Saucony Hampshire Track & Field Championships 2014
24/25 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Men

100m (Sun)

FINAL (Wind: +0.8m/sec)

1 Myles Richardson   Basingstoke & Mid Hants 11.09    
2 Matthew Chant   Andover 11.10    
3 Sam Adams   Winchester & District 11.20    
4 Tyler Emmanuel   Southampton 11.63    
5 Leslie Parkes   Havant 11.80    
6 Jamie Jupp   Southampton 12.17    
7 Toby Ragg   New Forest Runners 12.47    
8 Jack Smith   City of Portsmouth 12.73    

200m (Sat)

FINAL (Wind: -2.7m/sec)

1 Myles Richardson   Basingstoke & Mid Hants 22.61    
2 Tyler Emmanuel   Southampton 22.97    
3 Harrison Pocock   City of Portsmouth 23.13    
4 Callum Trebert   Guernsey Island 24.95    
5 Jack Smith   City of Portsmouth 26.07    
- Jason Amartey   Southampton DNF    

400m (Sun)

FINAL

1 Scott Barker   Winchester & District 49.31    
2 Harrison Pocock   City of Portsmouth 50.04    
3 Sam Wallbridge   Guernsey Island 50.55    
4 Luca Chiossone   Basingstoke & Mid Hants 50.72    
5 Jack Messenger   Winchester & District 51.35    
6 Alexander Ruggles   Southampton 52.69    
7 Ibegbunam Badipe   Southampton 54.35    

800m (Sat)

FINAL

1 Stuart McCallum   Winchester & District 1:53.16    
2 Luca Chiossone   Basingstoke & Mid Hants 1:56.72    
3 Daniel Robinson   Jersey Spartan 1:58.60    
4 Ben Watson   Aldershot, Farnham & District 1:59.07    
5 Rory Bevis   City of Portsmouth 2:03.86    
6 Calum Upton   Winchester & District 2:07.61    

1500m (Sun)

FINAL

1 Stuart McCallum   Winchester & District 3:55.04    
2 Richard Allen   Aldershot, Farnham & District 3:56.56    
3 Ben Watson   Aldershot, Farnham & District 3:58.95    
4 Brendan O'Connor   Basingstoke & Mid Hants 4:00.39    
5 Niall Holt   Southampton 4:06.66    
6 Lucas Clements   Southampton 4:09.01    
7 Matthew Smith   City of Portsmouth 4:11.33    
8 Thomas MacSwayne   City of Portsmouth 4:16.56    
9 Matthew Arnold   Aldershot, Farnham & District 4:17.73    
10 Rory Bevis   City of Portsmouth 4:18.47    
11 Finlay Wright   Jersey Spartan 4:22.35    
12 Alex Prinsep   Southampton 4:47.95    
13 Oliver White   City of Portsmouth 5:04.53    

3000m (Sat)

FINAL

1 Matthew Arnold   Aldershot, Farnham & District 9:12.89    
2 Thomas MacSwayne   City of Portsmouth 9:20.60    
3 Matthew Smith   City of Portsmouth 9:23.91    
4 Abdi Mahamed   Southampton 9:25.39    
5 Finlay Wright   Jersey Spartan 9:43.89    
6 Oliver White   City of Portsmouth 11:12.53    

2000m Steeplechase (Sun)

FINAL

1 Calum Upton   Winchester & District 6:33.07    
2 Tom Cully   Southampton 7:10.64    

110m Hurdles (Sun)

FINAL (Wind: +1.3m/sec)

1 Stanley Livingston   Channel Islands 15.81    
2 Jonah Dykes   Winchester & District 16.40    

400m Hurdles (Sat)

FINAL

1 Stanley Livingston   Channel Islands 54.03    
2 Sam Wallbridge   Guernsey Island 56.22    
3 Jack Messenger   Winchester & District 57.31    
4 Tobin Hatton-Brown   Basingstoke & Mid Hants 57.66    

3000m Walk (Sat)

No competition

High Jump (Sun)

1 Rory Farrell   Southampton 1.85    
2 Josh Baker   Winchester & District 1.80    

Pole Vault (Sat)

1 Charlie Maw   Winchester & District 4.10    
2 Tom Farres   City of Portsmouth 3.90    

Long Jump (Sat)

1 Sam Adams   Winchester & District 7.29 nwm CBP
2 Stuart Parker   Basingstoke & Mid Hants 6.51 nwm  
3 Rory Farrell   Southampton 6.11 nwm  

Triple Jump (Sun)

1 Tawanda Murape   Bournemouth 13.42 +1.1  
2 Stuart Parker   Basingstoke & Mid Hants 13.19 +0.7  
3 Rory Farrell   Southampton 11.46 +2.0  

Shot (Sun)

1 Alex Hill-King   Winchester & District 13.89    
2 Rory Farrell   Southampton 11.15    

Discus (Sat)

1 Andrew Mead-Briggs   Winchester & District 45.19    
2 Alex Hill-King   Winchester & District 42.03    
3 Rory Farrell   Southampton 36.01    

Hammer (Sun)

1 Leslie Parkes   Havant 53.47    
2 Alex Hill-King   Winchester & District 43.11    

Javelin (Sat)

1 Tobin Hatton-Brown   Basingstoke & Mid Hants 44.44    
2 Rory Farrell   Southampton 33.94