UKCAU Inter-Counties Athletics Championships 2013
24/25 August at Bedford International Athletics Stadium
Results - Men

Achilles Trophy (Division 1)

1Essex94.5
2Middlesex63
3Cambridgeshire41
4=Surrey38
4=Yorkshire38
6=Hampshire36
6=Hertfordshire36
8Sussex27
9=Bedfordshire22
9=Kent22
11Warwickshire15
12Staffordshire-

Middlesex/Surrey Trophy (Division 2)

1West District Scotland25
2Buckinghamshire22.5
3=Derbyshire18
3=Humberside18
5=Dorset13
5=East District Scotland13
5=Merseyside13
8Leicestershire & Rutland11
9=Cheshire8
9=Oxfordshire8
11=Gloucestershire-
11=Lancashire-

Rockingham Trophy (Division 3)

1Berkshire27.5
2Nottinghamshire22
3North Eastern Counties18.5
4Avon & Somerset13
5West Wales11
6=Devon8
6=Northern Ireland8
8Greater Manchester6
9South Wales4
10Norfolk1

Gemini Trophy (Men & Women's Aggregate)

1Essex146.5
2Middlesex114
3Yorkshire98.5
4Kent88
5Surrey87
6Hertfordshire73
7Berkshire68.5
8North Eastern Counties66.5
9=Hampshire66
9=Sussex66
11Cambridgeshire62
12Buckinghamshire40.5
13Warwickshire40
14Bedfordshire38
15West District Scotland35
16Nottinghamshire34.5
17Humberside31
18Avon & Somerset29
19East District Scotland28
20=Derbyshire24
20=Northern Ireland24
22Leicestershire & Rutland21
23=Dorset17
23=Merseyside17
25Lancashire16
26=Cheshire14
26=Greater Manchester14
26=South Wales14
26=West Wales14
30North Wales13
31Worcestershire10
32=Devon8
32=Oxfordshire8
32=Wiltshire8
35=North District Scotland7
35=Staffordshire7
37East Wales6
38Lincolnshire4
39Northamptonshire2
40=Norfolk1
40=Suffolk1
42=Cornwall-
42=Cumbria-
42=Gloucestershire-
42=Herefordshire-
42=Shropshire-

100 metres (24 August)

Heat 1 (Wind: +0.9m/sec)

1Greg Cackett Surrey10.34 Q
2Scott Bajere Avon & Somerset10.75 Q
3Demetric Nelson Yorkshire10.80  
4Adam Thomas Berkshire10.87  
5Jay Raradza Derbyshire10.94  
6Ryan Palmer Cambridgeshire10.96  
7Chris Hill South Wales10.99  
8Stephen Sumner Lancashire11.49  

Heat 2 (Wind: +0.9m/sec)

1Aidan Syers Surrey10.48 Q
2Andre Wright Kent10.65 Q
3Jordan Toth Yorkshire10.72 q
4Gareth Cunningham Berkshire10.75 q
5Darrell Elliott Bedfordshire10.84  
6Jake James Derbyshire10.88  
7Josh Allaway Hampshire/Guernsey Island11.16  
8Cameron Webb Hertfordshire11.25  

Heat 3 (Wind: +1.8m/sec)

1DJ Tobais Bedfordshire10.46 Q
2Leon Baptiste Middlesex10.48 Q
3Emmanuel Stephens Essex10.762 
4Lee Dollard Essex10.82  
5Isaiah Ademkimbi Oxfordshire10.91  
6Harvey Byrne Sussex10.95  
7Myles RichardsonU17Hampshire/Basingstoke & Mid Hants10.97  

FINAL (Wind: +1.2m/sec)

1Greg Cackett Surrey10.2710 
2Aidan Syers Surrey10.38  
3Leon Baptiste Middlesex10.528 
4DJ Tobais Bedfordshire10.527 
5Andre Wright Kent10.706 
6Scott Bajere Avon & Somerset10.735 
7Gareth Cunningham Berkshire10.734 
8Jordan Toth Yorkshire10.793 

200 metres (25 August)

Heat 1 (Wind: -0.4m/sec)

1Chris Clarke Buckinghamshire20.25 Q CBP
2Jake James Derbyshire21.36 Q
3Richard Buck Yorkshire21.671 
4Kyron Williams Middlesex21.67  
5Demetric Nelson Yorkshire21.70  
6Jay Raradza Derbyshire21.82  
7Ethan Metcalfe Bedfordshire22.40  

Heat 2 (Wind: -1.6m/sec)

1Greg Cackett Surrey21.11 Q
2Ben Snaith Cambridgeshire21.61 Q
3David Gain Oxfordshire21.65  
4Omololu Abiodun Essex21.84  
5Gareth Cunningham Berkshire22.10  
6Sam Peters Devon22.14  
7Michael Neville Berkshire22.53  

Heat 3 (Wind: -0.7m/sec)

1Jordan Kirby-Polidore Essex21.03 Q
2Dwayne Cowan Surrey21.15 Q
3Antonio Infantino Hertfordshire21.20 q
4Kyle Ennis Oxfordshire21.42 q
5Gabriel Odujobi Middlesex21.462 
6Curtis Woods Northern Ireland22.12  
7Elliott Copperwhite Hertfordshire22.36  

FINAL (Wind: -1.3m/sec)

1Chris Clarke Buckinghamshire20.2210CBP
2Greg Cackett Surrey20.838 
3Jordan Kirby-Polidore Essex20.887 
4Antonio Infantino Hertfordshire21.046 
5Ben Snaith Cambridgeshire21.075 
6Dwayne Cowan Surrey21.08  
7Jake James Derbyshire21.404 
8Kyle Ennis Oxfordshire21.563 

400 metres (24 August)

Heat 1

1Richard Strachan Yorkshire47.73 Q
2Joe Reid Lancashire48.35 Q
3Michael J Edwards Hertfordshire48.52 q
4Christian Byron Warwickshire48.702 
5Lloyd King Middlesex49.23  
6Jason Conchie Lancashire50.25  
7Lee Mahon Middlesex52.76  

Heat 2

1Richard Buck Yorkshire48.00 Q
2Farren Morgan Kent48.59 Q
3Paul Goodall Norfolk48.811 
4Tim Kuria Surrey49.091 
5Lolu Oluwole-Ojo Surrey49.30  
6Scott Parsons Bedfordshire50.32  
7Craig Cox Sussex51.86  

Heat 3

1Kris Robertson West District Scotland47.31 Q
2Tom Druce Hampshire/Channel Islands47.50 Q
3Greg Louden East District Scotland47.63 q
4Pat Swan East District Scotland48.53  
5Adam McComb Northern Ireland48.851 
6Dan Dell South Wales49.101 
7Sean Watson West District Scotland49.33  
8Darrellon Holding Hampshire/Nene Valley50.94  

FINAL

1Richard Buck Yorkshire46.7510 
2Tom Druce Hampshire/Channel Islands47.178 
3Kris Robertson West District Scotland47.377 
4Greg Louden East District Scotland48.256 
5Farren Morgan Kent49.035 
6Michael J Edwards Hertfordshire49.194 
7Joe Reid Lancashire49.523 
-Richard Strachan YorkshireDNS  

800m (24 August)

1Rob Needham Nottinghamshire1:53.1110 
2Jonathan Monk Leicestershire & Rutland1:53.628 
3Thomas Syckelmoore Hampshire/Basingstoke & Mid Hants1:53.817 
4Mark Woodley Essex1:54.256 
5Chad Lambert Buckinghamshire1:54.425 
6Thomas McKellar Hampshire/Basingstoke & Mid Hants1:54.89  
7Dan Gurton Buckinghamshire1:56.41  
8Hugo Fleming Surrey1:56.774 
9Shaka Palmer Middlesex1:57.323 
-Dan Stepney SussexDNS  

1 mile (25 August)

1Dan Stepney Sussex4:14.2610 
2James Lambswood Humberside4:14.708 
3Danny Monney Northern Ireland4:15.157 
4Tom Heslop Middlesex4:22.576 
5Tom Frith Essex4:27.135 
6Patrick Taylor Buckinghamshire4:30.734 
7Kieran Wood Cambridgeshire4:32.023 
8Ben Sutherland Buckinghamshire4:42.74  

5000 metres (25 August)

1Mohamud Aadan Middlesex14:34.0910 
2Paul Martelletti Middlesex14:36.90  
3Tom Merson Devon14:39.718 
4Dan Garbutt North Eastern Counties14:51.817 
5Dean Lacey Kent15:12.316 
6Josh Guilmant Sussex15:13.745 
7Jamie Ashton Hampshire/Aldershot, Farnham & District15:38.564 
-Robert LeachU20Hampshire/Winchester & DistrictDNF  

3000m Steeplechase (24 August)

1Glen Watts Cambridgeshire9:10.7010 
2Ryan McKinlay Middlesex9:22.458 
3Dan Owen Gloucestershire9:22.797 
4Dan Thorne Berkshire9:34.496 
5William Mycroft Cambridgeshire9:41.11  
6Rob Warner Essex9:44.345 
7Tom Collins Kent9:56.634 

110m Hurdles (24 August)

Heat 1 (Wind: +1.2m/sec)

1Julian Ortiz Avon & Somerset14.20 Q
2Chris Wakeford Sussex14.63 Q
3David Feeney Derbyshire14.74 Q
4Ashley Wilson Middlesex14.88 q
5Pat Barrett Hertfordshire15.332 
6Michael Copeland Derbyshire15.52  

Heat 2 (Wind: +1.9m/sec)

1Gianni Frankis Essex13.61 Q CBP
2Gabriel Odujobi Middlesex14.62 Q
3Ashley Johnson Oxfordshire14.77 Q
4Joe Yarde Surrey14.87 q
5Thomas Riley Lancashire16.26  

FINAL (Wind: +2.7m/sec)

1Gianni Frankis Essex13.5710CBP
2Julian Ortiz Avon & Somerset14.228 
3David Feeney Derbyshire14.397 
4Gabriel Odujobi Middlesex14.406 
5Chris Wakeford Sussex14.675 
6Ashley Wilson Middlesex14.92  
7Joe Yarde Surrey15.094 
8Ashley Johnson Oxfordshire15.363 

400m Hurdles (25 August)

Heat 1

1David Martin West District Scotland52.01 Q
2Chris Wakeford Sussex52.50 Q
3Jonathan Lodowski Oxfordshire53.552 
4Aiden Davies Yorkshire54.441 
5Pat Barrett Hertfordshire54.46  
6Chris Marshall Norfolk58.22  

Heat 2

1Sam Plumb Berkshire53.39 Q
2Sean Reidy Cambridgeshire53.95 Q
3Craig Morten Kent53.961 
4Tom Moakes Nottinghamshire54.661 
5Jean-Charles Roghi Middlesex57.24  
-Lennox Thompson EssexDQ  

Heat 3

1Ben Sumner Hertfordshire50.90 Q
2Thomas Burton Leicestershire & Rutland51.043Q
3Andrew Faulkner Dorset53.18 q
4Connor Henderson West District Scotland53.29 q
5Gareth Morris Kent54.34  
6Peter Benedickter Bedfordshire60.10  

FINAL

1Ben Sumner Hertfordshire51.9710 
2David Martin West District Scotland52.188 
3Chris Wakeford Sussex52.407 
4Connor Henderson West District Scotland53.43  
5Sean Reidy Cambridgeshire54.016 
6Andrew Faulkner Dorset55.105 
7Sam Plumb Berkshire55.224 
-Thomas Burton Leicestershire & RutlandDNS  

High Jump (24 August)

1Simon Phelan Warwickshire2.0510 
2Scott Johnson Bedfordshire2.008 
3=Bradley Armorgie Essex1.956.5 
3=Patrick O'Connor North Eastern Counties1.956.5 
5William Grimsey Middlesex1.905 
6Kashif Jones Essex1.90  
7=Paul Neale Berkshire1.853.5 
7=Russell Waterson Buckinghamshire1.853.5 

Pole Vault (24 August)

1Daniel Gardner Hertfordshire4.9510 
2Liam Yarwood Essex4.358 
3Chris MillsM35Hampshire/Windsor, Slough, Eton & Hounslow4.357 
4Samuel Bass-CooperU20Hampshire/Southampton4.15  
4Emyr Jones West Wales4.156 
6Mitch Etheridge Essex4.15  
-Jack Phipps SurreyDNS  

Long Jump (25 August)

1JJ Jegede Essex7.4610(-1.5)
2Bradley Pickup Dorset7.368(-0.4)
3Allan Hamilton East District Scotland7.197(-1.1)
4Adam Nash Dorset6.82 (+2.6)
5Daniel Bramble Middlesex6.786(-1.0)
6Paul Ogun Surrey6.635(-0.2)
7Daniel Gardner Hertfordshire6.414(-1.8)
8Ogo Anochirionye Middlesex6.30 (-0.6)

Triple Jump (24 August)

1Jonathan Sawyers Berkshire15.0110(+1.8)
2Lawrence Fanutza-Davis Essex14.638(+1.4)
3Jason Richard-Thompson Middlesex13.927(+1.0)

Shot (24 August)

1Greg Beard Yorkshire18.2510 
2Anthony Oshodi Essex16.408 
3Scott Lincoln Yorkshire15.94  
4Daniel Brunt Derbyshire13.697 
5Jack Bolton Hampshire/Basingstoke & Mid Hants13.536 
6Jonathan Edwards Cambridgeshire13.515 
7Martin Tinkler Cambridgeshire12.35  
8Damien Larrington Bedfordshire12.264 

Discus (24 August)

1Angus McInroy West District Scotland52.0310 
2Jonathan Edwards Cambridgeshire51.408 
3Christopher Linque Essex47.097 
4Greg Beard Yorkshire46.256 
5Alan Toward North Eastern Counties44.555 
6Alex Hill-KingU20Hampshire/Winchester & District40.604 
7Damien Larrington Bedfordshire38.663 
8David Burrell Bedfordshire34.53  

Hammer (25 August)

1James Bedford Humberside70.5510 
2Michael Bomba Merseyside68.018 
3Chris Shorthouse Nottinghamshire67.687 
4Mike Floyd Greater Manchester67.116 
5Matthew Richards West Wales64.585 
6Jonathan Edwards Cambridgeshire59.674 
7Craig Murch Warwickshire59.653 
8Peter Clarke Essex51.632 
9Tom Parker Kent51.13  
10Adam Reynolds Merseyside50.40  
11Jason Robinson Derbyshire43.54  
12David Norris MiddlesexNDR  

Javelin (25 August)

1Bonne Buwembo Essex65.0210 
2David McKay Cheshire63.548 
3Jordan Carter Yorkshire60.217 
4Gavin Johnson-Assoon Surrey59.876 
5Ben Fisher Merseyside58.975 
6Greg Millar Nottinghamshire58.474 
7Dave Sketchley Essex57.80  
8Ryan Leonard South Wales56.543 
9Allandre Johnson Middlesex52.022 
10Jamie Broadey Hampshire/Aldershot, Farnham & District51.78  
11Jack Swain Bedfordshire51.76  
12Craig Lacey Kent51.17  
13Alex Ingham Bedfordshire48.38