South of England AA Cross-Country Championships 2018
27 January at Stanmer Park, Brighton
Men and Boys
including all athletes from Hampshire-affiliated clubs (not necessarily Hampshire qualified)

Senior Men (15000 metres)

1John GilbertKent AC51:07
2Adam HickeySouthend on Sea51:12
3Max NichollsTonbridge51:40
9Jamie KnappSouthampton52:47
11Joe MorwoodAldershot, Farnham & District52:59
13Richard AllenAldershot, Farnham & District53:02
38George KingWinchester & District55:11
50Sam EglenAldershot, Farnham & District55:46
52Matthieu MarshallSouthampton55:47
70Philip SewellAldershot, Farnham & District56:28
72Max CostleySouthampton56:30
86Toby SmithAldershot, Farnham & District57:15
111Mike BoucherAldershot, Farnham & District58:32
119Alex HamiltonBasingstoke & Mid Hants58:51
195James QuinlanAldershot, Farnham & District1:01:35
206Stephen ReidBasingstoke & Mid Hants1:01:52
207James TeutenCity of Portsmouth1:01:56
227Ashley QuinlanAldershot, Farnham & District1:02:24
238Robert FryerCity of Portsmouth1:02:57
271Robert WakefieldAldershot, Farnham & District1:03:43
289Dave HaydonCity of Portsmouth1:04:34
312Adam O'HaraCity of Portsmouth1:05:14
343Andy GoddardBasingstoke & Mid Hants1:06:21
357Shaun NewtonCity of Portsmouth1:06:48
362Peter MerrittSouthampton1:07:05
365Zippy GriceAldershot, Farnham & District1:07:15
386Andy ParkinsonWinchester & District1:07:57
431Paul BleachCity of Portsmouth1:09:38
436Paul JohnsonSouthampton1:09:57
444Franklyn YoungWinchester & District1:10:17
473Richard BatchelorAldershot, Farnham & District1:11:33
476David VosserWinchester & District1:11:36
489Peat AllanWinchester & District1:12:01
490Terry WeggBasingstoke & Mid Hants1:12:03
516Steve CumesStubbington Green Runners1:13:00
527Chris ScottCity of Portsmouth1:13:33
528Nick WillsonSouthampton1:13:34
534Andrew StockwellStubbington Green Runners1:13:46
606Ian RichardsonSouthampton1:17:09
689Keith HollisSouthampton1:24:26
698Gordon WestleyStubbington Green Runners1:25:41
724Mick AnglimHardley Runners1:29:49

740 athletes finished

Teams

1Bedford & County185(5 7 16 35 46 76)
2Highgate Harriers209(17 23 32 40 42 55)
3Serpentine RC210(10 29 37 39 44 51)
6Aldershot, Farnham & District341(11 13 50 70 86 111)
23Southampton1459(9 52 72 362 436 528)
33City of Portsmouth1834(207 238 289 312 357 431)

55 teams completed

Under 20 Men (8000 metres)

1Elliot DeeBedford & County26:53
2Jeremy DempseyShaftesbury Barnet Harriers26:55
3Luke PriorAldershot, Farnham & District27:00
8Rian McCawleyAldershot, Farnham & District27:51
14Jack BoswellAldershot, Farnham & District28:11
16Jake CvetkovicAldershot, Farnham & District28:29
17James BeeksBasingstoke & Mid Hants28:40
23Robbie CouplandAldershot, Farnham & District28:56
27Bryn SmithAldershot, Farnham & District29:04
28Lewis ReidAldershot, Farnham & District29:07
37Oliver PercivalAldershot, Farnham & District29:50
39Daniel CookeAldershot, Farnham & District29:52
48Alex BiggBasingstoke & Mid Hants30:34
51Toby RoeCity of Portsmouth30:58

69 athletes finished

Teams

1Aldershot, Farnham & District41(3 8 14 16)
2Shaftesbury Barnet Harriers59(2 6 7 44)
3Reading AC88(9 11 30 38)

4 teams completed

Under 17 Men (6000 metres)

1Thomas KeenCambridge & Coleridge19:40
2Lachlan WellingtonCity of Portsmouth19:41
3Zakariya MahamedSouthampton19:50
4Henry McLuckieIsle of Wight19:52
6Marcus ShantryAldershot, Farnham & District20:21
8Jacob O'HaraCity of Portsmouth20:23
13Max HeydenAldershot, Farnham & District20:38
19Elliot PocockAldershot, Farnham & District21:06
22Charlie KershawAldershot, Farnham & District21:14
46Joshua Genco-RussoAldershot, Farnham & District22:03
50Steven CrossCity of Portsmouth22:09
55Oliver PurserCity of Portsmouth22:14
62Callum CrookCity of Portsmouth22:22
63Harry O'DonoghueSouthampton22:23
65Ben BishopAldershot, Farnham & District22:25
68Luke HillaryAldershot, Farnham & District22:31
74Ethan KendallAldershot, Farnham & District22:42
76Xavier BoothAldershot, Farnham & District22:45
78Flynn PowellIsle of Wight22:46
84Theo DoranAldershot, Farnham & District22:57
88Jack PearsonAldershot, Farnham & District23:02
94Adam KimberCity of Portsmouth23:16
101Jack HempsteadBasingstoke & Mid Hants23:28
104Joseph JakubaitAldershot, Farnham & District23:37
106James PorterBasingstoke & Mid Hants23:40
110Ben WilliamsSouthampton23:45
119Tommy RoeCity of Portsmouth24:03
129Josh GoldfinchCity of Portsmouth24:32
132Nathan HolmesAldershot, Farnham & District24:54
141Harrison MorganBasingstoke & Mid Hants25:08
154Harrison LeeCity of Portsmouth26:12
158Luca HartleyBasingstoke & Mid Hants26:24
160Stephen LaveryAldershot, Farnham & District26:47

169 athletes finished

Teams

1Aldershot, Farnham & District60(6 13 19 22)
2City of Portsmouth115(2 8 50 55)
3Bracknell128(23 32 35 38)
17Basingstoke & Mid Hants506(101 106 141 158)

17 teams completed

Under 15 Boys (4500 metres)

1Mohamed AliEaling, Southall & Middlesex14:15
2Will BarnicoatAldershot, Farnham & District14:20
3Angus WilliamsChiltern Harriers14:22
7Dylan SpencerAldershot, Farnham & District14:41
9Sean HarnettNew Forest Runners14:51
14Ryan MartinAldershot, Farnham & District15:04
17Ed HendersonAldershot, Farnham & District15:09
24Michael GarAldershot, Farnham & District15:14
25Charlie WagstaffAldershot, Farnham & District15:15
29Harry HydeAldershot, Farnham & District15:23
33Theo CheshireAldershot, Farnham & District15:25
47Woody JeromeAldershot, Farnham & District15:38
51Liam StoneAldershot, Farnham & District15:42
55Oli MorganBasingstoke & Mid Hants15:45
81Cameron CoveneyBasingstoke & Mid Hants16:02
87Barney JackmanAldershot, Farnham & District16:11
96George ManolisAldershot, Farnham & District16:15
124Alfie SpearAldershot, Farnham & District16:41
144Joshua KempBasingstoke & Mid Hants16:57
152Alfie MumfordAldershot, Farnham & District17:03
168Kean Hamilton-JonesBasingstoke & Mid Hants17:23
198Seamus MorrisonCity of Portsmouth18:05
206Isaac WongAldershot, Farnham & District18:09
223Jenson HowardCity of Portsmouth19:10
225Luca ElliottAldershot, Farnham & District19:21
232Alex CresswellCity of Portsmouth20:09

232 athletes finished

Teams

1Aldershot, Farnham & District40(2 7 14 17)
2Woodford Green & Essex Ladies88(4 15 28 41)
3South London Harriers97(6 20 34 37)
20Basingstoke & Mid Hants448(55 81 144 168)

26 teams completed

Under 13 Boys (3000 metres)

1William RabjohnsPoole AC10:01
2Zena SaezBedford & County10:05
3Isaac MorrisCambridge & Coleridge10:07
4Ethan ScottAldershot, Farnham & District10:08
6Benjamin BrownSouthampton10:13
11Rudi MorrellAldershot, Farnham & District10:21
32Daniel ShattockAldershot, Farnham & District10:56
39Joshua HornerSouthampton10:59
40Ollie PickupAldershot, Farnham & District10:59
42Guy StevensBasingstoke & Mid Hants11:02
48Finn CanningAldershot, Farnham & District11:05
57Eddy PurserCity of Portsmouth11:11
69Jamie NortonSouthampton11:16
70Lars Feyerabend-PowellSouthampton11:16
74Joseph FeeneyAldershot, Farnham & District11:18
76Cameron Walker-PowellCity of Portsmouth11:20
81Benjamin GibbardCity of Portsmouth11:22
94Thomas BriggsWinchester & District11:32
96Patrick AtkinsonNew Forest Runners11:33
103Ted BarnicoatAldershot, Farnham & District11:37
108Tom HendersonAldershot, Farnham & District11:41
113Samual ColbourneCity of Portsmouth11:43
114Aidan LeaveyBasingstoke & Mid Hants11:44
120Will KettleBasingstoke & Mid Hants11:46
130James HaywardAldershot, Farnham & District11:51
138Alex BishopAldershot, Farnham & District11:57
149Aiden ElfordAldershot, Farnham & District12:03
153Theo AbbtSouthampton12:05
156James RuthBasingstoke & Mid Hants12:06
165Tim CzuraCity of Portsmouth12:10
224Freddie BushellSouthampton12:52
234Liam NicholsonCity of Portsmouth13:05

260 athletes finished

Teams

1Aldershot, Farnham & District87(4 11 32 40)
2Bracknell95(9 15 34 37)
3Chiltern Harriers96(12 18 30 36)
5Southampton184(6 39 69 70)
11City of Portsmouth327(57 76 81 113)
18Basingstoke & Mid Hants432(42 114 120 156)

31 teams completed