UK CAU Inter-Counties Cross-Country Championships 2011
5 March at Cofton Park, Birmingham
Men and Boys

Senior Men (individual Hampshire performances)

1 Andy Vernon (Aldershot, Farnham & District) 35:45
32 James Ellis (Aldershot, Farnham & District) 37:22
89 Neil Phillips (Aldershot, Farnham & District) 38:51
94 Steve Dawes (Guernsey Island) 39:02
117 Aaron Harris (Aldershot, Farnham & District) 39:31
138 Jamie Knapp (Southampton) 39:57
171 Jamie Ashton (Bracknell) 40:40
206 Paddy McCourt (Aldershot, Farnham & District) 41:45
261 Alex Wall-Clarke (Southampton) 43:54

(292 finished)

Senior Men - Team Results (6 to score)

    1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Total
1 North East 4 24 26 33 40 46 173
2 Scotland West 6 23 36 55 63 67 250
3 Kent 2 28 31 44 69 91 265
4 Yorkshire 13 17 42 54 72 74 272
5 Warwickshire 5 16 48 84 90 108 351
6 Hampshire 1 32 89 94 117 138 471
7 Scotland East 30 41 65 97 123 130 486
8 Middlesex 43 58 95 99 104 128 527
9 Lancashire 47 51 78 106 131 143 556
10 Avon & Somerset 8 21 118 124 135 153 559

(29 teams completed)

Senior Men - Team Results (9 to score)

    1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th Total
1 Yorkshire 13 17 42 54 72 74 93 114 121 600
2 Warwickshire 5 16 48 84 90 108 160 166 188 865
3 Hampshire 1 32 89 94 117 138 171 206 261 1109
4 Oxfordshire 22 61 142 174 176 181 186 192 202 1336
5 Nottinghamshire 29 39 170 187 199 209 213 232 236 1514
6 Norfolk 62 102 134 161 173 214 218 235 247 1546
7 Worcestershire 70 76 195 217 228 243 249 273 278 1829
8 Northamptonshire 167 180 204 220 222 253 262 266 267 2041

Under 20 Men (individual Hampshire performances)

6 Harvey Dixon (Aldershot, Farnham & District) 25:52
12 Alex Teuten (City of Portsmouth) 26:31
85 Stephen Reid (Basingstoke & Mid Hants) 28:53
126 William Bodkin (Guernsey Island) 30:25
148 Darren Carr (Basingstoke & Mid Hants) 31:29
164 Chris Tollet (City of Portsmouth) 32:35

(175 finished)

Under 20 Men - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Surrey 1 4 10 22 37
2 Derbyshire 9 17 33 40 99
3 Sussex 21 36 49 57 163
4 Gloucestershire 5 25 50 107 187
5 North East 19 37 62 70 188
6 Yorkshire 30 51 53 61 195
7 Suffolk 14 23 55 109 201
8 Lancashire 26 54 59 78 217
9 Warwickshire 7 20 88 111 226
10 Hampshire 6 12 85 126 229

(26 teams completed)

Under 17 Men (individual Hampshire performances)

20 Harrison Curling (Isle of Wight) 19:55
34 Tom Bennett (Andover) 20:07
42 Christopher Spinks (Havant) 20:16
48 Toby Smith (Basingstoke & Mid Hants) 20:19
106 Tom Watson (Basingstoke & Mid Hants) 20:55
132 Martin Campbell (Southampton) 21:15
221 Chris Neill (Andover) 22:18

(285 finished)

Under 17 Men - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 North East 1 10 26 33 70
2 Yorkshire 4 7 30 32 73
3 Surrey 14 17 24 35 90
4 Kent 9 22 27 50 108
5 Berkshire 12 13 40 57 122
6 Cornwall 3 6 47 76 132
7 Essex 15 18 41 59 133
8 Warwickshire 19 21 39 64 143
9 Hampshire 20 34 42 48 144
10 Scotland West 37 45 46 65 193

(42 teams completed)

Under 15 Boys (individual Hampshire performances)

7 Stuart McCallum (Winchester & District) 15:37
11 Thomas Newnham (Isle of Wight) 15:43
29 Toby Starling (Aldershot, Farnham & District) 16:04
31 Oliver Terry (Jersey Spartan) 16:06
35 Oliver Butler (Basingstoke & Mid Hants) 16:08
52 Matthew Arnold (Aldershot, Farnham & District) 16:16
54 Daniel Robinson (Jersey Spartan) 16:17
87 Calum Upton (Winchester & District) 16:31

(298 finished)

Under 15 Boys - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Hampshire 7 11 29 31 78
2 Surrey 6 22 27 44 99
3 Scotland West 12 17 19 75 123
4 Middlesex 3 8 24 94 129
5 Greater Manchester 1 25 47 70 143
6 Avon & Somerset 23 33 40 83 179
7 Yorkshire 28 41 56 58 183
8 Dorset 15 37 68 69 189
9 Kent 16 55 71 73 215
10 Leicestershire 10 43 50 114 217

(42 teams completed)

Under 13 Boys (individual Hampshire performances)

1 George Butler (Southampton) 10:23
25 Charlie Mills (Aldershot, Farnham & District) 11:08
47 Kai O'Neill (Isle of Wight) 11:24
53 Matthew Comer (Basingstoke & Mid Hants) 11:27
111 Ethan Bevis (City of Portsmouth) 11:43
182 Ciaran Campbell (Basingstoke & Mid Hants) 12:07
250 Edward Mason (Guernsey Island) 12:39

(297 finished)

Under 13 Boys - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Greater Manchester 7 23 29 31 90
2 Derbyshire 12 15 18 77 122
3 Hampshire 1 25 47 53 126
4 Essex 8 22 45 52 127
5 Yorkshire 4 42 54 55 155
6 Avon & Somerset 19 21 49 76 165
7 Kent 28 48 50 59 185
8 Leicestershire 26 27 34 105 192
9 Lancashire 5 36 60 96 197
10 Surrey 20 38 64 78 200

(41 teams completed)