Hampshire Athletics Grand Prix 2016
20 July at Basingstoke
100 metres

Under 13 Boys

Race 1 (Wind: +2.0m/sec)

1 Elliott Evans   City of Portsmouth 13.1*  
2 Edward Mobbs   Basingstoke & Mid Hants 13.9* PB
3 Billy Goodridge   City of Portsmouth 14.0* PB
4 Alex Lakeland   Basingstoke & Mid Hants 14.6*  

Race 2 (Wind: +3.9m/sec)

1 Joshua Bond   Basingstoke & Mid Hants 13.99 PB
2 Lewis Drake   Southampton 14.10 PB
3 Louis Browning   Winchester & District 14.73  
4 Jonathan Bennett   City of Portsmouth 15.06 PB
5 Sonny Tucker   Basingstoke & Mid Hants 15.07 PB
6= Barnaby Courage   Basingstoke & Mid Hants 15.12  
6= Adam Bonner   Basingstoke & Mid Hants 15.12 PB

Under 13 Girls

Race 1 (Wind: +2.4m/sec)

1 Emily Eades-Scott   Southampton 13.15 PB
2 Iona Irvine   Basingstoke & Mid Hants 13.26 PB
3 Tabitha Proudley   Southampton 13.52  
4 Ayomide Cole   Basingstoke & Mid Hants 13.66  
5 Ella-May Sprake   City of Portsmouth 13.83  
6 Grace Colmer   Southampton 14.22  

Race 2 (Wind: +2.5m/sec)

1 Leah Perkins   Basingstoke & Mid Hants 14.49  
2 Polly Heather   City of Portsmouth 14.68  
3 Maya Kendell   City of Portsmouth 14.70  
4 Rosie Cripps   Basingstoke & Mid Hants 15.16 PB

Under 15 Boys

Race 1 (Wind: +2.2m/sec)

1 Ben Pattison   Basingstoke & Mid Hants 11.65 PB
2 Finley Ryves   Southampton 11.79 PB
3 Kai Ruffle   Basingstoke & Mid Hants 12.03 PB
4 Jake Watts   Basingstoke & Mid Hants 12.20  

Race 2 (Wind: +0.6m/sec)

1 Jack McDonald   Southampton 12.46 PB
2 Charlie Brown   Winchester & District 12.72 PB
3 Kai Henderson   Andover 13.32 PB
4 Oliver Thatcher   Southampton 13.85  

Under 15 Girls

Race 1 (Wind: no reading)

1 Erin Hamill   Basingstoke & Mid Hants 13.0* PB
2 Amanda Rees-Frometa   Havant 13.1* PB
3 Yasmin Grosvenor   Bracknell 13.2*  
4 Erin Whiteman   Basingstoke & Mid Hants 13.4* PB
5 Jasmyn Allen   Southampton 13.5*  

Race 2 (Wind: -0.1m/sec)

1 Robyn Hill   Basingstoke & Mid Hants 13.65 PB
2 Emma Hunter   Southampton 13.76  
3 Macy Barrett   Basingstoke & Mid Hants 13.77 PB
4 Ellie Livingstone   Winchester & District 13.85  
5 Gina Pethen   Winchester & District 14.11  
6 Charlie Brill   Basingstoke & Mid Hants 14.15  
7 Emily Plomer   Southampton 14.63  

Under 17 Men

Race 1 (Wind: +3.6m/sec)

1 Malachi Gair   Basingstoke & Mid Hants 11.84  
2 Kanya Mtshweni   Winchester & District 11.84  
3 Toby Cathersides   Basingstoke & Mid Hants 12.03 PB
4 Daniel Thomas   Winchester & District 12.26  

Race 2 (Wind: +2.9m/sec)

1 Kieran Short   Marlborough & District Junior 12.09  
2 Will Westmacott   Andover 12.09  
3 David Howorth   City of Portsmouth 12.96  

Under 17 Women

Race 1 (Wind: +3.5m/sec)

1 Darcie Henderson   Andover 12.49  
2 Abigail Dennison   Winchester & District 12.54 PB
3 Lydia Sommers   Basingstoke & Mid Hants 12.59 PB
4 Bobbie Davies   City of Portsmouth 13.13  

Race 2 (Wind: +1.0m/sec)

1 Jasmine Meacock   Winchester & District 13.25 PB
2 Holly Whitter   Isle of Wight 13.62  
3 Tanya Grosvenor   Bracknell 13.66 PB
4 Molly Wood   Andover 13.84  

Senior/Under 20 Men

Race 1 (Wind: +2.3m/sec)

1 Jason Amartey SM Southampton 11.15  
2 Josh Willock SM Reading 11.43  
3 Calum Bressington SM Southampton 11.63  
4 Michael Forbes SM Newbury 11.71  
5 Charlie Marsh SM Basingstoke & Mid Hants 12.03  
- Ibrahim Turay SM Reading DQ  

Race 2 (Wind: +2.8m/sec)

1 Jack Davies U20M Bournemouth 11.45 PB
2 Jonty Davison U20M Basingstoke & Mid Hants 11.49 PB
3 Richard Beak SM Woking 11.65 PB
4 Ryan Markham SM Bournemouth 11.66 PB
5 Harinder Singh SM Southampton 11.74 PB
6 Steve Beak M50 Woking 12.31  
7 George Obed SM Winchester & District 12.56  

Race 3 (Wind: +0.8m/sec)

1 Tom Knight U20M Aldershot, Farnham & District 11.76  
2 Stephen Pethen M45 Winchester & District 13.34  
3 Graham Kent M65 Basingstoke & Mid Hants 15.61  

Senior/Under 20 Women

Race 1 (Wind: +2.6m/sec)

1 Ellen Franklin SW Aldershot, Farnham & District 12.44 PB
2 Emily Fry SW Southampton 12.83  
3 Grace Jacobs U20W Aldershot, Farnham & District 13.08  
4 Elizabeth Butler-Clack U20W Andover 13.12  
5 Georgina Darnell U20W Aldershot, Farnham & District 13.20  

Race 2 (Wind: +3.2m/sec)

1 Kathryn Miles W40 Winchester & District 13.75  
2 Sue Van Vuuren W45 Winchester & District 14.06  
3 Michele Wakefield W50 Oxford City 14.38  
4 Ella Morgan U20W Winchester & District 14.39  
5 Rebecca Mulley W35 Southampton 14.64 PB
6 Ann Pocock W50 City of Portsmouth 16.14 PB