Hampshire AA Track & Field Championships 2009
9/10 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Women

 100m (Sat)

 FINAL (Wind: +3.2m/sec)
  1 Alice Reynolds Havant 12.69    
  2 Faith Norster Isle of Wight 12.85    
  3 Holly Rawson Basingstoke & Mid Hants 13.28    

 200m (Sun)

 FINAL (Wind: +0.5m/sec)
  1 Gemma Dawkins Channel Islands 25.89    
  2 Alice Reynolds Havant 26.59    
  3 Faith Norster Isle of Wight 26.85    

 400m (Sat)

 FINAL
  1 Gemma Dawkins Channel Islands 57.70    
  2 Nicola Milner Channel Islands 59.95    
  3 Chloe Campbell City of Portsmouth 61.85    
  4 Nicola Ferris Winchester & District 62.43    
  5 Holly Rawson Basingstoke & Mid Hants 63.22    

 800m (Sun)

 FINAL
  1 Sarah Burgin Winchester & District 2:15.34    
  2 Louise Small Aldershot, Farnham & District 2:16.30    
  3 Louise Webb Team Southampton 2:17.49    
  4 Nicola Milner Channel Islands 2:20.55    
  5 Chloe Campbell City of Portsmouth 2:25.02    
  6 Sarah Mercier Guernsey Island 2:25.81    

 1500m (Sat)

 FINAL
  1 Charlotte Purdue Aldershot, Farnham & District 4:25.88    
  2 Louise Small Aldershot, Farnham & District 4:30.91    
  3 Louise Webb Team Southampton 4:40.41    
  4 Sarah Mercier Guernsey Island 4:51.89    
  5 Siobhan Svendsen Team Southampton 4:53.81    
  6 Olivia Bryant Aldershot, Farnham & District 4:53.98    
  7 Claire Arnold Aldershot, Farnham & District 5:04.04    
  8 Victoria Cronin Team Southampton 5:09.58    
  9 Sophie Smith Basingstoke & Mid Hants 5:12.86    
  10 Katie Smith Basingstoke & Mid Hants 5:25.30    
  11 Samantha Prier Aldershot, Farnham & District 5:31.93    

 3000m (Sun)

 FINAL
  1 Charlotte Purdue Aldershot, Farnham & District 9:49.80    
  2 Olivia Bryant Aldershot, Farnham & District 10:18.25    
  3 Sarah Mercier Guernsey Island 10:28.69    
  4 Claire Arnold Aldershot, Farnham & District 11:07.44    
  5 Sophie Smith Basingstoke & Mid Hants 11:18.94    

 2000m Steeplechase (Sat)

No competition

 100m Hurdles (Sat)

 FINAL (Wind: +2.9m/sec)
  1 Kate Lysons Basingstoke & Mid Hants 16.51    
  2 Amy Dingle Channel Islands 18.73    

 400m Hurdles (Sun)

 FINAL
  1 Jessica Shuttleworth City of Portsmouth 68.75    
  2 Amy Dingle Channel Islands 73.59    
  3 Eloise Waldon-Day City of Portsmouth 74.45    

 3000m Walk (Sat)

 FINAL
  1 Sarah Osgood Havant 20:52.1 man  

 High Jump (Sat)

  1 Suzanne Clifton Isle of Wight 1.63    
  2 Jenna Murphy Channel Islands 1.55    
  3 Kate Lysons Basingstoke & Mid Hants 1.55    

 Pole Vault (Sat)

No competition

 Long Jump (Sun)

  1 Hayley Wright Bournemouth 4.81 (+1.2)  
  2 Jenna Murphy Channel Islands 4.77 (+1.8)  
  3 Amy Dingle Channel Islands 4.57 (+2.4)  
  4 Kirsty Piper Basingstoke & Mid Hants 4.22 (+0.9)  

 Triple Jump (Sun)

  1 Hayley Wright Bournemouth 10.30 (+2.1)  
  2 Amy Dingle Channel Islands 9.70 (+0.7)  

 Shot (Sat)

  1 Hannah Ashmore Team Southampton 9.72    
  2 Anna Stevens Team Southampton 9.42    
  3 Amber Perry City of Portsmouth 8.59    
  4 Kate Lysons Basingstoke & Mid Hants 7.32    

 Discus (Sat)

  1 Anna Stevens Team Southampton 27.83    
  2 Amber Perry City of Portsmouth 23.62    

 Hammer (Sun)

  1 Sarah Osgood Havant 33.05    
  2 Anna Stevens Team Southampton 30.31    
  3 Kirsty Piper Basingstoke & Mid Hants 24.63    

 Javelin (Sun)

  1 Amber Perry City of Portsmouth 31.46    
  2 Emma Broadey Aldershot, Farnham & District 27.47    
  3 Eloise Waldon-Day City of Portsmouth 25.71    
  4 Kate Blythe Basingstoke & Mid Hants 24.06