Hampshire AA Track & Field Championships 2010
8/9 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Women

100m (Sat)

Heat 1 (Wind: -0.6m/sec)

1 Emily Newton   Southampton 12.67 Q  
2 Becca Carozzi   Southampton 12.81 Q  
3 Sam Vaile   City of Portsmouth 12.84 Q  
4 Kim Murray   Woodford Green with Essex Ladies 13.10 q  
5 Anna Henden   Southampton 13.41 q  

Heat 2 (Wind: -2.1m/sec)

1 Katherine Seal   Southampton 13.28 Q  
2 Megan Williams   City of Portsmouth 13.64 Q  
3 Helen Butler   Channel Islands 13.67 Q  
4 Hayley Spicer   Andover 13.76    
5 Catherine Steels W35 Southampton 24.30    

FINAL (Wind: -2.1m/sec)

1 Emily Newton   Southampton 12.77    
2 Becca Carozzi   Southampton 12.91    
3 Kim Murray   Woodford Green with Essex Ladies 12.93    
4 Sam Vaile   City of Portsmouth 13.00    
5 Katherine Seal   Southampton 13.14    
6 Anna Henden   Southampton 13.49    
7 Megan Williams   City of Portsmouth 13.66    
8 Helen Butler   Channel Islands 13.83    

200m (Sun)

Heat 1 (Wind: -3.5m/sec)

1 Becca Carozzi   Southampton 26.10 Q  
2 Anna Henden   Southampton 27.21 Q  
3 Megan Williams   City of Portsmouth 27.39 Q  
4 Holly Rawson   Basingstoke & Mid Hants 27.45 q  
5 Hayley Spicer   Andover 28.39    
6 Catherine Steels W35 Southampton 55.66    

Heat 2 (Wind: -2.7m/sec)

1 Rebecca Gray   City of Portsmouth 26.84 Q  
2 Katherine Seal   Southampton 27.13 Q  
3 Sam Vaile   City of Portsmouth 27.15 Q  
4 Nicola Seal   Southampton 27.25 q  
5 Helen Butler   Channel Islands 28.13    
6 Carol Dawkins W45 City of Portsmouth 28.86    

FINAL (Wind: -1.6m/sec)

1 Becca Carozzi   Southampton 25.23    
2 Rebecca Gray   City of Portsmouth 26.43    
3 Anna Henden   Southampton 26.75    
4 Sam Vaile   City of Portsmouth 26.88    
5 Katherine Seal   Southampton 27.04    
6 Nicola Seal   Southampton 27.13    
7 Megan Williams   City of Portsmouth 27.20    
8 Holly Rawson   Basingstoke & Mid Hants 27.46    

400m (Sat)

Heat 1

1 Karrie Blake   City of Portsmouth 58.05 Q  
2 Becca Carozzi   Southampton 58.60 Q  
3 Sophie Twinam   Channel Islands 59.22 Q  
4 Emma Hope   Basingstoke & Mid Hants 59.60 q  
5 Nicola Seal   Southampton 61.10 q  
6 Tracy Burrows W45 City of Portsmouth 65.84    

Heat 2

1 Rachael Lewington   Southampton 58.26 Q  
2 Rebecca Gray   City of Portsmouth 58.26 Q  
3 Corin Reynolds   Havant 61.44 Q  
4 Holly Rawson   Basingstoke & Mid Hants 62.33    
5 Carol Dawkins W45 City of Portsmouth 65.00    

FINAL

1 Becca Carozzi   Southampton 57.0 man  
2 Karrie Blake   City of Portsmouth 57.0 man  
3 Rebecca Gray   City of Portsmouth 58.4 man  
4 Emma Hope   Basingstoke & Mid Hants 59.9 man  
5 Corin Reynolds   Havant 62.0 man  
6 Nicola Seal   Southampton 62.5 man  
- Sophie Twinam   Channel Islands DNF    
- Rachael Lewington   Southampton DNS    

800m (Sun)

FINAL

1 Karrie Blake   City of Portsmouth 2:13.24    
2 Claire Kiely   Isle of Wight 2:24.24    
3 Corin Reynolds   Havant 2:25.20    
4 Victoria Cronin   Southampton 2:26.17    
5 Rebecca Sleap   Basingstoke & Mid Hants 2:28.20    
6 Tracy Burrows W45 City of Portsmouth 2:34.42    

1500m (Sat)

FINAL

1 Ceri Mitchell   Southampton 4:32.97    
2 Claire Kiely   Isle of Wight 5:03.79    
3 Samantha Prier   Aldershot, Farnham & District 5:37.02    

3000m (Sun)

FINAL

1 Louise Perrio   Channel Islands 10:17.92    

2000m Steeplechase (Sat)

FINAL

1 Emma Pallant   Aldershot, Farnham & District 6:58.19   CBP
2 Georgina Neame   Basingstoke & Mid Hants 7:54.89    

100m Hurdles (Sat)

No competition

400m Hurdles (Sun)

FINAL

1 Amy Harris   Basingstoke & Mid Hants 72.53    

3000m Walk (Sat)

FINAL

1 Verity Snook W35 Aldershot, Farnham & District 15:54.39    
2 Ann Lewis W60 Aldershot, Farnham & District 18:52.39    

High Jump (Sat)

1 Sharon Woolrich   Unattached 1.55    
2 Charmaine Johnson W45 Epsom & Ewell Harriers 1.45    

Pole Vault (Sat)

No competition

Long Jump (Sun)

1 Kim Murray   Woodford Green with Essex Ladies 5.61 w  
2 Emily Newton   Southampton 5.17    
3 Sam Vaile   City of Portsmouth 4.92 w  
4 Charmaine Johnson W45 Epsom & Ewell Harriers 4.44    

Triple Jump (Sun)

No competition

Shot (Sat)

1 Lucy Rann   Army 12.02    
2 Irish Sirmons   City of Portsmouth 11.32    
3 Charmaine Johnson W45 Epsom & Ewell Harriers 10.42    
4 Natalie Mumberson   Isle of Wight 10.07    

Discus (Sat)

1 Irish Sirmons   City of Portsmouth 35.58    
2 Natalie Mumberson   Isle of Wight 29.41    

Hammer (Sun)

1 Amy Church   Sutton & District 43.45    
2 Kelly Anderson   Havant 35.15    
3 Lisa Anderson   Havant 31.41    
4 Lynn Carey   City of Portsmouth 31.24    
5 Catarina Hallden W40 City of Portsmouth 30.79    
6 Sara Darts   Havant 26.07    
guest Suzanna Wise   University of Portsmouth 40.87    

Javelin (Sun)

1 Katy Watts   City of Portsmouth 48.46    
2 Lucy Rann   Army 42.93    
3 Sarah Ellis   Southampton 38.26