Hampshire AA Track & Field Championships 2010
8/9 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 17 Women

100m (Sat)

Heat 1 (Wind: -2.2m/sec)

1 Becky Curtis-Harris   Basingstoke & Mid Hants 12.83 Q  
2 Susannah Collins   Southampton 13.60 Q  
3 Hollie Fudge   City of Portsmouth 13.64 Q  
4 Emma le Conte   Guernsey Island 13.74    
5 Laura Collins   City of Portsmouth 14.01    
6 Mollie Baker   Andover 14.12    

Heat 2 (Wind: -0.9m/sec)

1 Teresa Roberts   Guernsey Island 13.22 Q  
2 Molly Jehan   Channel Islands 13.49 Q  
3 Deanna Giddings   Unattached 13.50 Q  
4 Beth Sharpe   Southampton 13.55 q  
5 Joanne Bottell   Southampton 13.63 q  

FINAL (Wind: -1.0m/sec)

1 Becky Curtis-Harris   Basingstoke & Mid Hants 12.69    
2 Teresa Roberts   Guernsey Island 12.91    
3 Molly Jehan   Channel Islands 13.27    
4 Hollie Fudge   City of Portsmouth 13.41    
5 Deanna Giddings   Unattached 13.48    
6 Susannah Collins   Southampton 13.55    
7 Joanne Bottell   Southampton 13.71    
8 Beth Sharpe   Southampton 13.82    

200m (Sun)

Heat 1 (Wind: -1.6m/sec)

1 Becky Curtis-Harris   Basingstoke & Mid Hants 25.85 Q  
2 Harriet Burwood   Winchester & District 27.37 Q  
3 Deanna Giddings   Unattached 27.55 Q  
4 Joanne Bottell   Southampton 27.56 q  
5 Emma le Conte   Guernsey Island 27.93 q  
6 Mollie Baker   Andover 28.99    

Heat 2 (Wind: -1.8m/sec)

1 Molly Jehan   Channel Islands 27.70 Q  
2 Eliza Borrett   Winchester & District 28.02 Q  
3 Hannah Musker   Southampton 28.04 Q  
4 Hollie Fudge   City of Portsmouth 28.84    
5 Ami Nash   Basingstoke & Mid Hants 30.03    
- Teresa Roberts   Guernsey Island DNS    

FINAL (Wind: -3.5m/sec)

1 Becky Curtis-Harris   Basingstoke & Mid Hants 25.96    
2 Harriet Burwood   Winchester & District 27.15    
3 Deanna Giddings   Unattached 27.46    
4 Joanne Bottell   Southampton 27.63    
5 Molly Jehan   Channel Islands 27.90    
6 Hannah Musker   Southampton 27.91    
7 Eliza Borrett   Winchester & District 27.94    
8 Emma le Conte   Guernsey Island 28.35    

300m (Sat)

Heat 1

1 Beth Sharpe   Southampton 43.51 Q  
2 Eliza Borrett   Winchester & District 43.71 Q  
3 Emma le Conte   Guernsey Island 43.80 Q  
4 Danielle Leerson   Jersey Spartan 43.86 q  
5 Ami Nash   Basingstoke & Mid Hants 46.59    
6 Kirsten Burley   Havant 47.12    
7 Amelia Templer   City of Portsmouth 47.82    

Heat 2

1 Hannah Musker   Southampton 43.93 Q  
2 Jessica Maw   Winchester & District 44.28 Q  
3 Lavinia Nkomo   Southampton 44.39 Q  
4 Robyn Wild   Guernsey Island 45.21 q  
5 Ellora Milsom   Andover 45.85    
6 Samantha Parsons   New Forest Junior 45.90    

FINAL

1 Hannah Musker   Southampton 42.64    
2 Eliza Borrett   Winchester & District 43.31    
3 Beth Sharpe   Southampton 43.70    
4 Jessica Maw   Winchester & District 44.17    
5 Danielle Leerson   Jersey Spartan 44.34    
6 Lavinia Nkomo   Southampton 44.44    
7 Emma le Conte   Guernsey Island 44.50    
8 Robyn Wild   Guernsey Island 46.04    

800m (Sun)

Heat 1

1 Danielle Leerson   Jersey Spartan 2:32.03 Q  
2 Emma Gilmore   City of Portsmouth 2:32.25 Q  
3 Ellora Milsom   Andover 2:32.38 Q  
4 Elena Parker   City of Portsmouth 2:33.31 q  
5 Grace Crumplin   Isle of Wight 2:39.33 q  
6 Amelia Templer   City of Portsmouth 2:51.24    

Heat 2

1 Amy Rochford   Winchester & District 2:30.38 Q  
2 Laura Seaman   Southampton 2:34.48 Q  
3 Jessica Maw   Winchester & District 2:35.87 Q  
4 Charlotte Harris   City of Portsmouth 2:39.56    
5 Leah Griffin   Southampton 2:54.60    

FINAL

1 Emma Gilmore   City of Portsmouth 2:20.24    
2 Amy Rochford   Winchester & District 2:22.31    
3 Danielle Leerson   Jersey Spartan 2:24.61    
4 Laura Seaman   Southampton 2:30.23    
5 Ellora Milsom   Andover 2:31.20    
6 Elena Parker   City of Portsmouth 2:31.98    
7 Jessica Maw   Winchester & District 2:33.07    
8 Grace Crumplin   Isle of Wight 2:44.24    

1500m (Sat)

FINAL

1 Chloe Turmel   Jersey Spartan 4:52.90    
2 Katie Hickson   Southampton 4:57.78    
3 Amy Bream   Havant 5:19.36    
4 Laura Fenwick   Winchester & District 5:26.41    
- Daena Bennett   Southampton DNS    
- Amelia Templer   City of Portsmouth DNS    

3000m (Sun)

FINAL

1 Chloe Turmel   Jersey Spartan 10:38.27    
2 Katie Hickson   Southampton 10:43.26    
3 Jade Bowling   Winchester & District 11:07.46    
4 Mhairi-Clair Stewart   Southampton 11:56.98    
5 Liberty Pritchard   Southampton 12:59.30    

2000m Steeplechase (Sat)

No competition

80m Hurdles (Sat)

FINAL (Wind: -1.6m/sec)

1 Becky Curtis-Harris   Basingstoke & Mid Hants 12.12    
2 Molly Jehan   Channel Islands 14.45    
3 Laura Collins   City of Portsmouth 14.48    
- Gabriella Oliver   Winchester & District DNS    

300m Hurdles (Sun)

FINAL

1 Laura Collins   City of Portsmouth 49.80    
2 Molly Jehan   Channel Islands 50.20    
3 Gabriella Oliver   Winchester & District 50.37    
4 Kirsten Burley   Havant 53.54    
- Robyn Wild   Guernsey Island DNF    

3000m Walk (Sat)

No competition

High Jump (Sat)

1 Lucy Giles   Havant 1.60    
2 Charlotte Skeggs   Isle of Wight 1.55    
3 Ellie Cooper   Guernsey Island 1.40    
4 Lindy Holland   Guernsey Island 1.35    

Pole Vault (Sat)

1 Susannah Collins   Southampton 1.80    

Long Jump (Sun)

1 Becky Curtis-Harris   Basingstoke & Mid Hants 5.47 w  
2 Robyn Wild   Guernsey Island 4.57 w  
3 Vicki Vinter   Southampton 4.28 w  
4 Flinty Bane   Guernsey Island 4.18 w  

Triple Jump (Sun)

1 Joanne Bottell   Southampton 10.31    
2 Robyn Wild   Guernsey Island 10.12    
3 Vicki Vinter   Southampton 9.40    
4 Ellie Harley   Basingstoke & Mid Hants 9.16    
5 Flinty Bane   Guernsey Island 9.06    
6 Ami Nash   Basingstoke & Mid Hants 8.60    
7 Grace Crumplin   Isle of Wight 8.58    

Shot (Sat)

1 Shadine Duquemin   Jersey Spartan 11.06    
2 Sarah-Jane Anthony   Aldershot, Farnham & District 9.06    
3 Eleanor Mitchell   Isle of Wight 7.97    
4 Melita Marchant   Winchester & District 6.58    

Discus (Sat)

1 Phoebe Dowson   Bournemouth 38.34    
2 Shadine Duquemin   Jersey Spartan 37.09    
3 Eleanor Mitchell   Isle of Wight 24.80    
4 Sarah-Jane Anthony   Aldershot, Farnham & District 23.73    
5 Melita Marchant   Winchester & District 19.46    

Hammer (Sun)

1 Sarah-Jane Anthony   Aldershot, Farnham & District 38.43    
2 Eleanor Mitchell   Isle of Wight 20.27    
3 Laura Huddle   Guernsey Island 19.06    
4 Teresa Roberts   Guernsey Island 18.24    

Javelin (Sun)

1 Freya Jones   Southampton 47.46   CBP
2 Poppy Barker   Southampton 39.32    
3 Taylor Langford-Smith   City of Portsmouth 30.95    
4 Laura Huddle   Guernsey Island 25.71