UK CAU Inter-Counties Cross-Country Championships 2011
5 March at Cofton Park, Birmingham
Women and Girls

Senior Women (individual Hampshire performances)

1 Charlotte Purdue (Aldershot, Farnham & District) 27:29
22 Emma Pallant (Aldershot, Farnham & District) 29:42
25 Lucy Elliott (Winchester & District) 29:47
29 Ceri Mitchell (Southampton) 29:56
46 Louise Perrio (Guernsey Island) 30:39
47 Lorna Russell (Winchester & District) 30:40
84 Aiya Abe (Southampton) 31:34
106 Laura Brenton (Southampton) 32:09
118 Nicola Blandford (Southampton) 32:18

(259 finished)

Senior Women - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Total
1 Hampshire 1 22 25 29 46 47 170
2 North East 8 19 21 50 71 83 252
3 Surrey 14 24 27 57 66 68 256
4 Yorkshire 2 38 52 60 64 75 291
5 Scotland East 34 41 45 61 63 87 331
6 Middlesex 5 30 32 70 107 113 357
7 Cheshire 7 36 69 89 119 147 467
8 Greater Manchester 26 62 73 82 99 137 479
9 Kent 13 40 44 97 133 161 488
10 Leicestershire 4 6 94 101 159 189 553

(25 teams completed)

Under 20 Women (individual Hampshire performances)

3 Louise Small (Aldershot, Farnham & District) 20:57
13 Jessica Andrews (Aldershot, Farnham & District) 22:35
24 Ciara Dullaghan (Aldershot, Farnham & District) 23:02
56 Jenny Beckingham (Southampton) 24:53
61 Louisa Warwick (Winchester & District) 25:04

(128 finished)

Under 20 Women - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Surrey 1 5 6 10 22
2 Hampshire 3 13 24 56 96
3 Yorkshire 7 27 31 39 104
4 Avon & Somerset 8 11 47 67 133
5 Essex 12 20 60 78 170
6 Lancashire 25 36 49 65 175
7 Warwickshire 18 37 54 71 180
8 Kent 4 53 62 86 205
9 Leicestershire 32 42 58 105 237
10 Cheshire 45 59 69 73 246

(13 teams completed)

Under 17 Women (individual Hampshire performances)

33 Emma Gilmore (City of Portsmouth) 20:46
70 Mhairi-Claire Stewart (Southampton) 21:30
75 Chloe Turmel (Jersey Spartan) 21:33
158 Daena Bennett (Southampton) 22:42
173 Victoria Stoodley (Winchester & District) 22:57
212 Amy Bream (Havant) 23:49

(260 finished)

Under 17 Women - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Worcestershire 2 7 10 11 30
2 Surrey 9 13 22 25 69
3 Greater Manchester 4 17 63 69 153
4 Warwickshire 27 35 38 67 167
5 Devon 18 32 42 85 177
6 Essex 1 54 66 79 200
7 Bedfordshire 8 21 30 144 203
8 Yorkshire 29 47 52 81 209
9 Lancashire 39 49 58 64 210
10 Avon & Somerset 5 40 55 114 214
19 Hampshire 33 70 75 158 336

(39 teams completed)

Under 15 Girls (individual Hampshire performances)

10 Rebecca Howard (Aldershot, Farnham & District) 16:11
22 Emily Stoodley (Winchester & District) 16:39
26 Georgia Morris (Winchester & District) 16:41
31 Charlotte Chalwin (Basingstoke & Mid Hants) 16:42
43 Rosanna Stewart (Aldershot, Farnham & District) 16:53
74 Rosie Upton (Winchester & District) 17:20
114 Gemma Wildash (Basingstoke & Mid Hants) 17:45
124 Joanne Dean (New Forest Junior) 17:51

(291 finished)

Under 15 Girls - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Surrey 3 13 15 28 59
2 Yorkshire 1 2 20 49 72
3 Hampshire 10 22 26 31 89
4 North East 12 27 30 41 110
5 Essex 6 32 44 61 143
6 Lancashire 24 35 40 63 162
7 Leicestershire 14 16 65 75 170
8 Warwickshire 8 48 62 86 204
9 Buckinghamshire 7 29 54 130 220
10 Greater Manchester 39 53 77 85 254

(41 teams completed)

Under 13 Girls (individual Hampshire performances)

1 Katie Rowe (Guernsey Island) 11:07
12 Hannah Knapton (Winchester & District) 11:47
15 Gemma Gotthard (Jersey Spartan) 11:49
32 Lucy Wildash (Basingstoke & Mid Hants) 12:02
49 Lucy Rochford (Winchester & District) 12:15
65 Catherine Billington (Jersey Spartan) 12:22
69 Alana Spiers (Southampton) 12:24
169 Briallen Taylor (Southampton) 13:00

(305 finished)

Under 13 Girls - Team Results

    1st 2nd 3rd 4th Total
1 Hampshire 1 12 15 32 60
2 Surrey 3 16 20 29 68
3 Berkshire 2 5 27 35 69
4 Devon 13 19 47 55 134
5 Cornwall 26 28 31 56 141
6 Essex 30 41 48 57 176
7 Greater Manchester 6 23 78 91 198
8 Yorkshire 33 43 59 73 208
9 North East 42 51 54 63 210
10 Sussex 11 36 66 107 220

(41 teams completed)