UK Inter-Counties Cross Country 2010
13 March at Cofton Park, Birmingham
Men and Boys

see also:   Women and Girls
   

 Senior Men (12km) (individual Hampshire performances)

2 Andy Vernon (Aldershot, Farnham & District) 35:25
51 Aaron Harris (Aldershot, Farnham & District) 37:44
103 Tom Wade (Aldershot, Farnham & District) 39:06
116 Joe Wade (Aldershot, Farnham & District) 39:34
129 Jonathon Hiley (Southampton RC) 39:52
131 Mathew Missen (Southampton RC) 39:54
230 Mathew Hibbert (Southampton RC) 42:32
(285 finished)

 Senior Men - Team Results (6 to score)

 
      1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Total  
1   Lancashire 12 15 17 24 54 78 200  
2   Yorkshire 7 23 33 57 59 80 259  
3   Kent 4 35 37 47 55 94 272  
4   Scotland East 29 34 46 75 84 89 357  
5   Surrey 38 49 53 58 76 145 419  
6   Hertfordshire 11 19 44 85 121 166 446  
7   North East 27 41 68 72 96 156 460  
8   Warwickshire 5 6 61 102 149 179 502  
9   Hampshire 2 51 103 116 129 131 532  
10   Cumbria 66 67 81 83 107 134 538  
    (30 teams finished)                

 Under 20 Men (8km) (individual Hampshire performances)

43 Jamie Shadbolt (City of Portsmouth) 27:20
52 Jamie Knapp (Winchester & District) 27:32
58 Harry Carter (City of Portsmouth) 27:50
62 Alex Teuten (City of Portsmouth) 27:57
80 Jonathan Bradford (Basingstoke & Mid Hants) 28:18
90 William Newnham (Aldershot, Farnham & District) 28:30
103 Stephen Reid (Basingstoke & Mid Hants) 28:49
(192 finished)

 Under 20 Men - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Surrey 4 13 20 45 82  
2   Essex 5 19 53 56 133  
3   Bedfordshire 9 27 48 50 134  
4   Yorkshire 18 30 46 47 141  
5   Derbyshire 7 37 57 59 160  
6   Sussex 21 25 60 74 180  
7   Kent 6 49 61 77 193  
8   Suffolk 26 32 34 104 196  
9   Middlesex 1 51 55 98 205  
10   Nottinghamshire 2 17 88 99 206  
11   Hampshire 43 52 58 62 215  
    (29 teams finished)            

 Under 17 Men (6km) (individual Hampshire performances)

9 Harvey Dixon (Aldershot, Farnham & District) 19:11
82 Christopher Spinks (Havant) 20:29
91 Christopher Neil (Andover) 20:36
93 Toby Brimecome (City of Portsmouth) 20:36
119 Thomas Wayland (Aldershot, Farnham & District) 20:54
141 Tom Bennett (Andover) 21:03
158 Christopher Berntsen (Andover) 21:14
235 Tom Watson (Basingstoke & Mid Hants) 22:25
(261 finished)

 Under 17 Men - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Buckinghamshire 2 6 10 31 49  
2   Yorkshire 13 21 27 33 102  
3   Warwickshire 4 30 38 54 126  
4   North East 12 23 36 78 149  
5   Kent 18 19 41 74 152  
6   Middlesex 26 28 45 57 156  
7   Dorset 11 15 29 114 169  
8   Scotland West 24 44 53 73 194  
9   Sussex 22 56 68 81 227  
10   Hampshire 9 82 91 93 275  
    (40 teams finished)            

 Under 15 Boys (4.5km) (individual Hampshire performances)

49 Toby Smith (Basingstoke & Mid Hants) 15:49
62 Oliver Terry (Jersey Spartan) 15:57
64 Toby Starling (Aldershot, Farnham & District) 15:57
94 Dudley Mason (Team Southampton) 16:11
111 Robert Hislop (Aldershot, Farnham & District) 16:17
117 Matthew Arnold (Aldershot, Farnham & District) 16:19
132 Rory Bevis (City of Portsmouth) 16:26
202 Jack Walker (Winchester & District) 16:57
(297 finished)

 Under 15 Boys - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Kent 9 24 29 39 101  
2   Scotland West 2 11 22 84 119  
3   Yorkshire 6 28 37 66 126  
4   Greater Manchester 5 12 38 78 133  
5   South Wales 10 41 45 46 142  
6   Essex 13 52 63 68 198  
7   Cornwall 7 25 58 126 216  
8   Berkshire 18 32 89 10 240  
9   Sussex 17 34 93 99 243  
10   Warwickshire 3 19 88 146 256  
11   Hampshire 49 62 64 94 269  
    (41 teams finished)            

 Under 13 Boys (3km) (individual Hampshire performances)

5 Calum Upton (Winchester & District) 10:36
8 Thomas Newnham (Isle of Wight) 10:38
15 William Downham (City of Portsmouth) 10:47
17 Finlay Wright (Guernsey Island) 10:48
19 Matthew Smith (City of Portsmouth) 10:50
23 Oliver Butler (Basingstoke & Mid Hants) 10:51
34 George Butler (Team Southampton) 10:59
223 Jonty Davison (Basingstoke & Mid Hants) 12:10
(295 finished)

 Under 13 Boys - Team Results

 
      1st 2nd 3rd 4th Total  
1   Surrey 1 3 4 21 29  
2   Hampshire 5 8 15 17 45  
3   Yorkshire 12 13 39 54 118  
4   Dorset 18 25 33 50 126  
5   Leicestershire 10 20 42 74 146  
6   Lancashire 14 35 49 55 153  
7   North East 6 47 61 62 176  
8   Essex 29 37 69 87 222  
9   Kent 7 43 85 90 225  
10   Hertfordshire 28 39 88 104 250  
    (39 teams finished)