Hampshire AA Track & Field Championships 2009
9/10 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Women

 100m (Sat)

 Heat 1 (Wind: +2.2m/sec)
  1 Rebecca Gray City of Portsmouth 12.43 Q  
  2 Sam Vaile City of Portsmouth 12.45 Q  
  3 Emily Young Team Southampton 12.55 Q  
  4 Joanna Pett Basingstoke & Mid Hants 12.88 q  
  5 Alexis Curtis-Harris Basingstoke & Mid Hants 13.70 q  
 Heat 2 (Wind: +3.1m/sec)
  1 Ellen Howarth-Brown Team Southampton 12.34 Q  
  2 Katherine Seal Team Southampton 12.86 Q  
  3 Hayley Spicer Andover 13.75 Q  
  4 Alexandra Davoile (W40) City of Portsmouth 15.11    
  5 Catherine Steels (W35) Team Southampton 25.40    
 FINAL (Wind: +2.2m/sec)
  1 Ellen Howarth-Brown Team Southampton 12.27    
  2 Rebecca Gray City of Portsmouth 12.44    
  3 Katherine Seal Team Southampton 12.50    
  4 Emily Young Team Southampton 12.58    
  5 Sam Vaile City of Portsmouth 12.68    
  6 Joanna Pett Basingstoke & Mid Hants 12.98    
  7 Alexis Curtis-Harris Basingstoke & Mid Hants 13.69    
  8 Hayley Spicer Andover 13.76    

 200m (Sun)

 Heat 1 (Wind: -3.8m/sec)
  1 Rachael Lewington Team Southampton 26.32 Q  
  2 Mandy Gault City of Portsmouth 26.54 Q  
  3 Katherine Seal Team Southampton 26.85 Q  
  4 Sam Vaile City of Portsmouth 27.29 q  
  5 Joanna Pett Basingstoke & Mid Hants 27.94    
  6 Helen Butler Jersey Spartan 28.94    
  7 Hayley Spicer Andover 29.47    
  8 Alexandra Davoile (W40) City of Portsmouth 32.68    
 Heat 2 (Wind: -3.1m/sec)
  1 Ellen Howarth-Brown Team Southampton 26.37 Q  
  2 Becca Carozzi Team Southampton 26.47 Q  
  3 Rebecca Gray City of Portsmouth 27.01 Q  
  4 Megan Williams City of Portsmouth 27.35 q  
  5 Emily Young Team Southampton 27.54    
  6 Nicola Seal Team Southampton 28.88    
  7 Carol Dawkins (W45) Team Southampton 29.63    
  8 Catherine Steels (W35) Team Southampton 71.62    
 FINAL (Wind: -1.6m/sec)
  1 Becca Carozzi Team Southampton 25.54    
  2 Rachael Lewington Team Southampton 25.72    
  3 Ellen Howarth-Brown Team Southampton 25.84    
  4 Mandy Gault City of Portsmouth 26.33    
  5 Rebecca Gray City of Portsmouth 26.47    
  6 Katherine Seal Team Southampton 26.55    
  7 Sam Vaile City of Portsmouth 27.00    
  8 Megan Williams City of Portsmouth 27.34    

 400m (Sat)

 Heat 1
  1 Karrie Blake City of Portsmouth 56.96 Q  
  2 Becca Carozzi Team Southampton 58.12 Q  
  3 Hazel le Cornu Channel Islands 59.97 Q  
  4 Katie Silva Channel Islands 60.70 q  
  5 Sophie Hall Team Southampton 63.22    
  6 Corin Reynolds Havant 64.38    
 Heat 2
  1 Rachael Lewington Team Southampton 58.54 Q  
  2 Sophie Twinam Channel Islands 59.45 Q  
  3 Megan Williams City of Portsmouth 61.45 Q  
  4 Nicola Seal Team Southampton 62.65 q  
  5 Carol Dawkins (W45) Team Southampton 64.36    
 FINAL
  1 Rachael Lewington Team Southampton 56.50    
  2 Karrie Blake City of Portsmouth 57.09    
  3 Becca Carozzi Team Southampton 58.38    
  4 Sophie Twinam Channel Islands 59.65    
  5 Hazel le Cornu Channel Islands 60.52    
  6 Katie Silva Channel Islands 61.27    
  7 Megan Williams City of Portsmouth 64.29    
  8 Nicola Seal Team Southampton 64.33    

 800m (Sun)

 FINAL
  1 Karrie Blake City of Portsmouth 2:05.98    
  2 Claire Nichols Team Southampton 2:08.46    
  3 Emma Pallant Aldershot, Farnham & District 2:11.43    
  4 Sophie Hall Team Southampton 2:19.27    
  5 Katie Silva Channel Islands 2:20.07    
  6 Corin Reynolds Havant 2:29.36    

 1500m (Sat)

 FINAL
  1 Emma Pallant Aldershot, Farnham & District 4:26.11    
  2 Ceri Mitchell Team Southampton 4:31.02    
  3 India Lee Winchester & District 4:40.04    
  4 Eleanor Alexander Team Southampton 5:00.27    
  5 Sarah Bolton Basingstoke & Mid Hants 5:14.12    
  6 Linda Plant (W35) Basingstoke & Mid Hants 5:21.30    
  7 Laura Kidby City of Portsmouth 5:39.25    

 3000m (Sun)

 FINAL
  1 Louise Perrio Channel Islands 10:08.22    
  2 Laura Brenton Team Southampton 10:19.20    
  3 Linda Plant (W35) Basingstoke & Mid Hants 11:09.24    
  4 Sarah Bolton Basingstoke & Mid Hants 11:13.83    

 2000m Steeplechase (Sat)

No competition

 100m Hurdles (Sat)

 FINAL (Wind: +2.9m/sec)
  1 Ellen Howarth-Brown Team Southampton 15.13    
  2 Sophie Twinam Channel Islands 18.04    
  3 Lynn Carey City of Portsmouth 20.59    

 400m Hurdles (Sun)

 FINAL
  1 Becca Carozzi Team Southampton 64.25    
  2 Sophie Twinam Channel Islands 66.75    
  3 Hazel le Cornu Channel Islands 68.25    

 3000m Walk (Sat)

 FINAL
  1 Verity Snook (W35) Aldershot, Farnham & District 15:03.5 man  
  2 Ann Lewis (W60) Aldershot, Farnham & District 20:02.7 man  
  3 Margaret Smith (W55) Andover 21:06.2 man  

 High Jump (Sat)

No competition

 Pole Vault (Sat)

  1 Rhian Phillips City of Portsmouth 3.00    

 Long Jump (Sun)

  1 Mandy Gault City of Portsmouth 5.21 (+3.0)  
  2 Emily Young Team Southampton 5.04 (+2.3)  
  3 Charmaine Johnson (W45) Unattached 4.55 (+1.9)  

 Triple Jump (Sun)

No competition

 Shot (Sat)

  1 Charmaine Johnson (W45) Unattached 11.10    
  2 Natalie Badham Isle of Wight 10.35    
  3 Lottie Waldon-Day City of Portsmouth 10.23    
  4 Irish Sirmons City of Portsmouth 10.00    

 Discus (Sat)

  1 Natalie Badham Isle of Wight 32.89    
  2 Irish Sirmons City of Portsmouth 32.62    
  3 Jennifer Browne Channel Islands 31.00    
  4 Catarina Hallden (W40) City of Portsmouth 26.58    

 Hammer (Sun)

  1 Amy Church Sutton & District 45.35    
  2 Kelly Anderson Havant 32.72    
  3 Jennifer Browne Channel Islands 32.12    
  4 Lisa Anderson Havant 31.91    
  5 Lynn Carey City of Portsmouth 31.01    
  6 Rachel Fraser Aldershot, Farnham & District 29.23    
  7 Catarina Hallden (W40) City of Portsmouth 28.95    
  8 Sara Darts Havant 26.79    

 Javelin (Sun)

  1 Katy Watts City of Portsmouth 47.93    
  2 Sarah Ellis Team Southampton 44.11    
  3 Helen Davis Havant 33.86