Saucony English National Cross-Country Championships
25 February 2017 at Wollaton Park, Nottingham
Men and Boys
including all athletes from Hampshire-affiliated clubs (not necessarily Hampshire qualified)

Senior Men (12K)

1Ben ConnorDerby39:35
2Alex TeutenSouthampton39:49
3Sam StablerOwls Leicester39:59
10Jonathan HayAldershot, Farnham & District40:28
20Jamie KnappSouthampton40:55
24Jack RoweAldershot, Farnham & District41:02
100Matthew ArnoldAldershot, Farnham & District43:17
124Alex Wall-ClarkeSouthampton43:43
133Sam EglenAldershot, Farnham & District43:57
146Philip SewellAldershot, Farnham & District44:07
188Alex PointonAldershot, Farnham & District44:46
194Max CostleySouthampton44:50
273Alistair SmithAldershot, Farnham & District46:07
296Tobias SmithAldershot, Farnham & District46:28
341Richard LovejoyAldershot, Farnham & District47:02
394James SmithSouthampton47:48
477Damon HowardCity of Portsmouth48:45
484Joseph BullSouthampton48:51
496Robert FinchSouthampton48:59
545Robert WakefieldAldershot, Farnham & District49:37
553Tim SmalesWinchester & District49:48
555Dan CunningtonWinchester & District49:51
690Ashley CoxBasingstoke & Mid Hants51:21
699Shaun NewtonCity of Portsmouth51:28
746James RatcliffeAldershot, Farnham & District52:05
748Steven UnderwoodSouthampton52:06
755Adam O'HaraCity of Portsmouth52:10
767Paul BleachCity of Portsmouth52:19
809Sam AppletonWinchester & District52:46
846Michael BoucherAldershot, Farnham & District53:14
906Andy ParkinsonWinchester & District53:55
914Matthew KeoghSouthampton53:58
933Andrew StockwellStubbington Green Runners54:10
951Brendan CottrellAldershot, Farnham & District54:24
996Paul JohnsonSouthampton55:08
1018Christopher ScottCity of Portsmouth55:26
1025John BrimecomeCity of Portsmouth55:28
1049Richard Guy SmithAldershot, Farnham & District55:51
1090Terry WeggBasingstoke & Mid Hants56:30
1305Andrew HislopAldershot, Farnham & District59:55
1339John MacInnesSouthampton1:00:30
1370Tony HewettCity of Portsmouth1:00:52
1424Gordon WestleyStubbington Green Runners1:01:47

(1763 runners finished)

Teams (6 to score)

1Tonbridge289( 4 23 37 39 41 145 )
2Morpeth Harriers293( 8 18 25 69 86 87 )
3Bedford & County304( 27 28 46 63 66 74 )
8Aldershot, Farnham & District601( 10 24 100 133 146 188 )
18Southampton1218( 2 20 124 194 394 484 )
75City of Portsmouth4741( 477 699 755 767 1018 1025 )

(131 teams completed)

Teams (9 to score)

1Bedford & County586( 27 28 46 63 66 74 90 93 99)
2Sale Harriers Manchester693( 6 13 70 77 78 80 104 115 150 )
3Morpeth Harriers731( 8 18 25 69 86 87 123 148 167 )
7Aldershot, Farnham & District1511( 10 24 100 133 146 188 273 296 341 )

(60 teams completed)

Under 20 Men (10K)

1Ellis CrossAldershot, Farnham & District32:25
2Ben DijkstraLeicester Coritanian32:29
3Paulos SurafelEnfield & Haringey32:41
8Gus CockleAldershot, Farnham & District33:10
12George GathercoleAldershot, Farnham & District33:38
14Dane BlomquistAldershot, Farnham & District33:42
43James HeneghanWinchester & District35:25
44Rian McCawleyAldershot, Farnham & District35:26
46Sam CostleySouthampton35:29
51Jack BoswellAldershot, Farnham & District35:44
63Nathan GibsonAldershot, Farnham & District36:02
94Calum UptonWinchester & District36:57
119James BeeksBasingstoke & Mid Hants37:52
121Bryn SmithAldershot, Farnham & District37:57
133Humza AhmedWinchester & District38:21

(211 runners finished)

Teams

1Aldershot, Farnham & District35( 1 8 12 14 )
2Tonbridge77( 7 19 23 28 )
3Preston Harriers152( 4 33 38 77 )

(15 teams completed)

Under 17 Men (6K)

1James PuxtyTonbridge20:28
2Lachlan WellingtonCity of Portsmouth20:31
3George GroomShaftesbury Barnet Harriers20:32
5Zakariya MahamedSouthampton20:55
19Marcus ShantryAldershot, Farnham & District21:31
34Robbie CouplandAldershot, Farnham & District21:48
36Jacob O'HaraCity of Portsmouth21:48
43Max HeydenAldershot, Farnham & District21:56
47Oliver PercivalAldershot, Farnham & District22:00
48Lewis ReidAldershot, Farnham & District22:02
84Guy TuckerAldershot, Farnham & District22:42
135Sean PockneeAldershot, Farnham & District23:25
143Steven CrossCity of Portsmouth23:29
153Adam KimberCity of Portsmouth23:34
159Harry MooreCity of Portsmouth23:37
191Ethan HartleyBasingstoke & Mid Hants24:05
226Jack PearsonAldershot, Farnham & District24:56
292Jack HempsteadBasingstoke & Mid Hants28:19

(302 runners finished)

Teams

1Tonbridge131( 1 33 46 51 )
2Aldershot, Farnham & District143( 19 34 43 47 )
3Charnwood167( 6 44 52 65 )
9City of Portsmouth334( 2 36 143 153 )

(25 teams completed)

Under 15 Boys (4.5K)

1Kristian ImrothDacorum & Tring14:23
2Joshua DickinsonCity of York14:34
3Charlie BrisleyInvicta East Kent14:37
4Luke Van OudtshoornAldershot, Farnham & District14:37
8Henry McLuckieIsle of Wight14:47
40Joe BlacknellAldershot, Farnham & District15:33
66Charlie KershawAldershot, Farnham & District15:52
77Joshua Genco-RussoAldershot, Farnham & District16:03
90Callum CrookCity of Portsmouth16:12
91Elliot PocockAldershot, Farnham & District16:12
100Xavier BoothAldershot, Farnham & District16:16
120George ManolisAldershot, Farnham & District16:28
129Luke HillaryAldershot, Farnham & District16:35
141Eoin CanningAldershot, Farnham & District16:43
149Theo DoranAldershot, Farnham & District16:45
184Joshua GoldfinchCity of Portsmouth17:06
189Oliver HarrisAldershot, Farnham & District17:09
227Nathan FitzpatrickAldershot, Farnham & District17:33
307Ben CrossCity of Portsmouth18:38

(379 runners finished)

Teams

1Middlesbrough105( 12 27 32 34 )
2Aldershot, Farnham & District187( 4 40 66 77 )
3Tonbridge204( 25 51 60 68 )

(36 teams completed)

Under 13 Boys (3K)

1Jaden KennedyHerne Hill Harriers12:00
2Fraser SproulKendal12:06
3Joseph CurrieChesterfield & District12:27
5Harry HydeAldershot, Farnham & District12:33
9Sam BodoanoAldershot, Farnham & District12:45
10Edward HendersonAldershot, Farnham & District12:48
17Theo CheshireAldershot, Farnham & District12:53
20Michael GarAldershot, Farnham & District12:55
23Rudi MorrellAldershot, Farnham & District12:56
24Matthew DyerSouthampton12:58
53Ben BrownSouthampton13:20
57Alfie SpearAldershot, Farnham & District13:22
88Barney JackmanAldershot, Farnham & District13:38
93Leon LafreniereAldershot, Farnham & District13:41
107Bailey RobertsAldershot, Farnham & District13:46
127William ParkinsonBasingstoke & Mid Hants13:51
129Ryan MartinAldershot, Farnham & District13:52
159Guy StevensBasingstoke & Mid Hants14:02
195Toby PerrymanAldershot, Farnham & District14:14
198Josh FawcettCity of Portsmouth14:15
202Lars Feyerabend PowellSouthampton14:17
210Isaac WongAldershot, Farnham & District14:19
238Liam StoneAldershot, Farnham & District14:28
243Ollie PickupAldershot, Farnham & District14:31
249Cameron Walker-PowellCity of Portsmouth14:33
251Tom HendersonAldershot, Farnham & District14:34
290Thomas LinesAldershot, Farnham & District14:53
345George LambertSouthampton15:17
347Oliver SmithBasingstoke & Mid Hants15:18
399Aidan LeaveyBasingstoke & Mid Hants15:56

(458 runners finished)

Teams

1Aldershot, Farnham & District41( 5 9 10 17 )
2Herne Hill Harriers112( 1 29 36 46 )
3Chiltern Harriers170( 26 40 49 55 )
17Southampton624( 24 53 202 345 )
40Basingstoke & Mid Hants1032( 127 159 347 399 )

(48 teams completed)