South of England Under 13 Inter-Counties 2009
26 July at Kingsmeadow, Kingston-upon-Thames
Results - Girls

 Team Scores

  1 Surrey   371    
  2 Essex   363    
  3 Hampshire   345    
  4 Berkshire   344    
  5 Sussex   334.5    
  6 Kent   311    
  7 Middlesex   297.5    
  8 Oxfordshire   288    
  9 Hertfordshire   285    
  10 Dorset   282    
  11 Buckinghamshire   281.5    
  12 Suffolk   256.5    
  13 Norfolk   244    
  14 Bedfordshire   232    

 100 metres

 A Race 1
  1 Lucy Bomphrey Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 13.60    
  2 Chloe Craze Oxfordshire 13.78    
  3 Georgia Hurd Dorset 13.87    
  4 Zoe Tomdap Buckinghamshire 14.08    
  5 Natasha Doyle Bedfordshire 14.61    
  6 Laura Johnson Norfolk 14.63    
  7 Amelia Dzioba Suffolk 15.62    
 A Race 2
  1 Kenisha Allen Middlesex 13.04    
  2 Sophie Spinner Sussex 13.27    
  3 Shirin Irving Surrey 13.35    
  4 Bethany Ibbotson Essex 13.45    
  5 Sophie Keeble Hertfordshire 13.86    
  6 Tia Murray Kent 14.04    
  7 Katie Hannawin Berkshire 14.45    
 B Race 1
  1 Flora Lickiss Dorset 13.85    
  2 Bryony Dawson Oxfordshire 13.92    
  3 Sam Heydon Surrey 14.14    
  4 Melody Brammer Buckinghamshire 14.15    
  5 Molly Howson Kent 14.67    
  6 Laura Halliday Norfolk 14.77    
  7 Evie Mugridge Bedfordshire 15.06    
 B Race 2
  1 Anna Short Sussex 13.41    
  2 Emma Slater Hertfordshire 13.61    
  3 Phoebe Smithdale Essex 13.74    
  4 Dorica Santos Middlesex 14.15    
  5 Stephanie Bottell Hampshire/Team Southampton 14.37    
  6 Emma Osborn Berkshire 14.99    
  7 Laura Wardrop Suffolk 15.55    

 200 metres

 A Race 1
  1 Moesha Howard Essex 28.15    
  2 Rose Hairs Kent 28.30    
  3 Grace Ogwel Middlesex 28.84    
  4 Ellie Rayer Berkshire 29.00    
  5 Stephanie Bottell Hampshire/Team Southampton 29.64    
  6 Courtney Osborne-Walker Bedfordshire 30.38    
  7 Laura Wardrop Suffolk 33.12    
 A Race 2
  1 Sophie Spinner Sussex 27.41    
  2 Ellie Blunt Norfolk 27.71    
  3 Eleanor Smith-Hahn Surrey 28.39    
  4 Sophie Keeble Hertfordshire 28.60    
  5 Chloe Craze Oxfordshire 28.71    
  6 Rachel Dumbrell Dorset 29.37    
  7 Melody Brammer Buckinghamshire 29.58    
 B Race 1
  1 Anna Short Sussex 27.95    
  2 Gbemi Olaogun Middlesex 28.08    
  3 Amy Busby Oxfordshire 28.11    
  4 Georgia Ibbotson Essex 29.68    
  5 Kia Watson Surrey 29.71    
  6 Katie Hannawin Berkshire 29.75    
  7 Peggy-Mai Norman Suffolk 35.10    
 B Race 2 (Wind: +0.3 m/sec)
  1 Katie White Kent 28.01    
  2 Emma Slater Hertfordshire 28.41    
  3 Lucy Bomphrey Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 29.00    
  4 Sophie Hall Buckinghamshire 29.01    
  5 Anna Jones Dorset 30.65    
  6 Laura Halliday Norfolk 31.67    
  7 Megan Roberts Bedfordshire 33.99    

 800 metres

 A
  1 Rebecca Dingemans Surrey 2:28.91    
  2 Vicki Birch Berkshire 2:29.39    
  3 Nicole McKechnie Essex 2:31.54    
  4 Megan Humphries Oxfordshire 2:32.77    
  5 Janae Galley Kent 2:33.41    
  6 Paige Clark Sussex 2:33.44    
  7 Megan Soames Suffolk 2:35.13    
  8 Caitlin Stewart Hampshire/Team Southampton 2:35.39    
  9 Megan Breen Hertfordshire 2:26.10    
  10 Rebecca Killip Middlesex 2:39.53    
  11 Natalie Flintham Norfolk 2:40.21    
  12 Amelia Edwards Bedfordshire 2:41.43    
  13 Rachel Dumbrell Dorset 2:42.36    
  14 Rosaland Firth Buckinghamshire 2:42.93    
 B
  1 Christy Dailly Essex 2:33.11    
  2 Kaitlin Howard Surrey 2:34.84    
  3 Eve Rothwell Sussex 2:35.49    
  4 Danielle Murphy Hertfordshire 2:37.77    
  5 Lilly Coward Kent 2:38.34    
  6 Alice Milsom Berkshire 2:39.81    
  7 Kirsty Maxwell Middlesex 2:44.51    
  8 Rosie Upton Hampshire/Winchester & District 2:46.82    
  9 Amy Mobley Oxfordshire 2:49.46    
  10 Claudia McInerney Buckinghamshire 2:49.68    
  11 Hannah Maher Suffolk 2:50.89    
  12 Ashleigh Bunn Norfolk 2:53.73    
  13 Millie Dalton Bedfordshire 2:57.72    

 1500 metres

 A
  1 Georgia Tuckfield Essex 5:00.88    
  2 Rebecca Croft Buckinghamshire 5:03.13    
  3 Grace Cook Sussex 5:04.54    
  4 Sophie Kalik Hampshire/Team Southampton 5:05.60    
  5 Natalie Connor Hertfordshire 5:07.40    
  6 Beth Hawtin Oxfordshire 5:11.17    
  7 Leigh Chapman Surrey 5:15.17    
  8 Katie Healy Bedfordshire 5:23.95    
  9 Anna Weston Kent 5:25.50    
  10 Alice Cheverton Suffolk 5:32.12    
  11 Jade Dos Santos Middlesex 5:40.95    
  12 Emily Hancock Berkshire 5:47.13    
  13 Megan Bird Norfolk 5:52.71    
  14 Sophie Eaton Dorset 5:55.64    
 B
  1 Tory Mobley Oxfordshire 5:09.46    
  2 Connie Lewis Buckinghamshire 5:09.52    
  3 Alice Chandler Surrey 5:20.36    
  4 Imogen Emmett Hampshire/Winchester & District 5:22.81    
  5 Louise Nash Sussex 5:24.85    
  6 Lauren Merrington Berkshire 5:30.56    
  7 Maddy Gough Essex 5:31.41    
  8 Elizabeth Parry Hertfordshire 5:32.91    
  9 Georgina Kennedy Kent 5:40.35    
  10 Courtney Hunter Bedfordshire 5:41.14    
  11 Ella Widdop-Gray Middlesex 5:50.68    
  12 Katie Stratton Norfolk 5:54.60    

 70m Hurdles

 A Race 1
  1 Elizabeth Bradbury Sussex 12.18    
  2 Issie Grant Surrey 12.19    
  3 Ellie Blunt Norfolk 12.28    
  4 Georgina Sunderland Oxfordshire 12.37    
  5 Anna Young Hertfordshire 12.39    
  6 Courtney Osborne-Walker Bedfordshire 12.81    
  7 Aine Hurlock Kent 13.91    
 A Race 2
  1 Morgan Lake Berkshire 11.41    
  2 Flore Lickiss Dorset 11.54    
  3 Georgia Green Essex 11.86    
  4 Kiera Barker Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 11.94    
  5 Sarah Prescott-Smith Suffolk 12.18    
  6 Katy Thompson Middlesex 12.78    
  7 Zoe Toudup Buckinghamshire 13.28    
 B Race 1 (Wind: +0.9 m/sec)
  1 Emma Osborn Berkshire 12.52    
  2 Michelle Bigg Hampshire/Team Southampton 12.86    
  3 Kate Robertson Suffolk 13.19    
  4 Lara Curtis Sussex 13.27    
  5 Joanne Ware Kent 13.37    
  6 Nicole Whitchurch Buckinghamshire 14.60    
 B Race 2 (Wind: -1.7m/sec)
  1 Amy Busby Oxfordshire 12.13    
  2 Abigail Frith Essex 12.39    
  3 Eve Bushell Surrey 12.50    
  4 Car Melville Dorset 12.97    
  5 Suzanne Bently Hertfordshire 13.03    
  6 Jessica McNaughton Norfolk 13.75    
  7 Millie Dalton Bedfordshire 14.34    

 4x100m Relay

 Race 1
  1   Middlesex 55.01    
  2   Sussex 55.94    
  3   Hertfordshire 56.75    
  4   Oxfordshire 57.20    
  5   Buckinghamshire 57.23    
  6   Norfolk 58.43    
  7   Suffolk 62.59    
 Race 2
  1   Essex 53.60    
  2   Surrey 53.80    
  3   Dorset 55.20    
  4   Berkshire 55.70    
  5   Kent 55.80    
  6 Lucy Bomphrey, Kiera Barker
Stephanie Bottell, Michelle Bigg
Hampshire 57.55    
  7   Bedfordshire 60.47    

 High Jump

  1 Robyn Charles Dorset 1.43    
  2 Kate Robertson Suffolk 1.40    
  3 Katie Garland Sussex 1.40    
  4 Ellie Blunt Norfolk 1.40    
  5 Mollie Pritchard Berkshire 1.35    
  6 Shannon Clarke Kent 1.35    
  7 Ella Widdop-Gray Middlesex 1.35    
  8 Shirin Irving Surrey 1.35    
  9 Kierra Barker Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 1.30 (1.10o, 1.15o, 1.20o, 1.25o, 1.30o, 1.35xxx)
  10 Nicole Whitchurch Buckinghamshire 1.30    
  11 Lois Auker Essex 1.30    
  12 Shannon Parker Oxfordshire 1.25    
  13 Georgina Sexton Bedfordshire 1.15    

 Long Jump

 A
  1 Morgan Lake Berkshire 5.18w   MR
  2 Sarah Prescott-Smith Suffolk 5.07w    
  3 Flora Lickiss Dorset 4.95    
  4 Nicole McKechnie Essex 4.72    
  5 Eve Bushell Surrey 4.65w    
  6 Katie Garland Sussex 4.57    
  7 Daisy Lee Hertfordshire 4.55w    
  8 Tilley Edwards Hampshire/Aldershot, Farnham & District 4.48w (4.48/+3.2, 4.27/-0.8, 4.30/+2.2)
  9 Freya Tubb Oxfordshire 4.37    
  10 Joanne Ware Kent 4.24    
  11 Mary Martin Middlesex 4.16w    
  12 Mel Brammer Buckinghamshire 4.16    
  13 Lucy Brice Norfolk 3.74    
  14 Sarah Ridley Bedfordshire 3.73w    
 B
  1 Maya Bruney Surrey 4.45    
  2 Georgia Hurd Dorset 4.45    
  3 Michelle Bigg Hampshire/Team Southampton 4.44 (4.44/+1.2, 4.32/+0.8, 4.42/+4.0)
  4 Laura Hindley Berkshire 4.38w    
  5 Georgia Hill Middlesex 4.28    
  6 Mikaela Wright Buckinghamshire 4.21    
  7 Emma Clarke Hertfordshire 4.18    
  8 Phoebe Smithdale Essex 4.17    
  9 Shannon Parker Oxfordshire 4.08    
  10 Hannah Maher Suffolk 4.05    
  11 Beth Crocker Sussex 4.04    
  12 Jessica McNaughton Norfolk 3.95    
  13 Florence Savage Kent 3.88    
  14 Georgina Sexton Bedfordshire 3.21    

 Shot

 A
  1 Morgan Lake Berkshire 10.70   MR
  2 Sophie Merritt Hampshire/Team Southampton 10.26 (10.26, 9.35, 8.82)
  3 Shirin Irving Surrey 9.67    
  4 Ellie Lawrence Kent 9.30    
  5 Josslyn Stottor Buckinghamshire 8.89    
  6 Nermeen Hilton Middlesex 8.78    
  7 Alice Townend Hertfordshire 8.34    
  8 Elysia Stevenson Essex 7.99    
  9 Phoebe Burton Dorset 7.54    
  10 Isabelle Adlam Sussex 7.27    
  11 Helena Coe Suffolk 7.25    
  12 Victoria Chalmers Bedfordshire 6.25    
  13 Laura Johnson Norfolk 6.16    
  14 Shannon Parker Oxfordshire 5.99    
 B
  1 Amy Binnion Surrey 9.83    
  2 Rachel Laqeretabua Kent 8.19    
  3 Gbemi Olaogun Middlesex 8.08    
  4 Bethany Ibbotson Essex 7.35    
  5 Hannah Johnson Hampshire/Jersey Spartan 7.35 (5,79, NT, 7.35)
  6 Sasha Cutten Bedfordshire 7.34    
  7 Rebecca Keating Berkshire 7.26    
  8 Georgina Sunderland Oxfordshire 7.06    
  9 Emily Harmond Sussex 6.97    
  10 Lucy Bernard Norfolk 6.89    
  11 Honor Slade Dorset 6.88    
  12 Ellie Bloomfield Suffolk 6.81    
  13 Megan Breen Hertfordshire 6.43    
  14 Samantha Grover Buckinghamshire 6.33    

 Discus

 A
  1 Sophie Merritt Hampshire/Team Southampton 30.20 (30.20, 26.62, 28.00)
  2 Georgia Taylor Essex 28.33    
  3 Clara Wise Bedfordshire 24.60    
  4 Ellie Bloomfield Suffolk 24.39    
  5 Gabby Orlich Surrey 24.10    
  6 Ellie Lawrence Kent 21.64    
  7 Josslyn Stottor Buckinghamshire 19.74    
  8 Chelsea Pritchard Berkshire 19.57    
  9 Tara Morawska Middlesex 18.43    
  10 Miranda Garratt Sussex 18.24    
  11 Lucy Bernard Norfolk 15.97    
  12 Melissa Doran Hertfordshire 15.40    
  13 Honor Slade Dorset 14.49    
  14 Georgina Sunderland Oxfordshire 13.92    
 B
  1 Hannah Johnson Hampshire/Jersey Spartan 24.09 (24.09, 22.41, 23.08)
  2 Evoda Monkeliunaite Berkshire 23.02    
  3 Samantha Glover Buckinghamshire 22.48    
  4 Sophia Diss Essex 20.34    
  5 Alice Townend Hertfordshire 18.35    
  6 Veronica Ley Middlesex 18.12    
  7 Jessica Olive Dorset 17.58    
  8 Lucy Newark Surrey 17.40    
  9 Florence Savage Kent 17.14    
  10 Abirose Redwood-Smith Bedfordshire 16.36    
  11 Libby Connor Sussex 16.08    
  12 Helena Coe Suffolk 12.27    
  13 Tara Sutherland Oxfordshire 11.22    

 Javelin

 A
  1 Ellie Rayer Berkshire 30.00    
  2 Emily Green Hampshire/Team Southampton 26.02 (24.83, 21.88, 26.02)
  3 Katie Barrow Surrey 23.78    
  4 Moesha Howard Essex 22.38    
  5 Ellie Bloomfield Suffolk 20.75    
  6 Aine Hurlick Kent 20.12    
  7 Lucy Bernard Norfolk 19.82    
  8 Amy Allen Middlesex 17.38    
  9 Suzie Bentley Hertfordshire 16.81    
  10 Beth Crocker Sussex 16.36    
  11 Samantha Grover Buckinghamshire 16.30    
  12 Harriet Pentland Bedfordshire 15.97    
  13 Jessica Oliva Dorset 15.08    
  14 Emma Rose Oxfordshire 10.35    
 B
  1 Beth Bridgman Surrey 25.43    
  2 Sophie Merritt Hampshire/Team Southampton 25.24 (24.75, 23.48, 25.24)
  3 Katherine West Berkshire 22.83    
  4 Yemisi Sofolarin Kent 22.32    
  5 Josslyn Stottor Buckinghamshire 21.75    
  6 Isabel Adlem Sussex 18.16    
  7 Adeya Edwards Bedfordshire 17.72    
  8 Lucy Brice Norfolk 16.33    
  9 Bonnie Wilde Hertfordshire 16.29    
  10 Georgia Ibbotson Essex 14.13    
  11 Phoebe Borton Dorset 13.18    
  12 Imogen Reay Oxfordshire 12.47    
  13 Helena Coe Suffolk 11.79    
  14 Tara Morawska Middlesex 11.41    

 Non-scoring Track Events

 100 metres Race 1 (Wind: -1.9 m/sec)
  1 Issie Grant Surrey 14.29    
  2 Georgia Green Essex 14.53    
  3 Anna James Dorset 14.54    
  4 Florence Savage Kent 15.11    
  5 Sarah Ridley Bedfordshire 16.13    
  6 Lara Curtis Sussex 16.13    
  7 Georgina Sexton Bedfordshire 16.22    
 100 metres Race 2 (Wind: -1.3 m/sec)
  1 Gbemi Olaogun Middlesex 13.61    
  2 Olivia Connor Sussex 14.27    
  3 Daisy Lee Hertfordshire 14.33    
  4 Rachel Laqeretabva Kent 14.36    
  5 Imogen Reay Oxfordshire 14.51    
  6 Mikaela Wright Buckinghamshire 15.37    
  7 Katie Miles Bedfordshire 16.01    
 100 metres Race 3 (Wind: +0.8 m/sec)
  1 Grace O'Neil Middlesex 13.69    
  2 Sasha Cutten Bedfordshire 13.89    
  3 Katie Thompson Middlesex 13.99    
  4 Kia Watson Surrey 14.21    
  5 Eve Bushell Surrey 14.38    
  6 Elizabeth Bradbury Sussex 14.60    
  7 Peggy-Mai Norman Suffolk 16.23    
 800 metres
  1 Laura Hindley Berkshire 2:36.71    
  2 Suzanne Bentley Hertfordshire 2:44.36    
  3 Katherine West Berkshire 2:54.60    
  4 Melissa Doran Hertfordshire 2:56.00    
  5 Tara Morawska Middlesex 3:06.00