ESAA National Cross-Country Championships 2016
5 March at Wollaton Park, Nottingham
Girls

Senior Girls - Foyston Trophy (individual Hampshire performances)

49Hannah Knapton(Winchester & District AC)17:56
55Hannah Froud(New Forest Runners)18:00
61Charlotte Dannatt(Camberley & District AC)18:08
86Katie Rowe*(Guernsey Island AAC/Channel Islands Schools)18:28
112Anna Sharp(Southampton AC)18:43
114Lucy Wildash(Basingstoke & Mid Hants AC)18:44
121Alana Spiers(Southampton AC)18:49
156Holly Collier(New Forest Runners)19:22
167Evie Grice(Aldershot, Farnham & District AC)19:28

(307 runners finished)   * Channel Islands athlete (not in Hampshire & Vectis team)

Senior Girls' Teams

    1st 2nd 3rd 4th 5th 6th (7th) (8th) Total
1Kent121640111135(148)(227)305
2Surrey3203575100123(125)(149)356
3West Yorkshire***142466739199(116)(131)367
4Cambridgeshire10465278105109(220)(244)400
5Essex13545860101139(176)(191)425
6Berkshire25426389118120(138)(185)457
7Middlesex23278388133147(221) 501
8Leicestershire & Rutland41730103158195(239)(245)507
9Dorset6337476146173(214)(216)508
10Hampshire and Vectis495561112114121(156)(167)512
-Channel Islands86        

(37 teams completed)   *** H Witham Trophy - team with highest placed 8th runner (not including first team)

Intermediate Girls - Leicester Trophy (individual Hampshire performances)

1Josie Czura(City of Portsmouth AC)12:56
10Lucy Pygott(Aldershot, Farnham & District AC)13:18
12Maddie Deadman(Basingstoke & Mid Hants AC)13:25
60Maisie Grice(Aldershot, Farnham & District AC)14:12
61Hannah Barnard(Bracknell AC)14:12
63Stacey Burrows(Aldershot, Farnham & District AC)14:14
70Rebecca Bullock(Basingstoke & Mid Hants AC)14:16
135Elizabeth Hedley(City of Portsmouth AC)14:46
281Fran Bown*(Guernsey Island AAC/Channel Islands Schools)15:43

(343 runners finished)  * Channel Islands athlete (not in Hampshire & Vectis team)

Intermediate Girls' Teams

    1st 2nd 3rd 4th 5th 6th (7th) (8th) Total
1Kent2411213036(72)(84)104
2Hampshire and Vectis11012606163(70)(135)207
3London***53435424394(102)(104)253
4Surrey92552577175(118)(167)289
5Berkshire337447781106(163)(202)348
6Essex718458799109(116)(297)365
7Merseyside839476680141(171)(206)381
8South Yorkshire13222496127133(194)(223)415
9Avon641107112132149(182)(215)547
10Nottinghamshire176497117123130(275)(322)548
-Channel Islands281        

(44 teams completed)   *** R Brown Trophy - team with highest placed 8th runner (not including first team)

Junior Girls - Rochdale Trophy (individual Hampshire performances)

14Ellie Farrow(Havant AC)13:10
27Nicole Ainsworth(City of Portsmouth AC)13:21
40Tallulah Jeffes(Winchester & District AC)13:29
48Isabel Richardson(Southampton AC)13:35
120Saffron Moore(City of Portsmouth AC)13:58
123Phoebe Moriarty-Palios(Southampton AC)13:59
181Alice Garner(Aldershot, Farnham & District AC)14:20
241Charlotte Parsons(Aldershot, Farnham & District AC)14:39

(339 runners finished)

Junior Girls' Teams

    1st 2nd 3rd 4th 5th 6th (7th) (8th) Total
1Surrey51529323463(121)(130)178
2Derbyshire712578485100(161) 345
3Norfolk1136425291116(131)(191)348
4Leicestershire & Rutland***1044516186112(113)(127)364
5Hampshire and Vectis14274048120123(181)(241)372
6South Yorkshire6263033138197(216)(242)430
7Kent17194165125167(169)(220)434
8Berkshire28378098105111(166)(245)459
9London23475393119147(237) 482
10Avon21317278156180(230)(260)538

(44 teams completed)   *** Stedman Trophy - team with highest placed 8th runner (not including first team)

Girls' Aggregate - Lancashire Trophy

1Surrey823
2Kent843
3Hampshire and Vectis1091
4Essex1405
5London1640
6Merseyside1707
7Greater Manchester1871
8Sussex2131
9Middlesex2243
10West Yorkshire2289
11West Midlands2698
12Hertfordshire2978
13Lancashire3300