Saucony Hampshire Track & Field Championships 2012
12/13 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 13 Boys

100m (Sun)

FINAL (Wind: +3.3m/sec)

1 Alastair Chalmers   Guernsey Island 13.47    
2 Harrison Fry   Southampton 13.47    
3 Lynden Olowe   Southampton 13.71    
4 Jula Evans   Andover 13.73    
5 George Rosam   Southampton 13.89    
6 Sam Culverwell   Guernsey Island 14.23    
7 Blake Miller   Southampton 14.53    

200m (Sat)

Heat 1 (Wind: no gauge)

1 Alastair Chalmers   Guernsey Island 28.07 Q  
2 Harrison Fry   Southampton 28.11 Q  
3 Lynden Olowe   Southampton 28.15 Q  
4 Max Olivier   Winchester & District 29.28 q  
5 Jake Tucker   Basingstoke & Mid Hants 32.49    
6 Felix Yeats-Brown   Winchester & District 33.90    

Heat 2 (Wind: +0.6m/sec)

1 George Rosam   Southampton 28.98 Q  
2 Blake Miller   Southampton 30.25 Q  
3 Elliot Wright   Winchester & District 30.43 Q  
4 Henry Darlison   Winchester & District 31.26 q  
5 Seth Furniss   Southampton 32.91    

FINAL (Wind: -0.3m/sec)

1 Harrison Fry   Southampton 27.85    
2 Lynden Olowe   Southampton 28.03    
3 Alastair Chalmers   Guernsey Island 28.52    
4 George Rosam   Southampton 28.54    
5 Max Olivier   Winchester & District 29.52    
6 Elliot Wright   Winchester & District 30.98    
7 Henry Darlison   Winchester & District 31.05    
8 Blake Miller   Southampton 31.19    

800m (Sat/Sun)

Heat 1 (Sat)

1 Harry Richardson   Basingstoke & Mid Hants 2:27.83 Q  
2 Jack Leerson   Jersey Spartan 2:33.02 Q  
3 Harry Moore   City of Portsmouth 2:37.21 Q  
4 Lewis Reed   Andover 2:45.12 q  
5 Elliot Wright   Winchester & District 2:47.77 q  
6 Seth Furniss   Southampton 2:47.83    
- Sam Culverwell   Guernsey Island DNF    

Heat 2 (Sat)

1 Alex Rowe   Guernsey Island 2:36.38 Q  
2 Charlie Taylor   Isle of Wight 2:36.90 Q  
3 Blake Miller   Southampton 2:37.61 Q  
4 Henry Darlison   Winchester & District 2:48.32    
5 Lucas Lyne   Winchester & District 2:51.54    
6 Oliver Ruggles   Southampton 3:08.26    

FINAL (Sun)

1 Harry Richardson   Basingstoke & Mid Hants 2:25.40    
2 Jack Leerson   Jersey Spartan 2:26.20    
3 Alex Rowe   Guernsey Island 2:28.55    
4 Blake Miller   Southampton 2:33.54    
5 Harry Moore   City of Portsmouth 2:35.77    
6 Charlie Taylor   Isle of Wight 2:37.18    
- Elliot Wright   Winchester & District DNS    
- Lewis Reed   Andover DNS    

1500m (Sun)

FINAL

1 Sean Pocknee   Aldershot, Farnham & District 4:53.79    
2 Archie Ives   Winchester & District 4:58.46    
3 William Brown   Jersey Spartan 5:01.89    
4 Hugo Bisson   Guernsey Island 5:08.63    
5 Ollie Chambers   Winchester & District 5:11.01    
6 Jack Higgins   Southampton 5:14.36    
7 William Smith   Aldershot, Farnham & District 5:16.20    
- Louis Holt   Southampton DNF    

75m Hurdles (Sun)

FINAL (Wind: +4.7m/sec)

1 Alastair Chalmers   Guernsey Island 12.44    
2 George Rosam   Southampton 14.02    
3 Sam Culverwell   Guernsey Island 14.04    
4 Charles Livingston   Jersey Spartan 14.55    

2000m Walk (Sat)

FINAL

1 Chris Snook   Aldershot, Farnham & District 13:56.4 *manual  
Guest Alex Johnson   Aldershot, Farnham & District 13:56.3 *manual  

High Jump (Sun)

1 Alastair Chalmers   Guernsey Island 1.30    
2 Chris Snook   Aldershot, Farnham & District 1.20    

Pole Vault (Sun)

No competition

Long Jump (Sat)

1 Jula Evans   Andover 4.50 (+0.8)  
2 Pierre Livingston   Winchester & District 4.40 (+0.1)  
3 Max Olivier   Winchester & District 4.37 (+1.1)  
4 Harrison Fry   Southampton 4.31 (+0.2)  
5 Alastair Chalmers   Guernsey Island 4.27 (+0.5)  
6 George Rosam   Southampton 4.24 (+0.2)  
7 Blake Miller   Southampton 4.07 (+0.1)  
8 Sam Culverwell   Guernsey Island 3.90 (+0.8)  
9 Jack Higgins   Southampton 3.53 (+0.5)  
10 Charles Livingston   Jersey Spartan 3.46 (+0.4)  
11 Jake Tucker   Basingstoke & Mid Hants 3.33 (+0.4)  

Shot (Sun)

1 Adam Richards   Basingstoke & Mid Hants 7.56    
2 Marco Chiossone   Basingstoke & Mid Hants 6.93    

Discus (Sat)

1 Charles Livingston   Jersey Spartan 23.76    
2 Adam Richards   Basingstoke & Mid Hants 23.07    
3 Oliver Ruggles   Southampton 14.78    
4 Dylan Burrows   Aldershot, Farnham & District 13.59    

Javelin (Sat)

1 Jack Leerson   Jersey Spartan 31.55    
2 Dylan Burrows   Aldershot, Farnham & District 24.32    
3 Adam Richards   Basingstoke & Mid Hants 19.88    
4 Lewis Reed   Andover 18.59    
5 Jake Tucker   Basingstoke & Mid Hants 17.65    
6 Marco Chiossone   Basingstoke & Mid Hants 16.29    
7 Seth Furniss   Southampton 10.42