Hampshire AA Track & Field Championships 2010
8/9 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 13 Girls

100m (Sat)

Heat 1 (Wind: -0.5m/sec)

1 Lucy Bomphrey   Basingstoke & Mid Hants 13.64 Q  
2 Chloe MacDonald   Guernsey Island 14.46 Q  
3 Holly Widdowson   Jersey Spartan 14.55 Q  
4 Bernadette Benstead   Guernsey Island 14.69 q  
5 Elizabeth Butler-Clack   Basingstoke & Mid Hants 14.87 q  
6 Libby Bundock   Basingstoke & Mid Hants 15.25    
7 Niamh Hopcroft   Isle of Wight 15.31    

Heat 2 (Wind: -1.7m/sec)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 13.92 Q  
2 Elli Heyes   Jersey Spartan 15.12 Q  
3 Bethaney Jones   Havant 15.15 Q  
4 Honor de Garis   Guernsey Island 15.30    
5 Anne Flitcroft   Basingstoke & Mid Hants 15.71    
6 Georgina Ulysses   Basingstoke & Mid Hants 15.87    

FINAL (Wind: -1.0m/sec)

1 Lucy Bomphrey   Basingstoke & Mid Hants 13.72    
2 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 14.02    
3 Bernadette Benstead   Guernsey Island 14.67    
4 Bethaney Jones   Havant 14.84    
5 Holly Widdowson   Jersey Spartan 14.95    
6 Elizabeth Butler-Clack   Basingstoke & Mid Hants 15.15    
7 Elli Heyes   Jersey Spartan 15.24    
- Chloe MacDonald   Guernsey Island DNF    

200m (Sun)

Heat 1 (Wind: -2.4m/sec)

1 Lucy Bomphrey   Basingstoke & Mid Hants 28.62 Q  
2 Devon Brimecome   Havant 30.11 Q  
3 Bernadette Benstead   Guernsey Island 31.12 Q  
4 Elli Heyes   Jersey Spartan 31.60 q  
5 Elizabeth Butler-Clack   Basingstoke & Mid Hants 31.93 q  
6 Anne Flitcroft   Basingstoke & Mid Hants 32.88    

Heat 2 (Wind: -1.4m/sec)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 28.59 Q  
2 Holly Widdowson   Jersey Spartan 31.09 Q  
3 Bethaney Jones   Havant 31.23 Q  
4 Natalie Gilfrin   Aldershot, Farnham & District 33.18    
5 Lydia Trow   Guernsey Island 34.22    
6 Grace Moore   Basingstoke & Mid Hants 34.41    

FINAL (Wind: -2.0m/sec)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 28.11    
2 Lucy Bomphrey   Basingstoke & Mid Hants 28.17    
3 Bethaney Jones   Havant 30.96    
4 Bernadette Benstead   Guernsey Island 31.38    
5 Elli Heyes   Jersey Spartan 31.84    
6 Holly Widdowson   Jersey Spartan 32.28    
7 Elizabeth Butler-Clack   Basingstoke & Mid Hants 32.57    
- Devon Brimecome   Havant DNS    

800m (Sat)

Heat 1

1 Catherine Billington   Jersey Spartan 2:35.42 Q  
2 Gemma Gothard   Jersey Spartan 2:35.85 Q  
3 Abbie Fisher   Southampton 2:36.15 Q  
4 Lucy Rochford   Winchester & District 2:37.92 q  
5 Naomi Brigg   Portsmouth Grammar School 2:45.48    
6 Yasmin Lookess   Jersey Spartan 2:51.02    
7 Emma Redfern   Southampton 3:07.95    
8 Lydia Trow   Guernsey Island DNF    

Heat 2

1 Phoebe Kalik   Southampton 2:37.60 Q  
2 Eleanor Mills   City of Portsmouth 2:39.07 Q  
3 Lucy Wildash   Basingstoke & Mid Hants 2:39.97 Q  
4 Evie Grice   City of Portsmouth 2:41.71 q  
5 Klara Lyne   Winchester & District 2:44.72    
6 Amber O'Driscoll   Jersey Spartan 2:46.16    
7 Alana Spiers   Southampton 2:46.19    
8 Betsan Williams   Jersey Spartan 2:50.40    

FINAL

1 Abbie Fisher   Southampton 2:29.96    
2 Gemma Gothard   Jersey Spartan 2:31.85    
3 Catherine Billington   Jersey Spartan 2:31.89    
4 Lucy Rochford   Winchester & District 2:31.96    
5 Eleanor Mills   City of Portsmouth 2:40.53    
6 Phoebe Kalik   Southampton 2:40.82    
7 Lucy Wildash   Basingstoke & Mid Hants 2:41.66    
8 Evie Grice   City of Portsmouth 2:49.50    

1500m (Sun)

FINAL

1 Lucy Rochford   Winchester & District 5:07.23    
2 Abbie Fisher   Southampton 5:07.84    
3 Catherine Billington   Jersey Spartan 5:12.58    
4 Gemma Gothard   Jersey Spartan 5:18.33    
5 Lucy Wildash   Basingstoke & Mid Hants 5:20.05    
6 Natalie Gilfrin   Aldershot, Farnham & District 5:20.33    
7 Briallen Taylor   Southampton 5:24.48    
8 Eleanor Mills   City of Portsmouth 5:33.98    
9 Yasmin Lookess   Jersey Spartan 5:35.22    
10 Amber O'Driscoll   Jersey Spartan 5:42.52    
11 Betsan Williams   Jersey Spartan 5:48.96    
12 Ella Neil   Andover 5:58.67    
- Lydia Trow   Guernsey Island DNF    

70m Hurdles (Sat)

Heat 1 (Wind: -0.6m/sec)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 11.60 Q CBP
2 Devon Brimecome   Havant 12.18 Q  
3 Libby Bundock   Basingstoke & Mid Hants 12.89 Q  
4 Elli Heyes   Jersey Spartan 13.25 q  
5 Jessamie Waldon-Day   Portsmouth Grammar School 13.51 q  

Heat 2 (Wind: -0.6m/sec)

1 Georgina Ulysses   Basingstoke & Mid Hants 13.50 Q  
2 Honor de Garis   Guernsey Island 13.60 Q  
3 Holly Widdowson   Jersey Spartan 13.66 Q  
4 Lydia Trow   Guernsey Island 15.13    

FINAL (Wind: -2.1m/sec)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 11.36   CBP
2 Devon Brimecome   Havant 12.28    
3 Libby Bundock   Basingstoke & Mid Hants 12.79    
4 Elli Heyes   Jersey Spartan 13.03    
5 Honor de Garis   Guernsey Island 13.40    
6 Georgina Ulysses   Basingstoke & Mid Hants 13.46    
7 Holly Widdowson   Jersey Spartan 13.82    
- Jessamie Waldon-Day   Portsmouth Grammar School DNS    

2000m Walk (Sat)

No competition

High Jump (Sat)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 1.43    
2 Holly Widdowson   Jersey Spartan 1.40    
3 Devon Brimecome   Havant 1.30    
4 Elli Heyes   Jersey Spartan 1.30    
5= Honor de Garis   Guernsey Island 1.25    
5= Jessamie Waldon-Day   Portsmouth Grammar School 1.25    
7 Georgina Ulysses   Basingstoke & Mid Hants 1.20    

Long Jump (Sun)

1 Kierra Barker   Basingstoke & Mid Hants 4.41 w  
2 Jessamie Waldon-Day   Portsmouth Grammar School 4.00 w  
3 Elli Heyes   Jersey Spartan 3.99 w  
4 Holly Widdowson   Jersey Spartan 3.74 w  
5 Bernadette Benstead   Guernsey Island 3.74 w  
6 Honor de Garis   Guernsey Island 3.70 w  
7 Georgina Ulysses   Basingstoke & Mid Hants 3.63    
8 Elizabeth Butler-Clack   Basingstoke & Mid Hants 2.97    
9 Grace Moore   Basingstoke & Mid Hants 2.79    

Shot (Sun)

1 Sophie Merritt   Southampton 11.29   CBP
2 Jessamie Waldon-Day   Portsmouth Grammar School 8.18    
3 Lucy Bomphrey   Basingstoke & Mid Hants 7.40    
4 Zoe Fitch   Guernsey Island 7.12    
5 Evie Grice   City of Portsmouth 6.06    
6 Isobel Gray   Winchester & District 5.82    
7 Sarah Waters   Guernsey Island 5.73    
8 Natalie Gilfrin   Aldershot, Farnham & District 5.61    
9 Libby Bundock   Basingstoke & Mid Hants 5.12    
10 Anne Flitcroft   Basingstoke & Mid Hants 4.81    

Discus (Sun)

1 Sophie Merritt   Southampton 39.27   CBP
2 Emily Green   Southampton 22.44    
3 Zoe Fitch   Guernsey Island 22.35    
4 Lucy Bomphrey   Basingstoke & Mid Hants 19.60    
5 Sarah Waters   Guernsey Island 17.13    
6 Libby Bundock   Basingstoke & Mid Hants 15.59    
7 Elizabeth Butler-Clack   Basingstoke & Mid Hants 14.01    
8 Georgina Ulysses   Basingstoke & Mid Hants 12.48    

Javelin (Sat)

1 Sophie Merritt   Southampton 34.10   CBP
2 Emily Green   Southampton 30.29    
3 Zoe Fitch   Guernsey Island 23.23    
4 Libby Bundock   Basingstoke & Mid Hants 20.66    
5 Evie Grice   City of Portsmouth 18.98    
6 Sarah Waters   Guernsey Island 16.68    
7 Isobel Gray   Winchester & District 16.12