Hampshire Athletics Event Calendar:
April 2018 - March 2019

April 2018

Sunday 1 10:30 Guernsey Festival Cross-Country Relay (4 x 1 mile) Stonecrusher/L'Ancresse East
Organised by Guernsey AC
festival website
Sunday 1 11:00 April Fools Open Track & Field Meeting Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by City of Portsmouth AC
Monday 2 09:30 Guernsey Festival Easter Monday 10km Grandes Rocques - Northside (Quayside)
Organised by Guernsey AC
festival website
Monday 2 12:00 West Wight Three Hills (8 miles, 900 feet ascent approx.) West Wight Sports Centre, Freshwater PO40 9XH
Organised by Ryde Harriers
       
Saturday 7 09:45 Havant AC Open Track & Field Meeting Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by Havant AC
event information
Saturday 7 10:30 Basingstoke Young Athletes Graded Open Track & Field Meeting Down Grange, Basingstoke
Organised by Basingstoke & Mid Hants AC
event information
Sunday 8 10:00 Salisbury 10 miles
HRRL Race 9 of 12
Salisbury Five Rivers Leisure Centre (SP1 3NR)
Organised by City of Salisbury ARC
HRRL website
Sunday 8 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 1 of 4
Various venues, including Winchester: Winchester & District v. New Forest Junior v. Andover/Overton Harriers v. Camberley & District v. Woking v. City of Portsmouth
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Wednesday 11 17:30 Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
       
Saturday 14 12:00 Southern Athletics League
Match 1 of 5
Various venues, including Basingstoke (Division 2W): Basingstoke & Mid Hants v. Hillingdon v. Aldershot, Farnham & District v. South London Harriers; also Andover (Division 3SW): Andover/Overton Harriers v. Worthing & District v. Winchester & District v. Chichester Runners
Southern Athletics League website
Saturday 14 12:30 Sportshall Under 13s' UK Final Sportcity, Manchester
National Sportshall information
Sunday 15 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 1 of 3
Reading
Sunday 15 12:30 Sportshall Under 15s' UK Final Sportcity, Manchester
National Sportshall information
Wednesday 18 19:00 RR10 League
Race 1 of 11
Royal Victoria Country Park, Netley
Hosted by Southampton AC and Itchen Spitfires RC
RR10 League website
       
Saturday 21 11:30 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Sunday 22 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 1 of 4
Various venues, including Basingstoke: Basingstoke & Mid Hants v. Fleet & Crookham v. Team Kennet v. Waverley Harriers v. Isle of Wight v. City of Salisbury
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Wednesday 25 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 1 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 28 11:00 Hurstbourne 5 (5 mile multi-terrain race) plus 2K Children's Fun Run Start: Hurstbourne Tarrant Community Centre, SP11 0AX
event website
Sunday 29 10:30 Houghton Trail Event Houghton Village Hall, Houghton, SO20 6LP
in aid of Houghton All Saints Church and Village Hall
event website
Sunday 29 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Monday 30   HSAA Schools Track Knockout
Year 8/9 (Round 1)
(reserve date: Tuesday 1 May)
Monday 30 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 1 of 4
Portsmouth
Hosted by City of Portsmouth AC and Havant AC
Hampshire Vets League website

May 2018

Wednesday 2 17:30 Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
Wednesday 2 19:15 RR10 League
Race 2 of 11
Stoney Cross
Hosted by Totton RC
RR10 League website
       
Saturday 5 12:30 British Athletics League
Match 1 of 4
Various venues (none in Hampshire)
British Athletics League website
Sunday 6 11:00 Fordingbridge Fire Station 10K Normandy Way, Fordingbridge to Fordingbridge Fire Station
Organised by Fordingbridge Fire Station
Fordingbridge Fire Station website
Sunday 6 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 1 of 3
Hillingdon
Monday 7 09:15 Hampshire Athletics Multi-Event Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Monday 7 10:00 Hampshire Athletics QuadKids Championships Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Monday 7 11:00 Hampshire Athletics May Day Miles and 3000 metres Races Mountbatten Centre, Portsmouth
event information
Tuesday 8   HSAA Schools Track Knockout
Year 7 (Round 1)
(reserve date: Wednesday 9 May)
       
Saturday 12 10:00 Hampshire Athletics Track & Field Championships
(Day 1)
Mountbatten Centre, Portsmouth
event details
Sunday 13 09:30 Hampshire Athletics Track & Field Championships
(Day 2)
Mountbatten Centre, Portsmouth
event details
Sunday 13 10:00 Lymington Lifeboat 10K
also Children's Fun Runs
Woodside Park, Ridgeway Lane, Lymington, SO41 8FP
Organised by RNLI Lymington and Lymington Athletes
event website
Sunday 13 10:30 Alton 10 miles
HRRL Race 10 of 12
Eggars School, London Road, Holybourne, Alton GU34 4EQ
Organised by Alton Runners
HRRL website
Wednesday 16 14:00 ESAA Track & Field Cup
Round 1
Portsmouth
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 16 19:30 RR10 League
Race 3 of 11
Wilverley Plain, Sway
Hosted by New Forest Runners
RR10 League website
       
Saturday 19 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 2 of 4
Various venues, including Aldershot (West 2):Aldershot, Farnham & District v. Bournemouth/New Forest Junior v. Camberley & District v. Havant v. Walton v. Woking v. Worthing & District Harriers
UK Youth Development League website
Sunday 20 10:00 Hook Fun Run and 10 mile Road Race Hartlett's Park, Ravenscroft, Hook
Hook Fun Run and Road Race website
Sunday 20 10:00 Netley 10K
HRRL Race 11 of 12
Royal Victoria Country Park, Netley
Organised by Southampton AC
HRRL website
Sunday 20 12:00 Southern Athletics League
Match 2 of 5
Various venues (none in Hampshire)
Southern Athletics League website
Monday 21   HSAA Schools Track Knockout
Year 8/9 GIRLS (Round 2)
(reserve date: Wednesday 23 May)
Monday 21 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 2 of 4
Winchester
Hosted by Winchester & District AC and Southampton AC
Hampshire Vets League website
Tuesday 22   HSAA Schools Track Knockout
Year 8/9 BOYS (Round 2)
(reserve date: Wednesday 23 May)
Wednesday 23 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 2 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
Thursday 24 13:00 Hampshire Schools Pentathlon Championships Andover
       
Saturday 26      
Sunday 27 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 2 of 4
Various venues, including Portsmouth (Division 1A): City of Portsmouth v. Camberley & District/Woking v. Crawley v. Guildford & Godalming v. Kingston & Polytechnic Harriers v. South Bucks
UK Youth Development League website
Wednesday 30 19:30 RR10 League
Race 4 of 11
Recreation Ground, Blackfield
Hosted by Hardley Runners
RR10 League website

June 2018

Saturday 2 12:30 British Athletics League
Match 2 of 4
Various venues, including Portsmouth (National League 1): Southampton v. Blackheath & Bromley Harriers v. City of Liverpool v. Harrow v. Herne Hill Harriers v. Kingston & Polytechnic Harriers v. Sale Harriers Manchester v. Windsor, Slough, Eton & Hounslow; also Portsmouth (National League 4): City of Portsmouth v. Croydon Harriers v. Derby/Mansfield v. Reading v. Tonbridge v. Yeovil Olympiads
British Athletics League website
Saturday 2   UK Women's Athletics League
Match 1 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Sunday 3 10:00 Braishfield Beer Race 5 miles Braishfield Village Hall, Braishfield, Romsey
Organised by Romsey Road Runners
Sunday 3 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 2 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 3 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 2 of 3
Bracknell
Sunday 3   UK Women's Athletics League
Match 1 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Wednesday 6 12:00 ESAA Track & Field Cup
Regional B Final
Basingstoke
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 6 17:30 Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
Wednesday 6 19:30 RR10 League
Race 5 of 11
Fleming Park
Hosted by Solent Running Sisters and Halterworth Harriers
RR10 League website
       
Saturday 9 10:00 South of England AA Under 20 and Senior Track & Field Championships Day 1 Bedford
Organised by the South of England Athletic Association
Saturday 9 11:00 Hampshire Schools AA Track & Field Championships Down Grange, Basingstoke  *** NOTE CHANGE OF VENUE ***
Sunday 10 10:00 South of England AA Under 20 and Senior Track & Field Championships Day 2 Bedford
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 10 10:00 Purbrook Ladies 5 miles Purbrook Heath Pavilion, Purbrook, Waterlooville, PO7 5RU
Organised by Portsmouth Joggers
Sunday 10 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 2 of 4
Various venues, including Portsmouth: City of Portsmouth v. Isle of Wight v. Poole AC v. Wimborne v. Team Kennet v. Dorchester
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Monday 11   HSAA Schools Track Knockout
Year 7 GIRLS (Round 2)
(reserve date: Thursday 14 June)
Tuesday 12   HSAA Schools Track Knockout
Year 7 BOYS (Round 2)
(reserve date: Thursday 14 June)
Wednesday 13 12:00 ESAA Track & Field Cup
Regional A Final
Millfield
ESAA Track & Field Cup information
Wednesday 13 19:15 Hayling Billy 5 miles Hayling Billy Leisure Trail, West Town, Hayling Island
Organised by Victory AC
       
Saturday 16 09:00 South Downs Marathon Slindon College to Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
(Transport to start leaves finish between 07:00 and 07:15; Marathon starts 09:00)
Organised by 2:09 Events
event website
Saturday 16 10:00/
10:15
South Downs Half Marathon
plus 10K Trail Run at 10:30
Start and Finish: Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
Organised by 2:09 Events
event website
Saturday 16 10:30 South-East Schools Inter-Counties Track & Field Championships Crawley
hosted by Sussex Schools AA
Sunday 17 09:00 The Hampshire Hoppit
(Marathon and Half Marathon (starts 10:00) trail races)
Race HQ: Kingsclere Stables, Kingsclere
Organised by Basingstoke & Mid Hants AC
event website
Sunday 17 09:00 Eastleigh 10K
HRRL Race 8 of 12
Places Leisure Eastleigh (formerly Fleming Park Leisure Centre)
EVENT RE-ARRANGED FROM 18 MARCH
Organised by Southampton AC
Eastleigh 10K website
HRRL website
Sunday 17 10:00 Alresford 10K Alrebury Park, Alresford
Organised by Rotary Club of Alresford
event website
Sunday 17 11:30 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 3 of 4
Various venues, including Portsmouth (Premier 2): City of Portsmouth v. Chiltern Harriers v. Crawley v. Croydon Harriers v. Herne Hill Harriers v. Windsor, Slough, Eton & Hounslow
UK Youth Development League website
Wednesday 20 19:30 RR10 League
Race 6 of 11
Manor Farm Country Park
Hosted by Hedge End RC
RR10 League website
Thursday 21   Hampshire Schools AA Year 5&6 Championships
with Hampshire Schools' Games
Aldershot
Friday 22 14:30 HSAA Schools Track Knockout Final Aldershot
       
Saturday 23 10:00 English Schools Combined Events SE Regional Round
Day 1 of 2
Ashford, Kent
ESAA Combined Events information
Saturday 23 12:00 Southern Athletics League
Match 3 of 5
Various venues, including Portsmouth (Division 2W): City of Portsmouth v. Newbury v. Walton v. Basingstoke & Mid Hants; also Winchester (Division 3SW): Winchester & District v. Havant v. Team Kennet v. Team Dorset; also Winchester (Division 3SW): Worthing & District v. Fleet & Crookham v. Horsham Blue Star Harriers v. Exeter Harriers
Southern Athletics League website
Sunday 24 10:00 8-Counties Senior Inter-Counties Chelmsford, Essex
Organised by Essex County AA
event information
Sunday 24 10:00 English Schools Combined Events SE Regional Round
Day 2 of 2
Ashford, Kent
ESAA Combined Events information
Sunday 24 10:30 Lordshill 10K
HRRL Race 12 of 12
Ordnance Survey, Adanac Park, Southampton
Organised by Lordshill Road Runners
HRRL website
Sunday 24 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 3 of 4
Various venues (none in Hampshire)
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 24 11:00 Brading 10K Smallbrook Stadium, Ryde PO33 4BH
Organised by Ryde Harriers
Sunday 24 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 2 of 3
Aldershot
Monday 25 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 3 of 4
Down Grange, Basingstoke
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Hampshire Vets League website
Wednesday 27 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 3 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
Wednesday 27 19:15 Summer Cross Country (5 miles approx.) Queen Elizabeth Country Park, Petersfield, PO8 0QE
Organised by Portsmouth Joggers
       
Saturday 30      

July 2018

Sunday 1 10:30 Sway Carnival 5 miles Wilverley Plain Car Park
Organised by Sway Village Carnival Committee
Sunday 1 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 3 of 4
Various venues, including Basingstoke: Aldershot, Farnham & District v. Basingstoke & Mid Hants v. Newbury v. City of Salisbury v. Slough Juniors v. Isle of Wight
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 1 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 3 of 4
Various venues, including Southampton (Division 2B): Southampton v. Bournemouth/New Forest Junior v. Brighton & Hove City v. Chichester Runners v. Team Dorset
UK Youth Development League website
Wednesday 4 19:30 RR10 League
Race 7 of 11
University Sports Ground, Wide Lane, Eastleigh
Hosted by Eastleigh RC
RR10 League website
       
Saturday 7   British Athletics League
Match 3 of 4
"Big Saturday" at Bedford
British Athletics League website
Saturday 7   UK Women's Athletics League
Match 2 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Saturday 7   ESAA Track & Field Cup
Final
Gateshead
ESAA Track & Field Cup information
Saturday 7   South of England AA Combined Events Championships Day 1 Horspath, Oxford
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 8 10:00 8-Counties Under 17 Inter-Counties Lee Valley, Edmonton, London
hosted by Middlesex County AA
event information
Sunday 8 10:00 Wyvern 10K Wyvern Technical College, Fair Oak, near Eastleigh
Organised by Wyvern College and Hedge End Running Club
Race website
Sunday 8 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 4 of 4
Various venues, including Sandown: Isle of Wight v. City of Portsmouth v. Oxford City v. New Forest Junior v. Poole Runners v. Southampton
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Sunday 8 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Match 3 of 3
Basingstoke
Sunday 8   South of England AA Combined Events Championships Day 2 Horspath, Oxford
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 8   UK Women's Athletics League
Match 2 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
Monday 9 18:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Hampshire Division - Match 4 of 4
Aldershot
Hosted by Aldershot, Farnham & District AC
Hampshire Vets League website
Tuesday 10 12:00 Hampshire Schools Under 13/14 Track & Field Championships Southampton
Wednesday 11 19:30 RR10 League
Race 8 of 11
Whiteley
Hosted by Stubbington Green Runners & AC
RR10 League website
       
Friday 13 10:00 ESAA Track & Field Championships
Day 1 of 2
Birmingham
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Saturday 14 10:00 ESAA Track & Field Championships
Day 2 of 2
Birmingham
Organised by the English Schools' Athletic Association
event information
Saturday 14 12:00 Southern Athletics League
Match 4 of 5
Various venues, including Aldershot (Division 2W): Aldershot, Farnham & District v. Epsom & Ewell Harriers v. City of Portsmouth v. City of Plymouth/Erme Valley/Tavistock; also Andover (Division 2W): Newbury v. Radley v. South London Harriers v. Yeovil Olympiads; also Winchester (Division 3SW): Winchester & District v. Poole Runners v. Horsham Blue Star Harriers v. Newquay & Par; also Winchester (Division 3SW): Team Kennet v. Fleet & Crookham v. Brighton & Hove City v. Andover/Overton Harriers
Southern Athletics League website
Sunday 15 10:45 Wessex Young Athletes Track & Field League and QuadKids
Match 4 of 4
Various venues, including Andover: Andover/Overton Harriers v. Team Kennet v. Camberley & District v. Dorchester v. Wimborne v. Aldershot, Farnham & District
Wessex Young Athletes Track & Field League website
QuadKids website
Wednesday 18 17:00 Hampshire Athletics Grand Prix Down Grange, Basingstoke
event information
Wednesday 18 19:30 RR10 League
Race 9 of 11
Janesmoor Pond, Stoney Cross
Hosted by Wessex Road Runners and Romsey Road Runners
RR10 League website
       
Saturday 21 11:00 UK Youth Development League LAG (U13/U15)
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website
Saturday 21   SIAB Track & Field International Championships venue tba
ESAA website
Sunday 22      
Wednesday 25 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 4 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website
       
Saturday 28   Inter-Counties Track & Field Championships Day 1 of 2 Manchester
UKCAU website
event information
Saturday 28 13:00 Derek Crookes Under 13 Inter-Counties Match Kingsmeadow Stadium, Kingston-upon-Thames, Surrey
Organised by Surrey County AA
event information
event website
Sunday 29   Inter-Counties Track & Field Championships Day 2 of 2 Manchester
UKCAU website
event information
Sunday 29 11:15 UK Youth Development League UAG (U17/U20)
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
UK Youth Development League website

August 2018

Wednesday 1 19:15 RR10 League
Race 10 of 11
Itchen Valley Country Park
Hosted by Lordshill Road Runners
RR10 League website
       
Sunday 4 12:30 British Athletics League
Match 4 of 4
Various venues (none in Hampshire)
British Athletics League website
Saturday 4   UK Women's Athletics League
Match 3 of 3
Southampton (Premier Division): Southampton v. Birchfield Harriers v. Blackheath & Bromley Harriers v. Edinburgh v. Swansea Harriers v. Thames Valley Harriers v. Trafford v. Windsor, Slough, Eton & Hounslow
UK Women's Athletics League website
Sunday 5 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Match 3 of 3
Eton
Sunday 5   UK Women's Athletics League
Match 3 of 3
Various venues (none in Hampshire)
UK Women's Athletics League website
       
Saturday 11 10:00 South of England AA Under 17 and Under 15 Track & Field Championships Day 1 of 2
Lee Valley
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 12 10:00 South of England AA Under 17 and Under 15 Track & Field Championships Day 2 of 2
Lee Valley
Organised by the South of England Athletic Association
Wednesday 15 19:15 RR10 League
Race 11 of 11
IBM Hursley Park
Hosted by Winchester & District AC
RR10 League website
       
Saturday 18 12:00 Southern Athletics League
Match 5 of 5
Various venues, including Southampton (Division 1): Southampton v. Stevenage & North Herts v. Reading v. Colchester Harriers
Southern Athletics League website
Sunday 19 11:30 Isle of Wight Half Marathon
also Isle of Wight Youth Trust 5K Fun Run
Ryde Rowing Club, Ryde PO33 1ND
Organised by Ryde Harriers
       
Saturday 25      
Sunday 26      
Wednesday 29 17:30 Hampshire Athletics
mini Grand Prix
Down Grange, Basingstoke
event information
Wednesday 29 19:15 Lakeside 5K Road Race Series
Race 5 of 5
Lakeside North Harbour, Cosham
Organised by City of Portsmouth AC
event website

September 2018

Saturday 1 10:00 South of England AA Under 20 and Under 15 Inter-Counties Championships Horspath, Oxford
Organised by the South of England Athletic Association
event information
Saturday 1 11:30 Alder Valley Girls' Track & Field League
Finals Day
Eton
Saturday 1   Southampton AC Open Meeting Southampton Sports Centre
Organised by Southampton AC
Sunday 2 11:30 Alder Valley Boys' Track & Field League
Finals Day
Reading
Sunday 2 14:00 Overton 5 miles
HRRL Race 1 of 12
Recreation Centre, Bridge Street, Overton
Organised by Overton Harriers & AC
HRRL website
       
Saturday 8   UK Youth Development League
LAG (U13/U15) Final
Alexander Stadium, Birmingham (tbc)
UK Youth Development League website
Sunday 9   UK Youth Development League
UAG (U17/U20) Final
Alexander Stadium, Birmingham (tbc)
UK Youth Development League website
Sunday 9 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 1 of 8
Fleming Park, Eastleigh
Hosted by Eastleigh RC, Hedge End RC and Itchen Spitfires RC
CC6 League website
Sunday 9   New Forest Marathon New Park Farm Showground, Brockenhurst, SO42 7QH
New Forest Marathon website
Sunday 9   New Forest Half Marathon
also 10K and 5K races
New Park Farm Showground, Brockenhurst, SO42 7QH
New Forest Marathon website
       
Saturday 15   English Schools Combined Events and Race Walking Championships
Day 1 of 2
Bedford
ESAA website
Saturday 15 10:00 Havant AC Graded Track & Field meeting Mountbatten Centre, Portsmouth
organised by Havant AC
Saturday 15 11:00 St Boniface Fell
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 1 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (3.8km, 235m ascent, FRA class AS)
Organised by Ryde Harriers
Saturday 15 15:00 Ventnor Horseshoe
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 2 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (12km, 443m ascent, FRA class BM)
Organised by Ryde Harriers
Sunday 16   English Schools Combined Events and Race Walking Championships
Day 2 of 2
Bedford
ESAA website
Sunday 16 10:30 Wroxall Round
Isle of Wight Fell Running Championship Series Race 3 of 3
St Catherine's School, Grove Road, Ventnor (21km, 487m ascent, FRA class CL)
Organised by Ryde Harriers
Sunday 16 10:30 Andover Lakes 10K and 3K Fun Run Charlton Sports Centre, Andover, SP10 3LF
in aid of the Andover foodbank
event website
Sunday 16 11:00 Hursley 10K, 5K and Fun Run Hursley, Winchester
Organised by Hursley Village Community Association
event website
Sunday 16 12:30 Butser Hill Challenge
(approx. 5 miles; Grade B Short Course)
Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
also Junior Races (approx. 1 to 3 km) from 09:50 to 11:30
event website
       
Saturday 22      
Sunday 23 10:00 Solent Half Marathon
HRRL Race 2 of 12
Gang Warily Recreation Centre, Blackfield
Organised by Hardley Runners
HRRL website
Sunday 23   SEAA 6/4/3 Stage Road Relay Championships Crystal Palace
Organised by South of England AA
event details
       
Saturday 29 09:00 Basingstoke Speed Decathlon and Combined Events Down Grange, Basingstoke
Organised by Basingstoke & Mid Hants AC
event details
Sunday 30 10:30 Southern Counties Veterans' A.C. Track & Field League
Finals
Julie Rose Stadium, Ashford, Kent
Hampshire Vets League website

October 2018

Saturday 6      
Sunday 7 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 2 of 8
Whiteley
Hosted by Stubbington Green Runners and Netley Abbey Runners
CC6 League website
Sunday 7 10:30 Clarendon Way Marathon
also Clarendon Way Relay x4 Marathon
Salisbury to Winchester
Start: Wyvern College, Salisbury; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 7 11:00 Destination Basingstoke Phillips Half-Marathon War Memorial Park, Basingstoke
Organised by Destination Basingstoke
event website
Sunday 7 12:00 Wessex Cross Country League
Race 1 of 4
Canford Heath Middle School, Poole
Wessex Cross Country League website
Sunday 7 12:15 Clarendon Way Half Marathon Broughton to Winchester
Start: Broughton Village Hall; Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
Sunday 7 13:45 Clarendon Way Mini Farley Mount to Winchester
Start: Farley Mount Country Park (Grid Ref SU417294); Finish: King's School, Winchester
Organised by Rotary Clubs of Winchester and Salisbury
Clarendon Marathon website
       
Saturday 13 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 1 of 5
King's Park, Bournemouth
Hosted by Bournemouth AC
Hampshire League information
Sunday 14 10:00 Denmead 10K Start/Finish: Kidmore Lane, Denmead, PO7 6JX
Organised by Denmead Striders
Sunday 14 10:00 Hampshire Sportshall League
Match 1 of 4
Places Leisure Eastleigh
Sportshall League information
Sunday 14 11:30 Isle of Wight Marathon Isle of Wight Community Club, 195 Park Road, Cowes, Isle of Wight, PO31 7NP
Organised by Ryde Harriers
     
Saturday 20 11:00 South of England AA Cross-Country Relay Championships Linford Christie Stadium, Wormwood Scrubs, London W12 0DF
Organised by the South of England Athletic Association
Sunday 21 10:00 Peter Driver Memorial Fleet 10K
also 5K
Harlington Centre, 236 Fleet Road, Fleet, GU51 4BY
Organised by Fleet & Crookham AC
Sunday 21 10:15 Simplyhealth Great South Run Southsea, Portsmouth
Race website
Sunday 21 10:30 Alton 10K Downland Challenge
also 5K Lesser Challenge, and 500m and 1K races
Anstey Park, Alton (GU34 2RL)
Organised by Alton Runners
Sunday 21 12:00 Wessex Cross Country League
Race 2 of 4
Lytchett Minster School
Wessex Cross Country League website
       
Saturday 27      
Sunday 28 11:00 Southern Cross Country League
Race 1 of 6
Pamber Forest, near Basingstoke
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Southern Cross Country League website

November 2018

Saturday 3      
Sunday 4 09:30 Hayling 10 mile Road Race Hayling Community Centre, Station Road, Hayling Island
Organised by Havant AC
Sunday 4 10:00 New Forest Stinger
5 Mile and 10 Mile Races
Ocknell Caravan Park and Camp Site (SO43 7HH) (TBC)
Organised by Totton Running Club
Sunday 4 12:00 Wessex Cross Country League
Race 3 of 4
Aldon Park, near Yeovil
Wessex Cross Country League website
       
Saturday 10 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 2 of 5
Wellesley Woodlands, Aldershot
Hosted by Aldershot, Farnham & District AC
Hampshire League information
Saturday 10   Regional Final ESAA Schools Cross-Country Cup TBA
ESAA Cross-Country Cup information
Sunday 11 11:00 Southern Cross Country League
Race 2 of 6
Queen Elizabeth Country Park, Petersfield
Hosted by Portsmouth Joggers
Southern Cross Country League website
       
Saturday 17      
Sunday 18 10:00 Gosport Half Marathon
HRRL Race 3 of 12
Bay House School, Gomer Lane, Gosport, PO12 2QP
Organised by Gosport Road Runners
event website
HRRL website
Sunday 18 13:00 Hampshire Sportshall League
Match 2 of 4
Applemore Health & Leisure Centre, SO45 5TN
Sportshall League information
       
Saturday 24   ESAA Schools Cross-Country Cup Final Woodbridge School, Suffolk
ESAA Cross-Country Cup information
Sunday 25 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 3 of 8
Dibden Inclosure, Dibden Purlieu
Hosted by Hardley Runners
CC6 League website
Tuesday 27 14:00 Hampshire Inter-Schools Cross-Country Championships St Swithun's School, Winchester

December 2018

Saturday 1 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 3 of 5
Popham Airfield
Hosted by Basingstoke & Mid Hants AC
Hampshire League information
Sunday 2 11:00 Victory 5 miles
HRRL Race 4 of 12
Mountbatten Centre, Portsmouth
Organised by City of Portsmouth AC
HRRL website
       
Saturday 8 11:00 South of England AA Masters and Inter-Counties Championships Horspath, Oxford
Organised by South of England Athletic Association
event information
Sunday 9 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 4 of 8
Janesmoor Pond, Stoney Cross
Hosted by Lordshill Road Runners and Wessex Road Runners
CC6 League website
Sunday 9 11:00 Southern Cross Country League
Race 3 of 6
The Bourne Woods, Farnham
Hosted by Farnham Runners
Southern Cross Country League website
       
Saturday 15      
Sunday 16 12:00 Wessex Cross Country League
Race 4 of 4
Bryanston School, Blandford
Wessex Cross Country League website
       
Saturday 22      
Sunday 23      
       
Saturday 29      
Sunday 30 11:00 Southern Cross Country League
Race 4 of 6
Lord Wandsworth College
Hosted by Hart Road Runners
Southern Cross Country League website

January 2019

Saturday 5 10:15 Hampshire Cross-Country Championships Fairthorne Manor, Curdridge
event information
Sunday 6 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 5 of 8
Badger Farm, Winchester
Hosted by Winchester & District AC, Southampton AC and Solent Running Sisters
CC6 League website
       
Saturday 12 12:00 Alton Sports
Hampshire Cross-Country League
Race 4 of 5
Prospect Park
Hosted by Reading AC
Hampshire League information
Sunday 13 10:00 Stubbington 10K
HRRL Race 5 of 12
Stubbington
Organised by Stubbington Green Runners & AC
HRRL website
       
Saturday 19 11:00 Hampshire Schools Cross-Country Championships Southampton Sports Centre
Sunday 20 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 6 of 8
Kings Garn Inclosure, Stoney Cross
Hosted by Romsey Road Runners, Halterworth Harriers and Southampton Tri Club
CC6 League website
Sunday 20 11:00 Southern Cross Country League
Race 5 of 6
TBC
Southern Cross Country League website
       
Saturday 26 11:00 South of England AA Cross-Country Championships Parliament Hill, London
Organised by South of England Athletic Association
event information
Sunday 27 09:00 Romsey 5 miles Broadlands Estate, Romsey
event website
Sunday 27 13:00 Hampshire Sportshall League
Match 3 of 4
Hart Leisure Centre, Fleet
Sportshall League information

February 2019

Saturday 2 12:30 South-East Schools' Inter-County Cross-Country Championships Popham Airfield
Hosted by Hampshire Schools AA
Sunday 3 11:00 Ryde 10 miles
HRRL Race 6 of 12
Ryde Rowing Club
Organised by Ryde Harriers
HRRL website
       
Saturday 9 12:00 Alton Sports Hampshire Cross-Country League
Race 5 of 5
VENUE TO BE CONFIRMED
Hampshire League information
Sunday 10      
       
Saturday 16      
Sunday 17 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 7 of 8
Denny Wood, New Forest
Hosted by Totton RC
CC6 League website
Sunday 17 10:30 Bramley 20 miles Bramley Primary School, RG26 5AH
Organised by Reading Roadrunners
Sunday 17 10:30 Bramley 10 miles Bramley Primary School, RG26 5AH
Organised by Reading Roadrunners
       
Saturday 23 11:00 ECCA National Cross-Country Championships Harewood House, Leeds
Organised by the English Cross Country Association
Sunday 24 08:30 Winchester 10K Start: Winchester Guildhall; Finish: North Walls Recreation Centre
event website
Sunday 24 11:00 Southern Cross Country League
Race 6 of 6
Polecat Valley, Haslemere/Hindhead
Hosted by Haslemere Border AC
Southern Cross Country League website

March 2019

Saturday 2      
Sunday 3 10:30 Sportshall Fun in Athletics
South-East Regional Final
The Triangle Leisure Centre, Burgess Hill, West Sussex
National Sportshall information
Sunday 3 14:30 Sportshall South-East Regional Final
(Under 13 and Under 15)
The Triangle Leisure Centre, Burgess Hill, West Sussex
National Sportshall information
Thursday 7 12:00 HSAA U13/U14 Cross-Country Championships
with Years 5/6
Down Grange, Basingstoke
       
Saturday 9 11:00 UK CAU Inter-Counties Cross Country Championships Prestwold Hall, Loughborough
UKCAU website
Sunday 10 09:30 CC6 Cross-Country League
Race 8 of 8
Wilverley, New Forest
Hosted by New Forest Runners , Lymington Triathlon Club and Lymington Athletes
CC6 League website
Sunday 10 13:00 Hampshire Sportshall League
Match 4 of 4
Havant Leisure Centre
Sportshall League information
       
Saturday 16   ESAA Schools' Cross-Country Championships Highland Park, Chelmsford, Essex
ESAA website
Sunday 17 10:30 Fleet Pre-London Half Marathon
HRRL Race 7 of 12
Calthorpe Park, Fleet
Organised by Fleet & Crookham AC
Fleet Half Marathon website
HRRL website
       
Saturday 23   South-East Schools' U13/U14 Inter-Counties Cross-Country Championships venue and date to be announced
Saturday 23   SIAB Cross-Country International Championships Dublin
ESAA website
Sunday 24 09:00 Eastleigh 10K Fleming Park, Eastleigh
Organised by Running Mania
Eastleigh 10K website
       
Saturday 30