Saucony Hampshire Track & Field Championships 2012
12/13 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Women

100m (Sat)

FINAL (Wind: +0.4m/sec)

1 Emily Newton   Southampton 12.65    
2 Sam Vaile   City of Portsmouth 12.75    
3 Ruth McKellar   Basingstoke & Mid Hants 13.24    
4 Helen Butler   Channel Islands 13.34    
5 Hayley Coney   Andover 13.37    
6 Andrea Gaynor   Channel Islands 13.77    
7 Natasha Bennett   Southampton 13.91    
8 Carol Dawkins W50 City of Portsmouth 14.44    

200m (Sun)

FINAL (Wind: +1.2m/sec)

1 Rachael Smith   Southampton 25.77    
2 Sophie Twinam   Channel Islands 26.17    
3 Emily Newton   Southampton 26.36    
4 Sam Vaile   City of Portsmouth 26.59    
5 Ruth McKellar   Basingstoke & Mid Hants 27.19    
6 Helen Butler   Channel Islands 27.61    
7 Natasha Bennett   Southampton 28.91    
8 Carol Dawkins W50 City of Portsmouth 29.83    

400m (Sat)

FINAL

1 Rachael Smith   Southampton 57.33    
2 Victoria Hewett   University of Portsmouth 58.80    
3 Helen Butler   Channel Islands 61.48    
4 Catriona Witcombe   Southampton 61.85    
5 Tracy Burrows W45 City of Portsmouth 65.05    
- Sadie Addlesee   Guernsey Island DNS    

800m (Sun)

FINAL

1 Corin Reynolds   Havant 2:14.87    
2 Catriona Witcombe   Southampton 2:16.41    

1500m (Sat)

FINAL

1 Ceri Mitchell   Southampton 4:25.22    
2 Laura Brenton   Southampton 4:44.64    
3 Helen Hall   Bracknell 4:48.30    
4 Claire Arnold   Aldershot, Farnham & District 4:54.32    
- Louise Webb   Southampton DNF    

3000m (Sun)

FINAL

1 Laura Brenton   Southampton 10:18.43    
2 Claire Arnold   Aldershot, Farnham & District 10:25.28    
3 Nicola Blandford W35 Southampton 10:41.06    

2000m Steeplechase (Sat)

No competition

100m Hurdles (Sat)

No Competition

400m Hurdles (Sun)

FINAL

1 Rachael Smith   Southampton 61.99    
2 Mandy Gault   City of Portsmouth 62.45    
3 Sophie Twinam   Channel Islands 64.95    
4 Maddie Cole   University of Portsmouth 68.22    
5 Claire Netley   City of Portsmouth 68.25    

3000m Walk (Sat)

FINAL

1 Verity Snook W40 Aldershot, Farnham & District 16:02.2 *manual  
2 Susan Davies W45 Aldershot, Farnham & District 18:14.3 *manual  
Guest Jane Angell W45 Aldershot, Farnham & District 21:20.8 *manual  
- Andrea Gaynor   Channel Islands DNF    

High Jump (Sat)

1 Isobel Pooley   Aldershot, Farnham & District 1.80    
2 Helen Barrett   City of Portsmouth 1.50    
3 Carol Iggleden W45 City of Portsmouth 1.30    

Pole Vault (Sun)

1 Carol Iggleden W45 City of Portsmouth 1.80    

Long Jump (Sun)

No competition

Triple Jump (Sat)

No competition

Shot (Sat)

1 Lottie Waldon-Day   Unattached 10.53    
2 Anna Stevens   Southampton 10.04    
3 Rachel Fraser W35 Aldershot, Farnham & District 6.85    

Discus (Sun)

1 Anna Stevens   Southampton 28.44    

Hammer (Sat)

1 Amy Church   Sutton & District 44.20    
2 Anna Stevens   Southampton 37.60    
3 Lynn Carey   City of Portsmouth 30.72    
4 Rachel Fraser W35 Aldershot, Farnham & District 29.94    

Javelin (Sun)

1 Sarah Ellis   Southampton 40.14    
2 Emma Broadey   Aldershot, Farnham & District 32.40