8-Counties Under 17 Inter-Counties 2010
8 August at Stevenage, Hertfordshire
Results - Men

 Team Scores

  1 Essex   362    
  2 Hertfordshire   332.5    
  3 Surrey   283    
  4 Middlesex   269    
  5 Hampshire   264.5    
  6 Sussex   251    
  7 Kent   249    
  8 Buckinghamshire   90    

 Combined Scores

      Men Women Total  
  1 Essex 362 337.5 699.5  
  2 Hertfordshire 332,5 292 624.5  
  3 Middlesex 332.5 254 586.5  
  4 Surrey 283 277 560  
  5 Kent 249 290 539  
  6 Sussex 251 250.5 501.5  
  7 Hampshire 264.5 216 480.5  
  8 Buckinghamshire 90 58 148  

 100 metres

 A (Wind: +0.6 m/sec)
  1 Adam Gemelli Kent 11.0 16  
  2 Junde Judan Middlesex 11.1 15  
  3 Akeem Akintokun Essex 11.1 14  
  4 Cameron Smith Surrey 11.1 13  
  5 Lewis Cullen Sussex 11.7 12  
  6 Jake Awe Hertfordshire 12.0 11  
  7 Will Hodgetts Hampshire/Southampton 12.1 10  
 B (Wind: +0.4 m/sec)
  1 Chisindu Ujah Middlesex 11.1 8  
  2 Ryan O'Sullivan Essex 11.3 7  
  3 John Otugade Hertfordshire 11.7 6  
  4 Luke Hodgetts Hampshire/Southampton 12.4 5  

 200 metres

 A (Wind: +1.1 m/sec)
  1 Akeem Akintokun Essex 22.5 16  
  2 Michael Ojo Middlesex 22.8 15  
  3 Jonathan Osbourne Surrey 22.8 14  
  4 Alex Bell Kent 22.9 13  
  5 Peter De'Ath Hertfordshire 23.2 12  
  6 Ryan Tanswell Hampshire/Isle of Wight 23.3 11  
 B (Wind: +1.1 m/sec)
  1 Cameron Smith Surrey 22.6 8  
  2 Ugo Umeka Middlesex 22.7 7  
  3 Joshua Olawore Essex 22.9 6  
  4 Jonathan Pettet Kent 22.9 5  
  5 Ross Hanley Hampshire/Guernsey Island 23.4 4  
  6 Liam Vooght Hertfordshire 24.1 3  

 400 metres

 A
  1 Omatu Carr Miller Surrey 50.6 16  
  2 John Pettet Kent 50.9 15  
  3 Ryan Tanswell Hampshire/Isle of Wight 50.9 14  
  4 Richard Sackey Hertfordshire 51.2 13  
  5 Jonatha Kean Buckinghamshire 52.0 12  
  6 Nii Ashiqaye-Hammond Middlesex 52.8 11  
  7 Ben Johnson Essex 53.7 10  
 B
  1 Jonathan Osbourne Surrey 51.0 8  
  2 Simon Wake Hertfordshire 51.7 7  
  3 Tyler Brown Essex 54.0 6  
  4 Jacob Burton Kent 56.7 5  

 800 metres

 A
  1 Zak Curran Surrey 1.56.2 16  
  2 Jonno Ketley Sussex 1.57.8 15  
  3 Daryl Worbey Essex 1.58.6 14  
  4 Dan Gurton Buckinghamshire 1.58.9 13  
  5 Harvey Dixon Hampshire/Aldershot, Farnham & District 1.59.1 12  
  6 Kieren Reilly Kent 1.59.4 11  
  7 Janakan Rajkumar Hertfordshire 2.00.9 10  
  8 Joe Silver Middlesex 2.08.9 9  
 B
  1 Ollie Smith Sussex 1.57.8 8  
  2 Hugo Fleming Surrey 1.59.7 7  
  3 Marsi Dendani Essex 2.03.2 6  
  4 Chris Hilton Hertfordshire 2.03.7 5  
  5 Ben Burton Kent 2.05.0 4  

 1500 metres

 A
  1 Robbie Farnham-Rose Kent 4.05.1 16  
  2 Will Gurton Buckinghamshire 4.08.3 15  
  3 Jordan Murray Surrey 4.09.6 14  
  4 Ludo Goodliffe Sussex 4.11.3 13  
  5 Jack Fitsall Essex 4.13.8 12  
  6 Edward Shepherd Hertfordshire 4.14.1 11  
  7 Chris Charles Middlesex 4.22.4 10  
  8 Luke Bisson Hampshire/Guernsey Island 4.48.0 9  
 B
  1 Keiran Reilly Kent 4.09.2 8  
  2 Steven Strange Essex 4.16.2 7  
  3 Alex Cloona Hertfordshire 4.18.5 6  
  4 Callum Todd Surrey 4.21.9 5  
  5 Jordan Tompkins Middlesex 4.59.6 4  

 3000 metres

 A
  1 Michael Callegari Hertfordshire 9.00.6 16  
  2 Rhys Spence Middlesex 9.03.5 15  
  3 Tom Richardson Essex 9.05.1 14  
  4 Chris Lloyd Kent 9.08.2 13  
  5 Alex Rudge Hampshire/Andover 9.27.8 12  
  6 Mark Plackett Surrey 9.28.7 11  
  7 Alex Rice Sussex 9.46.8 10  
 B
  1 Alex Short Essex 9.15.2 8  
  2 Olly Glyn Hertfordshire 9.30.4 7  
  3 Toby Smith Hampshire/Basingstoke & Mid Hants 9.36.6 6  
  4 Matthew Rees Surrey 9.50.1 5  
  5 Jason Wooldridge Sussex 10.24.3 4  
  6 Miron Woldemichael Middlesex 10.55.1 3  

 1500m Steeplechase

 A
  1 Ryan Burling Buckinghamshire 4.36.9 16  
  2 Dalton McGuigan Middlesex 4.45.8 15  
  3 Daniel Burford Essex 4.49.5 14  
  4 Johnny Dry Surrey 4.50.8 13  
  5 Greg Bennett Hertfordshire 5.02.8 12  
  6 Sam Hudson Kent 5.08.4 11  
  7 Luke Bisson Hampshire/Guernsey Island 5.15.8 10  
  8 Angus Sibedrry Sussex 5.16.0 9  
 B
  1 Will Gunton Buckinghamshire 5.06.0 8  
  2 Olly Poulain Hertfordshire 5.15.8 7  
  3 Alex Norman Kent 5.31.7 6  
  4 Ryan Dunne Essex 5.36.9 5  
  - Paul Warn Hampshire/Southampton DNF -  

 100m Hurdles

 A (Wind: +0.1 m/sec)
  1 Joshua Olawore Essex 13.8 16  
  2 Jordan Auburn Sussex 13.9 15  
  3 Joe Yarde Surrey 13.9 14  
  4 Sean Adams Hampshire/Southampton 14.0 13  
  5 Christian Gaddes Hertfordshire 14.2 12  
  6 Rhys Kirby Middlesex 14.8 11  
 B (Wind: +0.2 m/sec)
  1 Alex Lawlor Essex 14.2 8  
  2 Luke Yaxley Hertfordshire 14.6 7  
  3 Harley Colell-Levens Sussex 14.8 6  
  4 Jack Templeman Hampshire/Andover 16.3 5  

 400m Hurdles

 A
  1 Sean Adams Hampshire/Southampton 55.0 16  
  2 John Rendall Hertfordshire 60.0 15  
  3 Ben Bunton Kent 60.4 14  
  4 Jake Nelson Essex 63.3 13  
  5 Matthew Ellmore Surrey 63.9 12  
 B
  1 Luke Yaxley Hertfordshire 61.6 8  
  2 Jacob Banton Kent 62.1 7  

 4x100m Relay

  1 Middlesex   44.0 16  
  2 Kent   44.7 14  
  3 Essex   45.0 12  
  4 Surrey   45.3 10  
  5 Hampshire   46.2 8  
  6 Sussex   46.4 6  
  7 Hertfordshire   47.3 4  

 4x400m Relay

  1 Hertfordshire   3.29.6 16  
  2 Essex   3.31.8 14  
  3 Sussex   3.41.8 12  
  4 Kent   3.43.0 10  
  5 Middlesex   3.55.2 8  

 High Jump

 A
  1= Dan Miller Hampshire/Southampton 1.80 15.5  
  1= Dan Adeline Kent 1.80 15.5  
  3 Quincey Michael Middlesex 1.75 14  
  4 Jake Milson Essex 1.75 13  
  5 Sam Evans Hertfordshire 1.75 12  
  6 George Bending Sussex 1.65 11  
 B
  1 Chris Kandu Middlesex 1.75 8  
  2= Robert Hammon Kent 1.70 6.5  
  2= Sam Milner Hertfordshire 1.70 6.5  
  4 Lewis Walker-Dobson Essex 1.60 5  

 Pole Vault

 A
  1 Daniel Gardner Hertfordshire 4.40 16  
  2 Robert Wood Essex 4.00 15  
  3 Jamie Moore Sussex 3.70 14  
  4 Paul Ojomo Middlesex 3.30 13  
  5 Luke Hodgetts Hampshire/Southampton 3.20 12  
  6 Aidan Fahey Surrey 2.50 11  
 B
  1 Daniel Pace Hertfordshire 3.30 8  
  2 Andrew Kerr Essex 3.20 7  
  3 Sam Bass-Cooper Hampshire/Southampton 2.70 6  

 Long Jump

 A
  1 Joshua Orawore Essex 6.60 16  
  2 Courtney Hart Hertfordshire 6.39w 15 +2.9 (5.71)
  3 Jono Keyley Sussex 6.26w 14 +2.1 (6.02)
  4 Ross Hanley Hampshire/Guernsey Island 6.08 13  
  5 Robert Hammond Kent 6.04 12  
  6 Chuko Cribb Buckinghamshire 6.02 11  
  7 Liam Ormes Middlesex 5.89 10  
  8 Callum Todd Surrey 5.04 9  
 B
  1 Lewis Cullen Sussex 5.99 8  
  2 Dean Oaman Middlesex 5.67 7  
  3 Jack Templeman Hampshire/Andover 5.54 6  
  4 Lewis Walker-Dobson Essex 5.15 5  

 Triple Jump

 A
  1 Efe Uwaifo Middlesex 13.44 16  
  2 Chuko Cribb Buckinghamshire 13.34 15  
  3 Jauari Cameron Surrey 13.02 14  
  4 Ross Hanley Hampshire/Guernsey Island 12.96 13  
  5 Wade Charles Essex 11.98 12  
  6 Ben Burton Kent 11.63 11  
  7 Christian Gaddes Hertfordshire 11.31 10  
  8 Daniel Sullivan Sussex 11.25 9  
 B
  1 Ejiro Avwunu Surrey 12.84 8  
  2 Jordan Twigg Hampshire/Andover 12.19 7  
  3 Anthony Hanchard Middlesex 11.92 6  
  4 Lewis Walker-Dobson Essex 11.56 5  
  5 John Rendell Hertfordshire 11.18 4  
  6 Jacob Burton Kent 11.01 3  

 Shot

 A
  1 Rob Duke Sussex 13.88 16  
  2 Levy Smith Surrey 12.89 15  
  3 Temilolu Ajayi Essex 12.10 14  
  4 Callum Kennedy Middlesex 11.70 13  
  5 Chris Line Hertfordshire 11.36 12  
  6 Daniel Avery Hampshire/Southampton 8.54 11  
 B
  1 Christian Gaddes Hertfordshire 10.75 8  
  2 Tom Watts Essex 10.63 7  
  3 Faraz Rafa Surrey 10.51 6  
  4 Paddy Vermes Sussex 10.26 5  
  5 Daniel Miller Hampshire/Southampton 8.21 4  
  6 Jordan Tompkins Middlesex 8.07 3  

 Discus

 A
  1 Chris Line Hertfordshire 44.82 16  
  2 Jon Hinton Kent 39.94 15  
  3 Faraz Rafi Surrey 39.66 14  
  4 Paddy Fermes Sussex 39.07 13  
  5 James Smith Essex 31.20 12  
  6 Daniel Avery Hampshire/Southampton 30.94 11  
 B
  1 Ryan Gue Sussex 33.31 8  
  2 Stephen Green Surrey 29.45 7  
  3 Connor Hand Kent 28.99 6  
  4 Temilow Atayi Essex 23.12 5  
  5 Will Hodgetts Hampshire/Southampton 17.37 4  

 Hammer

 A
  1 Harry Clarke Essex 58.72 16  
  2 Rob Duke Sussex 55.46 15  
  3 Daniel Avery Hampshire/Southampton 50.49 14  
  4 Chris Line Hertfordshire 41.06 13  
  5 Jon Hinton Kent 30.88 12  
  6 Stephen Green Surrey 30.46 11  
  7 Charles Woollard Middlesex 28.44 10  
 B
  1 James Smith Essex 47.44 8  
  2 James Lasis Sussex 41.30 7  
  3 Faraz Rafa Surrey 28.94 6  
  4 Jason Tang Hertfordshire 16.50 5  

 Javelin

 A
  1 Alex Wright Essex 52.54 16  
  2 Edward Pillai Sussex 49.00 15  
  3 Matt Jones Middlesex 45.76 14  
  4 Bradley Cook Hampshire/City of Portsmouth 45.14 13  
  5 Jake Exton Hertfordshire 43.74 12  
  6 Luke Macaree Surrey 39.97 11  
 B
  1 Daniel Payne Middlesex 43.40 8  
  2 Louis Judge Hertfordshire 42.11 7  
  3 Matthew Sansome Sussex 37.91 6  
  4 Matt Elmore Surrey 26.55 5  
  5 Andrew Kerr Essex 4.23 4  

 Non-Scoring

 100 metres (Wind: +1.3 m/sec)
  - Ugo Umeka Middlesex 11.5 -  
  - Efe Uwaifo Middlesex 12.0 -  
  - Liam Vooght Hertfordshire 12.0 -  
  - Liam Ormes Middlesex 12.0 -  
  - Tom Watts Essex 12.1 -  
 3000 metres
  - Ross Taylor Hertfordshire 9.41.6 -  
  - Sam Benge Essex 9.49.1 -  
  - Chris Neil Hampshire/Andover 10.07.0 -  
  - Daniel Coe Surrey 10.34.7 -  
  - Alex Beat-Child Middlesex 11.28.1 -