Saucony Hampshire Track & Field Championships 2013
25/26 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Women

100m (Sat)

FINAL (Wind: +0.6m/sec)

1 Teresa Roberts   Guernsey Island 12.98    
2 Libbie Nunn   Southampton 13.00    
3 Annie Brookes   Andover 13.21    
4 Hollie Fudge   City of Portsmouth 13.30    
5 Hannah Lesbirel   Guernsey Island 13.51    
6 Jessica Vines   Jersey Spartan 13.60    

200m (Sun)

FINAL (Wind: +0.8m/sec)

1 Hannah Lesbirel   Guernsey Island 27.03    
2 Libbie Nunn   Southampton 27.15    
3 Teresa Roberts   Guernsey Island 27.17    
4 Hollie Fudge   City of Portsmouth 27.19    
5 Zoe Carter   Southampton 27.46    
6 Jessica Vines   Jersey Spartan 28.73    

400m (Sat)

FINAL

1 Emily Jenkinson   Southampton 57.55    
2 Ellie Gennings   New Forest Junior 60.58    
3 Emma Le Conte   Channel Islands 61.86    
4 Hannah Lesbirel   Guernsey Island 66.78    

800m (Sun)

FINAL

1 Emily Jenkinson   Southampton 2:14.01    
2 Carla Plowden-Roberts   Aldershot, Farnham & District 2:22.04    
3 Jenny Helyar   Basingstoke & Mid Hants 2:23.21    
4 Grace Crumplin   Havant 2:37.71    
5 Jennifer Beckett   Lord Wandsworth College 2:41.26    

1500m (Sat)

FINAL

1 Carla Plowden-Roberts   Aldershot, Farnham & District 4:53.97    
2 Rebecca Howard   Aldershot, Farnham & District 4:55.95    
3 Frances Arnott   Southampton 5:20.24    

3000m (Sun)

FINAL

1 Rebecca Howard   Aldershot, Farnham & District 10:40.9 *manual  
2 Frances Arnott   Southampton 11:36.8 *manual  

2000m Steeplechase (Sat)

FINAL

1 Kirsten Burley   Havant 9:09.2 *manual  

100m Hurdles (Sat)

FINAL (Wind: +0.9m/sec)

1 Lauren Marlow   Andover 17.14    

400m Hurdles (Sun)

No competition

3000m Walk (Sat)

No competition

High Jump (Sat)

1 Emma Cowell   Southampton 1.76   CBP
2 Charlotte Skeggs   Isle of Wight 1.55    

Pole Vault (Sun)

1 Danielle Scott   Southampton 2.90    
2 Kelly Butler   Andover 1.60    

Long Jump (Sun)

1 Emma Cowell   Southampton 5.46 w(+2.3)  
2 Lauren Marlow   Andover 5.07 w(+3.2)  

Triple Jump (Sat)

1 Annie Brookes   Andover 9.71 (+0.6)  
2 Grace Crumplin   Havant 8.89 w(+2.5)  

Shot (Sat)

1 Shadine Duquemin   Shaftesbury Barnet Harriers 14.17   CBP
2 Fiona Brown   Southampton 11.63    
3 Laura Jones   Andover 7.57    

Discus (Sun)

1 Shadine Duquemin   Shaftesbury Barnet Harriers 49.11    

Hammer (Sat)

1 Sarah-Jane Anthony   Aldershot, Farnham & District 42.83    

Javelin (Sun)

1 Poppy Barker   Southampton 36.35    
2 Fiona Brown   Southampton 30.87    
3 Jenny Helyar   Basingstoke & Mid Hants 28.30    
4 Grace Crumplin   Havant 22.52