Hampshire Schools' AA Track & Field Championships 2018
9 June at Down Grange, Basingstoke
Junior Girls

100m

Heat 1 (Wind: +0.9m/sec)

1 Izzy Walton   Aldershot 13.19   Q
2 Rolake Babaloa   Eastleigh & Winchester 13.54   Q
3 Ella Adams   New Forest 13.80   q
4 Freya Meachen   Gosport & Fareham 13.86   q
5 Sophie Spenceley   Andover 14.38    
6 Claudia Garner   Portsmouth 14.53    

Heat 2 (Wind: +3.1m/sec)

1 Ellen Townsend   Aldershot 12.75   Q
2 Emily Eade-Scott   Eastleigh & Winchester 12.96   Q
3 Sophie Ashcroft   Basingstoke 13.72   q
4 Harmony Moore   South East Hants 13.78   q
5 Fiona Serle   Gosport & Fareham 14.07    
6 Libby West   Andover 14.41    
7 Reginae Griffiths   Basingstoke 16.15    

FINAL (Wind: -0.2m/sec)

1 Ellen Townsend   Aldershot 12.94 8  
2 Emily Eade-Scott   Eastleigh & Winchester 12.95 7  
3 Izzy Walton   Aldershot 13.09 6  
4 Rolake Babaloa   Eastleigh & Winchester 13.48 5  
5 Freya Meachen   Gosport & Fareham 13.72 4  
6 Ella Adams   New Forest 13.98 3  
7 Sophie Ashcroft   Basingstoke 14.08 2  
8 Harmony Moore   South East Hants 14.09 1  

200m

Heat 1 (Wind: -0.3m/sec)

1 Sophie Brame   Eastleigh & Winchester 27.30   Q
2 Elsa Smith   New Forest 27.36   Q
3 Sophie Boxall   Gosport & Fareham 28.42   q
4 Thea Gair   Aldershot 28.53   q
5 Rosie Mundy   Andover 30.79    
6 Brooke Lane   South East Hants 30.82    

Heat 2 (Wind: +0.7m/sec)

1 Lucy Spurrier   Eastleigh & Winchester 27.07   Q
2 Emily Grist   Gosport & Fareham 29.48   Q
3 Polly Heather   Portsmouth 29.78   q
4 Rosie Lock   South East Hants 30.49   q

FINAL (Wind: +0.8m/sec)

1 Sophie Brame   Eastleigh & Winchester 26.56 8  
2 Elsa Smith   New Forest 27.02 7  
3 Lucy Spurrier   Eastleigh & Winchester 27.32 6  
4 Thea Gair   Aldershot 28.38 5  
5 Emily Grist   Gosport & Fareham 29.64 4  
6 Polly Heather   Portsmouth 29.93 3  

300m

FINAL

1 Isabel Pinder   Basingstoke 41.43 7  
2 Olivia James   Aldershot 42.40 6  
3 Mya Meadows-Smith   Aldershot 42.90 5  
4 Emma Penny   Gosport & Fareham 44.50 4  
5 Tia Neill   Southampton 44.78 3  
6 Bella Digby   South East Hants 45.38 2  
7 Rose Shadbolt   Eastleigh & Winchester 46.13 1  

800m

Heat 1

1 Lilly Neate   Eastleigh & Winchester 2:31.68   Q
2 Rebecca Mitchell   New Forest 2:35.75   q
3 Cara McGrath   Basingstoke 2:41.46    
4 Gracie Coleman   Gosport & Fareham 2:46.28    
5 Leonie Tewkesbury   South East Hants 2:55.30    
- Anna Thomas   Aldershot DNF    

Heat 2

1 Emily Dunkley   South East Hants 2:24.46   Q
2 Charlotte Despard   Portsmouth 2:27.90   q
3 Aaliyah Arkell   Gosport & Fareham 2:40.18   q
4 Fern Henderson   Aldershot 2:45.56    
5 Taswen Hailes   Andover 2:47.67    

Heat 3

1 Sienna Richardson   Basingstoke 2:29.45   Q
2 Rose Chesterfield   Eastleigh & Winchester 2:29.69   q
3 Isabel Cann   Aldershot 2:39.21   q
4 Chloe Treacey   New Forest 2:42.43    
5 Jessica Smith   Southampton 2:47.39    
6 Elizabeth Amos   Andover 2:56.62    

FINAL

1 Sienna Richardson   Basingstoke 2:23.42 8  
2 Emily Dunkley   South East Hants 2:24.22 7  
3 Rose Chesterfield   Eastleigh & Winchester 2:24.88 6  
4 Lilly Neate   Eastleigh & Winchester 2:26.17 5  
5 Charlotte Despard   Portsmouth 2:27.51 4  
6 Rebecca Mitchell   New Forest 2:32.95 3  
7 Isabel Cann   Aldershot 2:37.42 2  
8 Aaliyah Arkell   Gosport & Fareham 2:37.80 1  

1500m

1 Holly Wilkinson   Gosport & Fareham 4:57.40 8  
2 Maddie Bond   South East Hants 5:06.37 7  
3 Amelia Moore   Eastleigh & Winchester 5:07.27 6  
4 Mabel Lewis   Isle of Wight 5:09.49 5  
5 Olivia East   Portsmouth 5:11.32 4  
6 Hannah Foster   Eastleigh & Winchester 5:13.74 3  
7 Issabelle Brydon   Portsmouth 5:15.41 2  
8 Florence Studdert-Kennedy   New Forest 5:15.92 1  
9 Emma Boswell   Aldershot 5:20.67    
10 Freya Sutton   Aldershot 5:28.03    
11 Poppy Edwards   Portsmouth 5:31.18    
12 Haylee Starns   New Forest 5:34.51    
13 Melody Creber   Southampton 5:35.05    
14 Libby Evans   Gosport & Fareham 5:40.14    
15 Unknown athlete   South East Hants 5:56.20    
16 Amy Love   Andover 6:03.38    
17 Rebecca Searle   Andover 6:13.40    
18 Isabelle Barrett   Basingstoke 6:24.52    
19 Elisa Hill   Basingstoke 6:27.14    

75m Hurdles

FINAL (Wind: +0.0m/sec)

1 Ella Manning   Aldershot 11.46 7  
2 Tabitha Proudley   New Forest 12.02 6  
3 Imogen Honey   Aldershot 12.45 5  
4 Eden Canning   Isle of Wight 12.93 4  
5 Rose Cripps   Basingstoke 12.93 3  
6 Emily Weeks   Eastleigh & Winchester 14.76 2  
7 Olivia Spink   Portsmouth 14.89 1  

High Jump

1 Lara Scott   Eastleigh & Winchester 1.64 8  
2 Iona Irvine   Aldershot 1.52 7  
3 Chloe Armsworth   Aldershot 1.49 6  
4 Emily Beardmore-Gray   Eastleigh & Winchester 1.39 5  
5= Emily Corker   Gosport & Fareham 1.34 3.5  
5= Milly Laing   Gosport & Fareham 1.34 3.5  
7 Nell Freeborough   South East Hants 1.29 2  
8 Winny Lawler   Basingstoke NM    

Long Jump

1 Lana Blake   New Forest 5.06 8  
2 Amelia Gray   Andover 4.95 7  
3 Grace Colmer   Southampton 4.94 6  
4 Ella-May Sprake   Eastleigh & Winchester 4.79 5  
5 India Kingsland   Eastleigh & Winchester 4.76 4  
6 Rose Fitzgerald   Aldershot 4.55 3  
7 Alicia Leach   South East Hants 4.40 2  
8 Libbie French   Basingstoke 4.33 1  
9 Ella Hartwell   Gosport & Fareham 4.25    

Shot

1 Gabriella Jones   Gosport & Fareham 11.43 8  
2 Grace Jenvey   Eastleigh & Winchester 9.59 7  
3 Damiola Adeyeye   Aldershot 8.53 6  
4 Evie Davie   South East Hants 8.30 5  
5 Millie Sinclair   Aldershot 8.10 4  
6 Tara King   New Forest 7.96 3  
7 Patrica Ratabalavu   New Forest 7.76 2  
8 Poppy Gibbons   Eastleigh & Winchester 7.70 1  
9 Megan Davis   Gosport & Fareham 7.55    
10 Shannon Hull   Andover 5.72    

Discus

1 Olivia Austin   Southampton 28.98 8  
2 Naomi Holdsworth   Isle of Wight 23.49 7  
3 Milly Rasovo   New Forest 21.40 6  
4 Daniella Nash-Oliver   Basingstoke 21.14 5  
5 Rosie Sambles   Portsmouth 19.44 4  
6 Erin Caldwell   Gosport & Fareham 18.68 3  
7 Amelia Gordon   New Forest 18.02 2  
8 Mia Barnett   Aldershot 17.85 1  
9 Hannah Crowdy   Aldershot 16.78    

Javelin

1 Jasmine Larsen   Southampton 33.87 8  
2 Megan Hulbert   New Forest 31.10 7  
3 Milly Bradbury   Gosport & Fareham 28.76 6  
4 Maddie Wingrove   Basingstoke 27.97 5  
5 Isabel Slack   Portsmouth 25.48 4  
6 Jasmine Gordon   New Forest 25.21 3  
7 Anna Arvelo   Aldershot 22.20 2  
8 Chloe Putt   Andover 21.91 1  
9 Rebekah Tribe   South East Hants 19.83    
10 Charlotte Dargan   Aldershot 18.60    
11 Mia Kemp   South East Hants NM    

Hammer

1 Lily Kendall   Aldershot 39.26 3  
2 Beth Matthews   Andover 35.02 2  
3 Harriet Barkaway   Aldershot 15.63 1  

4x100m Relay

FINAL

1     Aldershot 51.40 4  
2     New Forest 51.56 3  
3     Eastleigh & Winchester 53.27 2  
4     Gosport & Fareham 54.61 1