garry Newton Team Southampton 31.90    
  8 Neil Fitzpatrick City of Portsmouth 30.31    
  9 Mark Cawte (M40) Swindon Harriers 17.91    
  guest Steve Davey City of Portsmouth 29.49    

 Hammer (Sun)

  1 Steven Sammut (M40) Basingstoke & Mid Hants 55.26    
  2 Paul Derrien (M35) St Mary's Richmond 44.86    
  3 Adam Richardson Team Southampton 37.26    
  4 Neil Fitzpatrick City of Portsmouth 33.74    
  - Mark Cawte (M40) Swindon Harriers NT    

 Javelin (Sat)

  1 Adam Akehurst City of Portsmouth 58.65    
  2 Richard Lainson Team Southampton 56.19    
  3 Eric Workman Aldershot, Farnham & District 51.97    
  4 Steven Davey City of Portsmouth 40.88    
  5 Allan Leiper (M45) Aldershot, Farnham & District 39.87    
  6 Neil Fitzpatrick City of Portsmouth 37.42    
  guest Vic Adcock (M70) City of Portsmouth 37.85 (500g)