8-Counties Under 17 Inter-Counties 2010
8 August at Stevenage, Hertfordshire
Results - Women

 Team Scores

  1 Essex   337.5    
  2 Hertfordshire   292    
  3 Kent   290    
  4 Surrey   277    
  5 Middlesex   254    
  6 Sussex   250.5    
  7 Hampshire   216    
  8 Buckinghamshire   58    

 Combined Scores

      Men Women Total  
  1 Essex 362 337.5 699.5  
  2 Hertfordshire 332,5 292 624.5  
  3 Middlesex 332.5 254 586.5  
  4 Surrey 283 277 560  
  5 Kent 249 290 539  
  6 Sussex 251 250.5 501.5  
  7 Hampshire 264.5 216 480.5  
  8 Buckinghamshire 90 58 148  

 100 metres

 A (Wind: +0.2 m/sec)
  1 Bianca Williams Middlesex 12.2 16  
  2 Frances Slater Hertfordshire 12.6 15  
  3 Jessica Quick Essex 12.8 14  
  4 Teresa Roberts Hampshire/Guernsey Island 12.9 13  
  5 Georgina Middleton Kent 13.1 12  
  6 Katie Urquhart Sussex 13.2 11  
 B (Wind: +0.4 m/sec)
  1 Uzoma Nwachangwu Middlesex 12.6 8  
  2 Hannah Smithdale Essex 12.7 7  
  3 Kerri-Ann Body Sussex 12.8 6  
  4 Deanna Giddings Hampshire/City of Portsmouth 13.1 5  
  5 Nicola Keegan Kent 13.3 4  
  6 Abi Griffiths Hertfordshire 13.3 3  

 200 metres

 A (Wind: +0.6 m/sec)
  1 Shanice Harrison Surrey 25.4 16  
  2 Kerri-Ann Body Sussex 25.9 15  
  3 Harriett Burwood Hampshire/Winchester & District 26.6 14  
  4 Kelly Suttin Essex 26.8 13  
  5 Eniola Useyanya Middlesex 26.9 12  
  6 Abi Griffiths Hertfordshire 26.9 11  
  7 Katie James Buckinghamshire 27.0 10  
  8 Georgina Middleton Kent 27.6 9  
 B (Wind: +1.1 m/sec)
  1 Melissa Owusu-Ansah Kent 25.9 8  
  2 Katie Urquhart Sussex 27.2 7  
  3 Deanne Giddings Hampshire/City of Portsmouth 27.2 6  
  4 Katie Swift Essex 27.5 5  
  5 Alex Gates Hertfordshire 27.8 4  

 300 metres

 A
  1 Jessie Knight Surrey 41.1 16  
  2 Natalie Hickmott Kent 42.0 15  
  3 Claire Mayo Essex 42.1 14  
  4 Charlotte Wingfield Hertfordshire 42.5 13  
  5 Katie James Buckinghamshire 42.5 12  
  6 Stephanie Steele-Boyce Middlesex 45.3 11  
  7 Eliza Borrett Hampshire/Winchester & District 46.4 10  
  8 Sarah Killick-Bird Sussex 50.0 9  
 B
  1 Annie Waghorn Kent 42.1 8  
  2 Beth Sharpe Hampshire/Southampton 43.5 7  
  3 Ellis Redmond Middlesex 44.0 6  
  4 Sophie Fuhr Essex 44.0 5  
  5 Megan Steer Hertfordshire 45.1 4  
  6 Rachel Robinson Surrey 46.4 3  

 800 metres

 A
  1 Maddy Austin Surrey 2.11.4 16  
  2 Katy Bird Sussex 2.12.9 15  
  3 Emma Gilmore Hampshire/City of Portsmouth 2.14.0 14  
  4 Samantha Redgrave Essex 2.14.7 13  
  5 Ellen Holmes Kent 2.15.6 12  
  6 Catherine Mackintosh Hertfordshire 2.27.2 11  
 B
  1 Eleanor Bounds Essex 2.18.0 8  
  2 Chloe Crossman Surrey 2.18.6 7  
  3 Abigail Ashbee-Simmonds Sussex 2.23.4 6  
  4 Lucy Hickmott Kent 2.27.8 5  
  5 Laura Seaman Hampshire/Southampton 2.29.3 4  

 1500 metres

 A
  1 Jessica Judd Essex 4.28.1 16  
  2 Ruth Haynes Surrey 4.42.6 15  
  3 Grace Baker Sussex 4.52.8 14  
  4 Georgina Russell Buckinghamshire 4.54.8 13  
  5 Beth Armstrong Kent 4.59.9 12  
  6 Ciara Stewart Hertfordshire 5.02.2 11  
 B
  1 Susan Shiel Rankin Surrey 4.45.1 8  
  2 Pandora Banbury Kent 5.01.9 7  
  3 Rebecca O'Niell Essex 5.03.6 6  
  4 Hannah Dewhurst Hertfordshire 5.13.3 5  

 3000 metres

 A
  1 Ruth Haynes Surrey 10.24.3 16  
  2 Laura Farrar Hertfordshire 10.45.2 15  
  3 Josephine Sunderland Sussex 10.46.4 14  
  4 Amiee Garnett Essex 10.52.3 13  
  5 Amelia Jones Kent 11.43.1 12  
  6 Laura Fenwick Hampshire/Winchester & District 13.06.8 11  
 B
  1 Alice Wills Surrey 10.47.9 8  
  2 Eleanor Johnson Essex 11.18.1 7  
  3 Hannah Hull Hertfordshire 11.38.0 6  
  4 Amber Reed Kent 12.22.6 5  

 80m Hurdles

 A (Wind: +0.4 m/sec)
  1 Johana Thomas Surrey 11.6 16  
  2 Emily Moore Essex 11.8 15  
  3 Caroline Hattey Kent 12.8 14  
  4 Chantal West Sussex 12.8 13  
  5 Stephanie Rukin Hertfordshire 13.0 12  
  6 Molly Jehan Hampshire/Channel Islands 13.4 11  
  7 Serlina Swaby-Constantine Middlesex 13.5 10  
 B (Wind: +0.3 m/sec)
  1 Nancy Le Beau Essex 12.4 8  
  2 Lisa O'Brien Surrey 12.7 7  
  3 Claire Ward Hertfordshire 12.8 6  
  4 Adefunke Oyewole Middlesex 12.8 5  
  5 Leanne O'Donovan Kent 13.8 4  

 300m Hurdles

 A
  1 Hayley Maclean Essex 44.8 16  
  2 Caroline Hattey Kent 46.7 15  
  3 Adefunke Oyewole Middlesex 47.0 14  
  4 Rachel Kelleher Buckinghamshire 47.1 13  
  5 Rachel Robinson Surrey 49.4 12  
  6 Claire Ward Hertfordshire 51.4 11  
  7 Molly Jehan Hampshire/Channel Islands 51.7 10  
  8 Sarah Killick-Bird Sussex 54.0 9  
 B
  1 Hally Pattie-Belili Essex 47.7 8  
  2 Serrlina Swaby-Constantine Middlesex 50.8 7  
  3 Stephanie Rukin Hertfordshire 53.3 6  

 4x100m Relay

  1 Essex   50.5 16  
  2 Kent   50.6 14  
  3 Hertfordshire   51.3 12  
  4 Middlesex   51.4 10  
  5 Hampshire   52.5 8  
  6 Sussex   52.7 6  

 4x300m Relay

  1 Kent   2.47.2 16  
  2 Surrey   2.47.2 14  
  3 Essex   2.54.3 12  
  4 Hertfordshire   2.55.2 10  
  5 Sussex   2.58.8 8  
  6 Hampshire   3.00.3 6  

 High Jump

 A
  1 Georgia Nwawulor Middlesex 1.65 16  
  2 Gemma Amorgie Essex 1.65 15  
  3 Isobel Brown Sussex 1.60 14  
  4 Kate Jones Hertfordshire 1.60 13  
  5 Fiona Clarke Surrey 1.55 12  
  6 Francesca Baylis Kent 1.50 11  
  7 Jordanna Wetenhall Buckinghamshire 1.45 10  
 B
  1 Janet Browne Hertfordshire 1.55 8  
  2= Katy Lambert Sussex 1.55 6.5  
  2= Annabelle Baker Essex 1.55 6.5  
  4 Leah Dyson Surrey 1.50 5  
  5 Caroline Hatley Kent 1.45 4  
  6 Emma Oyesanya Middlesex 1.40 3  

 Pole Vault

 A
  1 Laura-Ann Henderson Kent 3.00 16  
  2 India Wellings Essex 2.70 15  
  3 Emilie Blackwell Sussex 2.60 14  
  4 Amy Wentford Middlesex 2.50 13  
 B
  1 Naomi Lee Sussex 2.60 8  
  2 Jo Willard Middlesex 2.30 7  
  3 Mercy Gutteridge Essex 2.20 6  

 Long Jump

 A
  1 Mary Fasipe Middlesex 5.35w 16 +2.2 (5.28)
  2 Sophie Ayre Kent 5.04 15  
  3 Hayley Maclean Essex 5.00 14  
  4 Isabel Brown Sussex 4.80 13  
  5 Lisa O'Brien Surrey 4.72 12  
  6 Alex Gates Hertfordshire 4.64 11  
  7 Vicki Vinter Hampshire/Southampton 4.49 10  
 B
  1 Nancy Lebeau Essex 4.91w 8 +2.1 (4.84)
  2 Natalie Sampson Sussex 4.68 7  
  3 Joanne Bottell Hampshire/Southampton 4.38 6  
  4 Ellis Redmond Middlesex 3.76 5  
  5 Laura Feely Hertfordshire 3.66 4  

 Triple Jump

 A
  1 Shimaala Harewood Hertfordshire 11.71 16  
  2 Mary Fasipe Middlesex 11.69 15  
  3 Lisa O'Brien Surrey 10.72 14  
  4 Joanne Bottell Hampshire/Southampton 10.40 13  
  5 Natalie Sampson Sussex 10.06 12  
  6 Rebecca Connelly Essex 9.80 11  
 B
  1 Amy Wentford Middlesex 9.18 8  
  2 Hannah Earnshaw Hertfordshire 9.09 7  
  3 Melissa Donaldson Sussex 8.28 6  

 Shot

 A
  1 Shadine Duquemin Hampshire/Jersey Spartan 10.89 16  
  2 Amy Johnston Middlesex 9.65 15 (9.50)
  3 Carla Lethaby Surrey 9.65 14 (9.43)
  4 Sarah Miller Hertfordshire 9.47 13  
  5 Henriatta Adende Essex 9.18 12  
  6 Annie Waghorn Kent 7.94 11  
 B
  1 Simisola Oyesanya Middlesex 9.44 8  
  2 Iyami Obe-Adewole Surrey 9.41 7  
  3 Alix Smith Hertfordshire 8.08 6  
  4 Ellie Dumper Kent 7.69 5  

 Discus

 A
  1 Shadine Duquemin Hampshire/Jersey Spartan 38.40 16  
  2 Renee Hector Hertfordshire 35.21 15  
  3 Carla Lethaby Surrey 35.04 14  
  4 Sophie Baggs Essex 29.22 13  
  5 Amy Johnston Middlesex 27.11 12  
  6 Francesca Baylis Kent 26.25 11  
  7 Melissa Donaldson Sussex 13.30 10  
 B
  1 Sarah Miller Hertfordshire 30.48 8  
  2 Leanne Bettis Surrey 29.23 7  
  3 Deborah Kabahinda Kent 26.19 6  
  4 Catherine Birch Essex 25.47 5  
  5 Kayomie Thompson Middlesex 23.73 4  

 Hammer

 A
  1 Amy Johnston Middlesex 37.56 16  
  2 Carla Lethaby Surrey 37.27 15  
  3 Hannah Searing Kent 31.75 14  
  4 Sarah White Essex 31.50 13  
  5 Eloise Marshall Sussex 31.48 12  
  6 Sophie Goddard Hertfordshire 30.25 11  
  7 Laura Huddle Hampshire/Guernsey Island 18.74 10  
 B
  1 Zoe Taylor Essex 30.81 8  
  2 Ivabo Adekunle Middlesex 26.86 7  
  3 Sophie Williams Surrey 25.91 6  
  4 Laura Feely Hertfordshire 23.48 5  
  5 Francesca Baylis Kent 20.32 4  
  6 Teresa Roberts Hampshire/Guernsey Island 15.61 3  

 Javelin

 A
  1 Poppy Barker Hampshire/Southampton 35.57 16  
  2 Holly Webb Sussex 35.28 15  
  3 Abi Wilde Hertfordshire 33.93 14  
  4 Deborah Kabahinda Kent 32.10 13  
  5 Kamila Morgan Surrey 30.65 12  
  6 Patse McSweeney Essex 24.10 11  
  7 Simisola Oyesanya Middlesex 15.36 10  
 B
  1 Leanne O'Donovan Kent 27.28 8  
  2 Laura Huddle Hampshire/Guernsey Island 27.07 7  
  3 Sarah Miller Hertfordshire 25.62 6  
  4 Leanne Bettis Surrey 23.85 5  
  5 Rhiann Van-Horne Essex 21.74 4  

 Non-Scoring

 3000 metres
  - Laura Gent Surrey 10.57.9 -  
  - Beth Barrett Kent 12.58.9 -