Saucony Hampshire Track & Field Championships 2014
24/25 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Women

100m (Sat)

FINAL (Wind: +1.0m/sec)

1 Libbie Nunn   Southampton 12.77    
2 Annie Brookes   Andover 12.92    
3 Hollie Fudge   City of Portsmouth 13.01    
4 Georgina Darnell   Aldershot, Farnham & District 13.34    
5 Jess Gill   New Forest Runners 16.14    

200m (Sun)

FINAL (Wind: +0.7m/sec)

1 Emily Jenkinson   Southampton 26.83    
2 Libbie Nunn   Southampton 27.13    
3 Gemma Finch   Basingstoke & Mid Hants 27.23    
4 Hannah Lesbirel   Guernsey Island 27.55    
5 Rosie Hill   Channel Islands 27.68    
6 Georgina Darnell   Aldershot, Farnham & District 28.28    
7 Hollie Fudge   City of Portsmouth 28.63    

400m (Sat)

FINAL

1 Emily Jenkinson   Southampton 57.60    
2 Ellie Gennings   New Forest Junior 59.62    
3 Jess Gill   New Forest Runners 72.84    

800m (Sun)

FINAL

1 Emily Jenkinson   Southampton 2:15.93    
2 Carla Plowden-Roberts   Aldershot, Farnham & District 2:21.93    
3 Caitlin Stewart   Southampton 2:23.72    
4 Alice Rorke   Havant 2:24.24    
5 Jess Gill   New Forest Runners 2:41.69    

1500m (Sat)

FINAL

1 Carla Plowden-Roberts   Aldershot, Farnham & District 4:59.60    
2 Freya Davis   Basingstoke & Mid Hants 5:06.85    
3 Caitlin Stewart   Southampton 5:12.65    
4 Megan Gildea   Aldershot, Farnham & District 5:17.01    
5 Lucy Simmonds   Southampton University 6:05.00    

3000m (Sun)

FINAL

1 Gemma Wildash   Basingstoke & Mid Hants 11:25.10    
2 Helen Jones   Southampton 11:34.68    
3 Frances Arnott   Southampton 12:02.21    

2000m Steeplechase (Sat)

FINAL

1 Gemma Wildash   Basingstoke & Mid Hants 8:01.64   CBP
2 Helen Jones   Southampton 8:13.29    
3 Georgina Lavery   Havant 8:26.70    
- Kirsten Burley   Havant DNF    

100m Hurdles (Sat)

FINAL (Wind: +1.2m/sec)

1 Gemma Finch   Basingstoke & Mid Hants 15.60    
2 Rosie Hill   Channel Islands 17.74    

400m Hurdles (Sun)

FINAL

1 Emily Lewis   Winchester & District 73.34    

3000m Walk (Sat)

No competition

High Jump (Sat)

1 Gemma Finch   Basingstoke & Mid Hants 1.63    
2 Charlotte Skeggs   Isle of Wight 1.50    

Pole Vault (Sun)

1 Amber Try   Windsor, Slough, Eton & Hounslow 3.41   CBP
2 Danielle Scott   Southampton 2.90    
3 Kelly Butler   Andover 2.20    

Long Jump (Sun)

1 Gemma Finch   Basingstoke & Mid Hants 5.09 -2.2  
2 Rosie Hill   Channel Islands 4.92 -0.9  
3 Fiona Brown   Winchester & District 4.73 -0.7  
4 Hannah Le Tissier   Guernsey Island 4.46 +1.7  
5 Chloe Powell   Guernsey Island 4.05 +0.8  

Triple Jump (Sat)

1 Fiona Brown   Winchester & District 10.82 -0.0  
2 Rosie Hill   Channel Islands 10.48 +0.2  
3 Annie Brookes   Andover 10.13 -0.1  
4 Hannah Le Tissier   Guernsey Island 9.85 +0.0  

Shot (Sat)

1 Fiona Brown   Winchester & District 11.28    
2 Mia Appleby   Channel Islands 9.52    
3 Wallis Canning   Isle of Wight 7.73    
4 Chloe Powell   Guernsey Island 5.95    

Discus (Sun)

1 Helen Jones   Southampton 20.55    

Hammer (Sat)

1 Rosie Castle   City of Portsmouth 35.19    
2 Wallis Canning   Isle of Wight 34.45    

Javelin (Sun)

1 Jordan Campbell   Southampton 38.15    
2 Leanne Davies   Aldershot, Farnham & District 35.71    
3 Alexandra Higgins   Guernsey Island 33.31    
4 Fiona Brown   Winchester & District 30.39    
5 Mia Appleby   Channel Islands 28.12