Hampshire Athletics Track & Field Championships 2015
23/24 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Senior Women

100m (Sat)

Heat 1 (Wind: +0.3m/sec)

1 Abi Davies   Southampton 12.87 Q  
2 Doyin Aderinto   Portsmouth University 12.90 Q  
3 Alice Reynolds   Havant 12.96 Q  
4 Katrina Lindsay   Jersey Spartan 12.97 q  
5 Sue Van Vuuren W45 Winchester & District 14.20    

Heat 2 (Wind: +1.1m/sec)

1 Emily Fry   Southampton 12.74 Q  
2 Derin Aderinto   Portsmouth University 13.03 Q  
3 Hollie Fudge   City of Portsmouth 13.06 Q  
4 Helen Butler-Day   Jersey Spartan 13.32 q  
5 Sam Vaile   City of Portsmouth 13.33    
6 Kathryn Miles W40 Winchester & District 13.83    

FINAL (Wind: +1.9m/sec)

1 Emily Fry   Southampton 12.60    
2 Doyin Aderinto   Portsmouth University 12.75    
3 Abi Davies   Southampton 12.81    
4 Katrina Lindsay   Jersey Spartan 12.92    
5 Alice Reynolds   Havant 12.94    
6 Derin Aderinto   Portsmouth University 13.11    
7 Hollie Fudge   City of Portsmouth 13.22    
8 Helen Butler-Day   Jersey Spartan 13.43    

200m (Sun)

FINAL (Wind: +1.5m/sec)

1 Michaela Ginger   Winchester & District 25.87    
2 Katrina Lindsay   Jersey Spartan 26.41    
3 Alice Reynolds   Havant 26.57    
4 Chrisy Parsons   Unattached 26.95    
5 Hollie Fudge   City of Portsmouth 28.34    
6 Tracy Bezance W50 Eastern Veterans 28.44    
7 Elly Henderson   Winchester & District 28.91    

400m (Sat)

FINAL

1 Corin Bearpark   Havant 58.74    
2 Helen Butler-Day   Jersey Spartan 61.99    
3 Tracy Bezance W50 Eastern Veterans 64.57    
4 Elly Henderson   Winchester & District 67.48    

800m (Sun)

FINAL

1 Corin Bearpark   Havant 2:16.67    
2 Rebecca Sleap   Basingstoke & Mid Hants 2:21.69    
3 Laura Connolly   Southampton 2:33.72    

1500m (Sat)

FINAL

1 Rebecca Sleap   Basingstoke & Mid Hants 4:55.62    
2 Rachel Evans   Southampton 5:16.91    

3000m (Sun)

FINAL

1 Hannah Howard   Eastleigh RC 10:28.44    

2000m Steeplechase (Sat)

FINAL

1 Grace Crumplin   Havant 9:04.62    
guest Emma Macready   Worthing Harriers 6:45.37    

100m Hurdles (Sat)

FINAL (Wind: -0.9m/sec)

1 Claire Lidster   Channel Islands 16.13    
2 Kamela Monks   Jersey Spartan 16.28    
3 Sam Vaile   City of Portsmouth 17.48    

400m Hurdles (Sun)

FINAL

1 Claire Lidster   Channel Islands 66.70    

3000m Walk (Sat)

FINAL

1 Sue Davies W50 Aldershot, Farnham & District 19:26.4 *manual  

High Jump (Sat)

1 Isobel Pooley   Aldershot, Farnham & District 1.90   CBP
2 Chrisy Parsons   Unattached 1.60    
3 Rebecca Holden   Havant 1.40    
4 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 1.35    
5 Charmaine Johnson W50 Epsom & Ewell Harriers 1.30    

Pole Vault (Sun)

1 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 2.40    

Long Jump (Sun)

No competition

Triple Jump (Sat)

1 Kamela Monks   Jersey Spartan 10.85 +0.0  

Shot (Sat)

1 Rosalind Stansbury W40 City of Portsmouth 10.29    
2 Chrisy Parsons   Unattached 9.99    
3 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 9.27    

Discus (Sun)

1 Catarina Hallden W45 Jersey Spartan 27.54    
2 Claudia Cubbage W40 City of Portsmouth 25.31    

Hammer (Sat)

1 Amy Church   Isle of Wight 47.41    
2 Rosalind Stansbury W40 City of Portsmouth 34.37    
3 Kelly Andrews   Havant 32.96    
4 Catarina Hallden W45 Jersey Spartan 30.53    

Javelin (Sun)

1 Emma Broadey   Aldershot, Farnham & District 30.03    
2 Grace Crumplin   Havant 22.58