8-Counties Senior Inter-Counties 2009
9 August at Chelmsford, Essex
Results - Men

 Team Scores

  1 Essex   410    
  2 Surrey   381    
  3 Kent   340    
  4 Hertfordshire   321    
  5 Sussex   278    
  6 Hampshire   274    
  7 Middlesex   222    
  8 Oxfordshire   29    

 Combined Scores

      Men Women Total  
  1 Essex 410 358 768  
  2 Kent 340 382 722  
  3 Surrey 381 337 718  
  4 Hertfordshire 321 223 544  
  5 Sussex 278 262 540  
  6 Middlesex 222 307 529  
  7 Hampshire 274 187 461  
  8 Oxfordshire 29 122 151  

 100 metres

 A (Wind: -2.9 m/sec)
  1 Olufunmi Sobodu Essex 11.10 16  
  2 Robert Graham Surrey 11.25 15  
  3 Tunde Balogun Middlesex 11.30 14  
  4 Daniel Haque Kent 11.40 13  
  5 Harvey Byrne Sussex 11.68 12  
  6 Robert Harle Hertfordshire 11.77 11  
  7 Marimba Odundo-Mendez Hampshire/Enfield & Haringey 11.78 10  
 B (Wind: -2.4 m/sec)
  1 Dwayne Grant Surrey 10.92 8  
  2 Rashid Kakozza Essex 11.21 7  
  3 Luke Smallwood Kent 11.21 6  
  4 Abdul Buhari Middlesex 11.24 5  
  5 Jacob Evans Hampshire/Team Southampton 11.61 4  
  6 Mark Collins Hertfordshire 11.68 3  
  7 Ben Jeffcott Sussex 11.76 2  

 200 metres

 A (Wind: -2.3 m/sec)
  1 Vincent Ogedengbe Essex 22.19 16  
  2 Luke Smallwood Kent 22.23 15  
  3 Marimba Odundo-Mendez Hampshire/Enfield & Haringey 22.63 14  
  4 Abdul Buhari Middlesex 22.72 13  
  5 Idris Ojuriye Surrey 22.93 12  
  6 Robert Harle Hertfordshire 23.01 11  
  7 Harvey Byrne Sussex 23.18 10  
 B (Wind: -0.5 m/sec)
  1 Femi Owalade Kent 21.71 8  
  2 Leroy Slue Surrey 21.97 7  
  3 Cameron Webb Hertfordshire 22.39 6  
  4 Mark Dyble Essex 22.40 5  
  5 Marvin Gayle Hampshire/Newbury 22.51 4  
  6 El-Houssine Azzaoui Sussex 23.87 3  

 400 metres

 A
  1 Nathan Wake Hertfordshire 47.34 16  
  2 Mark Berridge Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 48.46 15  
  3 Ben Carne Middlesex 48.66 14  
  4 Paige Haines Essex 49.25 13  
  5 Lawrence Mensah Surrey 49.69 12  
  6 Mike Baker Kent 50.29 11  
  7 Nick Duggan Sussex 52.38 10  
 B
  1 Darren Green Kent 49.06 8  
  2 Dwayne Dowding Surrey 49.80 7  
  3 Jonathan Elderfield Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 50.06 6  
  4 Matt Hamilton Hertfordshire 50.24 5  
  5 Aaron Balogun Essex 50.71 4  
  6 Craig Cox Sussex 51.87 3  
  7 James Foley Middlesex 42.34 2  

 800 metres

 A
  1 Oliver Heeks Essex 1:52.92 16  
  2 Ben Wallis Surrey 1:54.35 15  
  3 James Phillips Kent 1:54.52 14  
  4 Rhys Fowler Hertfordshire 1:55.30 13  
  5 Jonathan Slade Hampshire/Team Southampton 1:55.58 12  
  6 James Foley Middlesex 1:57.83 11  
  7 Matt Furber Sussex 2:34.24 10  
 B
  1 Matt Peel Sussex 1:55.96 8  
  2 Alex Jackson Surrey 1:57.18 7  
  3 Tom Collins Kent 1:57.84 6  
  4 Jonathan Quint Hampshire/Team Southampton 1:58.26 5  
  5 David Smale Essex 1:59.13 4  
  6 Ben Parry Hertfordshire 2:01.50 3  

 1500 metres

 A
  1 James Shane Essex 3:56.48 16  
  2 Ben Nagy Hertfordshire 3:59.09 15  
  3 Ben Wallis Surrey 3:59.30 14  
  4 Scott Harris Sussex 3:59.67 13  
  5 Gareth Klepacz Hampshire/Team Southampton 4:00.96 12  
  6 James Poole Kent 4:03.30 11  
  7 Martin Bateman Middlesex 4:06.73 10  
 B
  1 Mark Sanford Essex 3:58.58 8  
  2 Mark Burchett Sussex 4:00.07 7  
  3 Lee Garland Hampshire/Guernsey Island 4:01.81 6  
  4 James Hogg Kent 4:05.52 5  
  5 Adam Searle Hertfordshire 4:11.75 4  

 5000 metres

 A
  1 Mehretab Solomon Middlesex 14:44.08 16  
  2 Dean Lacey Kent 14:51.58 15  
  3 Paul Whittaker Essex 14:53.14 14  
  4 James McMullan Surrey 15:25.99 13  
  5 Steven Phillips Hampshire/Team Southampton 15:29.05 12  
  6 James Baker Sussex 15:31.97 11  
  7 Michael Tarpey Hertfordshire 16:03.15 10  
 B
  1 Adam Hickey Essex 15:22.04 8  
  2 Alex Wall-Clarke Hampshire/Team Southampton 15:40.09 7  
  3 ? Kent 16:20.41 6  
  4 Lee Reynolds Hertfordshire 16:27.46 5  
  5 Matt Bristow Sussex 16:35.48 4  
  6 Anupam Das Middlesex 16:41.98 3  

 3000 metres Steeplechase

 A
  1 Ryan McKinlay Middlesex 9:19.33 16  
  2 Adrian Lowther Kent 9:20.26 15  
  3 Andrew Donno Sussex 9:43.51 14  
  4 Rob Warner Essex 9:46.45 13  
  5 Paul Cardy Hampshire/City of Portsmouth 10:07.41 12  
  6 Matthew Morgan Surrey 10:11.14 11  
  7 Peter Townsend Hertfordshire 10:55.09 10  
 B
  1 Tom Collins Kent 9:49.71 8  
  2 Tom Frith Essex 9:50.41 7  
  3 Jack Swallow Sussex 9:56.45 6  
  4 Paul Lemmon Middlesex 10:18.63 5  
  5 Geordie Logan Surrey 10:37.16 4  
  6 Peter Costley (M40) Hampshire/Southampton RC 10:44.83 3  

 110 metres Hurdles

 A (Wind: -1.1 m/sec)
  1 Alex Al Ameen Kent 14.39 16  
  2 Daniel Davis Surrey 14.60 15  
  3 Emmanuel Okpokiri Essex 14.96 14  
  4 Andy Blow Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 15.36 13  
  5 Zak Saucede Hertfordshire 15.39 12  
  6 Ashley Wilson Middlesex 15.83 11  
  7 Bradley Hall Sussex 17.29 10  
 B (Wind: -1.8 m/sec)
  1 Jamie East Surrey 15.23 8  
  2 Adam Akehurst Hampshire/City of Portsmouth 15.46 7  
  3 James Wright Essex 15.48 6  
  4 Matt Dore-Weeks Middlesex 15.95 5  
  5 Stephen Barnard Hertfordshire 16.32 4  
  6 Dan Dunscombe Sussex 16.67 3  

 400 metres Hurdles

 A
  1 Andy Blow Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 51.93 16  
  2 Mike Baker Kent 53.27 15  
  3 Derek Paisley Surrey 53.49 14  
  4 Zak Saucede Hertfordshire 54.14 13  
  5 James Wright Essex 55.09 12  
  6 Sam Parsons Sussex 55.19 11  
  7 Matt Dore-Weeks Middlesex 57.52 10  
 B
  1 Richard Fox Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 53.11 8  
  2 Gareth Morris Kent 54.69 7  
  3 William Hartley Surrey 55.53 6  
  4 Michael Shortall Essex 58.07 5  
  5 Luke Daniel Hertfordshire 59.80 4  

 3000 metres Walk

 A
  1 Dominic King Essex 13:09.23 16  
  2 Alex Wright Surrey 13:14.04 15  
  3 Trevor Jones Sussex 14:47.72 14  
  4 Graham Chapman Oxfordshire 16:31.80 13  
  5 Steve Allen Hertfordshire 16:37.72 12  
  6 J May Middlesex 19:09.11 11  
 B
  1 Daniel King Essex 13:13.04 8  
  2 Tim Watt Surrey 15:30.79 7  
  3 P Williams Hertfordshire 19:01.79 6  
  4 S Whelan Oxfordshire 20:25.02 5  
  5 B Hercock Middlesex 21:32.29 4  

 4x100m Relay

  1 Surrey   41.87 16  
  2 Essex   42.15 15  
  3 Kent   42.41 14  
  4 Hampshire   43.74 13  
  5 Middlesex   44.23 12  

 4x400m Relay

  1 Hampshire   3:14.07 16  
  2 Kent   3:14.68 15  
  3 Essex   3:17.28 14  
  4 Surrey   3:19.55 13  
  5 Hertfordshire   3:22.37 12  

 High Jump

 A
  1 Sam Bailey Essex 2.01 16  
  2 Jason Hamilton Hertfordshire 1.96 15  
  3 Alexander Green Hampshire/- 1.91 14  
  4 Dan Dunscombe Sussex 1.91 13  
  5 Milan Stanisavljevic Surrey 1.86 12  
  6 Matt Dore-Weeks Middlesex 1.76 11  
 B
  1 Dan George Essex 1.96 8  
  2 Laurie Pirie Hertfordshire 1.91 7  
  3 Dean Storry Sussex 1.91 6  
  4 Matthew Watson (U20) Hampshire/Team Southampton 1.86 5  

 Pole Vault

 A
  1 Ned Quiney Surrey 4.47 16  
  2 Jason Fry Essex 4.27 15  
  3 David Ingram Sussex 4.27 14  
  4 Nicholas Moore Kent 3.87 13  
  5 Sam Clark Hertfordshire 3.47 12  
 B
  1 Sam Colgate Surrey 4.27 8  
  2 Kevin Hughes Essex 4.27 7  
  3 Bradley Hall Sussex 4.07 6  
  4 Allan Williams Kent 3.67 5  
  5 Matt Williams Hertfordshire 3.27 4  

 Long Jump

 A
  1 Paul Oluyemi Surrey 7.48 16  
  2 Matthew Burton Kent 7.43 15  
  3 Adam Akehurst Hampshire/City of Portsmouth 6.75 14  
  4 Stefan Greenidge Hertfordshire 6.71 13  
  5 Mitchell Jarvis Essex 6.59 12  
  6 Dan Bramble Middlesex 6.57 11  
  7 Dean Storry Sussex 6.01 10  
 B
  1 Paul Ogun Surrey 6.86 8  
  2 Robert Kite Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 6.24 7  
  3 Elior Harris Hertfordshire 6.11 6  
  4 A Williams Essex 5.05 5  

 Triple Jump

 A
  1 Lawrence Harvey Kent 14.89 16  
  2 Paul Ogun Surrey 14.63 15  
  3 Dan Bramble Middlesex 14.27 14  
  4 Kevin Brown Essex 13.85 13  
  5 Matthew Watson (U20) Hampshire/Team Southampton 13.48 12  
  6 Leo Lundgren Hertfordshire 13.34 11  
  7 Dean Storry Sussex 12.67 10  
 B
  1 Matthew Mersia Kent 14.22 8  
  2 Joseph Ramie Essex 13.38 7  
  3 Laurie Pirie Hertfordshire 12.41 6  
  4 Jamie East Surrey 11.58 5  

 Shot

 A
  1 David Condon Essex 14.85 16  
  2 Tom Norman Surrey 14.61 15  
  3 Neil Mansbridge Sussex 12.87 14  
  4 David Coleman Kent 12.84 13  
  5 Robert Kite Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 11.71 12  
  6 Ashley Ralph Hertfordshire 11.43 11  
 B
  1 Devon Douglas Essex 14.30 8  
  2 Nick Webb Surrey 14.23 7  
  3 Christopher Kingsland Kent 11.18 6  
  4 David Lipscomb Hertfordshire 8.41 5  

 Discus

 A
  1 Tom Norman Surrey 53.04 16  
  2 David Coleman Kent 48.31 15  
  3 Simon Cooke Sussex 47.89 14  
  4 Matthew Baptiste Essex 44.60 13  
  5 Ashley Ralph Hertfordshire 43.79 12  
  6 Perris Wilkins Oxfordshire 40.54 11  
  7 Adam Akehurst Hampshire/City of Portsmouth 34.08 10  
 B
  1 Chris Scott Surrey 47.64 8  
  2 Christopher Linque Essex 41.07 7  
  3 Neil Mansbridge Sussex 37.91 6  
  4 Robert Kite Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 33.27 5  
  5 Christopher Kingsland Kent 27.86 4  
  6 David Lipscomb Hertfordshire 27.22 3  

 Hammer

 A
  1 Simon Bown Essex 67.10 16  
  2 Amir Williamson Kent 61.87 15  
  3 Gavin Cook Surrey 46.38 14  
  4 Ben Flash Hertfordshire 46.27 13  
  5 Nathan Harland-Smith Sussex 41.40 12  
  6 Alan French Middlesex 33.33 11  
 B
  1 Alistair Williamson Kent 61.45 8  
  2 Stuart Thurgood Essex 55.02 7  
  3 Chris Privett Surrey 44.54 6  
  4 Ashley Ralph Hertfordshire 42.98 5  
  5 R Carter Sussex 18.82 4  

 Javelin

 A
  1 Neil McClellan Hertfordshire 70.15 16  
  2 Bonne Buwembo Essex 63.62 15  
  3 Craig Lacy Kent 57.65 14  
  4 Allandre Johnson Middlesex 53.92 13  
  5 Neil Mansbridge Sussex 47.36 12  
  6 Gavin Johnson-Asson Surrey 46.15 11  
 B
  1 Dave Sketchley Essex 61.06 8  
  2 Jack White Hertfordshire 49.40 7  
  3 Sam Parsons Sussex 45.89 6  
  4 Kariym Irving Surrey 43.72 5