English Schools AA
South East Combined Events Championships 2019
22/23 June at Basingstoke, Hampshire

Senior Boys' Decathlon (individual Hampshire performances)

Senior Boys' groupThe Senior Boys' group, including Adam Booth who will now represent Hampshire in the national Final in Exeter in September.
[All photos on this page: Eileen Williams]

Day 1 (Saturday 22 June)

 Name
District
event:100mLong JumpShotHigh Jump400mTotal
3Adam Boothresult:11.346.848.631.7450.21 
 (New Forest)wind:(-0.9)(+2.2)    
  points:7867764045778053348

Day 2 (Sunday 23 June)

 Name
District
event:110m HurdlesDiscusPole VaultJavelin1500mTotal
4Adam Boothresult:14.7332.873.1040.174:44.60 
 (New Forest)wind:(-0.1)     
  points:8825213814456526229

Team Scores

No teams completed

Full results courtesy of Brian Charlton (Kent County AA) and Joe Lee Computing

Results on Power of 10 website

Senior Girls' Heptathlon (individual Hampshire performances)

Amaya ScottAmaya Scott, winner of the Senior Girls' competition, who will now represent Hampshire in the Finals.

Day 1 (Saturday 22 June)

 Name
District
event:100m HurdlesHigh JumpShot200m Total
1Amaya Scottresult:14.681.7312.5625.71  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(-1.9)  (-1.4)  
  points:884891698823 3296

Day 2 (Sunday 23 June)

 Name
District
event:Long JumpJavelin800m  Total
1Amaya Scottresult:5.8536.862:28.46   
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+0.0)     
  points:804607712  5419

Team Scores

1Hertfordshire10840

Full results courtesy of Brian Charlton (Kent County AA) and Joe Lee Computing

Results on Power of 10 website

Intermediate Boys' Octathlon (individual Hampshire performances)

Inter Boys' teamThe Hampshire Intermediate Boys' team, including Oliver Thatcher (left), individual winner, who were also winners of the team competition and so qualify for the Finals.

Day 1 (Saturday 22 June)

 Name
District
event:Long JumpDiscusJavelin400m Total
1Oliver Thatcherresult:6.1139.3236.8752.95  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+1.1)     
  points:610651397684 2342
3Brad Jenveyresult:5.6634.8655.9356.86  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+0.2)     
  points:514561677526 2278
5Harry Crosbyresult:6.4526.0235.2753.75  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+2.0)     
  points:686387374650 2097
14Edward Fillbrookresult:5.6918.6635.4558.88  
 (Southampton)wind:(+0.4)     
  points:521247377452 1597

Day 2 (Sunday 23 June)

 Name
District
event:100m HurdlesHigh JumpShot1500m Total
1Oliver Thatcherresult:14.151.8912.454:59.88  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+0.4)     
  points:784705634560 5025
6Harry Crosbyresult:14.961.779.315:00.40  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+0.1)     
  points:695602444557 4395
7Brad Jenveyresult:15.991.6212.735:39.26  
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+0.1)     
  points:590480651355 4354
17Edward Fillbrookresult:16.211.538.845:33.29  
 (Southampton)wind:(+0.1)     
  points:569411416383 3376

Team Scores

1Hampshire13774
2Kent13268
3Middlesex12432

Full results courtesy of Brian Charlton (Kent County AA) and Joe Lee Computing

Results on Power of 10 website

Intermediate Girls' Heptathlon (individual Hampshire performances)

Inter Girls' teamThe Inter Girls' team were second in the team competition, and Yasmin Grosvenor and Ella Manning will proceed to the Finals.

Day 1 (Saturday 22 June)

 Name
District
event:80m HurdlesHigh JumpShot200m Total
1Yasmin Grosvenorresult:11.981.5911.6826.18  
 (Aldershot)wind:(-1.7)  (-2.3)  
  points:802724640781 2947
6Ella Manningresult:12.021.538.9625.99  
 (Aldershot)wind:(-1.7)  (-2.3)  
  points:796655462798 2711
9Lara Scottresult:13.841.689.5928.71  
 (Eastleigh & Winchester)
wind:(-3.0)  (-2.3)  
  points: 584830503 2493
10Lucy Odellresult:13.501.539.7927.99  
 (Southampton)wind:(-0.3)  (-1.9)  
  points:620655516632 2423

Day 2 (Sunday 23 June)

 Name
District
event:Long JumpJavelin800m  Total
2Yasmin Grosvenorresult:5.4625.952:38.99   
 (Aldershot)wind:(+0.0)     
  points:688400584  4619
6Ella Manningresult:5.0421.742:28.88   
 (Aldershot)wind:(+0.0)     
  points:570321707  4309
11Lucy Odellresult:5.0735.663:06.83   
 (Southampton)wind:(+1.0)     
  points:578584304  3889
16Lara Scottresult:4.44NTR2:37.71   
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+1.6)     
  points:576413599  3505

Team Scores

1Kent13008
2Hampshire12817
3Berkshire11824
4Surrey11813
5Hertfordshire11227

Full results courtesy of Brian Charlton (Kent County AA) and Joe Lee Computing

Results on Power of 10 website

Junior Boys' Pentathlon (individual Hampshire performances)

 Name
District
event:80m HurdlesShotLong JumpHigh Jump800mTotal
13Arran Tophamresult:13.248.435.401.482:25.01 
 (Andover)wind:(-1.3) (+2.4)   
  points:5783924613743842189
19Billy Goodridgeresult:12.807.165.191.512:33.29 
 (Southampton)wind:(-1.7) (+2.0)   
  points:6233174193962842039
21Max Lowesresult:14.899.004.321.452:16.54 
 (Aldershot)wind:(-1.7) (+1.9)   
  points:4264262593525011964
24Jacob Pateyresult:14.147.424.551.422:28.57 
 (Isle of Wight)
wind:(-1.3) (+1.6)   
  points:4933322993313391794

Team Scores

1Berkshire7758
2Kent7435
3Middlesex6701
4Surrey6366
5Hampshire6192

Full results courtesy of Brian Charlton (Kent County AA) and Joe Lee Computing

Results on Power of 10 website

Junior Girls' Pentathlon (individual Hampshire performances)

Junior Girls' team Grace Colmer was the individual winner in the Junior Girls' competition.  The team also came first and so qualify for the Finals.

 Name
District
event:75m HurdlesShotHigh JumpLong Jump800mTotal
1Grace Colmerresult:11.4210.371.534.852:30.64 
 (Southampton)wind:(+1.4)  (+0.0)  
  points:7445546555196853157
4Amy Wallresult:11.898.591.475.242:52.45 
 (Eastleigh & Winchester)wind:(+1.4)  (-0.6)  
  points:6874385886264382777
10Amelia Grayresult:13.667.881.475.052:46.49 
 (Andover)wind:(+1.4)  (+1.4)  
  points:5063925885735012560
14Erin Pinchbeckresult:13.457.481.474.922:49.94 
 (Andover)wind:(+1.7)  (+1.2)  
  points:5253665885384642481

Team Scores

1Hampshire8494
2Surrey8038
3Hertfordshire7661
4London7632
5Kent7524
6Berkshire6736

Full results courtesy of Brian Charlton (Kent County AA) and Joe Lee Computing

Results on Power of 10 website